I.Exposure & I.Resolution

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Sibstr 9. 11. 2011 23:07

Mohl by mi prosím někdo znalý věci vysvětlit, co přesně dělají u Panasonicu funkce: I.Exposure a I.Resolution do češtiny přeloženo jako I.Rozlišení I.Dynamický, popřípadě ještě I.Ostření.

Zatím jsem vygooglil, že I.Exposure by mělo nějakým způsobem zvýšit dynamický rozsah, zvýšením hodnoty ISO. Jak tato funkce přesně funguje, kdy ji používat, je to vůbec k něčemu?
U I.Resolution by mělo jít o nějaké "inteligentní" doostření různých detailů, obrysů a struktur, na jakém to funguje principu, je to k něčemu, kdy to použít, nebo to radši nechat vypnutý?

Předem dík za odpovědi, případně za odkazy na články, které se tímto zabývají. Mě se nic najít nepodařilo, evidentně mají vyhledávače kopřivku z toho "i" před každým slovem.
Sibstr
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 10. 11. 2011 00:56

iResolution by mělo být odšumování v kombinaci s doostřováním, založené na bázi detekce hran. Alespoň to tvrdí týpek tady.
Nebo ukázka přímo ze stránek Panasonicu.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 11. 2011 07:03

I.Exposure je vyraz Panasonicu na optimalizaciu dynamickeho rozsahu.
Kazda firma to vola inak: Olympus gradacia, Sony DRO (dynamic range optimalization), Canon ALO (auto lightening optimizer), Nikon ADL (active d-lightening), ...

Asi si to kazda firma dala patentovat, kedze to nevolaju rovnako. Mozno to aj funguje rozne.
Napriklad pokial viem tak Sony, Nikon a Olympus pouzivaju algoritmy firmy apical (na tom obrazku je pekna ukazka co by to malo robit), u nich by to malo byt aspon podobne.

Ide o to, ze v pripade potreby fotak podexponuje a zosvetli tiene.
Zaber tak vyzera na oko prijatelnejsie. Teoreticky sa vdaka tomu moze zvysit sum, takze ak sa ti niektore zabery budu zdat priliz zasumene(odsumene) skus to vypnut, inak odporucam nechat to zapnute.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod belrok 11. 11. 2011 09:33

Ganec to napsal pekne. Jen bych osobne nedoporucovala nechavat tuto funkci trvale zapnutou. Umi to udelat pri urcitych zaberech docela nepeknou auru kolem veci apod. Proste nehodi se to vzdycky tak. Kuprikladu jsem jednou fotila lampu....nadherne modra obloha a focena od spoda. Kolem lapmpy se mi udelala takova tmavsi aura docela dost daleko. Napadlo me, ze to bude tim, tak jsem zkousele tuhle funkci vypnout a aura zmizela. Asi tady zbytecne popisuju jev, kteri jini znaji. Nebyl to jedinny snimek, kde se to takhle projevilo. Mam Nikona, nevim jak to maji vyresene ostatni znacky, ale u Nikona bych to pouzivala jen cilene u nekterych snimku.
belrok
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 11. 11. 2011 17:42

Ganec píše:Ide o to, ze v pripade potreby fotak podexponuje a zosvetli tiene.
inak odporucam nechat to zapnute.

Neviem či dobre chápem funkciu pod a preexpozície a zvlášť u ALO, tak by si mi to mohol vysvetliť. Keď podexponujem fotku, tak tiene sú tmavšie a celkovo fotka je tmavšia. Keď preexponujem, tak je fotka svetlejšia a tiene svetlejšie. Ako dosiahne zosvetlenie tieňov podexpozíciou?
Niekde som čítal, že ALO a podobné funkcie pracujú softverovo, nie posunom času expozície, fotoaparát sám určí, že tiene sú tmavé a fotku zosvetlí.
Ja by som túto funkciu neodporúčal mať stále zapnutú.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 12. 11. 2011 13:38

fotoaparat umyselne podexonuje zaber kvoli tomu, aby zachytil viac svetiel (obloha) + tmavsie oblasti umelo vytiahne pri konverzii do jpegu a ulozi na kartu = zaber bude mat zachytene vsetky svetle aj tmave oblasti, no za cenu vyssieho sumu (bezzrkadloviek a DSLR to az tak nevadi, u kompaktov je to dost problematicke).
Kazdy vyrobca to robieva troska inak, u niektorych staci len ina krivka pri konvertovani fotky do jpegu (vzdy sa da dostat nieco zo svetiel aj tienov - tak to je u ALO, pri ktorom fotoaparat exponuje spravne a upravy robieva az dodatocne)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků