Pomoc s výběrem zrcadlovky naprostému amatérovi

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod bez_nicku 13. 4. 2011 18:17

Zdravím všechny místní zkušené fotografy.
Vím, že podobný problém se tu již několikrát řešil, ale mám už konkrétní tip na svoji potenciální novou zrcadlovku. Rozhodoval jsem se mezi Olympusem E-450 a E-520 kvůli stabilizaci. E-520 už má ale celkem problémy s dostupností takže nejspíš zbývá 450-ka. Vás bych se chtěl zeptat, jestli s tímto typem neudělám chybu a popř. na vaše tipy v podobné cenové relaci. Podotýkám, že jsem naprostý začátečník a bude se jednat o moje první zrcadlo a pokud se neosvědčí, tak nastoupí nejspíš opět kompakt.
bez_nicku
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 13. 4. 2011 18:55

E450 se nachází v takové cenové relaci, že v ní stejně nelze doporučit nic jiného. Otázkou je, jaký máš finanční limit.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fojťan 13. 4. 2011 19:32

olympus zrcadlovky jsou tragedie. vyhnul bych se jim obloukem.
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod OndraFF 13. 4. 2011 22:44

Taky bych uplně nedoporučoval Olympus (sám popisuji o vlákno výše své zkušenosti se 410). Nepřemýšlel jste třeba o nějákém bazarovém kousku? Třeba Nikon d5000 nebo Canon 500d?
OndraFF
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Vrabec 14. 4. 2011 00:06

V pondělí vyjde na DIGIaréně článek na téma "Vybíráme entry-level DSLR".
Cenový strop jsme stanovili sice 20 tisíc korun, ale použitelná zrcadlovka se dá koupit i levněji.

E-450 je ve srovnání také, nicméně spíše jen z povinnosti, ze všech osmi porovnávaných zrcadlovek skončil poslední.
Tomáš Vrabec
Redaktor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 14. 4. 2011 06:51

a zahrnuli ste do porovnavania aj dodavany setovi objektiv ? :-P. Lebo vacsina tich co maju cenovy strop do 20 000 skonci na setaku....

e-450 by som ale taktiez nekupoval..., nema stabilizaciu atd. E-520 je uz dost stary fotak takze jedine zeby bol za nejaku skvelu cenu vo vypredaji.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 14. 4. 2011 09:34

Mno ony ty Olympusy jsou neuvěřitelně zatracované, ale těžko říct proč vlastně. Předně řada expertů (i tady) jednoznačně osdsuzují tělo, vůbec neřeší objektivy - které jsou v případě Olyho velmi dobré (i ty základní)..

Další výhoda je již zmiňovaná cena, E450 má plno nedostatků, ale za 7000 nekouíte nic jiného.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod OndraFF 14. 4. 2011 12:08

Já si bohužel nemyslím, že setový Olympus objektiv 14-42 je dobrý. Podle mě je spíš vyloženě špatný. Špatná kresba, ostření od 1,5 metru. Mě nevyhovoval... Na druhou stranu jsem měl objektiv 40-150 (ne ten, co se dává do double-zoom setu, ale ten starší, bez ultrasonického (?) ostření) a ten byl skvělý.
OndraFF
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 14. 4. 2011 13:40

http://www.photozone.de/olympus--four-t ... _1442_3556

Tohleto je silně neostré, a ostří od 1.5m ???

Já docela nevím, co bys za ten litr chtěl..
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Vrabec 14. 4. 2011 14:32

Rozhodující byla cena těla samotného, ovšem pokud si dobře pamatuji, tak žádná zrcadlovka nešla přes 17 000 (EOS 600D) a i ten se v setu dá do 20 tisíc pořídit.
Tomáš Vrabec
Redaktor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 14. 4. 2011 21:21

Nestačím se divit, kolik nesmyslů a polopravd se dokáže objevit v tak malém množství příspěvků.
Především OndraFF zřejmě vůbec neví o čem mluví, a to je podle všeho majitelem "Éčkové" zrcadlovky....
Posuzovat kvalitu všech zrcadlovek jedné značky podle jednoho modelu (prakticky toho nejnižšího) je naprosto špatně. Čtyřstovková řada je nejmenší z celé řady od Olympusu, díky čemuž má několik "neduhů" (stejně jako nižší modely všech výrobců) - hledáček je tmavý jednak použitím pentamirroru místo hranolu a pak právě kvůli tomu, že kvůli velikosti celého aparátu je malá i celá hledáčková komora a tudíž skrz ní neprochází tolik světla jako u větších modelů. Navíc nemá tak velký "grip" (úchop) jako jeho větší příbuzní, což nemusí vyhovovat uživatelům s většíma rukama.

14-42 rozhodně není špatný objektiv, stačí, se podívat na recenze z některých severů zaměřených na testy fototechniky. Někteří uživatelé ho dokonce srovnávají jeho kvalitu s 14-54, který jedním slovem vynikající. Samozřejmě nemá takovou světelnost, není těsněný vůči vodě a prachu, ale to mu zdaleka nebrání podávat velmi dobré výsledky.
Neostří od metru a půl, ale od zhruba 30cm od roviny snímače.
Metr a půl byla minimální vzdálenost u první verze 40-150/3.5-4.5, což je opravdu výborný objektiv, přestože ta mnimální vzdálenost může být někdy limitující. Jeho nástupce 40-150/4-5.6 nemá ultrazvukové ostření, nemá ho žádný objektiv ze standartní řady E-systému.

V dané cenové relaci bych volil jednoznačně foťák z druhé ruky a stejně tak i objektivy. Nabízí se klidně i starší model jako je třeba E-500 nebo E-510, ale já bych zcela paradoxně sáhl po něčem úplně jiném - po Olympusu E-1. Nemá žádné vymoženosti, které zavedli až jeho nástupci (živý náhled, vestavěný stabilizátor, nebo třeba výklopný displej) a po vzoru profi modelů svojí doby nemá ani vestavěný blesk, LCD vzadu je malé (ale pro většinu případů dostačující). Dá se s ním ale fotit i na ISO 1600 použitelně (s úpravama na počítači), má velký světlý hledáček, je ergonomicky takřka perfektní a při jeho užívání prakticky není třeba lézt do menu (což je velmi důležitá vlastnost pro pohodlí užívání. Bytelná celokovová těsněná konstrukce je už jen taková třešnička na dortu. Dá se sehnat i pod pět tisíc, když má člověk štěstí.. k tomu seťák nebo dva už nevyjde na tak velké peníze. Blesk se dá dokoupit dodatečně, například nějaký kompatibilní model od Metzu, celkově by se dalo vejít do deseti tisíc (hrubý odhad).
Možná někoho napadne, proč bych pro úplného začátečníka vybral model, co nemá automatické módy typu Portrét,atd. Bylo by to právě proto,aby se naučil používat módy jako je priorita clony a nenechával výsledky focení na náhodné vůli automatiky, naučí se tak fotit lépe a rychleji právě i díky vlastním chybám.
Aparáty jiných značek bych nedoporučoval, jejich setová skla (a často nejen setová) jsou mizerné kvality a se Zuiky se nemohou rovnat.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Vrabec 14. 4. 2011 22:16

To je sice všechno hezké, ale, který z Olympusů umí něco jako bokeh?
Tomáš Vrabec
Redaktor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 14. 4. 2011 23:00

Asi dostatečně nechápu položenou otázku ohledně bokehu. Vzhledem k tomu, že všechny modely E-Systému mají normalizované rozměry čipu a další s tím spojené parametry, dá se na otázku "který z Olympusů umí něco jako bokeh?" odpovědět jediným způsobem:
"Umí to všechny."

Hloubka ostrosti u 4/3 je větší (při stejném ohnisku o dvě clonová čísla v porovnání s FF, přibližně o jedno v porovnání s APS-C), což může být nepříznivý faktor u některých fotografických žánrů, například u portrétu, avšak velkou výhodou v některých jiných, například u makra.
Řešením problémů s velkou HO je použít delší ohnisko nebo světelnější objektiv.
Větší hloubka může být výhodou i při focení za horších světelných podmínek, kdy oproti fotoaparátům s větším čipem není třeba přicloňovat kvůli hloubce a doshnout tak kratších časů při srovnatelné citlivosti, nebo nižší citlivosti při srovnatelném čase.
Naposledy upravil T-Lama dne 15. 4. 2011 01:40, celkově upraveno 1
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 14. 4. 2011 23:22

U Olympusů rovněž vidím velkou výhodu v dosažení velmi dlouhého ohniska při zachování velmi nízkých nákladů. S objektivem zuiko 70-300 za dejme tomu deset tisíc dostanente 600mm.

Podle mě ideální pro amatéry co rádi fotí zvířata a vůbec všemožnou havěť.

Na jiném systému není šance na takovéto přiblížení bez daleko větší investice. Já osobně jsem si Olyho nevybral, ale určitě bych ho jednoznačně nezatracoval.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 15. 4. 2011 06:45

Tomáš Vrabec píše:To je sice všechno hezké, ale, který z Olympusů umí něco jako bokeh?


e-510, e-3 + carl zeis 50mm f1.4 a som spokojny ;) (e-510 pretoze tam mam split prizm, macro prizm + velkost tela). Ako jasne na canon 80mm f1.2 to nema ale ani cenovo ..... (carl zeis ma stal 50$ + redukcia + AF senzor povedzme 80$ celkovo max!)

To ani nehovorim otom ze pre 80-90% amaterov je velka HO vyhoda (vid to prastare vlakno co som se raz dal nikkor + amater fotograf = katastrofa!)

A ktora ina znacka zvlada do 15 000-20 000kc, dat dorby zakladak (kvalitny), makro 1:1 (ekvivalent na FF), teleobjektiv 600mm (ekvivavelnt na FF), e-520 sa vypredavala za 15-20 tisic v setu 14+42+70-300mm (macro 2:1 ele sme na 1/2 snimaci tzv ekv 1:1 na FF)?

Ktora ina znacka ti ponukne funkcne odstranovanie spiny zo senzora? a naco ti je super fotak, ked po 1 tyzdni na dovolenke snim nemozem fotit ... ano tak dopadol nikon na 1 mesacnej dovolenke.. (aj ked musim uznat, ze to bol vystup na aktivnu sopku co odrovnalo nikon, e-510 potrebovala asi 5 ciklov cistenia snimaca a fotky boli uplne v poriadku bez najmensej spinky takze 2/3 dovolenky fotky iba zo "zatracovaneho" olympusu :P)

Vzdy je to otazka ceni .... ja som kupoval e-3 +12-60 +fl50R za 2000 CAD (vcetne dane atd) vdety to bolo cca 1300 eur tzv 31 200kc, myslis ze som mohol kupit nieco ine v tejto cenovej kategorii lepsie?? Jasne ak by bola taka uznasna akcia na Canon tak asi teraz fotim canonom ... (skorej by som bol bez fotaka ... lebo pochybujem ze by canon prezil to co prezila e-3 :lol: )

Teraz nechcem hovorit, ze olympus je to prave na kupu ...vzdy zalezi od aktualnej ponuky na trhu + toho naco sa to ma pouzivat. Ked som isiel do atelieru fotit tak ma ani nenapadlo brat moju e-3 racej som fotil s pozicanim canon 5D ....

-- 15. 4. 2011 07:49 --

Tomas a este som zabudol .... skus ist prosimta na nejaku modnu prehliadku alebo take nieco so zuikom 14-35 f2.0 a 35-100 f2.0 (najme stim 35-100 f2.0 + e-5, aby si nebol sam prekvapeny ;))
irmo
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků