poraďte, pleas - blesk pro Nikon

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Norika 14. 9. 2007 13:51

Prosím!!!! Poradí mi niekto? Ponúkajú mi ext.blesk BF 28 Nikon, som úplný amatér, mám dať za to 5tis., alebo mám investovať do funglovky? Používam Nikon D50.

vopred ďakujeeeeeeeem za pomoc
Norika
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bery 14. 9. 2007 15:49

Predpokladam, ze myslis Nikon SB-28. Pokud si troufas ten blesk pouzivat v manualnim rezimu, nebo pripadne v Non TTL Auto, tak fungovat bude. Pokud chces 100% kompatibilitu ve vsech rezimech vcetne i-TTL, tak se radeji mrkni po SB-600.
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod manas 14. 9. 2007 18:05

A nebo se podivej po bazarech ci inzeratech, za ty same prachy co das za ten Nikon 28 sezenes Blesk Sigma EF-500 DG Super NA iTTL. Ja ho mam na D50 a spokojenost.
Nikon D300s,
Sigma 17-70, Nikkor 50mm f/1,8, Sigma 28-70 f/2,8,Tamron 70-210 f2,8, Blesk Sigma EF DG 500 Super.....
manas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Norika 17. 9. 2007 13:25

ďakujem, veľmi ste mi pomohli

pekný deň
Norika
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 17. 9. 2007 15:50

5000 za SB-28 mi přijde trochu moc, i když jsem na DSLR dlouho v pohodě používal "nekompatibilní" blesk (SB-26 na D70). Chce to vědět, co dělám a dávat pozor aby na blesku bylo nastavený to co na těle + režim A, kdy si ten blesk měří sám. Pracovat se s tím dá a výsledky jsou v pohodě, ale SB-800(600) je pohodlnější. Takže jde o to, zda to za ty peníze stojí.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milday 17. 9. 2007 16:54

Já fotím s bleskem jedině na manuál - čas 1/60 i 1/100, clona podle potřeby HO a ISO 200-400. V tom je i-TTL k nezaplacení. Když máš nastavené "áčko" a dostane se Ti čas třeba na 1/30 a někdo zvedne skleničku, navíc třeba rukou s hodinkami a svítí na něj vnitřní osvětlení, tak vše co je lesklé, je pěkně mázlé a blesk to "nezmrazí".
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 17. 9. 2007 17:20

milday: pozor, tady mluvíme jeden o voze a druhej o koze. Jednalo se o manuální režim blesku (tedy nastovování zlomku výkonu ručně), nikoliv foťáku (tedy nastavování času a clony ručně). Blesky řady SB-24, 25, 26, 27, 28 nebudou pracovat s TTL měřenm DSLR a bude tedy nutno jejich výkon buď nastavit ručně, nebo je přepnout na jejich vlastní automatiku (režim A na blesku), kdy si měřej výkon svým vlastním čidlem.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milday 17. 9. 2007 19:28

KubaPa, já vím - Ty jsi psal o koze na blesku, já o koze na foťáku :-) Nic to ale nemění na faktu, že modely SB600 a SB800 jsou proti všemu ostatnímu nebe a dudy. Těmito modely můžeš jedním snímkem udělat portrét ze dvou metrů, druhým skupinku na pět a nic nemusíš přenastavovat (max sklopit reflektor). Ta Sigma asi funkční bude, ale párkrát už jsem četl, že se někdy chová nepředvídatelně a vytvoří přepaly, jindy podexpozici. Na Paladixu jsem SB600 viděl už za 5,5 tis. (už tam není) ;-)
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 17. 9. 2007 20:18

Tak to nemusíš přenastavovat ani u SB-26, dostřel je takovej, že na 5 metrů opravdu nemusíš zoomovat na žádný rozumný cloně a citlivosti.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milday 17. 9. 2007 21:07

A co ty krátké vzdálenosti? Když vypnu BL (TTL předblesk), tak se na krátké vzdálenosti mohou objevovat přepaly.
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bery 17. 9. 2007 21:23

BL neni TTL predblesk, ale jedna se o vyvazovany doplnkovy zablesk... Tedy jiny rezim blesku, kdy pri vypnuti BL se pocita, ze blesk je hlavnim zdrojem svetla. V rezimu BL se pocita se svetlem na scene a blesk funguje jen jako doplnkove prisvetleni, napr. k projasneni stinu.
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milday 17. 9. 2007 22:01

Bery, Ty mne chytáš za pysky. Jaký je tedy rozdíl mezi předbleskem a automatickým vyvažovaným doplňkovým měřícím předzábleskem (jak píší v manuálu) ?
Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bery 17. 9. 2007 22:16

TTL je standartni zablesk... bez ohledu na okolni svetlo exponuje spravne hlavni objekt.
TTL BL je vyvazeny doplnkovy zablesk... tedy bere v uvahu okolni svetlo (pozadi, stiny...)
ale mozna si jen nerozumime ve formulaci :)
merici predzablesk je odpalen v obou rezimech... tedy v TTL i v TTL BL
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 17. 9. 2007 22:37

2 Bery: je to ještě trochu komplikovanější: TTL v kinofilmech nemá měřící předblesk, doba záblesku se řídí senzorem, který měří světlo odražené od filmu. To vzhledem k lesku čipů není u DSLR možné, takže se před sklopením zrcátka pustí slabý předblesk, který se měří běžným expozičním senzorem DSLR a podle toho se potom v průběhu expozice pálí hlavní záblesk - to je i-TTL. Starší blesky SB-24-28 a spol tohle nemají, proto u nich nefunguje TTL měření s DSLR. Ještě tam byl mezistupeň SB-28 DX, která to měla sand řešený ještě jinak a spolupracovala s prvními DSLR pak přišly SB-80 (myslím k D-100 a nevím, jestli nebyla i slabší SB-60) a nakonec SB 600 a 800. D70 spolupracuje jen s SB 600 a 800, D200 by měla pracovat i s o generaci staršími SB-80. Ostatní těla nevím. Prostě v tom Nikon má dost bordel a pokud člověk nemá nejnovější tělo i blesk, tak se musí funkčnost dost pracně dohledávat. V tomhle ač Nikoňák uznávám náskok Canonu, kterej měl eTTL (obdoba iTTL) už v kinofilmovejch EOSech, takže jejich starší blesky na DSLR pracujou líp.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bery 17. 9. 2007 23:00

KubaPa: jasny, kinofilm jsem do toho nemotal. Oboje co jsem psal plati pro i-TTL/D-TTL, uvazoval jsem pouze pouziti DSLR.
Jinak Nikon dost prekopal celej system a vysledek se celkem povedl... i kdyz jsem kvuli tomu taky tratil.
Bery
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků