Tamroňák 28-75 1/f 2.8 jak ?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod fujifilmS3 15. 7. 2011 19:56

zdravim
mám tohoto Tamroňáka (předchozí gen.) a tělo Nikon,

chtěl bych vědět, jak s tímto objektivem co nejlíp fotit, tak aby kvalita kresby, detaily, zkreslení, a podobné věci,

na ohnisku 28mm je vidět malinké válcovité zkreslení, taky malá vinětace, jak s mám s tímto sklem fotit momenkty, přírodu, portréty, krajinu, jaká jsou pravidla ?

viděl jsem pár videí na YouTube, moc ale neumím anglicky, jestli jsem to ale pochopil správně, tak tohle sklo nepoužívat na FX (full frame, stejně nemám) a vždycky zaclonit aspoň an 5.6 ?
akorát při portrétech na 2.8, nebo jak budu chtít (75 mm + 2.8 je už velmi nízká hloubka ostrosti)

někdy se hodí dělat portréty s tímto sklem na 40-50mm a 5.6 (jestli jsem to pochopil správně)
:: pokuď to světelné podmínky samozřejmě dovolí, pokud ne, tak se nedá nic dělat
a fotit i s menší clonou

co když budu chtít fotit přírodu, na 28mm zkreslení se asi nevyhnu . .
jak třeba fotit s tímto objektivem v zoo zvířata, aby fotka byla co nejkvalitnější ?

rozsah použitelné clony je teda někde mezi 5.6 - 11
a ohniska bez zkreslení někde mezi 35-50 mm ?

poslední otázka míří na to, jestli je nejnovější genereace o hodně lepší, nebo stejná,
(má jen stabilizátor), jestli je světelný zoom Nikkor o tolik lepší, aby se vyplatilo za něj dát 3x víc a jestli zkreslení a ostrost má Tamron 17-50 1/f 2.8 o hodně lepší nebo je to srovnatelné
s jeho bráchou
díky
fujifilmS3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ggrand 15. 7. 2011 23:14

tak na tohle nemám sílu smysluplně reagovat ...
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fujifilmS3 15. 7. 2011 23:37

tak to je škoda . . . . mě by prostě zajímalo, čemu se mám při práci vyvarovat, jak s tim nefotit, co naopak využít pro to abych nafotil co možná nejlepší fotky s tímhle, na YouTube se hodně řiká že to je celkem dobré portrétní sklo . ., pak s tim rád fotím přírodu a tak (Zoo)
ale někdy tam vidim nedostatky, někdy zkreslení na 28mm, tak jak a co . .
a taky nějaké srovnání s ostatními podobnými, např. taky uvažuji o koupi Nikon 35mm F1.8
nebo F1.4 jako portrétního skla (protože to je cca 50mm; 52mm na DSLR) :-[ :hmm: 8-P
fujifilmS3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ggrand 16. 7. 2011 00:05

naco uvažuješ o další koupi, když nevíš, jestli ti na internetu dovolí s tím fotit...
Asi fotíš na film a tak každé máčknutí spouště tě stojí peníze a hlavně čas než to vyvoláš, abys zjistil, v jakém rozsahu a jak se s tímhle sklem dá vůbec fotit.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fujifilmS3 16. 7. 2011 01:09

mě by ale zajímali nějaký detaily a návody na to, jak dosáhnout co nejlepších fotek s tímhle, jinak s tim fotim a někdy jsou ty fotky dobrý, někdy stejný jako by to bylo seťákem
fujifilmS3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 16. 7. 2011 05:51

Chlape...zober fotak a bez fotit miesto vypisovania nezmyslov po nete. Ziadny navod ti peknu fotku neurobi, takze pokus-omyl (aspon 100x) a budes vediet sam, ako ten objektiv vyuzit na maximum. Bozemoj...
landov
Expert

Odeslat příspěvekod kromec 16. 7. 2011 20:22

CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pota 16. 7. 2011 21:25

Bože chlape, když už nedokážeš nic vymyslet, hoď si foťák na stativ, ručně si zaostři (přes live view s lupou) a zkoušej clony. Ideálně do rawu ať výsledky tolik neovlivní foťák. Pak si to vyvolej bez úprav a otevři v nějakém prohlížeči vedle sebe ( např. "rychlej kámen"). A nebo se na takovýhle blbiny vyprdni a běž fotit, běž zažít ten pocit, že tvoříš a ne furt myslet na to jestli do nebude o 1% míň ostrý...
pota
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fujifilmS3 17. 7. 2011 02:08

super, až příšte budu něco chtít, tak se sem půjdu určitě zeptat !

samozřejmě že s tim fotim a že to zkoušim, prohlížim, analizuju, dělám hromadu fotek, většina jich je dobrá, hodně výborných, ale pak je taky velký % méně dobrých, kvalitou na úrovni seťáku, takže si řikám, že se nemuselo kupovat tak drahý sklo, no neva budu experimentovat,

já sem jen chtěl slyšet třeba to, že tohle sklo se hodí na tohle a tohle a na tohle naopak moc nehodí, když s tim budu chtít fotit tamto a tamto tak zaclonit a fotit to na ohnisko to a to, prostě někaké ty vychytávky a skryté tipy,

radši se ani nebudu pták, jak si to stojí, zacloněno na F4, F5.6 ve srovnání s Nikkor 50mm 1/f 1.4 D, 1.4G, 1.8D, 1.8G jestli je to prakticky stejný, nebo tyhle pevný maji daleko lepší kresbu, na jednom videu jsem viděl že se ten muj tamroňák hodí taky celkem dobrý portrétní sklo
(pokud nepotřebuji uplně tu nejnižší možnou clonu)
fujifilmS3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lemming 17. 7. 2011 07:04

fujifilmS3 píše:na jednom videu jsem viděl že se ten muj tamroňák hodí taky celkem dobrý portrétní sklo (pokud nepotřebuji uplně tu nejnižší možnou clonu)


Proč se kvůli tomu koukáš na video? Není lepší vzít foťák, párkrát stiskout spoušť a udělat si vlastní názor? ;)

fujifilmS3 píše:radši se ani nebudu pták, jak si to stojí, zacloněno na F4, F5.6 ve srovnání s Nikkor 50mm 1/f 1.4 D, 1.4G, 1.8D, 1.8G jestli je to prakticky stejný, nebo tyhle pevný maji daleko lepší kresbu,


Zajímavý, tohle jsem nikdy necítil potřebu nějak extra moc řešit (a tipuju, že drtivá většina ostatních fotoégrafů taky ne). Čím to asi bude :D

A, mimochodem, nemluvíš náhodou o Tamronu 17-50?
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pentaxK10d 17. 7. 2011 11:23

výhody všech pevných skel oproti zoomům (i těm nejkvalitnějším) jsou jasné
navíc se člověk nepotřebuje tahat s větší váhou (třeba na dovolenou)
pokud je potřeba něco vyzoomovat, tak jde jen o široké ohnisko, což je všeobecně problém
foto s cropem, co se týče vyšších ohnisek tak při dnešních desítkách megapixelech se dá všecko vyříznout, tam pevný nevadí
pentaxK10d
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod player 17. 7. 2011 18:22

Jasne, jsou to ale blazni ti sportovni a wildlife fotografove, vzdyt by jim vsem stacil D3x s nasazenou levnou 1.4 padesatkou, zaber si dle potreby oriznou :D
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 17. 7. 2011 18:36

player: No, pentaxK10d to trochu přehnal. Ale je fakt, že pokud máš objektiv příliš široký, tak oříznutím se cca 2x zoom udělat dá, za cenu mírného snížení kvality. Ale pokud ho máš příliš dlouhý, tak máš prostě smolík a nic s tím neuděláš, ani kdyby ses rozkrájel...
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 17. 7. 2011 20:00

"nic s tím neuděláš, ani kdyby ses rozkrájel..."

Ale udelas, staci pred stiskem spouste myslet^_^
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 17. 7. 2011 20:11

player píše:"nic s tím neuděláš, ani kdyby ses rozkrájel..."

Ale udelas, staci pred stiskem spouste myslet^_^


Řekl bych, že třeba přes zeď do sousední místnosti neustoupíš, ať myslíš jak myslíš :D (Samozřejmě, _občas_ se nějaká finta vymyslet dá.)

edit: Ono samozřejmě záleží na žánru. U aranžovaného focení na ten problém vesměs vůbec nenarazíš, ale při reportáži to ve většině případů prostě neo....š.
lemming
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků