Drazsi kompakt x Levnejsi zrcadlo

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod dieegoo 11. 3. 2008 11:56

Tak hned z kraje se omluvim za pravdepodobne stale opakujici se dotaz, ale neda mi to...

Muj soucasny Oly C745 umrel nasilnou smrti, oprava podle servisu vyjde zhruba na dvojnasobek ceny fotaku, takze musim chtic nechtic vybrat novy.

Uvazuju nad tim, zda zvolit "lepsi" ultrazoomovy kompakt - vaham nad Lumixem DMC FZ18, Canonem S5 IS a nebo zda se vic placnout pres kapsu a vzit levnejsi zrcadlovku - v mem pripade Nikon D40 (na pixmanii s 18-55mm a 55-200mm objektivy za 13800).

Foceni driv velmi bavilo, ted uz trosku min - nove konicky, ale porad jsem "nepadl" tak hluboko, ze bych cvakal bezmyslenkovite, porad nad fotkou premyslim. U kompaktu mi hodne vadi obrovska hladina sumu jiz od nizkych citlivosti, ktery limituje v situacich, kdy neni mozne pouzit blesk (sport), naopak se mi libi "vse v jednom", jeden velkorozsahovy objektiv, nemusim nic menit, snadnost pouziti - tady jedna z mych otazek - da se u zrcadlovky nastavit natolik automaticky rezim, aby nekdo mene znaly proste chytil fotak, mrknul do hledacku a udelal cvak? Otazka druha - neni zrcadlo zbytecne pro bezne cvakani ve stylu - fotky z hor, dovolene, sem tam nejaka "spolecenska" akce, amaterske fotky ze sportovnich akci... ?

Verim, ze tu mate vyssi zkusenosti, tak ze mi poradite, at uz tak nebo tak. Diky. Michal
dieegoo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 11. 3. 2008 12:05

U těchhle levných zrcadlovek jsou plně automatické programy podobné jako na kompaktech...
I profi stroje mají automatiku na clonu i čas, nemívají ale takovou, která by sama nastavovala i třeba způsob měření, barevný prostor, doostřování apod (resp toto resetovala na implicitní hodnoty). Nicméně nemám problém dát někomu neznalému do ruky D200 a nastavit mu takový režim, aby mohl jen cvakat. Kromě mačkání spouště a točení zoomovacím prstencem musí mít jen popruh na krku (na tom z důvodu jeho vlastní bezpečnosti trvám) :mrgreen:

Jinak zbytečné určitě není, v trošku horších podmínkách je to prostě o něčem jiném.
Naposledy upravil KubaPa dne 11. 3. 2008 12:10, celkově upraveno 1
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 11. 3. 2008 12:07

podlamna je volil by som fz18.

1. ISO sa porovnava bez ohladu na svetelnost objektivu ...., ale realita je taka ze svetelny objektiv ti casto zachrani viac ako menej sumiaci snimac (v tomto pripade ale d40 bude stale menej sumiet ale nie az o tolko co uvadzaju testy)

2. Sum sa casto porovnava 1:1 rovnaka hlupost dolezity je sum tak po redukcii na 3-6M pixele ...

Takze by som sa skorej zamyslal nad otazkami ako:
Chces sa hrat s HO? (pozadie rozmazane atd)
Nebudes prichadzat o fotky z dovodu toho ze sa ti nechcelo tahat DSLR?

D40 je robena pre laikova takze dasa pozriet a cvaknut ...., ale ako mi jeden isty nemenovany clovek povedal "To musi byt riadne stary fotak ked to snim mikne a vyda zvuk pri foteni to tie dnesne uz nerobia a preco nic nezobrazuje na LCD?"
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 11. 3. 2008 12:12

irmo píše:D40 je robena pre laikova takze dasa pozriet a cvaknut ...., ale ako mi jeden isty nemenovany clovek povedal "To musi byt riadne stary fotak ked to snim mikne a vyda zvuk pri foteni to tie dnesne uz nerobia a preco nic nezobrazuje na LCD?"
Tak na názory takových lidí bych se při výběru foťáku opravdu neohlížel (-:
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dieegoo 11. 3. 2008 12:12

irmo píše:...


S Olympusem hloubu ostrosti ovlivnit šlo a často jsem toho využíval, i když možná víc jak půlka fotek byla focena prostě na program "P". Když jsem koukal na velikost mnou vybraných kompaktů a D40, tak rozdíl už není takový (krom druhého objetivu samozřejmě). Do kapsy se nevleze ani jeden z nich, v batůžku už mě místo tolik netrápí. Náhled na LCD - pro mě asi zbytečnost, vždy jsem fotil přes hledáček, nevim jak moc by to vadilo ostatním členům rodiny.
dieegoo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod basa333 11. 3. 2008 12:24

no pak bych to vůbec neřešil a šel bych do zrcadla, kde si můžeš vzít na začátek setový objektiv a následně skla měnit podle potřeby
basa333
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 11. 3. 2008 14:08

Ahoj, já jsem stále nadšen z obrazové kvality Olympusu E-410, takže ti ho můžu s klidným svědomím doporučit jako jednoho z kandidátů. V balení 2ZOOM kit vychází dost levně. Nemusíš se bát zašpinění čipu, jelikož Olympusu toto čištění narozdíl od jiných výrobců funguje.

V porovnání s Nikonem i Canonem (v této levné třídě se seťáky) vychází obraz lepší do ISO 800 (ale je nutno přenastavit výchozí nastavení výrobce - vypnout redukci šumu a jít s doostřením na -2)

Nevýhoda Olympusu je menší čip a s tím související vyšší míra šumu na ISO 1600 než u konkurence.
Menší výběr objektivů a skla jsou drahá. Přemýšlím teď o 14-54, který je PROFI se světelností 2.8-3.5. Nic podobného u konkurence není. (ne za normální peníze)

Myslím, že by se z 10MPx daly tisknout i 120% zvětšeniny. Kresba je parádní i se setovým objektivem - subjektivně lepší než jsem měl s Nikonem D50 + AFS 18-70 DX.
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod beat 11. 3. 2008 19:03

Maročan: Tak tomu říkám óda na Olympus..
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 11. 3. 2008 19:28

2 Beat:

Říkej si tomu jak chceš, je to můj názor a nikomu ho nevnucuji. Jen se lidi trochu vyvíjejí a názory se mění. Je to za ty prachy parádní foťák. Kdybych využil 40D, který stojí 2x tolik jen tělo, tak bych si asi pochvaloval 40D. Tento Olympus mě prostě ničím nezklamal a po tom, co jsem koukal na fotky v náhledu 1:1, tak prostě dosahuje lepší kresby se seťákem než Nikon D50 s Nikkorem 18-70. To je prostě má zkušenost.

Nejsem jako většina zde diskutujících slepej zastánce jen jedné značky.

PS:
Vlastně jo, zklamal - nedá se koupit levná, světelná padesátka :?
Ale to chci vyřešit částečně 14-54/2.8-3.5 a Pancake 25/2.8 :mrgreen:
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jan Čerbák 11. 3. 2008 19:46

Jeden moudrý člověk kdysi řekl, že nezáleží na fotoaparátu, ale na fotografovi. Sice to bylo myšleno v kontextu: "dobrou fotku lze vyfotit i mizerným foťákem", ale lze to aplikovat i na běžné rodinné snímky focené profi DSLR. DSLR mi osobně na rodinné snímky přijde ideální:
http://galerie.zive.cz/showphoto.php?ph ... user=26159

Pokud Vás focení DSLR láká a jste ochoten akceptovat vyšší cenu, váhu, rozměry, složitější ovládání (u Nikonu D40 určitě) a nemožnost focení přes LCD, klidně si DSLR kupte. Zastará Vám za podstatně delší dobu, než kompakt a měla by i déle vydržet. Chápu ale, že kompakt s širokým rozsahem, dobrou kvalitou a za dobrou cenu je lákavý. Konkrétně FZ18 jsem recenzoval. Pozn.: nedávno jsem fotil s Nikonem D100 (ročník 2002).
Canon EOS 30D, EF-S 17-85mm IS USM, EF 50mm F1,8 EF 70-300mm IS USM, Speedlite 550EX
Jan Čerbák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dieegoo 11. 3. 2008 20:15

Jde mi také o to, aby zrcadlovku byli bez obtíží schopni ovládat i osatní členové rodiny bez toho, aniž bych jim musel vysvětlovat co je clona, závěrka bla bla bla.. Prostě aby ji mohli vzít do ruky stejně jak kompakt a cvaknout nějakou blbinu. Pokud to takhle zrcadlovky neumí, asi vypadávají ze hry, na to, abych pro sebe koupil dslr a pro zbytek doma kompakt nemám peníze...
dieegoo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 11. 3. 2008 20:17

Kompakt pro rodinu koupíš za 2000 :mrgreen:
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dieegoo 11. 3. 2008 20:29

I to jsou peníze :)
dieegoo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 11. 3. 2008 20:34

Všechny amatérské zrcadla mají FULL-AUTO režim. Ale je třeba počítat s tím, že se nefotí plnohodnotně na displayi (mimo asi E-420) a hlavně to neumí video, což by rodině také mohlo vadit.

Také připočítaj mnohem vyšší váhu..
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr1968 11. 3. 2008 20:37

Když je někdo neumětel,tak zrcadlovka ho vyděsí :mrgreen:
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků