aký objektív pre Nikon D40

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod oldo6847 3. 3. 2008 15:58

Zdravím,
chystám sa zakúpiť si prvú digi zrkadlovku Nikon D40, ako som sa na fóre dočítal seťáky 18-55 (s telom za 14.300,- SK) a 55-200 (celý set 19.700,- Sk) nie sú nejak veľmi kvalitné i keď cena je veľmi priaznivá. Fotím hlavne portréty, deti, dovolenky a pod.
Hľadám univerzálny objektív napr. na snímky typu: http://galerie.zive.cz/showphoto.php?ph ... 9&way=desc
Myslím, že vhodný by bol rozsah cca 18-135. Môžete mi prosím odporučiť nejaký vhodný, resp. vaše skúsenosti. Pre info: telo Nikon nemá zabudovaný vlastný motor, preto ho musí obsahovať objektív.
oldo6847
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod elho_cid 3. 3. 2008 16:19

Na takovou fotku? Sigma 50-150 mozna. Jinak 18-135 Nikon dela, ale neprodava v setu s D40. A taky to neni nejaky oslnivy objektiv.

Tu D40 ti budu rozmlouvat, hodne se omezis prave v oblasti svetelnych pevnych skel, ktere jsou na portrety a deti nejvhodnejsi. Pokud si nechces koupit D80, zkus jinou znacku (Pentax, Canon) a budes mit mnohem vetsi vyber objektivu.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oldo6847 3. 3. 2008 16:35

.. s pevným sklom nemám žiadnu skúsenosť. Nie je to veľké obmedzenie? Som vyslovený amatér, teda nejaké dodatočné úpravy fotografií ani moc nepredpokladám. Bolo by možné vyznačiť liunk na porovnanie fotografií s setovým a lepším objektívom?

Dik
oldo6847
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Maročan 3. 3. 2008 16:51

Měl jsem D50 s 50mm/1.8 pevným objektivem, a oproti fotkám z Nikkoru 18-70 byly z pevného skla na první pohled lépe prekreslené a mnohem více kontrastní - prostě nebe a dudy. Když vidíš ten rozdíl kresby, tak pak jistou nepohodlnost používání pevného skla přejdeš. Supersvětelné objektivy jsou také na portréty mnohem vhodnější, než setové, kvůli malo HO (hloubce ostrosti).

Pokud vyloženě nechceš malou zrcadlovku, kup si opravdu D80. Ta nemožnost používání AF u levné 50mm je dost na pytel, je to hrozná strategie Nikonu. Nebo možná raději přejdi na Canon D400.

Já mam Olympus E-410 a přemýšlím o pevném skle Sigma 30mm/1.4 a to jsou setové objektivy o Olympusu kvalitnější než setové u Canonu a Nikonu. Já vybral Olympus, kvůli velikosti, kvalitnímu setovému objektivu a opravdu funkčnímu čištění čipu. Na druhou stranu pevná padesátka ZUIKO stojí 16tisíc :?
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 3. 3. 2008 16:54

Ono tohle porovnávání je docela zavádějící, protože se dělá na nových sklech. Některý tyhle setový objektivy jsou opticky celkem v použitelný (což ti jejich spokojení majitelé nezapomenou zdůraznit). Ovšem mechanicky nestojí za moc skoro žádnej z nich. (což jejich majitelé prohlásí za nedůležitý, protože důležitá je přece optická kvalita). Problém je ovšem v tom, že až se díky špatný mechanický kvalitě začnou objevovat vůle v objektivu a čočky už nebudou mít společnou osu jinak než krátkodobě a čirou náhodou, půjde samozřejmě do háje i optická kvalita (původně ucházející nebo dokonce slušná). To, jak rychle se tak stane strašně záleží na tom, jak často fotovýbavu používáš, v jakejch podmínkách, jak ji transportuješ... Může to bejt v řádech týdnů až měsíců (člověk fotící denně a za každýho počasí) a může to vydržet i docela dost let (člověk, kterej má foťák ve vitríně, denně ho oprašuje a jen jednou za rok vezme provětrat a hodinku na procházku, pokud je dobrý počasí.)
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Maročan 3. 3. 2008 16:56

Jo a ještě něco, nějaký kolega sem dával link na stránky, kde někdo testuje různé objektivy a blesky. (snad nebude vadit, že dám odkaz)

Například zde je vidět, jak díky malé cloně lépe vynikne portrétovaná osoba, tohoto příjemného rozostření se seťákem těžko dosáhneš...
http://212.111.4.26/drtic/gallery/main.php?g2_itemId=58
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oldo6847 3. 3. 2008 17:24

dik za ten link, konečne mám možnosť vidieť to porovnanie. Je to vskutku obrovský rozdiel.
oldo6847
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Maročan 3. 3. 2008 17:54

Tady není moc vidět rozdíl v kresbě a kontrastu....ale ten rozdíl tam je..
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oldo6847 4. 3. 2008 09:21

elho_cid píše:Na takovou fotku? Sigma 50-150 mozna. Jinak 18-135 Nikon dela, ale neprodava v setu s D40. A taky to neni nejaky oslnivy objektiv.

Tu D40 ti budu rozmlouvat, hodne se omezis prave v oblasti svetelnych pevnych skel, ktere jsou na portrety a deti nejvhodnejsi. Pokud si nechces koupit D80, zkus jinou znacku (Pentax, Canon) a budes mit mnohem vetsi vyber objektivu.
Potom by som volil Pentax K100D. Ten link s porovnaním objektívov ma presvedčil na pevné sklo. Aký objektív by som mohol uvažovať ako prvú investíciu (prevažne na fotenie detí, dovolenky)? Skúste aspoň dve varianty - nízka a stredná cenová úroveň. Uvažujem o kúpe nového, nakoľko mám možnosť odpočtu DPH 19%.
oldo6847
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod irmo 4. 3. 2008 10:15

pevnu 50 1.8 a nejakej sirokac 24 ci este menej.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tumek 4. 3. 2008 10:21

Já myslím, že v tvém případě by bylo nejlépe koupit Canon 4000D + setak nejlepe ten s IS. A potom pevné sklo 50mm f/1.8 v ceně zhruba 3000,- Pro začátek není dobré utrácet mnoho peněz než zjistíš opravdu co potřebuješ. A navíc ta 50ka je jedná z nejlepších investic co se týče cena/výkon. Já mám Nikon D40 nemohu si stěžovat. Sice výběr pevných skel je omezen, ale není toho málo:
http://www.nikonians.org/forums/dcboard ... 3319&page=
tumek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 4. 3. 2008 11:01

oldo6847 píše:Potom by som volil Pentax K100D. Ten link s porovnaním objektívov ma presvedčil na pevné sklo. Aký objektív by som mohol uvažovať ako prvú investíciu (prevažne na fotenie detí, dovolenky)? Skúste aspoň dve varianty - nízka a stredná cenová úroveň. Uvažujem o kúpe nového, nakoľko mám možnosť odpočtu DPH 19%.m/quote]


Pentax ma cenove dostupnou 50/1.4, na portrety lidi casto voli Tamron 90/2.8.
Pentaxi objektiv 35/2.0 je lepsi nez podobne od konkurence, vcetne Zeisse.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod waldemaro 5. 3. 2008 12:40

Ja som stale tuzil po pentaxe, ale nakoniec, teda aj tym, ze ma v obchode nahovorili som zobral d 40 so setakom a bleskom sb 400 a kupil som aj pevnu 50 1,8, Musim povedat ze som len zaciatocnik, s pevnym sklom pracujem manualne a podarili sa mi aj pekne fotky, takze da sa, ale dnes ked si to preratam asi by som uz kupil pentax k 10, ta cena sla dolu takze asi skor ako k 100 super, ale je to len subjektivny nazor. Ale ozaj najvacsiu radost pri foteni robi pevny svetelny objektiv, tak ten si treba zabezpecit a do buducnosti urcite telo d 40 necham frajerke a kupim nieco s motorom v tele.
waldemaro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod waldemaro 5. 3. 2008 12:46

inac, viem ze to tu uz bolo niekde pisane, ale sb 400 ma vobec nenadchol a chcem ho vymenit. Prosim Vas mam ist do sb 600, alebo uz radsej sb 800, teraz mam d 40, ale v buducnosti chcem kupit nieco lepsie. Ide hlavne o interierove foto skupiny deti ako aj portretov, ale chcem robit fotky v kostoloch a koncertnych salach pre detsky spevacky zbor. Dakujem za radu. Este dolezita vec, aka je zivotnost takeho blesku? Vydrzi mi na dlhsie? Alebo o 5 a viac rokov potrebujem novy.
waldemaro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ilja2001 5. 3. 2008 13:58

Já jsem si pořídil SB600 a jsem s ním spokojen při focení v běžných i větších místnostech, vč. focení o strop. Pokud ale uvažuješ o focení v rozlehlejších prostorách, tak už bych raději šel do SB800. Jednak z důvodu většího výkonu a taky pro možnost rychlejšího nabíjení s 5tou baterií.
Na druhou stranu už ta SB800 je na D40 dost velká, to opravdu chce větší tělo.
Fyzická výdrž blesku je velká, problém spíše může nastat u kompatibility s budoucími těly.
ilja2001
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků