Rozdil mezi Fujifilm F10 a s6500

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Vady 22. 8. 2007 14:55

Muj tata ma fujifilm f 10 a ja uvazuju o koupi s6500. Je mezi nima nejaky podstatny rozdil?Maji stejny cip a tak mi porad vrta hlavou jestil by mi na foceni nejakych krajinek a pod. nestacil ten f10. 8000 se mi jen kvuli pocitu "zrcadlovky" vyhazovat nechce
Vady
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jedovaty 22. 8. 2007 15:04

Ten snímač bude podobného typu,akorát minulé nebo předminulé generace.O S6500fd tady toho už její majitelé napsali dost,zkus si to projít.Na krajinky bude lepší ta 6500,kvůli ohnisku 28mm.
jedovaty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 22. 8. 2007 15:18

Vždyť ten snímač je jediná věc, kterou mají společnou, jinak jde o naprosto rozdílné foťáky.
To co vyfotíš s S6500 vyfotíš s F10 taky, ale často hůř.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 22. 8. 2007 17:30

omoc ani nie ... Pokial nepotrebujes ten velky rozsah ohniska, tak by som si to dvakrat rozmyslel.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kromec 22. 8. 2007 19:16

Krome ohniska od 28mm, tez 6500umoznuje pouziti filtru, format raw a manulni nastaveni coz u krajinek se hodne vyuziva. Ted zalezi na tobe jestli ty funkce ti stoji za to.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 22. 8. 2007 19:39

S6500 ti taky díky světelnějšímu objektivu a silnějšímu blesku s možností korekce umožní lépe fotit za špatného světla.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vady 22. 8. 2007 19:56

Diky za rady,budu muset zvazovat. Jeste premyslim jestli neni lepsi si priplatit za nejakou low end zrcadlovku,chtel bych zacit fotit vice tak uvazuju taky jestli mi bude stacit tenhle ultrazoom. Jsem naprosty amater ale taky nechci koupit neco co bych musel za rok menit.
Vady
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 22. 8. 2007 20:11

Jestli chceš fotit víc a nejsou problém finance, pak není důvod kupovat něco jiného než zrcadlovku, se kterou budeš mít mnohem širší možnosti.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vady 22. 8. 2007 20:36

i kdyz uz je to uplne mimo tema tak se presto zeptam: v cem napr. ty sirsi moznosti jsou?Chapu treba ve vymene objektivu ale to je zase dost nakladna zalezitost. Jinak bych na tom ultrazoomu mel mit moznost nastavit v podstate vse jako na zrcadlovce nebo ne?asi se ptam uplne blbe ale me dosavadni zkusenosti jsou opravdu spise z rise kompaktu pro duchodce.
Vady
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 22. 8. 2007 21:06

Sám jsi uvedl tu výměnu objektivů. Odpůrci DSLR často zmiňují desetitisícové investice, které jsou potřeba. Já s nimi nesouhlasím. Mít víc objektivů je možnost, nikoli nutnost. Nikdo neřiká, že jich musíš mít 5, třeba ti bude stačit jeden, ale důležité je, že si můžeš vybrat takový, který ti nejvíc vyhovuje. Až ti přestane stačit, můžeš ho prodat (objektivy neztrácí cenu zdaleka tak rychle jako kompakty) a koupit jiný. Když ti naproti tomu nevyhovuje objektiv na kompaktu, máš prostě smůlu.
Další věc, kterou DSLR umožňují (ale zároveň vyžadují) je práce s hloubkou ostrosti, což vnáší do focení doslova nový rozměr. U kompaktů lze o jakési práci s hloubkou ostrosti hovořit jen v případě makra, s ultrazoomem jde máznout i pozadí u poprtrétu, ale jen na dlouhém ohnisku a stejně to není úplně ono.
Pak jsou zde věci, které s kompaktem nevyfotíš vůbec, nebo jen velmi špatně- typicky při špatném světle, kdy mají DSLR mnohem menší šum, navíc když chceš můžeš koupit objektiv se světelností, o které se kompaktům jenom zdá. V řadě situací pomůže i větší dynamický rozsah snímacích čipů v DSLR.
Taky ovládání, které je u DSLR rychlejší, takže ti neuteče tolik fotek, zatímco lovíš v menu různé parametry. Dále samotná rychlost přístroje, rychlost startu, zaostření, ukládání fotek...
No a nakonec různé možnosti, které mají sice některé EVF taky, ale nikdy všechny pohromadě- několik druhů bracketingu, sáňky pro externí blesk, dálková spoušť, režim BULB, intervalové snímání...
Bude toho jistě ještě víc, ale hlavní věci jsem zmínil. Nevýhody vidím jen 2 - rozměry+hmotnost a nutnost víc investovat.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vady 22. 8. 2007 21:10

Diky za vycerpavajici info.
Vady
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 23. 8. 2007 07:11

Pro úplnost třeba dodat, že kompakty i ultrazoomy mají zase některé jiné výhody. Například váha a rozměry proti DSLR můžou velice často u takového patnácti-dvacetidekového prcka znamenat rozdíl mezi mít a nemít fotku - protože ho máš s sebou, kdežto zrcadlovka doma odpočívá ve skříni a těší se, až ji nacpeš do batohu a vyrazíš fotit. Velká hloubka ostrosti může pro některé snímky být naopak výhodou, rozdíl v ceně jednoznačně mluví pro kompakt. Živý histogram je velice dobrá pomůcka pro přesnou expozici, která je u digi s malým dynamickým rozsahem životně důležitá - myslet si, že to spasí RAW, je naivita. Cena je jasná. Stativ stačí malý a lehký. Dalo by se psát dál...

Je prostě fakt, že každý druh foťáku se hodí jinak a na trochu jiný účel. Je samozřejmě nesmysl se domnívat, že s třičtvrtěkilovým ultrazoomem dokážu vždycky totéž, co se zrcadlovkou. Ale pro 80% situací nakonec taky vyhoví - a pro značnou část z nich stačí i ten kapesní prcek.

K zrcadlovce dojdeš ve chvíli, kdy kompakt už nedokáže podat dostatečný výkon. Kdy jde o vysokou citlivost nebo rychlost. Případně o některé jiné schopnosti, které kompakty nemají.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod bramborkax 23. 8. 2007 12:32

Vady píše:i kdyz uz je to uplne mimo tema tak se presto zeptam: v cem napr. ty sirsi moznosti jsou?Chapu treba ve vymene objektivu ale to je zase dost nakladna zalezitost. Jinak bych na tom ultrazoomu mel mit moznost nastavit v podstate vse jako na zrcadlovce nebo ne?asi se ptam uplne blbe ale me dosavadni zkusenosti jsou opravdu spise z rise kompaktu pro duchodce.


Zase až tak moc nákladná záležitost to být nemusí. Levnější zrcadlovky většinou seženeš v sadě se dvěma objektivy (typicky. 18-55, 55-200), kde tě vyjdou docela levně. Anebo např. já si koupil Nikon D50 se setovým objektivem 18-55, který mi v pohodě dostačuje a k němu jsem po roce přikoupil teleobjektiv Tamron 55-200. Je pomalejší, než ten nikoňácký široký, ale obraz má pěkný a ostrý. A stál jen 3500 Kč...

Jinak bych se přidal k předchozím pisatelům: snímací čip (CCD) u zrcadlovek je daleko větší, než u kompaktů a ultrazoomů, z čehož plyne lepší kvalita obrazu (např. hodně zmiňovaný šum). Kvůli větším ohniskovým vzdálenostem se dá pěkně pracovat s hloubkou ostrosti. Jakmile si zvykneš na hledáček zrcadlovky, tak začneš opovrhovat focením přes displej. A elektronický "hledáček" u ultrazoomů sahá tomu optickému u zrcadlovek tak max po kolena.
O rychlosti zrcadlovek si může 95 % kompaktů a ultrazoomů tak leda nechat zdát. Jinak občas vytáhnu v batůžku zrcadlovku i na kole a beru si ji ssebou na všechny vycházky a výlety s rodinou, takže není pravda, že ji musíš kvůli velikosti pořád nechávat doma. Tam, kam bych si ji nevzal (např. na vodu, nebo pokud hrozí větší déšť), tam bych si nevzal ani kompakt (pokud by to nebyl nějaký šmejd za tisícovku)...
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 23. 8. 2007 13:03

Abychom si rozuměli: Taky fotím zrcadlovkou a beru si ji na výlety i dovolenou. Ale malého prcka můžeš nosit doslova stále - třeba denně do práce. Víš houby, co tě někdy cestou potká nebo zaujme. Třeba včera jsem cestou ze služební cesty obdivoval krásnou viditelnost kolem Loun - jižní konec Českého středohoří (Raná, Oblík...) s masivem Krušných hor vzadu by stál za panoráma a pár záběrů k tomu. Inu - jen jsem si povdechl. DSLR se skly nemůžu tahat na jednání k zákazníkovi - stačí že táhnu noťas - a nechávat ji přes den někde v autě si nerisknu.

Objektivy - zatím mám seťák, levné neznačkové tele a k němu TC 1,4x (příště to bude makro). Tělo se seťákem za 16 tis. ve výprodeji - a stejně už je v tom 30 tis. a to nemám ani blesk ani stativ...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod irmo 23. 8. 2007 13:43

ak by som bol postaveny pred dilemu, ze mozem si nechat iba jeden fotak s tich ktory momentalne mam, tak musim smutne povedat ze by vyhrala F30 fujifilm .... aj pred zrkadlovkou v celkovej hodnote uz blizko k 70k :roll: (31k zrkadlo+ setaky +30k dalsie sklo, + bazarovy blesk + filtre a to neratam este stare skla ktore mam doma s filmovej zrkadlovky a pouzivam ich)

Preco? Je velmi jednoducha odpoved na 90% fotiek F30 staci a spusta peknych fotiek je urobena prave v tedy ked to clovek necaka a tahat stale zo sebou zrkadlo neprichadza do uvahy .... + dost sportujem rafting, potapanie, bicykel a preto ani tahat zrkadlovku stale zo sebou nepripada do uvahy .... F30 + podvodne puzdro je fajjjjnnnn.
irmo
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků