Nové poloprofesionální DSLR Canon a Nikon. Co můžeme čekat?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod FotoABC 8. 4. 2011 23:20

Vždycky když někdo začne říkat, že elektronický hledáček už je stejně dobrý nebo lepší, než optický hledáček, vyzkouším si ten údajně nejlepší a znovu a znovu zjistím, že je to stále jen taková hračka. Panasonic G1, G2, Sony A55, ne fakt není o co stát.

Rozlišení ve všech EVF je stále velmi mizerné, než aby se tomu dalo říci slušný obraz. Zpoždění hledáčku je při pohybu s foťákem stále jasně zřetelné, když se člověk dívá jedním okem v reálu a druhým okem do hledáčku. Kvalita zobrazení je špatná a zašuměná kvůli tomu, že se vyčítají jen jednotlivé pixely, takže to není kvalitní zmenšení z plného rozlišení, ale vybrané pixely. Barevná věrnost hledáčku je mizerná a vůbec neukazuje barvy tak, jak budou na fotce, dokonce se liší i od zadního LCD. Nehledě na to, že při focení do RAWu mě WB nastavená na foťáku vůbec nezajímá, naopak může i špatná WB zhoršovat vjem v EVF. EVF ukazuje vypálená místa, přitom na fotce z RAWu nic vypáleného není, dokonce i JPEG byl v pořádku i když v EVF vypadaly bílé plochy papírů s textem přepálené.
Při sériovém snímání na A55 se EVF hledáček za chvilku zastavil, pak dokonce mi ukázal nějakou hlášku, že nestíhá.
Vždycky, když vidím dosud sebelepší EVF hledáček a vzpomenu si na tvrzení, že EVF je srovnatelný s poloprofi a profi optickými TTL hledáčky, tak si říkám, že ti, co to tvrdí, to snad ani nemůžou myslet vážně. Co to mají s očima? Nebo nikdy neviděli slušný optický TTL hledáček? Nebo nesledují pohyblivou scénu se sériovým snímáním? Nebo ani nemají doma zkalibrovaný slušný monitor, ale nějaký netbook za 5 tisíc, když dokáží tvrdit, že vidí hotovou fotku v hledáčku? Vždycky slyším, že třeba EVF v Panasonicu je stejně veliký jako u full frame zrcadlovek a má řadu výhod navíc. Nebo že 10 fps u Sony A55 s průběžným nepřerušovaným ostřením se SLT principem předurčuje tuto technologii nahradit špičkové D-SLR Canonu a Nikonu. A pak znajíc třeba schopnosti Nikonu D3 si vyzkouším A55 a říkám si, že se někdo snad musel zbláznit, vždyť u D-SLR lze přesně sledovat cíl, zatímco u A55 je to skoro nebo úplně naslepo. Fakt tomu nějak nerozumím.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 4. 2011 15:30

Zeby do mesiaca boli oznamene nove Canony aj Nikony?
Dealer rumors: Canon 5D Mk3 and 7D Mk2 within a month:
The sales representative was so sure and convincing that I am selling my 5d2 before the price drops. He claimed the sales team already prepares for the rush of totally 7 new models/updates from Canon and Nikon, and that the new add’s from media markt are being prepared formthis as we speek!
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NefroniK 12. 4. 2011 14:01

Dufam, ze je na tom nieco pravdy.
NefroniK
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Vrabec 12. 4. 2011 15:59

Zcela seriózně uvažuju nad sepsáním petičního archu vůči vedení společnosti Canon.

V současné době použivaný systém AF je více než archaický.
I v nových modelech (dokonce i 5D Mark II) se objevuje a teď se posaďte SEDM let zastaralý systém devití AF bodů v diamantu.

Tento systém byl možná průkopnický v roce 2004 u modelu EOS 20D, ale dnes je hřebíčkem do rakve a ač jsem pět let uživatelem zrcadlovek Canon, začínám zvažovat odprodej techniky. Použitelný full frame od Canonu je jen EOS 1Ds a do toho investovat nechci.

Konkurence pro D700 ze strany Canon více než chybí. Nový 5D byl jen výkřik do tmy, takové chytnutí se stébla.
Tomáš Vrabec
Redaktor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chlapcisko 12. 4. 2011 19:09

Predaje 5D II hovoria niečo iné :) Každopádne musím súhlasiť, že v dostupnej cene Canon pre mňa nemá FF, ktoré by som bol ochotný kúpiť. Na rozdiel od Nikonu.

A o tých nástupcoch 7D a 5DII ešte tento mesiac výrazne pochybujem. O čom však nepochybujem je to, že nástupca 5DII bude mať autofocus minimálne na úrovni 7D.
chlapcisko
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 12. 4. 2011 21:41

Děsná legrace je, že mnozí majitelé Canonů jsou naštvaní, že Canon nemá konkurenci pro Nikon D700 a majitelé Nikonů jsou naštvaní, že Nikon nemá konkurenci proti Canon 5D Mark II. Ty foťáky jsou dobré oba, jen trochu jiné, jenže kritici Nikonu nadávají, že má D700 málo megapixelů a kritici Canonu nadávají, že má Canon 5D Mark II horší reportážní výkon.
V příštích generacích se bude muset Canon s Nioknem dohodnout a dělat prakticky stejná těla, jinak nebude klid. :-) :-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 13. 4. 2011 08:38

nech sa nedohodnú lebo nastane obdobie stagnácie a to by bolo pre konečného spotrebiteľa katastrofa.. :pozor

teším sa keď vychádzajú nové modely.. staršie a časom overené idú pekne cenou dole :tleskani
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 5. 2011 22:19

podla Rumours about the Canon EOS 70D DSLR bude mat tohtorocna 70D (a buducorocny 650D) lepsi autofocus a ostatne vylepsenia (video, spracovanie obrazu) budu len vdaka procesoru Digic 5 (snimac asi zostane ten isty)

Canonisti, stacilo by vam to?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radek72 17. 5. 2011 16:14

Podle mě je problém v tom, že se výrobci začali zaměřovat při uvádění nových modelů na přidávání nových nepříliš podstatných funkcí jako nahrávání HD videí apod., místo toho, co by se aspoň u zrcadlovek soustředili hlavně na kvalitu obrazu, autofokusu a dalších funkcí, které zrcadlovka obsahovat z principu má .

Nějaká petice na výrobce je nesmysl, dokud budou lidi ty foťáky kupovat, tak nějaká petice výrobce zajímat nebude. Jediná petice, které výrobci rozumnějí je pokles prodeje.
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 17. 5. 2011 20:34

Mě osobně nejvíce trápí trend poklesu rychlosti (sekvence) spojený s nárůstem Mpix (které nepotřebuju a navíc komplikují šum).

Respektive nemohl by mi někdo DNES opatřit funglovku 40D řekněmě s DIGIC4 procesorem? To je podle mě ideální foťák, ale ho koupit nelze.
Osobně se bojím, že až budu mít finance a budu chtít nové tělo, bude k dispozici 80D s 24Mpix, 4k videem, ale s devíti body a se 4.5fps. :grr:

Samozřejmě nebude chybět výklopný display a vepředu miniprojektor. :D
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lorenzo pipe 17. 5. 2011 21:31

Pravdu díš, 16-18 Mpx s 7-9 fps a bufferem na 20-30 snímků RAW, a žádné serepetičky a jsem spokojený (klidně 10-15 fps ale pak by buffer na 30 snímků nestačil, 4,5fps a 9 na bufferu je žalostně málo).
lorenzo pipe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 18. 5. 2011 07:35

Šum není podle mne zase až tak zásadní problém. Jednak technologičtí "kouzelníci" umí i při navýšení množství pixelů šum paradoxně snižovat, jednak on na těch fotkách vynikne až při opravdu velkých formátech. No a zkušenosti uživatelů jsou nakonec takové, že přecházet z více megapixelů na méně se jim moc nechce (pokud tak někdo učinil, tak ať mně opraví).

Ta rychlost je zase jiná káva. Jenže do toho taky promlouvá marketing, který zajistí, aby nedošlo ke kanibalismu jednotlivých řad mezi sebou.

To co já považuji za největší slabinu je malý rozsah DR. Na tom by měli výrobci jakým jsou C/N zapracovat. V tomhle jim středoformáty utíkají minimálně o jednu délku.
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 5. 2011 08:37

Vierzbowski, ak si si nevsimol, Nikon (vlastne Sony s ich novym senzorom) uz na DR popracovali.

Pekne je to vysvetlene a predvedene na videach v clanku Nikon DX vs Canon APS-C: Dynamic Range.

V prvom je vysvetelnie co to DR vlastne je a na ostatnych su porovnania. Napriklad video cislo 2:

teraz je "na tahu" Canon 8-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 18. 5. 2011 08:56

Ale všimol Ganec, všimol. Canon má takové drobné fíčurky jako je Highlite tone priority, která funguje opravdu excelentně (na 550D sem pomalu nevěděl co je přepal), případně na druhou stranu zase dokáže zapracovat na stínech (ale to už nevím jak se menuje). Ale furt se mi zdá že je to takové přešlapování. Já chci to co mají středoformáty: +/- 12EV. A jako správný Žid za cenu střední třídy s APS-C senzorem :-))
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 18. 5. 2011 09:21

Daf
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků