Vibruje mě stativ

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cvp 15. 6. 2011 23:18

Dnešní, no vlastně už včerejší zatmění měsíce jsem zjistil, jak neschopný stativ mám. Bohužel měsíc měl malou světelnost a tak jsem musel použít BULB alespoň na 20s při F8 a ISO 200. Vše nastavené, paráda, jen obrázek rozmazaný. Hvězda nebyla hvězda a menší čára. Používal jsem k tomu i drátovou spoušť aby minimalizoval počáteční vibrace.

Stativ jsem ani nedával na výšku, abych omezil vybrování. Vítr foukal tak 2-3 m/s a objektiv jsem použil 30-200mm.

Stativ mám starý už tak 4-5 roků, ale prostě štve mě .... čekal jsem, že stativ jako takový přeci bude spolehlivý.

Je možné se spolehnou na stativy z dnešní doby? ... Mám z toho docela veliké obavy, že žádný stativ nebude tolik spolehlivý a i při BULB řekněme 2 minuty budou hvězdy jako čáry.
Meteorologie, předpověď počasí, informace o počasí a plno odkazů. Vše o počasí -> e-pocasi.cz
cvp
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ivaneck 16. 6. 2011 00:24

Problem neni ve stativu, ale v casu zaverky. 30s je strasne moc, mesic se rozmaze pohybem, stejne jako hvezdy. Ja fotil dnes nejvyse na 4s.
ivaneck
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 16. 6. 2011 01:25

Při dvou minutách budou hvězdy určitě čáry, pokud nepoužiješ speciální stativ s pohyblivou hlavou, který kompenzuje pohyb Země. V normálním případě jsou hvězdy při 2 min čáry, protože Země jaksi rotuje. :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod THeBaNDiT 16. 6. 2011 08:08

Daemonius píše:V normálním případě jsou hvězdy při 2 min čáry, protože Země jaksi rotuje. :D
jj, vraj hej :D

Mne sa zdal Mesiac malicko maznuty aj pri uzavierke 1.6s, on sa kotuha hybe dost rychlo... Ale vacsi problem bol ten, ze ako na potvoru sme mali prave v tej casti obzoru oblacnost, takze z celeho zatmenia mam len par fotiek, ako vysiel spoza horizontu (a to bola obloha este modra a mesiac dost tmavy kvoli atmosfere), potom sa skryl za oblaky a vysiel iba na 13 minut v case 22:55-23:08... potom opat supho za mraky a koniec divadla. Hlavna vec, ze minule noci bolo vzdy jasno, a urcite aj najblizsiu noc bude... :/

Stativ mam aktualny z LIDLa (moj prvy a verim, ze na zaciatky posluzi), foti sa s nim za tie peniaze v pohode, akurat som zapol predsklapanie zrkadla a 5 sekundovu samospust... 8-) :-)
zive: HP Envy x360 Conv. 13" (Ryzen5 4500U, RAM 8GB, GF AMD Radeon)
digiarena: Nikon D5000 + 18-105mm DX VR + 55-300 DX VRII + SB-700
avmania: Samsung QE55Q80T + Nvidia Shield TV 2017 + ONKYO TX-NR414 + Jamo S426 HCS3
mobilmania: Samsung Galaxy S22U
THeBaNDiT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jan_Tomanek 16. 6. 2011 08:27

objektiv 30-200mm?? neznam, ale asi to bude neco lehkeho co se hodne vysunuje dopredu bez stativove objimky, co mas za stativ? pokud neco s kulovou hlavou videl bych to na pruzeni kulove hlavy ne na vibrace stativu

minuly rok sjem fotil mesic na ohnisku 1200mm je pravda ze nebylo kvalitní (oblazky na plazi) ale byl pouze lehky vanek na stativ jsem uprostred zavesil pytlik s kameny takze se ani nehnul stahl ho co to slo nejnize a cvakal dratovou spouti, bylo to porad mazle casy okolo 10s takze jsem musel jit na vyssi ISO a doladit to pak softem protoze jsem prisel na to ze mi pod tou vahou pruzi cela kulova hlava pri cvakani zrcadla, ani predsklopeni zrovna nepomahalo, a myslel jsem ze stativ za 15k mi bude stacit, staci ale tohle uz ny nej bylo moc za pul roku jsem mel moznost si vypujcit Gitzo a byla to nadhera nebyl to zadny prtavy Gitzo ktery pouzivam na stredoformaty ale plnohodnotne velky s robusni kulovou hlavu az pak jsem se dozvedel cenu...cely stal 40k >.<
Nikon D3 prodano -> Hasselblad 503 CX, D300 + nejaka skla, Mamiya 645, Fujifilm Neopan 100 Acros, Fujifim Velvia 50
Jan_Tomanek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 16. 6. 2011 08:30

Stativ je v pořádku, ale měl jsi ho na nestabilním, pohyblivém podloží :D
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod odklizec 16. 6. 2011 08:39

Vypnul jsi si stabilizaci? To se totiz pri foceni na stativu doporucuje a osvedcuje. Jinak je to tak, jak pisou kolegove. Dlouhy cas na pohyblive veci, je jista cesta k neuspechu.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 16. 6. 2011 08:53

Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LCFR 16. 6. 2011 09:13

Dobrá, trochu matiky:
Hvězdy zdánlivě rotují okolo Země úhlovou rychlostí zhruba 360°/24 hodin. Za jednu hodinu tedy urazí zhruba 15°. Za 1 minutu je to 0.25°. Za 1 sekundu přibližně 0,0042°. Na fullframe snímači dělá šířka záběru při 200 mm ohnisku 12,5°. Na polovičním formátu okolo 6°.
Čemu se divíš, když při zajištění absolutní stability fotoaparátu ti měsíc přepochoduje zorné pole foťáku s APS-C čipem za přibližně čtvrthodinu???
P.S. Nechci se s nikým dohadovat o absolutní přesnosti mého odhadu. Např Měsíc se vůči hvězdám ještě pohybuje zhruba s rozdílem v úhlové rychlosti 0.5°.
LCFR
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radek72 16. 6. 2011 11:11

Úhlová velikost měsíce je cca 0,5°, takže při rychlosti otáčení země 0,25° za 1 minutu se ti měsíc posune za dvě minuty o celou svoji šířku. Ačkoliv se to pohledem nezdá, jelikož nemáš na obloze pevný záchytný bod, měsíc utíká po obloze celkem rychle. Zkus si dnes večer vyfotit měsíc den po úplňku (jsou to mimochodem hezčí fotky než přesně v den úplňku, jelikož jsou na měsíci stíny na okrajích kráterů a pohoří, které zdůrazňují členitost měsíce) a uvidíš sám. Zaměř si na měsíc foťák na stativu s nejdelším ohniskem které máš a uvidíš, jak rychle ti bude utíkat ze záběru. Již několikavteřinové expozice budeš mít rozmazané, takže s délkou expozice nepřehánět.
Ze stejného důvodu (rotace země) se ti po krátké době začnou z hvězd tvořit obloučky. Ale i taková fotka může být velmi pěkná, zvlášť když namíříš objektiv na polárku a dáš dlouhou expozici, klidně i v řádu hodin, vyjdou ti pěkné soustředné kruhové výseče. A pokud se ti do záběru podaří navíc dostat nějaký zajímavý kousek horizontu s pěknou budovou, stožárem apod. je to úplně super.
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cvp 16. 6. 2011 12:17

Díky moc za informace. Vůbec jsem nekladl zřetel na rychlost posunu měsíce po obloze a říkal jsem si, že snímací čas v řádu i 15-ti sekund bude dostačující a jak tak od Vás čtu, tak jsem němel pravdu. Stačil zřejmě čas 2-5 sekund a výsledek by byl lepší.

Ještě se chci zeptat u focení úplňku, jaké parametry nastavujete? Nedařilo se mě kdysi vyvážit intenzitu světla na samotné fotografii při focení.
Meteorologie, předpověď počasí, informace o počasí a plno odkazů. Vše o počasí -> e-pocasi.cz
cvp
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod risomas 16. 6. 2011 12:35

niektore foto so stabilizaciou maju specialny mod na fotonie oblohy na dlhych casoch kde stabilizacia kompenzuje rotaciu zeme.
C5 X7 Tourer 2.2
risomas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radek72 16. 6. 2011 13:11

Ohledně časů pro focení měsíce se zkus mrknout sem:
http://www.astrohk.cz/faq/etm.html

Všeobecné informace o focení při dlouhých expozicích noční oblohy se dočteš např. v tomto článku:
http://www.fotoradce.cz/fotografujeme-nocni-oblohu-7-jak-na-dlouhe-expozice-clanekid776

Doporučuji přečíst i ostatní kapitoly toho seriálu, pokud tě focení noční oblohy zajímá
Naposledy upravil radek72 dne 16. 6. 2011 16:26, celkově upraveno 1
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LCFR 16. 6. 2011 13:30

risomas píše:niektore foto so stabilizaciou maju specialny mod na fotonie oblohy na dlhych casoch kde stabilizacia kompenzuje rotaciu zeme.

Pochybuji, že by autor, který neví, že Země rotuje kolem své vlastní osy, Měsíc rotuje okolo Země, Země rotuje okolo Slunce a Slunce okolo ... a to způsobuje pohyb hvězd po obloze v čase, měl stativ s takovými korekcemi - t.j. kameru usazenou na počítačem řízené hlavě stativu.
Stabilizace obrazu je něco úplně jiného.
Notabene, otázka byla k "neschopnému stativu".
LCFR
Návštěvník

Odeslat příspěvekod E-Ryc 16. 6. 2011 15:27

risomas píše:niektore foto so stabilizaciou maju specialny mod na fotonie oblohy na dlhych casoch kde stabilizacia kompenzuje rotaciu zeme.

Pokud vim, tak na trhu to neni. Ohlasili to pro Pentax ale stejne jsem mirne skepticky, kolik to zvladne, predpokladam tak do radu jednotek minut (tusim stabilizace umi otocit cipem o 2 nebo 3 stupne)...
E-Ryc
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků