Poraďte - co to je za fleky?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod chaindler 30. 4. 2011 21:37

Poraďte co to je za kulaté flíčky? Mám Sony A330, občas se to objevuje (nebo si toho možná všimnu jen na fotkách, kde jako třeba tady je nebe a vynikne to víc), je jedno jaký mám objektiv, takže hádám, že to je něco v těle, špinavé zrcátko? vada na snímači? Zrcátko jsem ani jednou nečistil, bojím se toho, tak se snažím chovat, tak aby tělo nikdy nebylo zbytečně otevřené.

Obrázek
chaindler
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vai 30. 4. 2011 22:18

Co by to tak asi mohlo být? No přece prach na snímači.
Vai
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 30. 4. 2011 22:37

Zprasený snímač, nic příjemného. Vice se to projevuje při zavřené cloně.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chaindler 30. 4. 2011 22:53

Co s tím dělat? Nechat to v servisu vyčistit? Respektive, jde to vůbec čistit nebo to je na výměnu?
chaindler
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daemonius 30. 4. 2011 23:02

Prach na snímači, zvednot zrcátko a ofoukat patřičným náčiním (ne dechem :D) či očistit štětečkem, sady na čištění prodává skoro každý fotoobchod. Případně to vyčistí servis.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod radek72 1. 5. 2011 09:26

Na čištění čipu seženeš spoustu řešení, každý si může vybrat čemu věří viz např. zde:
http://www.csfotoobchod.cz/eshop/fotopr ... -cipu.html
http://www.makofoto.cz/ceniky/cencisteni.htm
http://www.cistycip.cz/
Já jsem před lety ještě ze zahraničí objednal tuším tuto sadu
http://www.cistycip.cz/cistycip/eshop/5 ... it-BASIC-2
její použití bylo celkem jednoduché a čip to vyčistilo v pohodě. Sada se vybírá podle velikosti čipu.
Doporučuji před čištěním čipu nejdříve důkladně od prachu ať se ti to neusadí na čerstvě vyčištěný čip
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuzion. 1. 5. 2011 09:42

Tak toto jsem řešil před týdnem. Nevím, jestli tento fotoaparát má funkci sklopení zrcátka, aby se člověk mohl dostat ke snímači, ale pokud ano, tak stačí koupit stlačený vzduch a prach jednoduše vysprejovat ze snímače pryč. Vyzkoušeno, je po problému. ;-]
Fuzion.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radek72 2. 5. 2011 11:12

Stlačený vzduch ve spreji bych moc nedoporučoval. Odfoukne jenom prachové částice a např. s pylovými si už neporadí. Co je však závažnější, tak občas může vyletět z toho spreje kapička toho vzduchu, která už nechá flek na snímači na věky.
Pokud něčím ofukovat tak nejprve zkusit vzduch z balónku, tím se nic nedá zkazit.
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod G.M.CH. 2. 5. 2011 19:34

V menu si nájdi režim čistenia a spusti ho. Pri tom sa sklopí zrkadlo, čím Ti sprístupní snímač. Daj dolu objektív, na snímač jemne dýchni, ako keď by si čistil brýle a pripravenou vatovou tyčinkou jemne dočista, dosucha vylešti. Tiež som sa toho bál, ale len prvý raz, teraz je to už rutina a u Teba to bude zrovna tak. :-)
G.M.CH.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuzion. 3. 5. 2011 20:46

radek72 píše:Stlačený vzduch ve spreji bych moc nedoporučoval. Odfoukne jenom prachové částice a např. s pylovými si už neporadí. Co je však závažnější, tak občas může vyletět z toho spreje kapička toho vzduchu, která už nechá flek na snímači na věky.


Pokud se to dělá s citem, tak se nedá nic zkazit. Samozřejmě já si jinak dávám na vnitřek fotoaparátu velký pozor, takže u mě se jednalo pouze o prachové částice. Ale stlačovací balonek je také dobrá rada, ale nemá takový tlak.
Fuzion.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fojťan 3. 5. 2011 23:36

obvykle staci ofoukat snimac balonkem, nekdy tam jsou ty smitka i primo videt. Pokud jich je vic, tak bud existuje specialni sada pro cisteni snimacu, anebo na servis - stoji to tak dve kila.
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků