Odstránenie šumu za pomoci viacerých fotiek

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod KubaPa 6. 8. 2007 23:08

janfran píše:KubaPa- jo, v tomhle máš pravdu, v 99procentech to nejspíš bude na nic. Ale já to využiju. Protože S6500 nemá redukci hot-pixelů, které se projevují při delších časech, tak se mi za určitých podmínek vyplatí udělat několik fotek na krátký čas a vysoké ISO, a pak je tímto způsobem odšumět. Takže sem rád, že jsem zde byl na tuto cestu naveden. Ikdyž upřímně při mojí lenosti by to musel bejt sakra pěknej motiv, abych se pak zase patlal s postupnym průměrovánim 8 fotek.
chupacabras- Bylo by pěkné, kdyby to tak fungovalo, ale obávám se, že nebude. Nejde jenom o posun a natočnení fotky. Objektivy také zkreslují, takže určitá plocha může mít na dvou posunutých záběrech jiný tvar. Třeba jenom o pár pixelů, ale už to satčí k vytvoření neostrosti. Skript, kterej by tohle řešil, by asi zabral poněkud víc než 16 řádků a řekl bych, že už by představoval oříšek pro zkušené programátory. /quote]
A kolik tech hot-pixelu je? Nebude snazsi je vyretusovat? A to bez ztraty ostrosti, ktera bude hrozit i u staticke sceny ze stativu, staci kdyz s nim pohnes jen o chloupek pri mackani spouste, foukne vitr apod...
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 6. 8. 2007 23:16

Těch hot-pixelů jsou stovky až tisíce, v závislosti na čase. Není to nic divného, dělá to většina foťáků, akorátže narozdíl od S6500 mají jejich redukci. Zatim to dělám tak že nasadim krytku, udělám vzorek hot-pixelů a v editoru odečtu. Pak hot-pixely skoro zmizí, ale nějaké stopy po nich vždycky zůstanou. Zprůměrování několika fotek by dalo lepší výsledek, ikdyž za cenu mnohem vyššího úsilí.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 7. 8. 2007 08:29

ee, ked sa ma jednat iba o hotpixeli tak to je naozaj jednoduchsie ich vymazat kompletne ....., Priemerovanie nieje dobre lebo tam ratas aj s hotpixelami. Lepsie je najst hotpixeli a uplne ich vynechat a farbu pixelu dointerpolovat s okolitich......
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod USER47 7. 8. 2007 08:50

Tahle technika opravdu existuje, někde jsem o tom četl článek i s odkazem na software. Výsledky byly opravdu dobré, ale použití spíše dost sporné. Spíše se o tom mluvilo v souvislosti s focením oblohy než s normálními fotkami. Zkusím najít nějakej link, ale neručím za výsledek, je už to asi rok, co jsem to viděl.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 7. 8. 2007 08:52

To by šlo udělat pouze s RAWem, protože potom už se hotpixely interpolací rozlezou. Vtip je u toho průměrování právě v tom, že díky němu můžu fotit s tak krátkým časem, kdy se hotpixely vůbec nebo téměř neprojeví. Já se nechci přít o tom co dá lepší výsledek obecně, ale v případě S6500 dá lepší výsledek to průměrování, což jsem včera vyzkoušel.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod USER47 7. 8. 2007 09:09

Tak už jsem to vyhrabal, je to tu:
http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=70 ... 72&t=11043
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubaPa 7. 8. 2007 09:37

2 janfran: Mám pocit, že mluvíme jeden o voze a druhej o koze: To co popisujes ty vypada spis na sum, nez na hot pixely - ty nezavisej na case, spis na citlivosti (i kdyz s dlouhym casem je pravdepodobny, ze delas nocni fotky a tam budou vic videt) A pokud by jich byly tisíce, je to na reklamaci či vyhození foťáku. Navic by u nich prumerovani nepomohlo, protoze budou porad na stejnym miste.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 7. 8. 2007 10:23

Hotpixely závisí primárně na čase, protože s rostoucím časem expozice roste teplota snímače. Nastavení ISO určuje pouze míru, jakou se následně projeví. Je jasné, že třeba při ISO1600 se začnou objevovat mnohem rychleji, ale fotit dlouhým časem na ISO 1600 není zrovna obvyklý postup.

Na mysli mám skutečně hotpixely, viz fotka s nasazenou krytkou: http://forum.fotografovani.cz/file.php?48,file=424561
Je to ale extrémní příklad, ISO800, 30s
Na reklamaci to není, protože tohle dělá většina foťáků, ale mají automatickou nebo volitelnou redukci (proto se taky často musí po mnohosekundové expozici dlouho čekat, než je možné udělat další fotku). S6500 ji nemá.

Hotpixely na stejném místě být nemusí, u mě je to aspoň tak že některé jsou a některé ne. Jelikož se začínají projevovat po cca. 8 vteřinách, tak pro mě může být výhodnější než udělat 1 fotku na 8 sekund udělat třeba 4 fotky na 4 sekundy při dvojnásobné citlivosti, které potom zprůměruju pro odstranění šumu.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FastIkarus 7. 8. 2007 12:25

janfran píše:jestli mi někdo řekne jak na to, hodim sem ukázkové fotkyo/quote]

Můžeš je nahrát třeba na http://www.ukazto.com a pak sem hodit odkazy.
FastIkarus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 7. 8. 2007 16:55

Jeden z 8 původních: http://www.ukazto.com/img/sum-pa41.jpg
A finální fotka: http://www.ukazto.com/img/prumer.jpg
Jedná se samozřejmě o výřezy, měřítko 1:1
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Chupacabras 7. 8. 2007 17:40

No ten rozdiel je naozaj badať už na prvý pohľad.
Chupacabras
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků