IR fotky ...

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod irmo 21. 9. 2007 18:21

njn par peknych kuskov je na digiarene, takze ako to robite ??? :)
Proste by ma zaujimalo ake upravi robite pri vacsine fotiek.
Dnes dosiel do bazaru za 400sk IR filter takze moj prvy pokus:
Obrázek

bohuzial stativ som mal doma ... ISO400 a 1/2s z ruky ....

Zatial mi to vychadza na fotenie bud v plne RGB farbach alebo CB a red channel iba. A potom hodne Adobe ;-)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod friggo 21. 9. 2007 20:35

friggo
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 22. 9. 2007 17:09

dik za link ale moc nepomohlo ... tam su naozaj iba zaklady pre uplnich amaterov, neva bude to chciet vela pokusov ;-)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 26. 9. 2007 12:17

tak som si ten link prebehol a naozaj som sa zase raz velmi pobavil :), nejme pri bode ked zakriva hladacik rukov a pouziva auto expoziciu, kedze IR filter stmavy velmi tak auto expozicia sa riadi podla svetla ktore prejde cez hladacik (vnikne tadial viac svetla ako cez objektiv pri sklopenom zrkadle, pri expozicii uz nie zrkadlo zakrije) tzv expoziciu urcuje rukov ako zakrije hladacik LOL .... takze odporucam pouzivat bud manualne nastavenia casu alebo iba kompenzaciou expozicie co u mojej e-510 vychadzalo cca +5EV.

Ano ceske stranky opet nesklamali a su vhodne skorej pre pobavenie ako pre seriozne rady ........
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bery 26. 9. 2007 14:59

Tak ted nejak nevim co te na tom udivilo. Pri mereni, pokud nemas hledacek u oka, tak skutecne parazitni svetlo, ktere muze projit hledackem, ovlivni merici senzory. Pri expozici uz neni potreba hledacek zakryvat, protoze sklopene zrcatko svetlo z hledacku na snimac nepusti.
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 26. 9. 2007 15:47

Bery, mas pravdu, pri odskusani mi to parazitne svetlo robilo rozdiel skoro 2EV a pritom je teraz pod mrakom. Snad by som este taku malickost. Pri expozicii nie je treba zakryvat hladacik pri namacknutej spusti. Ale pri foteni zo stativu , napriklad dialkovou spustou je podla mna vhodne prikryt hladacik.
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 26. 9. 2007 16:51

golem2: to opravdu vhodné je, právě kvůli měření expozice.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 26. 9. 2007 16:52

neviem sice co je to parazitne svetlo .., ale svetlo prechadzajuce od hladacika samozrejme dopada na chip a tym u IR filtru prakticky znemoznuje pouzit autoexpoziciu ale riesit to +2 EV a zakritim hladaciku rukov pocas mamacknutia spuste mi prijde ako kravina!!!!! Kedze pouzil +2EV tak je jasne ze auto expozicia sa stale riadi svetlom prenikajucim cez ruky a hladacik ...... Bud to vykompezujem priamo to jest asi 5EV alebo si dam manualny cas ;-), alebo to zakrijem uplne a +0EV ale v ziadnom pripade nie ciastocne zakritie .....

Golem2 to je jasne ze pri expozicii to uz zakrivat nemusis.... a pise to aj on v tom clanku .... preto vramiv ze je skorej pre uplnich laikov ako nieco co sa da aspon trochu zo zaujmom citat .....

Bery : fotit IR fotku a mat hladacik u oka mi prijde ako dost uchilne kedze tam nic nevidis (aspon ja este nemam oci infra red citlive lol)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 26. 9. 2007 18:07

Irmo
http://www.fotografovani.cz/art/hp_foto ... photo.html
http://www.fotoaparat.cz/article/10130/1
http://www.grafika.cz/art/df/df_infra.html
http://www.paladix.cz/clanek.php?aid=10 ... 47&hledej=
http://www.fotoroman.cz/techniques/infra.htm
http://www.photorevue.cz/content/view/189/46/
Tu mas par odkazov na problematiku Infra foto, ak ta nebavi citat, tak inu moznost nevidim, ako experimentovat. Pri infra foto sa expozicne casy pohybuju v sekundach a pokial som sa docital a z vlastnej praxe, bez stativu to nejde, hoci mas kvalitny IS. Ja sa v tejto oblasti iba zaucam, ale zaostrim , objektiv prepnem na manualny rezim, nasadim IR filter a exponujem. Predtym este samozrejme fotak dam na stativ, urcim vyrez, nastavim WB , v manualnom rezime nastavim clonu a cas. Snad som nieco nezabudol. Az po dlhsom case nepravidelneho experimentovania som sa konecne dopracoval k pouzitelnym vysledkom.
Vidim ze citanie nie je tvoj konicek. Napisal som, ze netreba zakryvat hladacik, ked mas stlacenu spust a teda aj expoziciu zaaretovanu. Ked mas fotak na stative, pri pouziti dialkovej spuste a nemas oko na hladaciku, moze dojst k prieniku svetla a tym padom k skresleniu expozicie. Aspon ja preventivne prikryvam hladacik.
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bery 26. 9. 2007 18:13

:D takhle jsem to nemyslel... Pri normalni situaci mas hledacek u oka, proto ho nemusis zakryvat. Pokud vsak fotis ze stativu normalni scenu a mereni mas na automatiku, tak se doporucuje zakryt hledacek krytkou... tedy plati to i pokud nefotis IR. Bylo to mysleno obecne... taky nejsem bystrozrakej ;)
Napr. Nikon pro tyto pripady prave tuto krytku dodava spolu s telem. U vyssich modelu je zakryvaci mechanizmus jako soucast hledacku. Nejspis podobne reseni bude i u jinych vyrobcu.

Jestli mas zajem, tak na Paladixu taky vyslo par clanku o IR.
http://www.paladix.cz/clanky/infracerve ... ratem.html
http://www.paladix.cz/clanky/infracerve ... s-10d.html
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bery 26. 9. 2007 18:20

JJ, bez stativu si to neumim moc predstavit. Ono je to vubec dost o trpelivosti :) Ted vsak uz na tohle hrani nejak nemam cas :-/
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod friggo 26. 9. 2007 19:44

irmo píše: Ano ceske stranky opet nesklamali a su vhodne skorej pre pobavenie ako pre seriozne rady ........


Nechci ti brát iluze, ale ujišťuju tě, že ing. Kortus, který tyto stránky provozuje, toho o focení ví víc, než většina z nás dohromady... 8)
friggo
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 26. 9. 2007 19:51

golem2 ... asi sa nechapeme, lebo mi vicitas to iste a opakujes sa, pritom so podlmna jasne napisal ze je to nad slnko jasne ....

btw uvodna fotka ;-) mas tam aj parametre je bez stativu ... skludom poslem aj celu a vyrez 1:1 nieje tam vidno ziadne rozklepanie .... dalsiu IR bez stativu mas na fotogalerii:http://galerie.zive.cz/showfull.php?photo=42020 ale bolo pouzite ISO800 .. prezmenu cas tusim 1/2s opet.
Ale ano vela IR fotiek som skusal ISO100 clona 7-8 cas 20s cca ...
A obydve fotky su fotene 2 den po zakupeni filtra .... Takze bez akychkolvek skusenosti.

A hej tvoj postup ma dost prekvapuje, hned vo viacerich veciach
1. AF bez filtra??!?!?!?!?!!?!?? .... Mam nastastie filter hyona r72 takze AF mi funguje aj z filtrom, preco tie "!" je jednoduche fotaky maju pred senzorom filtre na IR aby dokazali ostreti ;-) Zaostrenie na bezne svetlo je blizsie ako zaostrenie pri IR, ale pri vacsich vzdialenostiach to nemusi vadit, rozdiel je dostatocne maly ....

2. Pouzivas auto expoziciu ???? to fakt naozaj? ja som vzdy pouzival iba manualne nastavenie casu a clony zatial ale ked som sledoval ukazovatele tak cca +5 ev je akurat :).

Samozrejme vyrez atd stelujem priamo s nasadenym IR filtrom ..e-510 ;-). Takze ho vobec nemusim davat dole ... to by sa mi fakt nechcelo lol.

Ok a teraz otazky co naozaj zatial nevemie ako riesit :) V poctate vacsinou fotim do RAW takze balanciu bielej farby vobec neriesim, ale aj tak mam par otazok, kedze som lenivy to citat tak ich polozim rovno :).
a) Co je lepsie WB dosiahnut farby ale cez mixovanie kanalov? Zatial s toho 1 dna fotenia mi to vychadza v prospech mixovania kanalov a nechat WB na klasickom dennom svetle ...
b) A ako je to s fotenim na ciernobielo? skusal som aj klasicky s RGB ciernobielo aj tak ze fotak bere iba cerveny kanal pri konverzii na ciernobielu fotku, ale velky rozdiel som tam nevidel :(.

a diik za linky casom si ich urcite precitam :) dufam ze tam bude aj neco o adobephotoshop a upravach ir fotek v nom ... tam mam asi najvacsie medzeri :(
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 26. 9. 2007 20:08

friggo píše:
irmo píše: Ano ceske stranky opet nesklamali a su vhodne skorej pre pobavenie ako pre seriozne rady ........


Nechci ti brát iluze, ale ujišťuju tě, že ing. Kortus, který tyto stránky provozuje, toho o focení ví víc, než většina z nás dohromady... 8)//quote]


njn to je mozne ale mna ten clanok sklamal a to ze hodne .... hlavne timito bodmi:
1. kalibracia WB mi sposobila skorej horsie obrazky ako lepsie!, poctatne lepsie to vyslo zo standartnou WB a mixovanim kanalov v adobe photoshop ... .
2. je to spominane zakrivanie hladaciku rukou ..., ale budis autorovi prominuto kedze to fotil s D70 a d100, takze to asi sam neorobil pri foteni.
3. keci typu nezabudnite ***** IR filter na objektiv predtim nez zacnete foti ci nastavte WB naspet ked prestanete fotit IR fotky fakt nepotrebuji.
4. ocividne tam urobil pekne upravi v SF vid obr 3 a obr 4 ako dostal tak vyrazne modre a zlte farby ????? To je prave to co sa mi absolutne nedari dostat viac farieb s fotky po IR zabere a on to odbije jednou vetou "pár sekund hraní s barvami" arghrhghghghg

mam pokracovat????? proste som sa stoho nic zaujima nedozvedel :(
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bery 26. 9. 2007 20:35

hmm.
1. e-510 neznam, takze nedokazu posoudit. Ja IR kdysi zkousel take na D100
2. uz jsme asi dostatecne probrali
3. nikdo netvrdi, ze tyhle kecy potrebujes zrovna ty, ale znam cloveka, ktereho jsem musel upozornit, aby si sundal krytku z objektivu nez zacne fotit ;) Takze upozorneni na to, aby nekdo nezapomnel prepnout WB mi prijde celkem na miste.
4. ten clanek je o tom jak fotit a ne jak zpracovavat IR... Proste potrebujes clanek o zpracovani IR a to je nejspis cely problem :)
Bery
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků