Nikon D7000

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod peejer 29. 7. 2011 11:36

Podle mě jsou velké rozdíly co se týká ostrosti snímku v druhu světla a množství šumu. Ale to jsme zase jinde.
To "kopání" u D7000 by mě taky zajímalo. To zrcátko je tam velmi rychlé a to kopnutí je tam cítit, ale jaký to má vliv na ostrost, jsem moc nezkoušel, neboť jsem se zatím nesetkal s problémy. Když požívám delší časy třeba 1/5 s atp. tak je celkem nutné dát předsklopení zrcátka. Co si pamatuji tak na D60 to ani nebylo třeba (ta možnost tam stejně nebyla:).
Když vyměním lehkou, pevnou 50 za více nž kilovou Sigmu, tak ořesy zmizí, myslím si že pevné držení či další "závaží" v podobě BG by taky pomohlo:)
Jinak k těm časům, upozornuji že nejsem žádnej guru:) Následující časy požívám když chci mít takovou tu jistotu neroztřepaného snímku (když vím že udržím čas v rukou, tak stabilizaci hned vypínám) pevná 50mm...1/100s, 90mm..na makro kolem těch 1/320s, Sigma 70-200 bez OS...na dlouhém konci tak 1/400s až 1/640s.
Snad jsem alespoň nějak přispěl k tématu:)
http://patrik-jech.fotopatracka.cz/
peejer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 29. 7. 2011 12:09

Pokud máš ostré fotky z 1/500 s. nebo z pevného stativu, fotoaparát a objektiv je v pořádku.

Stativ není přežitek.

Proč srovnáváš 100% rozlišení z 10 MPx a 100% rozlišení z 16 MPx?
Ona se Ti současně s koupí nového foťáku 1,6x zvětšila plocha papíru, na který tiskneš???

Nicméně i focení z ruky se dá natrénovat.
Můžeš-li se zádama opřít o zeď, udělej to.
Rozkroč mírně nohy.
Opři foťák pevně o čelo, hlava se třese méně, než ruce.
Buď vydýchaný a nebuď nervózní.
Klidně dýchej a zatajení dechu před expozicí musí být téměř neznatelné, rozhodně ne násilné.
Exponuj mírně kroutivým pohybem pravého ukazováku, tím oslabíš razanci trhavého pohybu dolů.
Zkus levou ruku chytit za pravé rameno a objektiv opřít o levý loket.
Zkus i z ruky samospoušť a předsklopení zrcátka či drátěnou spoušť v levé ruce.
Zkus sériové snímání a nejostřejší z nich.
... atd.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bajz0 29. 7. 2011 12:48

Ono je dost velky rozdiel ako cloved drzi fotak, ako vie dychat a hlavne na ktore oko foti. Potom tie udrzatelne casy su u kazdeho ine
Bajz0
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod phamon 29. 7. 2011 13:12

Děkuji Tomáši za dobré rady! S 10 Mp to srovnávám proto, protože s těmi mám jisté zkušenosti. Nicméně si myslím, že i s 16 Mp by se mělo dát standardně ostře fotografovat z ruky. Ne vždy je možné fotit ze stativu či s předsklopením zrcátka. Zajímalo by mě spíš obecně, s jakými nejdelšími časy jsi schopen fotit z ruky ostře (velkou většinu snímků) v režimu S, případně Q, či s předsklopením zrcátka, když máš natrénovaná dříve vyjmenovaná pravidla, a to s různými ohniskovými vzdálenostmi. Zda-li vidíš nějaký rozdíl v počtu ostrých snímků při zapnutí funkce VR na objektivu. Počítám s tím, že posouzení ostrých a neostrých snímků je stejně individuální jako schopnost udržet čas.
phamon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 29. 7. 2011 13:41

phamon: delší zkušenosti mám s D300, což je 12 MPx. No a tam se snažím mít časy jako převrácené ohnisko, ale často udržím i delší. Nicméně pokud chci mít ostrost při plném rozlišení srovnatelnou se stativem, pak je to zhruba od té Tebou referované 1/500 s. Já ovšem tak nějak dopředu vím, že tohle je normální fotka, kterou nikdy nebude potřeba tisknout větší, než A4 a tohle je fotka, která aspiruje na A3+ nebo i větší a tam prostě buď použiji stativ když se jedná o krajinu nebo zajistím tisíciny u fotografií lidí světlem, bleskem, otevřenější clonou, .... tam se musí uvažovat i pohyb těch lidí v záběru.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 29. 7. 2011 13:55

Teda vetsi pitomost s prominutim uz jsem dlouho necetl. Rozliseni nema s pohybovou neostrosti fotaku absolutne nic spolecneho, pokud se mi chveje ruka, tak bude fotka neostra jak na 2Mpix. fotce, tak na fotce se 40Mpix. Fotim momentalne s temer 3x vyssim rozlisenim, nez s jakym jsem u DSLR zacinal a zacny rozdil v tomto kontextu samozrejme neni.

Co se utlumeni zrcatka D7000 tyce, tak naopak patri mezi (ci primo je!) nejlepsi DSLR:
http://www.youtube.com/watch?v=sLZqUJZ9ruw

Na D7000, pokud mi nejde o zachyceni rychleho pohybu, nastavuju u funkce auto iso tyto casy: pro 17mm - 1/15s, pro 50mm - 1/60s, pro 180mm - 1/250s. U stabilizovaneho objektivu 70-300 VR pri zapnute stabilizaci potom 1/50s pro vsechny ohniskove vzdalenosti.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 29. 7. 2011 15:37

Pitomost to není. Pokud budeš mít snímek, který je MÍRNĚ rozklepaný, může na 2Mpixelu vypadat zcela ostře, zatímco na 16Mpixelu bude ta neostrost pozorovatelná (pochopitelně při zvětšení 1:1 a za předpokladu použití objektivu s obrazem ostrým i při vyšších rozlišeních).
Více znát to bude při porovnávání snímků se značně rozdílným rozlišením (tedy jako třeba uvedených 2 a 16 Mpix).
V případě 10 vs 16Mpix to nijak výrazné nebude - 16Mpix má asi jen 1,26 krát vyšší rozlišení (lineárně) než 10 Mpixel, tedy stejně velká věc se místo na 10 pixelů vykresluje na 12-13 pixelů.

Pochopitelně při totálně mázlém snímku je jedno, jestli má rozlišení 1 nebo 100 Mpix. Stejně tak to nepoznáš, pokud budeš fotit objektivem kvality "Podívejte, tohle je můj nový Canon EF-S", nebo jen při pohledu na nezvětšený snímek.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 29. 7. 2011 16:23

Rec byla o perfektni ostrosti, takze je jasne, ze fotku prohlizim pri stoprocentnim zvetseni. A znovu tvrdim, ze pokud ciste teoreticky pohnu naprosto stejne s fotakem co ma 2 Mpix., jako s fotakem co ma 40 Mpix., tak pri stoprocentnim nahledu bude ta neostrost naprosto identicka.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 29. 7. 2011 16:59

Ne, je jasné, že při vyšší hustotě stejně velkého čipu se při prohlížení 1:1 obraz víc zvětší a tedy je víc vidět i rozklepání, stejně, jako jsou víc vidět optické vady objektivu. Ovšem pokud mluvíme o prohlížení fotky A4, tak na té se zvýšení počtu megapixelů takto neprojeví.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod AndrewSimek 1. 8. 2011 17:43

zdravíčko, tak ji mám taky doma a po 5letech vyměnil za D80... docela mne uchvátilo video a jeho kvalita...
1) 1920x1080 24fps - je to omezení celkově na věky věků nebo myslíte že to časem půjde upravit nějakým firmwarem a mít třeba FPS 25?
2) mikrofon - existuje nějaká levná varianta krom origo NIKONu? má někdo zkušenosti? Je to defakto jack 3.5 mm tak? trochu mi vadí, že mi i na pevných sklech je slyšet jak ostřím manuálně.....
AndrewSimek
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 1. 8. 2011 20:15

AndrewSimek:

Ad 1) Těžko říct. Ale 25fps vs. 24fps zas takový rozdíl není a 50 fps to bude mít asi těžko (a než 1080p 25fps bych radší měl 720p 50fps ::) )

Ad 2) Je to normální 3.5mm jack, problém není ani tak s mikrofonem, jako s tím, kam ho upevnit.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod phamon 2. 8. 2011 09:47

O vikendu jsem testoval schopnost udrzet v ruce D7000 s obj. 16-85. Pro dest jsem to udelal jen na 85 mm. Obraz jsem porovnaval pri rozliseni 1:1, vyhodnocoval jej do tri kategorii: ostry, pouzitelny (tisk 30x45, pocitacove zobrazeni) a nepouzitelny.
Pokud chci dosahnout opravdu ostrych obrazku pro zobrazeni 1:1 v naproste vetsine expozic, musim pouzit cas 1/250 nebo lepe kratsi, a to se zapnutym i vypnutym VR.
Pokud na uplne ostrosti netrvam a staci mi pouzitelna kvalita ve velke vetsine expozic, mohu pouzit VR a casy 1/15 a kratsi. Zajimave je, ze mi to se zapnutym VR na 1/125 dalo horsi vysledky nez na 1/15 (na 1/125 vice nepouzitelnych), asi chvilkova indispozice mych pevnych rukou.
S vypnutym VR pak mohu pouzit nejdelsi cas 1/125.
Pokud srovnavam expozice 1/250 se zapnutym a vypnutym VR, zdaji se mi snimky s vypnutym VR trochu ostrejsi.
phamon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gender.Bender 2. 8. 2011 15:38

musíš použít obejktiv s větší světelností, s Nikonem D700 musíš fotit na větší ISO

logicky pak 1/80 by mělo stačit, nedrž fotoaparát před sebou, ale u obličeje, jako klasickou zrcadlovku (tak jak se má držet) pak to musí jít
Gender.Bender
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 3. 8. 2011 09:06

phanom: "Zajimave je, ze mi to se zapnutym VR na 1/125 dalo horsi vysledky nez na 1/15 (na 1/125 vice nepouzitelnych), asi chvilkova indispozice mych pevnych rukou."

Mám trochu podobnou zkušenost. VR funguje dobře u delších časů, které rukama rozhýbám, pak výrazně zlepší ostrost. Ale u časů, které jsem schopen rukama udržet bez VR, tak zapnuté VR mně dává trochu horší šanci na ostrou fotku, než vypnuté VR aneb pokud třeba s 55-300 VR na f=200 mm zkusím na 1/160 s. udělat 5 expozic s VR ON a 5 expozic s VR OFF, pak nejostřejší fotka je vždy ze série VR OFF. Pokud ale fotím na 1/50 s., pak VR ON je bezpečně lepší.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Peta-Biker 8. 3. 2012 18:01

Jak to, že od srpna 2011 tady nikdo nepostl žádný dotaz, tip na D7000? Nikdo s ní nefotí?


Pánové, prodal jsem v zimě svou D7000, nastaly nějaké problémy rodinné a nyní bych se k focení chtěl vrátit...

Chci se zeptat, co bude ve střední třídě? Nikon tam měl ještě teď D90, D300s a D7000. Zmiňované dva asi teď zmizí, konkrétně bych chtěl něco ve stylu D300s, bude něco takového??? D7000 byla obrazově fajn, ale špatně se mi držela, to ta D300s byla podstatně větší.

Koketuju s myšlenkou koupit D700, dokud ještě je, ale cena skel je šílená. Jelikož mne focení neživí, tak stále přemýšlím.
Peta-Biker
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků