Náhrada za setový objektiv?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ku-fotak-chtik 9. 12. 2007 13:44

Souhlasim, mam D40 a přepaly teda sem tam mam, ale ne vždy, jen občas v protisvětle to není úplně ono, ale s tim nic nenaděláš, proto tedka budu pořizovat stativ a ND filtry. Myslim, že to je technikou foceni, tak nešpekuluj a foť hraj si s nastavenim, proto ten foťák máš ne? Jinak tě stačí kompakt. Já s tím fakt moc problémy nemám viz. http://www.trekearth.com/members/ku-fotak-chtik/photos/
Nikon D40,setak Nikkor 18-55 a Nikkor 55-200 VR, Sigma 10-20 HSM ,polar.filtry.HOYA PRO 1D 52 mm a 77mm, Prechodove filtry HiTech + cokin drzak.
Stativ Manfrotto 190XPROB + MANFROTTO 486RC2.
http://www.trekearth.com/members/ku-fotak-chtik/
ku-fotak-chtik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr67 9. 12. 2007 16:12

Ahoj, na těch fotkách máš většinou velmi pěkně prokreslenou oblohu. Je to polarizačním filtrem? Já, kdybych něco takového fotil, tak tam mám místo mráčků přepálené nic :cry:
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ku-fotak-chtik 10. 12. 2007 13:12

No je to za prve tim, ze se snazim fotim tak, aby jsem mel slunce z boku ci v zadech, expozice hodne do minusu, mas pravdu pouzivam polarizacni filtr, foceno do RAW radsi podexponovane a pak je to doupraveno tak aby bylo videt pekne to co jsme fotil + obloha byla pokud mozna nevypalena. Nebo pouziji blesk na osviceni a tim padem muzu volit kratsi cas a neprepalim to. Zkousej a uvidis, ze se to podari. JInak take kvuli tomu budu tedka porizovat Manfrotto 190XPROB a s hlavou 486RC2 a prechodove filtry na ztmaveni oblohy. Takze uz to zacina lezt do penez, ale doufam, ze to pak za to bude stat. Mej se a foceni zdar.
Nikon D40,setak Nikkor 18-55 a Nikkor 55-200 VR, Sigma 10-20 HSM ,polar.filtry.HOYA PRO 1D 52 mm a 77mm, Prechodove filtry HiTech + cokin drzak.
Stativ Manfrotto 190XPROB + MANFROTTO 486RC2.
http://www.trekearth.com/members/ku-fotak-chtik/
ku-fotak-chtik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fojťan 10. 12. 2007 20:54

Petr67 píše:Jak myslíš, naučit se exponovat? Co mohu při expozici ovlivnit kromě korekce expozice do mínusu? Jinak foťák vše nastavuje sám :?

Napadá mně snad ještě jedině polarizační filtr.a/quote]

fot zasadne v manualu, automatika zrcadlovek je pri takoveto praci velice malo pouzitelna, pokazde ti vyhodi jine hodnoty... k nepotrebe.

krajiny a priroda se da pomerne kvalitne fotit i bez polarizacniho filtru, tam chyba neni.
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kelav 31. 12. 2007 11:07

Petr67 píše::) D300 kupovat nebudu aspoň ne hned :)
Chtěl bych D80, ale holt už mám 40x :|
Když já jsem spíš takový fotograf teoretik, vrtám se v technice a na vlastní focení nezbývá čas :)
Ty přepálené oblohy mně štvou, úplně se ztratí mráčky, jen když zkoriguju tak pěkně vyniknou. Ale fotka je celkově tmavší.
Fotit v RAWu nechci, páč to neumím zpracovat (mám Adobe Lightroom, ale jsem z toho jelen)
Nechce se mi věřit, že by to bylo objektivem, uvidím časem, až budu víc prohazovat objektivy.
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr67 31. 12. 2007 17:05

Ahoj, díky za kritiku, opravdu jsem toho zatím mnoho s mou digitální zrcadlovkou nenafotil, teď přes zimu jsem nikde nebyl, takže ani nebylo co. Neřekl bych, že bych byl takový laik, abych se musel učit s kompaktem, těžím ze svých znalostí se SLR Minolta, kterou jsem měl několik let a ještě před tím ruského Zenita. Z těch dob mám spousty papírových fotografií a myslím si, že fotografování s analogovými zrcadlovkami mám zvládnuté dobře. Měl jsem na webu galerii z naskenovaných obrázků, kterou jsem ale bohužel smazal. Nedávno jsem si koupil DSLR D40, protože ačkoliv teď nemám co fotit, tato technika mně fascinuje a proto ji neustále studuji, vylepšuji a učím se alespoň teoreticky. Až se v mém životě něco změní a začnu trochu cestovat, určitě tyto nabyté znalosti zůročím. K tomu RAWu: Bohužel mám Adobe Lightroom, který je na mně příliš složitý a přes několikeré pokusy jsem práci s ním nepochopil. Tak jsem se rozhodl, že budu fotit do JPEGu v nejvyšší kvalitě, je to nesrovnatelně jednodušší a nekomplikované. Něco jiného byl Nikon Capture NX, který mi připadal velmi uživatelsky přívětivý a snadno pochopitelný, ale bohužel 4500 kč za něj nedám. Z kupování software jsem se vyléčil, když jsem mněl spousty problémů s aktivacemi, aktualizacemi, obtěžujícími ochranami, po roce aby člověk platil znovu, tak to radši používám freeware kromě Zoneru 9, který mám koupený. Ale to jsem trochu odbočil, doufám, že do budoucna budou fotky přibývat a snad dokážu, že až takový neználek nejsem. Přeju vám všem všechno nejlepší do Nového roku! Petr :)
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kelav 31. 12. 2007 18:51

Pokud se Ti zdá Adobe Lightroom složitý, tak není problém nainstalovat software pro převod a úpravu RAW fotek, který jsi stoprocentně, tak jako já, dostal k D40. (Promiň název si nepamatuji, protože jsem ho kdysi skusil a byl na mě příliš jednoduchý pro následnou editaci fotek).
Je to takové jednoduché klikátko, že jednoduší nemůže být. Samozřejmě je anglicky.

A pak budeš mít výstupy daleko kvalitnější, než z JPG. V tomhle je lepší rival Nikona, Canon, který má lépe zvládnutý převod a ukládání do JPG. Už třeba na modré obloze je to krutě znát, RAW převedený v počítači do JPG je nesrovnatelně kvalitnější, než ta samá scéna vyfocená a rovnou v těle převedená do JPG.
Naposledy upravil kelav dne 31. 12. 2007 18:55, celkově upraveno 1
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 31. 12. 2007 18:53

Tak zkus RAW Therapee, ten je zdarma a dost dobrý.
Adobe Lightroom není jen RAW konvertor, spíš je to program "All in one".
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Petr67 31. 12. 2007 19:16

Kelav: To byl asi Nikon Picture Project, měl jsem ho nainstalovaný a horší software jsem v životě neviděl. Zoner Photo Studio je proti tomu naprostá jednička. Nebo Corel Paint Shop Pro, s nímž se průběžně učím dělat. A kromě toho ten Picture Project, pokud se nemýlím, nezvládá převod RAWu do JPEGu :!: Je to jen jakási nepovedená náhražka prohlížeče a editoru v jednom.

Pety: Zatím jsem jiný sw pro úpravu RAWu nezkoušel, protože mi výstup z mé D40x v JPEGu připadá dostatečný. Kdyby aspoň existoval k tomu Lightroomu nějaký manuál, nikdo mi neřekne, zda přebírá nastavení foťáku jako Nikon Capture NX, nevím, o kolik upravit ostrost, barvy, WB, prostě je to chaos nad chaos :x
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kromec 31. 12. 2007 21:14

nevím, o kolik upravit ostrost, barvy, WB,...

od oka ;)
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr67 31. 12. 2007 21:26

Nj, ve foťáku nastavím "Vivid", JPEG HIGH a nemusím nic zkoumat "od oka" :idea:
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kromec 31. 12. 2007 22:10

Jasne ,ale RAW ti umozni:
-spis zachranit spatne exponovane fotografie nez jpg
-opravit spatne vyvazeni bile, coz je u jpg hodne problematicke
-lepe potlacit sum
-dostat z fotky vice detajlu nez z jpg
-lepe vyuzijes DR snimace
-atd....
Nikon capture neznam ,ale RAW konverotry maj i automaticke nastaveni ktere pak muzes doladit rucne...

PS: sam vetsinou fotim do jpg a RAW pouziva hlavne u fotek kde hrozi napr. spatne vyvazeni bile nebo spatne exponovana mista
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr67 1. 1. 2008 03:47

No nedalo mi to a stáhnul jsem si RAW Therapee. Je to dost podobné Capture NX, ale není k tomu manuál. Nevíte, jestli to přebírá nastavení kamery a soubor lze jen otevřít/uložit?
Beyerdynamic DT-1990 PRO 250 Ohm Tesla
Austrian Audio Hi-X60
Onkyo TX-8250
Panasonic Blu-Ray
Dragonfly Red
Petr67
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 1. 1. 2008 09:18

Žádný RAW konvertor nemění obrazová data RAW. Obvykle se ukládá pomocný soubůrek s nastavením konverze, který se jmenuje stejně jako fotka, má jen jinou příponu. Některé konvertory si ukládaly údaje o nastavení převodu přímo do RAW, ale to není šťastný postup, při chybě stroje se může RAW soubor zmršit.
Takže uložit nejde - RAW Therapee při "Save Image" uloží zkonvertovaný JPG nebo TIF (podle nastavení v Options). As je vlastně "Save As". Údaje o nastavení převodu dané fotky si ukládá do soubůrku .pp2 při přechodu na jinou fotku, při změně nastavení a při ukončení programu.
Jestli přebírá nastavení kamery - většinou při prvním demosaicingu (otevření RAW souboru) přebírá, ale někde to závisí na tom, jaké máš volby. Třeba hned ve White balance - vyvážení bílé - máš volbu metody: Camera (podle foťáku), Auto (udělá s bílou totéž, co by udělal nějaký "běžný foťák" při přepnutí bílé na Auto) a Custom - ruční vyladění.
Manuál - no, 90% konvertorů má základní funkce naprosto stejné a 80% je má i stejně pojmenované... Manuál je v angličtině na http://www.rawtherapee.com/?page=manual
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod drAcOniS 1. 1. 2008 17:50

Petr67 píše:Picture Project, pokud se nemýlím, nezvládá převod RAWu do JPEGu :!::/quote]

Ale zvládá - sice ho nepoužívám, nicméně stačí použít nabídku File->Export JPEG/TIFF... (v1.7).

Osobně si myslím, že když už to foťák umí, tak je docela škoda RAW nepoužívat jenom proto, že jej neumíte zpracovat. RAW mi "zachránil" už spoustu nepovedených fotek a oproti JPEGu má řadu výhod. Ale to už je věc druhá... :wink:
Nikon D80 + Tamron 17-50mm F2.8 XR Di II LD Asp.(IF) + Sigma 70-200mm F2.8 EX APO HSM
drAcOniS
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků