Pentax K100D Super VS. Canon EOS 350D

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod schod 2. 8. 2007 23:39

Dobry den,

delsi doby si vybiram novy fotak, hodne jsem toho precetl a nakonec jsem si vybral dva kandidaty.

http://www.megapixel.cz/canon-eos-350d- ... parameters
http://www.megapixel.cz/pentax-k100d-super-18-55-mm

Jsem amater a tim i asi zustanu, vzdy jsem fotil jsem pro radost a s DSLR jsem jeste nemel tu cest. Zatim jsem fotil jen z kompakty a EVF.

Je mi jasne ze foceni s DSLR je o necem jinem, ale kdyz si budu kupovat novou hracku, tak at si s ni muzu poradne vyhrat :-)

Prosil bych idelane majtele techto dvou fotoaparatu, aby zhodnotili pro a proti. Takze bych porad vedel na kolik me casem prijdou dalsi objektivy (myslim ze filtry a ostatni vybaveni vyjde nastejno u obou fotaku)

Je vyhoda pentaxu, ze se daji pouzit starsi objektivy opravdu tak velkou vyhodou? Jsou opravdu starsi objektivy dobre pouzitelne a snadno sehnatelne?
Nejradeji fotim lidi, tvare, vyrazy. Takze fotim hodne rozna vystoupeni na festivalech a podobne. Samozdrejme krasnou krajinkou nepohrdnu. Takze je mi jasne, ze casem si proste nejake objektivy budu muset koupit. Nejspise nejake pevne sklo na xichtiky a nejaky daleko kuk.

Osobne se mi vice zamlouva pentax, ale porozhovoru s jednou starsi profesionalkou, ktera se mi snazila namluvit ze firma pentax je pekny srot, jsem se poohlidnul i po canonu. Nikon D40 jsem zavrhnul, je na trhu uz moc dlouho, asi by uz mel jit do duchodu.

Prosim vas teda o radu, dekuji.

PS: moc se nehadejte
schod
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mhsh 3. 8. 2007 01:41

Jenom poznámka 350D je mnohem starší, než D40 :-). A K100D vlastně taky, ten super je jen inovovaná verze.

Je to celkem jedno, pokud budeš koukat u objektivů na cenu stejně půjdeš po alternativních výrobcích (Sigma/Tamron) a tam jsou téměř všechny objektivy na všechny bajonety.

D40 je taková jednoduchá na ovládání se skvělou obrazovou kvalitou, ale hodně ořezanou výbavou.
Pentax vyniká hlavně skvělým funkčním vybavením v dané cenové hladině, trošku horší výběr objektivů přímo od Pentaxe, hlavně v tele oblasti, ale jak jsem psal výš Sigma/Tamron nabízí dobré alternativy.
Canon zase 8 MPX, docela slušné vybavení, ale zase nástupce D400 je na tom o dost líp za ne o moc vyšší cenu. Vytýká se mu nejhorší setový objektiv.

Vyzkoušej si je a určitě rychle zjištíš, který ti vyhovuje nejlíp, ale z těhle neuděláš chybu nikde.
Samsung GX-1S, Tamron SP AF28-75mm F/2.8 XR Di, Tamron AF70-300mm F/4-5.6 Di
mhsh
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 8. 2007 09:38

Z těchto tří bych nejdříve vyřadil Nikon D40, protože je významně funkčně ořezán a hlavně mu schází vestavěný motor autofokusu, který pohání zaostřovací mechanismus u objektivů bez motorku. Musel bys tedy pořizovat pouze dražší objektivy, které mají vlastní zaostřovací motorky nebo ostřit ručně. Spíše bych se ohlédnul po bazarové D70s, která je vybavena identickým snímačem s rozlišením 6,1 MPix.

Pentax K100D je velmi slušně funkčně vybavená DSLR se snímačem o rozlišení 6,1 MPix, stabilizací obrazu a slušným tělem. Jediný zásadnější nedostatek je prozatím v relativně úzké nabídce originálních objektivů.

Canon 350D je můj tip. Nemá žádný výrazný nedostatek. Jsou uživatelé, kteří si stěžují na neprofesionální provedení těla a jeho menší rozměry, ale pokud nemáš pracky jako lopaty, tak by tě to trápit nemuselo. Pro Canon hovoří 8 Mpix snímač, optimalizovaná funkční vybavenost, široká nabídka objektivů, nechybí ani možnost užívat starší objektivy s M42 redukcí.

PS: My se zásadně nehádáme. Možná si občas vyměníme názor, ale do hádky tato názorová výměna mívá daleko :mrgreen:
Naposledy upravil anonymni dne 3. 8. 2007 11:59, celkově upraveno 2
anonymni

Odeslat příspěvekod kromec 3. 8. 2007 09:50

Ja treba nemam pracky jak lopaty a d350 se me drzela dost blbe a furt jsem mel blbej pocit ze me muze vyklouznout. Ale to je subjektivni doporuciji navstevu obchodu. Pentax ma vyhodu vestaveneho stabilizatoru , ze setak ma lepsi mech. zpracovani neotaci se predni clen(lepsi se pouzivaj filtry) atd... Canon zas bych rek ma lepsi vyreseny ovladani(ale to je tez subjektivni) 2mpx navic.... POkud bys chtel treba fotit prevazne sport tak bych dal prednost tomu Canonu, jinaky bych vybiral hlavne podle vyzkouseni obou fotaku co ti lip sedne a jestli nabidka prislusentvi a objektivu ti vyhovuje.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goodoldalex 3. 8. 2007 10:20

schod píše:Nikon D40 jsem zavrhnul, je na trhu uz moc dlouho, asi by uz mel jit do duchodu.


Len tak mimochodom ... :)
Canon has today announced the (...) eight megapixel EOS 350D 17. 2. 2005
Pentax K100D and K110D 22. 5. 2006
We can of course NOW reveal the D40 is indeed real 16. 11. 2006

Nj, D40 do dochodku ... Treba obmienat DSLR castejsie ako raz za pol roka, najlepsie za modely s 2x takym rozlisenim :)
The worst creator will always be better than the best critic.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod schod 3. 8. 2007 13:59

Dekuji za vase nazory.

moc se omlouvam ze jsem poslal Nikon do duchodu :) bral jsem to podle funkci. Takze jeste jednou nikone promin :)

Tech objektivu od jinych znacek sigma atd. se urcite nebojim.

Spise me zajima jak je tezke sehnat starsi skla a zda se to vyplati, zda na nich funguje automaticke ostreni atd.

Dalsi veci je napajeni.. Nic proti AA, nekdo to bere jako plus, ale mi se to moc nelibi, neni nad poradnou lion baterku. I kdy se snad daji do pentaxe dat i jine baterky nez AA, ale nevim jak moc jsou dobre.

Ma canon nejakou podstatnou funkci kterou pentax nema?

Bohuzel jsem ani jeden tento fotak nedrzel v ruce.. (ruce mam jak lopaty) Jedine co jsem mel v ruce byl canon 400D, ale ten ma myslim stejne velke telo jako 350D a zdal se mi v poradku, snad by mohl byt o chlup vetsi.

Zatim dekuji na rady
schod
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 8. 2007 15:23

Canonu 350D oproti Pentaxu K100D nic zásadního neschází. Pokud by se ti 350D držela vzhledem k rozměrům hůře, není problém dokoupit bateriový grip BG-E3, kde se dají použít klasické AA baterie, pro lepší úchop.

Starší objektivy není problém sehnat na internetových nebo i v kamenných bazarech. Většinou nebude fungovat přenos expoziční (clonové ani časové) automatiky, ani AF. Automatické zaostřování musíš zkrátka oželet. Před časem vyšel výborný článek o starých objektivech zde http://www.fotoaparat.cz/article/10160/1

Fajn testík na Canon 350D nalezneš tady:
http://www.fotografovani.cz/art/forec_a ... 50D-r.html

Pokud bys trpěl nostalgií ke značce Nikon, doporučuju ti Nikon D70s. Test na http://www.fotoaparat.cz/article/10123/1
Naposledy upravil anonymni dne 3. 8. 2007 15:55, celkově upraveno 2
anonymni

Odeslat příspěvekod kromec 3. 8. 2007 15:26

Jen doplnim ze Pentax ma trosku vyhodu ze mu funguje indikace zaostreni i se starymi manualnimi objektivy. Canon ma vyhodu ze je rozsirenejsi a pokud bys chtel kupovat novejsi objektivy v bazaru tak je tam vetsi vyber.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Otass 3. 8. 2007 15:35

kromec píše:Jen doplnim ze Pentax ma trosku vyhodu ze mu funguje indikace zaostreni i se starymi manualnimi objektivy.
Nevím jak u dalších značek, ale u Nikonu je toto také běžné.
Fotím méně než bych chtěl a ještě méně než bych mohl...
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kromec 3. 8. 2007 15:40

OTASS ,ale zas NIKON(az na D200) nemeri s manualnimi skly expozici a musi se koupit specialni redukce soptickym clenem(je drazsi). U canonu de mam pocit koupit ochipovana redukce(drazsi) a pak snad tez funguje indikace.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod schod 3. 8. 2007 18:03

Dekuji za dalsi postrehy,

hned ze startu vas asi pozadam at znacku nikon vynechame z tehle diskuze ;-) Nechci si kupovat bazarove telo a D40 me nelaka.

Co se tyce objektivu, je pravda ze automaticke ostreni bych ozelel u starsiho skla, ktere bych si poridil treba na potrety. Nebo proste vsude tam, kde vim ze mi objekt neutece drive nez ho zaostrim.
Nejake tele sklo bych si kdyz uz tak koupil original nebo od jineho vyrobce, tam bych si AF neozelil.

Nasel jsem nejake detailnejsi srovnani
http://digiarena.zive.cz/default.aspx?c ... atitem=594
http://digiarena.zive.cz/default.aspx?c ... atitem=348

a vyplynulo mi ze canon ma na lepsi:
*2Mpx (ozelim)
*náhledový histogram (jen tusim co to znamena, nevim jak moc je to prakticke)
*indikace přepalů v náhledu (jen tusim co to znamena, nevim jak moc je to prakticke)
*lepsi seriove snimani(ozelim)

prosim o trochu vysvetleni k cemu presne je histogram a indikace prepalu, sice tusim o co jde, ale neopravdu netusim, do jake miry mi to k necemu bude.

Jen se mi uz nepodarilo zjistit, zda tyhle fotaky obsahuji moznosti jako primo fotit cernobile, nebo takovy ten rezim kdy se muze fotit napr cerno-bilo-cervene. Nejsou to sice nijak zavratne funkce, s pocitacem si je s prehledem doplnim, ale mohli by se hodit.

Dekuji za odkazy na clanky, ty si ale prectu az vecer. Snad mi pomuzou s vyberem.

Zatim asi vyhrava pentax, uz jen proto ze canon ma proste kazdy ;-)

S pozdravem, Schod
schod
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 8. 2007 19:13

Schode, a co Google, znáš? :mrgreen:

Zkus se mimo jiné podívat na firemní portály:
http://www.canon.cz/
http://www.pentax.cz/
Naposledy upravil anonymni dne 3. 8. 2007 19:18, celkově upraveno 1
anonymni

Odeslat příspěvekod irmo 3. 8. 2007 19:15

nahledovy histogram - ti umoznonuje lepsie zvolit vhodnu expoziciu atd.

Indikaciu prepalu v poctate nepotrebujes ked sa vyznas v histograme, lebo tam su tie udaje tiez zobraze, jedna sa skorej o ulachcenie pre laika, aby sa nedopustal castej chyby laikov :).

Ozeliet sa da vsetko, nakolko to ti chces neviem, ale ono je to tak, ze histogram je velmi uzitocna vec pokial si nanu zvyknes co bohuzial nieje pripad vacsiny laikov a vtedy nastupuje indikacia prepalu ako zachrana brzda, ktora ta aspon varuje o tom, ze uz v tich jasnych objektov nebudes mat kresbu (oblaky, odlesky atd)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod schod 3. 8. 2007 19:52

m4x píše:Schode, a co Google, znáš? :mrgreen:-/quote]


Ted se stydim, na to ze pracuji jako informatik.. Byl jsem v praci, takze jsem nechtel dlouze googlovat a procitat dalsi weby. Sef by z toho asi i tak nemel radost ;-)

Hned jsem vse napravil a zjistil jsem ze canon je lepe vybaven nez pentax, ma funkce ktere se muzou hodit, CB fotky a tonove efekty a casem se i urcite vyznam i v histogramu. Takze pokud neni moc velky rozdil v setovych objektivech 18-55, tak asi vyhrava canon.

Dale, jak zde bylo receno, canon ma dost lidi, tak bude i dost starsich vhodnych skel.

Asi si snad na konec hodim korunou :)

Zatim vsem diky za rady, Schod
schod
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 8. 2007 21:33

Tak to jsme tedy kolegové :mrgreen: Seťák u Canonu ber pouze jako východisko z nouze. Neexistuje horší setový objektiv, ale na druhou stranu to neznamená, že s ním nelze fotografovat. Vyber si k němu raději některý z objektivů firmy Sigma nebo Tamron. Nakoukni do e-shopů http://www.megafoto.cz/ nebo http://www.oehling.cz/

Na efekty v DSLR rovnou zapomeň. K processingu fotografie používej jako každý slušný člověk Adobe Photoshop nebo Adobe Lightroom.
anonymni

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků