Nabíječka baterií - kterou zvolit?

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cross182 21. 1. 2012 11:24

Zdravím,
chtěl bych koupit nabíječku, která nabíjí každý článek zvlášť. Nechci nic drahého, pro baterie do foťáku to využiji jen občas, primárně to bude určeno pro baterie do knižní lampičky.
Vybírám mezi dvěma:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... archType=1
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... archType=1

Kterou byste více doporučili? Děkuji.
cross182
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 21. 1. 2012 11:35

Přesto, že mají různé značky, zjevně jsou z jedné čínské továrny... Ta dražší (Voltcraft) je schopná dát větší nabíjecí proud, jinak tam funkční rozdíl nevidím. Má ale i pěkně dostupná ovládací tlačítka, takže bych bral tu.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod myšpulín 21. 1. 2012 11:48

Dobrou zkušenost mám s IPC 1L, koupil jsem ji na doporučení více lidí v různých diskuzích.
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... archType=1
Je jedno jestli je pod značkou Voltcraft, Conrad nebo FK Technic.

Dá se nastavit dobíjecí proud 250 - 500 - 700mA, vybíjení polovinou nastaveného nabíjecího proudu, test (nabití - vybití - nabití), oživení

nabíječka zobrazuje aktuální napětí, čas a proud a po skončení ukazuje změřenou kapacitu
myšpulín
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cross182 21. 1. 2012 12:03

Pety: Dobře, děkuji :)
myšpulín: kdyby to bylo primárně pro můj foťák, možná bych o tom i uvažoval, ale je to na mě bohužel drahé :) Nicméně také děkuji za názor.
cross182
Návštěvník

Odeslat příspěvekod myšpulín 21. 1. 2012 12:08

Tak tvůj výběr taky nebude špatný, už podle provedení bude hodně podobná, akorát jednodušší. Ono já stejně nabíjím raději pomaleji. :)
Vem tu BC300, za tu cenu je to dobrá volba.
myšpulín
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cross182 21. 1. 2012 12:18

Již objednáno :)
Jinak se ještě zeptám - nastavování toho nabíjecího proudu. Musí se to dělat? Např. podle nějakého údaje napsaném na baterii? Nebo je to v zásadě jedno?
cross182
Návštěvník

Odeslat příspěvekod myšpulín 21. 1. 2012 17:00

Když máš na nabíjení čas dej ten nejnižší. Ale snese i vyšší, tyhle řízené nabíječky baterku nepřebíjejí.
myšpulín
Návštěvník

Odeslat příspěvekod K.A.N 21. 1. 2012 17:09

čím méně tím lépe,když je čas
K.A.N
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cross182 21. 1. 2012 18:47

Super, díky :)
cross182
Návštěvník

Odeslat příspěvekod identit4 21. 1. 2012 20:20

Problém s vyšším nabíjecím proudem je ten, že sice sou baterky rychleji nabité, ale zase celkem výrazně snižuje jejich životnost (tj počet možných nabíjecích cyklů). Nedávno jsem četl nějaký test AA akumulátorů a nabíječek v D-Testu a nestačil jsem se divit jak brzo jsou pak akumulátory nepoužitelné.

Takže pokud to není nutné, tak nabíjet co nejnižším proudem.
identit4
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ZbRock 22. 1. 2012 16:38

K.A.N píše:čím méně tím lépe,když je čas


čím větší proud chci z baterie dostat, tím větším proudem musím nabíjet (samozřejmě podle parametru baterie). Větší proudy baterie ničí, ale třeba v modelařině nic jinýho nezbejvá. To samé platí, pokud to budou baterie do blesku, tam je větší proud výhodou.
ZbRock
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod identit4 22. 1. 2012 20:25

to podle mě není pravda.
příklad:
abych nabil baterii na kapacitu 1000mAh, tak ji budu nabíjet proudem 200mA 4 hodiny, kdežto proudem 1000mA hodinu. Výsledná kapacita je v obou případech 1000mAh. To ovšem neznamená, že baterie, kterou jsem nabíjel proudem 200mA není schopna dát větší proud jak 200mA, kdežto baterie nabíjená vyšším proudem ano.
To, jaký je baterie schopná dávat proud nezávisí na tom, jakým proudem ji nabíjím. Samozřejmě je pravda, že některé baterie nelze nabíjet velkým proudem a také že nejsou schopné velký proud dodat.
identit4
Návštěvník

Odeslat příspěvekod K.A.N 22. 1. 2012 20:31

ZbRock píše:
K.A.N píše:čím méně tím lépe,když je čas


čím větší proud chci z baterie dostat, tím větším proudem musím nabíjet (samozřejmě podle parametru baterie). Větší proudy baterie ničí, ale třeba v modelařině nic jinýho nezbejvá. To samé platí, pokud to budou baterie do blesku, tam je větší proud výhodou.

Poněkud Tě nechápu :hm To má být nějaký vtip?
K.A.N
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ZbRock 24. 1. 2012 23:29

no asi takhle, platí to u NiMH a NiCd baterií, pokud budu nabíjet malým proudem, poroste vnitřní odpor článku (stane se tzv. měkkým zdrojem) a při velkým proudovým zatížení prudce klesne napětí. Podle ohmova zákonu, čím bude větší odpor, tím budu mít menší proud. U = I * R
U nabíjení velkými proudy zůstává vnitřní odpor malý (podle kvality článku, čím menší odpor, tím kvalitnější baterie), samozřejmě je to na úkor životnosti baterie.

Shrnuto:
- do nízkoodběrových spotřebičů nabíjím malými proudy, protože baterie se budou vybíjet pozvolna a delší dobu (pomalu se snižuje napětí, ale při náhodném velkém zatížení rapidně klesne napětí a baterie se bude chovat jako vybitá)
- kde potřebuju velký proud, musím nabít baterii velkým proudem (při zatížení drží napětí na přibližně stejné hodnotě po celý proces vybíjení, ke konci vybíjení napětí na baterii ovšem prudce klesne)

Není to sranda ;-) , vše ověřeno v praxi na RC modelech aut
ZbRock
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mmmartinn 11. 4. 2012 21:45

Singl chanel nabíječka je sice super, ale záleží co chcete nabíjet. Já jsem taky řešil a vyřešil jsem to nabíječkou Sanyo MQR06 vč. článků Eneloop a jsem spokojenej. Je pravda že nabíječka nemá displej, vybíjení... Ale u eneloopů by neměl být problém, a po víc jak 18měsících zatím víc než super.
mmmartinn
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron