Ako fotit ryby?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod JodiBB 14. 7. 2006 21:59

Chcem sa spytat ako fotit ryby v akvariu. Mam kompakt takze nemam externy blesk. Zatial som to skusal tak ze som fotil v noci pri zapnutom svetle v akvariu.
Ako spravne nastavit clonu, iso, expozicny cas??
Mam olympus SP-320
JodiBB
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goodoldalex 14. 7. 2006 23:38

Ja som v zoo fotil s A610 na ISO 200-400, priorita clony na najnizsiu clonu [2.8] a ostavalo mi len dufat ze cas ktory dopocita fotak bude udrzatelny z ruky. Vychadzal mi okolo 1/30.

Obrázek

Inak som pouzival bodove meranie expozicie, pretoze matrix metering ma tento fotak nejake uletene. Ovsem v takomto akvarku to bude asi fuk, ostatne ak je nejaky problem s expoziciou tak to vidis hned na displeji, pripadne sa da pouzit korekcia.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod X.A.V.E.R 23. 11. 2006 22:50

něco jsem zkoušel s Miu 300 s bleskem a automatikou, sice jsem se bál odrazu blesku ve skle, ale vyšlo toto :
http://img.fotoalba.centrum.cz/img2/43/ ... Z0VJD7.jpg
http://img.fotoalba.centrum.cz/img2/43/ ... x2X9QF.jpg
http://img.fotoalba.centrum.cz/img2/43/ ... 5LWWuu.jpg

:roll:
X.A.V.E.R
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Glomm 24. 11. 2006 14:40

doporucuju koupy polarizacniho filtru :) prida to kontrast a navic zmizi odlesky...
Glomm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymni 24. 11. 2006 19:09

Jj, na focení přes sklo jedině polarizák... Kdyžtak se mi ozvěte
anonymni

Odeslat příspěvekod TA 25. 11. 2006 23:56

nie je vhodné fotiť s bleskom cez sklo. Ale možno by sa to dalo vyskúšať tak, že by sa foťák priložil objektívom čo najtesnejšie na stenu akváriu, aby sa minimalizovali odrazy blesku. :?

P. S. : možno by to chcelo výstižnejší názov, lebo ešte pred otvorením threadu ma napadlo fotenie rýb v potoku. :oops: :mrgreen:
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 26. 11. 2006 08:38

Myslím si, že je polarizák zbytečný, pokud je akvárium osvětlené a okolí v šeru. Polarizák sežere spoustu vzácného světla!
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod elho_cid 26. 11. 2006 17:47

Pety: Souhlasím. Teoreticky by polarizák pomoci mohl, ale bylo třeba mít dálkově spouštěný blesk a tím blýskat nad hladinou. Protože polarizák sežere 2-2.5 EV a to pak je buď velké ISo, nebo mázlé rybičky.

I na SP320 jde použít externí blesk, jen vědět jak na to. Stačí koupit blesk který umí zareagovat na záblesk toho integrovaného. Někde v obchodě to poradí, jsou jich mraky.

Bez externího blesku je to pak těžké, dovedu si představit že pod silným osvětlením je to pro rybičky malý vyhlazovací tábor.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 26. 11. 2006 19:18

No, některým druhům rybiček prý může intenzivní blesk i uškodit - spíš než kojencům. :-)

Obrázek

1/8 sec, F 4, ISO 800, ohnisko 105 mm/eq.

Se zrcadlovkou a stabilizátorem to jde. Jsou lidé, kteří tvrdí, že je stabilizátor na nic a že ho člověk vlastně nepotřebuje...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod LiborF 2. 12. 2006 23:12

Polarizák mohu jedině doporučit, odstraní odlesky a dodá barevnost. No a pak už je to hlavně o intenzitě světla. S bleskem se částečně mění originální podání barev. Takže je určitě lepší použít dostatečně intenzivní světlo, kterým akvárium nasvítíme. Tak to je asi můj názor na věc :-))
LiborF
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 3. 12. 2006 07:50

No a já tvrdím opak. Polarizák sežere většinu světla a zlikviduje krásné odlesky na rybích šupinách.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod elho_cid 3. 12. 2006 14:00

V rybách se nevyznám. Ale 1/8s... To musela být hodně pomalá ryba. Neplavala břichem nahoru? :-)
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 3. 12. 2006 16:10

Pygocentrus nattereri neplave jak šílenec sem tam - dokud do řeky nevleze nějaké maso. :-)

Polarizační filtr vytáhne barvy v krajině pod modrou oblohou - protože odfiltruje odlesky oblohy na listech a pod. V akváriu tenhle účinek mít nemůže, leda při focení skrz hladinu.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod elho_cid 3. 12. 2006 17:10

Nebo skrz stěnu akvárka, když není možné okolo zhasnout, jasně. Je lepší zhasnout okolo a nechat světlo jen v akvárku, na tom jsme se asi shodli.
Kdes to vůbec fotil? V ZOO? Pochybuju, že bys tomu chodil do masny pro krmení...
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 3. 12. 2006 18:25

Pár akvárií mají v Liberci v botanické zahradě. Práskl jsem tam asi deset fotek, jen jedna ryba rejdila tak, že jsem ji nedokázal zaostřit. Většinou pluly pěkně vznešeně.

Chodí se tam takovým tunýlkem a nad hlavou máš do oblouku akvárko se žraloky. Jenže to by se to tam muselo vylidnit a musel by člověk mít k dispozici něco širšího na díru v zrcadlovce. Uvnitř to ale jde, když si vyčíhneš chvilku, kdy do tebe nikdo nestrká a nešlape ti na nohu...
Pety
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků