Panasonic LX5 vs. FZ150?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jirant 7. 12. 2011 00:52

Prosím o radu, přátelé.
Rozhoduji se o koupi nového fotoaparátu, vzhledem k tomu, že můj stařičký Nikon CP5900 už pomalu dosluhuje.
Moje potřeby:
- nenáročné fotografování dle potřeby (dovolená, párty, příroda)
- používat budu já a šikovná, náctiletá dcera
- zobrazení 99,5% pouze na PC a TV
- velikost není až tak limitující
- nechci zrcadlo, ani výměnné objektivy
- kvalita zpracování a případné zobrazovací rezervy (kdybych náhodou chtěl dát někdy něco na papír :-)) )
- cena 10000+/-
- MUSÍM stihnout pod stromeček :-D
Pročítal jsem fóra, recenze a jsem z toho tak trochu jelen. Líbí se mi LX5, ale vzhledem k tou, že jsem již v minulosti postrádal větší zoom (na dovolené děti daleko od břehu, v přírodě zvířátka atd.), tak se ohlížím i po FZ150.
Vím, že na UZ jsou rozporuplné názory, ale jsou situace, kdy se toho dá využít, oproti kompaktu s malým zoomem, navíc dostupné recenze na tento UZ nejsou nejhorší.
Tak co s tím???
jirant
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 7. 12. 2011 07:12

kup si oba
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod metyn 7. 12. 2011 07:51

mám několik tipů a to : od canonu automat stylovka ixus 230 hs, pak powershot sx 220( 230 ) hs nebo od sony hx9. u sx 220 (230) hs je možnost priorit pokud o ně stojíte, sony je považováno momentálně za krále komp. uz. je to jen tip ale zkuste na ně mrknout.
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jirant 7. 12. 2011 08:40

U Canonů mě tak trochu odrazuje ovládání(menu), to se mi zdá u Paňáku uživatelsky příznivější.
Sony neznám, neměl jsem příležitost.
Spíš by mě zajímaly zkušenosti od lidí, kteří měli možnost si tyto aparáty sami vyzkoušet,popř.přidat praktické rady.
Recenze si umím přečíst taky.
To Ganec - dík za radu, to asi nevyjde.
jirant
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod decibel 7. 12. 2011 08:48

Pre mna jednoznačne z týchto dvoch LX5! - prípadne Olympus XZ1 - ten je geniálny tiež podla mna top špica super kompakt čo sa týka obrazu vo svojej triede, lepší kje len Fuji X100 ale to je APS-C, pevných 35mm a iná cena:)
Dobrý sa javí aj Fuji X10 ale kým neskúsim nebudem tvrdiť..
Canon EOS 5D MkIII, 24-70/2,8L, 70-200/2,8L, 35/1,4 Sigma, 50/1,4 Sigma, 85/1,8 Canon, 100/2,8 Macro

OM-D E-M10, 14/2,5 Panasonic, 20/1,7 Panasonic, 45/1,8 Olympus, 40-150/4-5,6 Olympus, (na backup + zábava)
viacej na: http://jozefpeniak.blogspot.com/
decibel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod skimoto 7. 12. 2011 09:30

Pokud se nespokojíte z rozsahem ohnisek u Pan. LX5 a potřebujete delší, tak z kompaktů navrhuji Nikon P7000, nebo novější P7100.
Lumia 1020 ---> Lg G4 ---> Nexus 5X ---> Nubia Z11
skimoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jirant 7. 12. 2011 13:11

Hmm, díky, dalo by se o tom uvažovat. Ale přece jenom - co ta FZ150? V recenzích na zahraničních webech ji vychvalují až až! Tady to vypadá, jako by s tím ještě nikdo nefotil?
Není pak už rozdíl jenom ve velikosti aparátu? :hm
jirant
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 7. 12. 2011 14:04

Rozdíl v obrazové kvalitě mezi FZ150 a LX5 je překvapivě malý, mnohem menší, než je obvyklé při takto rozdílných velikostech čipu. Pokud není klíčovým požadavkem focení ve špatném světle, kde bude mít LX5 výhodu v lepší světelnosti, tak klidně ber FZ150.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jirant 7. 12. 2011 15:35

jj, doma fotím minimálně, převážně venku - procházky, dovolená - večer minimálně.
Vzhledem k tomu, že téměř vše pak prohlížím na PC TV, tak si myslím, že je pro mě možná důležitější než 100% kvalita obrázku, kvalita, funkcionalita a uživatelská přívětivost výrobku.
Právě udávané hodnoty těchto výrobků vs.recenze mě dost zarazily. Téměř ve všech diskuzích se UZ dostává do pozadí oproti kvalitnějším kompaktům. Ale tady???
jirant
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 7. 12. 2011 16:24

Kdyby nemusel být nový, tak FZ28, FZ38, FZ50.. dneska ještě stojí za úvahu FZ48 (menší brácha FZ150).

V ceně FZ150 mi přichází na mysl už spíš bezzrcadlovky G řady z druhé ruky..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod jirant 7. 12. 2011 17:59

Ano, tím směrem jsem se také ubíral. FZ38 znám, i na Géčko jsem pomýšlel :-[(i na nové) , ale nějak se mi nechce řešit objektivy. To bych se asi přeceňoval, tedy mé fotografické schopnosti, jsem realista a myslím, že bych si měl pořídit něco sobě rovného :D . Nerad bych nějaký aparát urazil svojí neskromnou troufalostí.
Pak-li že mám nějaký finanční prostor, tak bych asi radši šel do nové věci se zárukou.
Jinak díky za radu, každý názor mě pomáhá posunout se nějakým směrem. Vždy se rád poučím ze zkušenosti druhých.
Jinak jednoduše, nerad bych za utracené korunky šlápnul někde vedle.
jirant
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 7. 12. 2011 19:05

G jsou ideální učební materiál, rozdíl v ovládání mezi FZ150 a třeba G2 je takřka nulový (kromě dotykového LCD). Spíš ty objektivy můžou být trošku problém a 14-150mm neni zrovna levná.. (28-300mm rozsah). Nicméně výstupová kvalita oproti kompaktům za to stojí..

A když se chce, redukcí a starších objektivů je vždy spousta..

Pak samozřejmě člověk riskuje, že ho to chytne, ale je otázka jestli je to špatně nebo ne? :)
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod jirant 7. 12. 2011 23:52

No jo, tomu rozumím, jenže stejně si myslím, když kompakt, tak kompakt a když výměnný objektiv, tak zrcadlovku (i když chápu ten mezistupeň - kvalita vs.velikost).
Jsem běžný uživatel a myslím, že vše, co je nad kompaktem, je pro mě asi momentálně nevyužitelný luxus.
Je to jako koupit Focus RS na ježdění na nákup, nebo do práce.
Radši si za ty prachy pořídím třeba Mondeo lépe vybavené, budu z toho mít víc užitku a ještě ušetřím.
Sorry to jsem trochu odbočil, ale je to z mého oboru a tam bych si sám poradil ;-] .
To Géčko, jako dobrý, ale zas nejsem asi takový fajnšmekr, abych to dokázal ocenit. To si třeba radši za pár let našetřím a pořeším něco jiného, co pro mě v tu dobu bude vhodné.
Asi bych zúžil výběr pouze na klasický kompakt, nebo UZ v lepší, než standartní kvalitě.
A zapomněl jsem na jednu věc, rád fotím silniční motorky(na závodech :-D ). Takže asi trochu zoomu potřebuji a taky dostatečnou rychlost ostření, v čemž dle recenzí Nikon P7000 trochu pokulhává?
jirant
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 12. 2011 00:34

jirant píše:.. tomu rozumím, jenže stejně si myslím, když kompakt, tak kompakt a když výměnný objektiv, tak zrcadlovku (i když chápu ten mezistupeň - kvalita vs.velikost).
vobec to nechapes: kvalita nie je vobec zavisla od velkosti obalu

napriklad:
athlony_krabice.jpg
krabice Athlon X2 a Athlon II X4: vnutri je rovnako velky chladic aj procesor (vidno ho vlavo)


Ultrazoomy nie su kvalitnejsie ako bezne kompakty (ako napriklad tvoj Nikon 5900) aj ked su omnoho vacsie. Lebo maju ten isty senzor. Naopak: koli extremnemu zoomu sa musi robit priliz vela kompromisov, takze dnesne ultrazoomy mozu byt aj horsie ako bezne kompakty.
Len FZ150 je taka vynimka potvrdzujuca pravidlo, lebo sa este da...

Profikompakty (ako LX5) uz kvalitnejsie su. Ich senzor je trosku vacsi (no stale niekolkokrat mensi ako {bez}zrkadlovky) a ich optika patri medzi najlepsie.

Zrkadlovky tiez nie su kvalitnejsie ako bezzrkadlovky len preto lebo su vacsie .. nemozu byt, lebo maju ten isty senzor.
Naopak, koli vecsej vzdialenosti bajonetu od senzora treba robit zlozitejsi navrh objektivov, co ich len robi zbytocne velkymi.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jirant 8. 12. 2011 08:50

... :D , špatně jsem se vyjádřil, vím, že na velikosti nezáleží (i ze života :-[ ). Myslel jsem tak nějak ten mezistupeň mezi obyčejným kompaktem a kvalitnější zrcadlovkou.
S kvalitou obrázků z mého CP5900 jsem vcelku spokojený, ale chybí mi rychlost a právě ta možnost většího přiblížení. Nefotím jen doma, portréty, nebo krajinu, ale jak jsem již zmiňoval občas něco rychlejšího na střední vzdálenosti, kde mi prostě 3x zoom nestačí.

Vím, že je problém ve velikosti a kvalitě senzoru, proti kvalitě a velikosti objektivu. Proto hledám nějaký rozumný kompromis. Samozřejmě, že nejde mít za málo peněz hodně muziky, to se logicky někde odrazit musí, ale kdybych požadoval 100% kvalitu obrazu, neuvažoval bych o kompaktu nebo UZ.
O UZ jsem začal uvažovat teprve v okamžiku, když na trh přišla FZ150. Do té doby jsem právě kvůli jejich vlastnostem řešil pouze otázku kvalitnějšího kompaktu.
Ale tímhle mi nasadili broučka do hlavy :hm !
jirant
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků