Nikon - prosím o radu s výběrem objektivu

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cvakatko 23. 7. 2011 20:59

Zdravím, chtěl bych požádat o doporučení, co dokupit v setovému objektivu 18-135 3,5-5,6 s nikonem d80. Ve spoustě situací se mi fotky se setovým objektivem nedaří, když je zataženo, nebo naopak moc slunečno.. uvažoval jsem o nějaké pevné padesátce s vyšší světelností, ale nevím jestli to není nesmysl.
Jde mi o focení běžných situací, lidí, různých oslav atp.
Děkuji za případné rady...
cvakatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honzinulanek 23. 7. 2011 21:33

to bude spise rukama nez objektivem, ten je dobry ;-)
honzinulanek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 23. 7. 2011 22:00

"Ve spoustě situací se mi fotky se setovým objektivem nedaří"

Nejak konkretneji definovat by to neslo?
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cvakatko 24. 7. 2011 07:16

Ano, já vím že je to rukama. Proto chci něco, co to těm mým levým rukám ulehčí. Fotím na automatický režim a ani tak se mi nedaří správně zaostřit.
Jakmile mi svítí proti světlo, nebo se lidi ve světle hýbou, tak jsou dost často rozostřeni - to je problém, co se mi děje v poslední době, fotky z dřívějška jsou ok, tak sem si říkal jestli nemůže být s tím objektivem něco v nepořádku.
jakmile jsou objekty nasvíceny sluníčkem, tak mi přijdou taky neostré, viz. třeba zde či zde. Nejsem schopen udělat fotografii, kde bude lehce rozostřené pozadí a osoba v popředí bude krásně ostrá. Pokud je to výhradně rukama a s objektivem toho docílit lze, pak dobrá, nebudu nic vymýšlet a asi zkusím nějaký fotokurz. Tak jako tak díky.
cvakatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honzinulanek 24. 7. 2011 08:07

já bych si prošel manuál ohledně nastavení typu ostření. Objekty jsou ostré, ale jen ty, na které ostříš - v případě motorek je zaostřeno krásně na budovu. Takže objektiv je ok. Fotit D80 na Auto je stejně zvrhlost :)
honzinulanek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tex086 24. 7. 2011 08:16

plný souhlas s honzinulankem, nastav si focení na manual a udělej pořádek v ostřících bodech:). Ten objektiv není vůbec špatnej, mně na něm nejvíc vadí vinětace na dlouhým ohnisku, jinak s ním normálně fotím. Ale jesli chceš nějaký pěkný, pevný a světelný sklo, doporučuju Sigmu 30/1.4, na 50-tku se vybodni, ta je na APS-C moc dlouhá.
tex086
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honzinulanek 24. 7. 2011 10:37

Nemusí být manuál, ideálně A.
Hlavní je to nastavení ostření ve foťáku. To by byla sranda, kdyby si autor příspěvku koupil za dvacku pořádný objektiv a zjistil, že mu ostří pořád blbě :)
honzinulanek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 24. 7. 2011 16:29

A to podava takovehle vysledky od zacatku ten fotak s obejktivem? Me se totiz zda, ze to trpi back focusem, cili ikdyz fotoaparat automaticky zaostri na motorku vpredu, tak je nasledne zaostreno az za ne.
Jednoduchy test jak toto vyzkouset, je postavit napriklad pet lahev s potiskem na vzdalenost rekneme 1-2m a vyfotit s co nejnizsim clonovym cislem na ruzne ohniskove vzdalenosti.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 24. 7. 2011 19:04

Kam si ostřil v těch fotkách a na jaký ostřící bod?

Zkus si cvaknout třeba sloup, tak 2 metry vzdálenost a použij prostřední ostřící bod. Pak to sem postni.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod belrok 24. 7. 2011 19:38

Jako předcbozí příspěvky. Udělej si test na back a front focus. A jaký typ ostření tedy používáš? Jinak je myslím škoda mít D80 a používat jen automat....nemůžeš tu fotku tak moc olivnit, prostě čekáš, co ti z toho vyleze a to mi přijde škoda.
belrok
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BoBo2sk 24. 7. 2011 20:55

Nechcem vyzerat ako lektor. Mojich par tipov...
1) ISO 100... tomu sa vyhni,kym mas inu moznost. Nikony maju 100vku uz ako rozsirene ISO, viacej sumia ako pri iso200 a aj dyn. rozsah je o jedno EV horsi (aspon na D90)
2) pouzivaj A rezim. Rolerom potom nastavujes clonu. A tiez si mozes nastavit kompenzaciu alebo iso na predny roler.Detaily mozem napisat,ak budes mat zaujem. Teraz hlavne k meritu veci. Mierna neostrost moze a podla mna bude sposobena 2 vecami. Plne otvorenou clonou a teda aj malou hlbkou ostrosti. Ked som zacinal, velmi mi pomohli stranky http://fotoroman.cz/techniques2.htm. V skratke, cim vetsie clonove cislo/vetsia clona tym vetsia hlbka ostrosti,tj. aka zona je ostra. Avsak nema vyznam ist s clonou velmi vysoko. najlepsia kresba je medzi f5.6 a f8,akurat pri najdlhsom ohnisku je naj kresba f8-f11. Vyssie a nizsie clony pouzivaj ked mas na to dovod... tj. mala hlbka ostrosti,alebo ked potrebujes este viac predlzit cas.
V kazdom pripade, pan Pihan to napisal lepsie krajsie, tak prudko odporucam na citanie. Vysledky sa zlepsia, slubujem ;)
BoBo2sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 24. 7. 2011 23:42

1) Jenže ISO 100 je na D80 HW řešení, na D90 je to SW.
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Poltergeist 26. 7. 2011 00:45

kup si světelný Tamron (17-50 nebo 28-75 f 2,8)

jo a Nikkor 35mm f 1.8 to se dá taky doporučit

(běžné situace = viděno lidksým okem, tak to je cca 35mm * crop = cca 52 mm zhruba ve stejném úhlu, jako vnímá svět očima člověk, s Nikonem D80 se dajá dělat výřezy /vzdálenějších scén/)
Poltergeist
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karmy 26. 7. 2011 08:23

ve stejné perspektivě - oko má širší záběr, navíc máme dvě.
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 26. 7. 2011 08:53

Bude to chtít panorama :D
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků