Zamlžený objektiv

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod blackm 4. 3. 2007 21:01

Zdravím uživatele fóra,
stala se mi taková nemilá věc a potřebuji poradit ( uklidnit ).
O víkendu jsem fotil na chalupě a nechtěl jsem, aby ve sbírce chyběla fotka guláše, který jsme společně s přáteli ukutili. Hrnec stál na rozpálených kamnech, tak jsem se u nich nechtěl zdržovat kvůli páře a tak. Přesto jsem si dodatečně všimnul, že se na objektivu ( SMC-PENTAX-DA 18-55mm AL ) vytvořila skvrnka jakoby zamlženého skla. Protože nemizela, rozhodl jsem se jí očistit, ale zjistil jsem, že je z vnitřní strany. Dosud nezmizela a já začínám mít obavy. Zevnitř se také objevilo pár teček, jako když máte bublinku špatně nalepené folie na skle auta.
Kvalitu fotek to z hlediska krátké ohniskové vzdálenosti neovlivňuje, ale já bych měl rád sklo čiré.
Poraďte nějaký fígl, nebo dokážou značkové servisy objektiv rozebrat a vyčistit ? Když, tak za kolik ?

Díky, BlackM
blackm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 4. 3. 2007 21:52

Časem to vyschne - uchovej v suchém, teplém prostředí.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod wolph 15. 3. 2007 17:37

to je taky napad fotit varici se gulas :D neboj, melo by to vyschnout, ale uz to znova nedelej !!! :D
wolph
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jeffe 15. 3. 2007 17:53

a nechat fotak mimo brasny + mierny prievan nebude na zavadu. :wink:
Superforum - v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství :D
Jeffe
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milday 15. 3. 2007 18:40

Nikon D70s + Coolpix 5400
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blackm 16. 3. 2007 21:35

Tak jsem zbytečně panikařil. Bylo to párou a hlavně zvenku, takže mikrovlákno to vyřešilo.

BlackM
blackm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 16. 3. 2007 21:46

:D

Ale dík za info.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod new_tatko 22. 3. 2007 08:24

Dobrý den, jsem tu nový a právě se mi stalo totéž .Ale nelezl jsem s objektivem do hrnce z gulášem :P :P
protože jsem někde četl že se to nemá... :P :P
...(to já jen aby byla sranda nechci někoho urazit..) ted vážně:
byl jsem včera tj. 21.3 2007 odpoledne v lese zrovna padal hustě ten sníh s deštěm a asi po dvaceti minutách se mi taky zamlžil objektiv zevnitř a navíc ta samá značka (foták pentax istDL).
Nikdy předtím se mi to nestalo ani mě nenapadlo s touto možností počítat..tak jsem z toho nervozní celkem dost ..sice doma večer bylo vše v pořádku ale když si představím že se někde v Tatrách budu celý den štráchat někde na Lomničák abych si udělal foto a nahoře zjistím že je zamlžený ..tak ho hodím odvzteku asi dolů a pak asi skočím za ním... :twisted:
tak se chci zeptat jestli je to normální nebo je to na opravu nebo jak tomu předejít...dík....
new_tatko
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod russianblue 22. 3. 2007 09:12

mě tady ty teploty +-0 přijdou nejhorší. Padající sníh taje na foťáku :(, ale objektiv se mě nemlží (jen roztátej sníh se usadil na UVčku, utřel sem ho a non-problem). Když je pod -10 je to lepší, to mám foťák pořád venku, max sníh ofouknu...


ještě k rosení, je to vyvolané rozdílem teplot, takže bych hledal zakopanýho psa tam.
russianblue
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod new_tatko 22. 3. 2007 09:39

Tak nevím jestli jak kolega píše že to bylo zvenku to jako normálně nejde setřít to se nepozná ???
já sem to chtěl jen osušit nahrubo čistým kapesníkem a rychle schovat protože jsem neměl zrovna nic po ruce a valilo a valilo ...
sníh s deštěm..nedalo se fotit... všecko jsem z venku setřel ale z vnitřní strany přední čočky to bylo přád zamlžené... ještě několikrát jsem to zkoušel vytáhnout jestli se nevyrovnaly teploty...a nic
(sem byl na procházce se psem...)
doma jsem to neřešil protože byl celý mokrý a neměl jsem čas .. prostě jsem ho nechal ležet na stole aby vyschl a večer jsem už ostře fotil.
...mě by spíše zajímalo jestli se to občas stává a je třeba si dávat pozor na prostředí vlhkost...atd... a nebo se to nesmí stát a je třeba do dát do opravny nebo reklamovat...
new_tatko
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milday 22. 3. 2007 10:21

Měl jsem digi kompakty HP, Fuji, teď DSLR Nikon, ale vždy se mi objektiv zamlžil pouze při přechodu ze zimy do tepla, a to jsem zjistil, jen když jsem nenechal dostatečně dlouho nasazenou krytku nebo přístroj v pouzdře. Opar neutírám, protože se stejně objeví znova, dokud se teplota okolí a skla nevyrovná. Jelikož z povrchu mizí vlhkost rychleji, usuzuji, že se uvnitř nejspíš nemlžily. Nepamatuji se ani na vnitřní vlhkost analogových objektivů Canon a Carl Zeiss z 80. let. Je ale pravda, že v sauně a nad hrncem jsem nikdy nefotil :-D

PS: Zevnitř se mi mlžilo sklíčko hodinek RUHLA :mrgreen:
Naposledy upravil milday dne 22. 3. 2007 10:24, celkově upraveno 1
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod russianblue 22. 3. 2007 10:23

2new_tatko:
stává se to(kondenzování vlhkosti a zamlženej objektiv z venku)! proto se prodávají těla a objektivy které jsou prachotěsné/voděodolné. Do extrémních podmínek (což sníh s deštěm je) jsou určený profi hračky. A co jsem viděl jak kámik fotí extrémní sporty tak se s vybavením vůbec nemazlí (asi ví, co si může dovolit).
russianblue
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod new_tatko 22. 3. 2007 11:03

tož nevím esli ste mně uklidnili nebo ne....
russianblue píše:...
...do extrémních podmínek (což sníh s deštěm je) jsou určený profi hračky. ....
tak jsem usoudil že na tej moji šunce se to asi stat může... dovedu si představit že profi objektiv do extremních podmínek stojí jako celý můj foták se všema objektivama a ešče pul psa k tomu....a možna i kůsek auta....
do sauny asi taky s tím teda nepolezu....
new_tatko
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milday 22. 3. 2007 12:15

Je pravda, že zoom objektivy jsou takové malé vývěvy, takže jestli fotíš v dešti a sněžení s obyčejným objektivem, vnitřní orosení bude normální. V chytrých knížkách píší o mikrotenech navlečených na tělo a objektiv, samozřejmě s dírou před čočkou i hledáčkem. Já ale, když prší, raději sedím v hospůdce, takže mám zkušenost jen s orosením předního členu zvenčí. ;-)

PS: Ze společné sauny by mohly být pěkné akty :twisted:
milday
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod new_tatko 22. 3. 2007 12:54

konečně se mi dostalo přijatelné vysvětlení ...že se to stává u normálních objektivů ... :lol:
na tej hospůdce asi něco bude ...zkusím to navrhnout pejskovi....
s tou saunou.....no máš aspon pěknou segru..??
..no možná i manželka by stačila... :P :P
new_tatko
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků