Nikon D50 - přechod z kompaktu

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kromec 25. 8. 2006 10:55

Pokud ti nic nerika 18-55 a 55-200tak ti doporucuji jeste neco nastudovat nez se pustis do takove investice at pak nelitujes.
Je to rozsah ohniskovych vzdalenosti objektivu bez prepoctu na ekvivalent 35mm filmu. Pokud to bys chtel prepocitat tak ty hodnoty musis vynasobi 1,5.

FZ30 ma obejktiv s ohniskem od 35mm do 420mm po prepoctu na ekvivalent 35mm filmu.

Doporucuji prostudovat http://www.fotoroman.cz
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 25. 8. 2006 12:26

Já se přiznám, že jsem teleobjektiv nikdy moc nepotřeboval a spíš ocením široký začátek. Ale každý fotíme něco jiného. Nicméně přemýšlím o pořízení 18-135, co se bude dodávat jako seťák k D80:-) Ale ještě si počkám.
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stenlycup 25. 8. 2006 12:58

Taky si trochu pridam.. pred rokem jsem vybiral take.. koukal jsem na D70, D50 a 350D. D70 ma svagr, tak jsem mel moznost s nim fotit, drzet, omakat.. neni to spatnej stroj jen na muj vkus trochu robustni.. proste poradnej stroj. rikal jsem si neco mensiho treba 350D.. proste canon mam taky rad.. D50 jsem mel predtim tez v oku.. tady je srovnani s D70 http://www.fotografovani.cz/art/forec_a ... a-D70.html "skoro" to stejne, pro zacinajiciho amatera zanedbatelne.. az na tu cenu. Tak jsem si vzal penizky a sel do obchodu koupit 350D. Jenze kdyz jsem ho dostal do ruky.. no to je nejake plastove a male a jak se to drzi? Muzu jeste osahat tu D50? Take jsem s ni odesel.. proste sedla do ruky lip a mel jsem pocit ze mam v ruce i fotak ne zadnou vietnamskou hracku. Koupil jsem to v setu 18-55 a 70-200. Kdyz se ted koukam zpatky, tak si rikam dobre rozhodnuti... za ty prachy dobra volba, jen bych nekupoval ten set. Tu 200 jsem pouzil asi jen 2x a to schvalne.. (zalezi tedy co budes fotit).. dnes bych hodnotil jako nejlepe D50 a nikkora 18-70 na zacatek proc ne. Ted kdyz jsem tomu prisel na chut a vim co fotim, tak sem se zamiloval do D80 s 18-135 jenze kde na to vzit?
Popreju prijemne rozhodovani, je to nakonec stejnak jen o vlastnim pocitu.. Kup si srpnove cislo Digitalni foto magazin.. peknej clanek od profi fot. Alexeje Majoliho.. foti s olympusem kompaktem a jen se usmiva na foto snoby co se dohadujou kdo ma lepsi a drazsi fotak a vybavu a on odchazi s dalsi foto cenou...
Stenlycup
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bramborkax 25. 8. 2006 13:38

Ahoj, zatím mi nikdo neodpověděl:

Nikon D50 nemá bohužel volbu měření světla (celoplošné, poměrové, bodové) na tlačítko, ale jen v menu. Tuší nějaký majitel D50, jestli se dá tahle funkce namapovat na nějaké stávající tlačítko?

Díky moc
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 25. 8. 2006 14:01

bramborkax píše:Ahoj, zatím mi nikdo neodpověděl:

Nikon D50 nemá bohužel volbu měření světla (celoplošné, poměrové, bodové) na tlačítko, ale jen v menu. Tuší nějaký majitel D50, jestli se dá tahle funkce namapovat na nějaké stávající tlačítko?

Díky mocj/quote]

Pokud vím, tak to nejde, nikde jsem se o tom nedočetl. Nicméně menu je dost inteligentní, takže pokud z něho vyskočíte, vrátíte se po té přesně tam, od kud jste vyskočili, pokud tedy budete mít potřebu měnit režim měření, tak se to dá dělat tímto...Možná někdo poradí něco lepšího.
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stenlycup 25. 8. 2006 14:07

Tak na to urcite zapomen.. to nepujde u zadne zrcadlovky. Ja teda nevim, precetl jsem celkem dost veci jak fotit s digitalem, ale takove nimrani v ruznych vecech v nastavovani tam urcite nebylo, je to otazka spis citeni fotografa - rukama a okem. Na fotaku se nastavi par "zakladnich" veci plus fotograf dodrzi zakladni postupy a zbytek stejnak kazdej upravi ve photoshopu...
Stenlycup
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mike.M 25. 8. 2006 14:47

No ja bych do D50 sel, ale ted znova neni to ISO az od 200 trosku moc? cotreba fotit na slunci tmavsi fotky ale aby pozadi bylo zozmazane na nejnizsi clonu, neprepali se to, Rad fotim i vetve prez slunce, a tak. Jo a clona 3,5-5,6 neni to nejake divne?
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Maročan 25. 8. 2006 15:14

Je to v pohodě...žádný problém. Zatím co jsem fotil, tak všechny fotky vycházejí úžasně - jak ty na slunci, tak ty v místnostech - fotím bez blesku., nechal jsem si i tisknout nějaké zvětšeniny ve FUJI v Liberci a super.
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 25. 8. 2006 15:34

Mike.M píše:No ja bych do D50 sel, ale ted znova neni to ISO az od 200 trosku moc? cotreba fotit na slunci tmavsi fotky ale aby pozadi bylo zozmazane na nejnizsi clonu, neprepali se to, Rad fotim i vetve prez slunce, a tak. Jo a clona 3,5-5,6 neni to nejake divne?

Jo a k těm přepalům, to je můj první foťák, který si poradí i se scénou kde jsou bílé plochy osvícené sluncem a stíny současně bez přepalů. Fakt ta dynamika čipů oproti kompaktům je někde jinde....
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mike.M 25. 8. 2006 15:50

Ted jen to videonataceni mi chybi, ale asi se bez doho obejdu. Jinak sema le porad nekde mimo jak zistit jake to ma se setakem problizeni zoom esi se to tak da brat.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kromec 25. 8. 2006 16:02

zistit jake to ma se setakem problizeni zoom esi se to tak da brat.

Trosku zmatene moc dobre jsem to nepochopil

Zoom se u zrcadlovek vetsinou neuvadi ,protoze ti moc o obektivu nerekne.
Zoom= max. ohnisko/ min. ohnisko
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pvav 25. 8. 2006 20:09

Ako je to u zrkadloviek s fotením (bežného) macra - má tiež nejaký makro režim ako kompakty, alebo je k tomu potrebný špeciálny objektív?
pvav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Baldric 25. 8. 2006 20:14

Ma rezim a jsou i specialni objektivy :-)
http://www.fotografovani.cz/art/tech_vy ... nses1.html
Měřítko pro makro (Magnification)
Když fotografujete třeba 1 cm velkou vosu největším zvětšením jaké objektiv dokáže - většinou v nějakém "macro" režimu - jak velký bude obraz vosy na senzoru (nikoliv na fotce)? Jestliže také 1 cm, pak je to měřítko objektivu 1:1 neboli zvětšení 1x. Běžné zoom objektivy dosahují měřítek 1:2 (0,5x) až 1:4 (0,25x) a to znamená, že vosa bude na senzoru 2x až 4x menší. Měřítko 1:1 dosahují většinou jen specializované makroobjektivy a výrobci často tuto skutečnost zdůrazňují zkratkami Life Size, True Macro atp. Makroobjektiv je přitom zcela normální objektiv, jenž lze samozřejmě využívat i pro běžnou fotografii, ale který je výměnou za vyšší cenu schopen zaostřit i na extrémně krátké vzdálenosti. Zvětšení jakéhokoliv objektivu lze zvýšit použitím mezikroužků či předsádkových čoček. Vždy to ale zhoršuje kvalitu obrazu, u mezikroužků i světelnost.
Canon 350D + 18-55 + 28-200 USM; laik
Baldric
Návštěvník

Odeslat příspěvekod seyhello 29. 8. 2006 15:52

sine.nomine píše:tak jsem se dneska konecne rozhoupal a koupil d50... je to teda uplne jiny foceni nez s km z2, ale zacinam si zvykat (kdo by si taky nezvykl na lepsi :) )
ale mam dotaz: nekde v recenzi jsem cetl, ze do d50 jde nahrat uzivatelske krivky. nejak nevim co si,pod tim pojmem mam predstavit ani jak se to dela - ale souvisi to se zpracovanim obrazu, takze timhle by melo jit znatelne vylepsit kvalitu jpeg fotek (mona dyn. rozsah?)... vite nekdo co to je a jak se to dela? :) dik

Ano jde to, nejdriv se podivej po netu co jsou to krivky. Pomoci nich si muzes nastavovat detailne vlastnosti obrazu: jas, kontrast, svetla, stiny atd... atp .... . Je to asi nejmocnejsi nastroj na tohle.
Do D50 (i jinych) to nahrajes pomoci programu Nikon Capture Control. Menu -> Camera -> Edit Camera Curves.
Ve fotaku musis mit typ pripojeni USB nastavenej na PTP a ne Mass Storage
seyhello
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sine.nomine 29. 8. 2006 21:53

diky za radu.... no na moji alma mater by me asi bylo porazeno" pouzij mozek a google - dotaz "křivky nikon" mi vyhodil pomerne vysoko odkaz na tenhle super clanek:
http://www.fotoaparat.cz/article/7196/2

vypada to, ze krivky jsou vazne hodne mocny a uzitecny nastroj... :)
sine.nomine
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka