Nikon D50 - přechod z kompaktu

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lukebx 19. 7. 2006 15:27

Zdravím,
rád bych položil (asi častý dotaz :-)
Chtěl bych přejí z kompaktu Minolta A200 na nějakou zrcadlovku. Po pročítání recenzí a diskuzí jsem dospěl před volbu buď Canon 350D nebo Nikon D50. Canon se dodává prý ne se zrovna moc dobrým seťákem a nákup lepšího objektivu navíc by mě posunulo o něco výš a to si zatím nemůžu dovolit. Nikon mě zaujal hlavně kvůli ceně a taky tím, že se dodává v setu se dvěma objektivy (prý nejsou až tak špatné). Co do parametrů je D50 "shodný" D70 což mě potěšilo - vím, že chybí, ale pár funkcí, které bych i oželel - myslím si že obrazově (D50 i D70) na stejném objektivu na tom jsou stejně. Bojím se však abych nešláp vedle - u Canona mám rád jeho barvy(obecně vzato) a s i šumem je na tom prý lépe. Rád bych začal fotit trošku víc "profesionálně" - ve smyslu víc si pohrát se záběrem atd.. Má cenu tedy o tomto přechodu uvažovat a jít do té D50 a obohatit si ji o příslušenství (polarizák atd....) Podotýkám, že se mi jedná hlavně zda to pocejtím na kvalitě snímku, podání barev a především dynamice. Takže Vás prosím radu amatérovi :-)

Díky moc.

L.
Lukebx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Baldric 19. 7. 2006 16:39

Od laika laikovi:-)
Nad D50 bych nepremyslel a rozhodoval se ciste mezi 350D a D70s. A to rozhodovani bude pravdepodobne ciste dubjektivni. Zkuste si zajit do pbchodu a vzit kazdy z ich do ruky a zkusit, ktery vam sedi lip. Tohle neplati v pripade, ze mate (nebo mate moznost si za levny peniz sehnat) objektivy k nektere znacce.
S tim canonovskym setakem to neni zas tak tragicke a rekl bych, ze vy to nepoznate. A pozdeji si stejne koupite neco lepsiho.
Canon 350D + 18-55 + 28-200 USM; laik
Baldric
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goodoldalex 19. 7. 2006 19:07

Jo, najlepsie je si omakat, potazkat, vyskusat, to plati vzdy.

Ale pozeral by som aj po Pentaxe. To su dobre masinky a ked mozem sudit podla Sony Alpha, tak sa ovladanim velmi nelisia od stylu Minolta. Obrazova kvalita je u vsetkych tychto zrkadloviek fakticky rovnaka, farby sa daju doladit bud RAWom a postprocesingom alebo u Nikona nahranim vlastnych kriviek, takze to netreba velmi riesit. Dolezitejsi bude asi feel, funkcie, vyber objektivov a systemu.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lukebx 19. 7. 2006 19:21

No jen by mě zajímalo proč ne D50 - v porovnání s D70s je to možná rozdíl ale ne příliš velký na to abych připlatil 7000 (porovnáno v setech) D350 (s objektivem)je za stejnou cenu jako D50 s dvěma. Každopádně je to dilema velmi velké. Canon mám prostě rád..jenže i 350D má své mušky :-) Ale díky za příspěvek..Ještě se zeptám na nějaké dobré objektivy v rozumné ceně varianta 1) 1 s rozsahem dole 18 - 70 2 s rozsahem 200-300 varianta 2)jeden univerzální 18 - 200 a jaká je lepší volba..no otázek je spousta... jedna laická..při focení ze zrcadlovky předpokládám se nepoužívá displej (jako u klasiky) ?
druhá laická...co znamená předsklopení zrcadla (u 350D)..třetí laická :-) jaké má převodní číslo Canon vůči objektivu (1,5)..no je vidět že i když už jsem fotil jse spousta otáze..takže dík předem všem za vše-


L.
Lukebx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bery 19. 7. 2006 20:25

Lukebx: Pri prechodu z kompaktu je D50 jiste super stroj, tedy alespon dle ohlasu. Rozdilu mezi D70 je celkem dost. Nekomu ty rozdily vadi vic a nekomu mene :) Zalezi na tom, co vse od toho ocekavas a na co jsi zvyklej.
Jinak bych asi vybral 18-70 + 70(80)-200. Pokud nevyjdes financne, tak mozna 70-300, ale pouzitelny je stejne tak do 200. Pocitej ale s kartou, nejakou brasnou + casem asi blesk a slusnej stativ.
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lukebx 19. 7. 2006 20:34

Jejda..díky za infa..Každopádně teď tedy uvažuju o 350D a D50 - do obou bych měl kartu (1GB) takže to mě netrápí. Horší to je s dilema objektivů..ale myslím si že to asi nakonec vyhraje Canon..a na zbytek se časem i penízky najdou..Ještě to zvážím.Nikde jsem ale nevyčetl zda má 350 náhled hloubky ostrosti (u D50 chybí) ..tak dík
Lukebx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Baldric 19. 7. 2006 20:37

350D ma nahled
Canon 350D + 18-55 + 28-200 USM; laik
Baldric
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bery 19. 7. 2006 20:38

Lukebx: jo a jeste ta "jedna" laicka :)
1) pokud zjistis co znamena pohled skrz hledacek zrcadlovky, tak rychle zapomenes na displej :D Displej se pouziva na kontrolu histogramu, prepalu a samozrejme k pripadnemu nastaveni fotaku. Fotis proste jako na klasicky kinofilm.
2) predsklopeni zrcadla je dobra funkce, kterou bohuzel Nikon v teto cenove hladine nenabizi. Znamena to sklopeni zrcadla chvili pred vlastni expozici. Tim je eliminovano chveni. Vyznam to ma pouze pokud fotis na delsi cas ze stativu. Ten kriticky cas je ruzny, zalezi na pouzitem objektivu (obvykle nekde mezi 0,5 - 2s). Zalezi vsak i na kvalite stativu.
3) Canon ma 1,6
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod russianblue 21. 7. 2006 13:09

reaguju na tvůj první post. d50 mám asi dva měsíce, moje postřehy.

-pořád se peru s barevností. takže mě to nutí fotit do RAWu. Potom je výsledek podle mojich představ. Canon 350D mě v tomto přijde "lepší". To lepší je v úvozovkách, protože né vždy "pěkné barvy" = "věrné barvy"

-taky jsem si myslel, že mě nebude chybět kontrola HO a matrice v hledáčku. Dnes mě hlavně ta mřížka hodně chybí. Vzhledem v "velikosti" hledáčku, je to dobrý pomocník

-D50 nemá bezdrátový řízení blesků. Při koupi jsem si říkal, než našetřím na pořádnej blesk, tak už budu mít možná nový "tělo". Teď se vrací kámik z améru a koupí mě tam nikonSB-600 za poměrně směšnou cenu, a comandování na dálku by to fakt chtělo, propojovací kábl i-ttl stojí cca 2000,-

-předsklopení zrdcátka(u objektivu 200(300)mm a výš) a blesk na druhou lamelu (konec snímku)

-hodně mě chybí protiprachovej filtr. Při cloně nad 8 se začne prach již dost projevovat
russianblue
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukebx 22. 7. 2006 11:17

Díky za reakci a postřehy ...už jsem se na 99,9% rozhodl pro 350D - snad to bude dobrá volba...teď hledám dobrou cenu a hlavně nějaké slušné pouzdro ne drahé ne šunt..poradíte též?...díky moc
Lukebx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Wallper 22. 7. 2006 12:18

russianblue píše:-D50 nemá bezdrátový řízení blesků. Při koupi jsem si říkal, než našetřím na pořádnej blesk, tak už budu mít možná nový "tělo". Teď se vrací kámik z améru a koupí mě tam nikonSB-600 za poměrně směšnou cenu, a comandování na dálku by to fakt chtělo, propojovací l/quote]


SB-600 jde odpalovat na dálku?
I can see, I can see, I'm going blind...
Wallper
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod beat 22. 7. 2006 17:02

Pouzdro? Tak to je u zrcadlovky trošku oříšek :) Jde o to, co chceš.. Fotobatoh, kam se vejde všechno včetně stativu, nebo třeba jen futrálek na přenášení foťáku s nasazeným jedním univerzálním objektivem? Osobně bych doporučoval kombinaci několika, podle situace a objektivů... Tady se fakt radí těžko :?:
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod manas 23. 7. 2006 08:53

Lukebx: no nevim, na zrcadlovku pouzdro. Ja mam jeden batoh na telo s nasazenym objektivem, jeden telezoom, filtry a podobny nesmysle. Pak mam jeste brasnu pres rameno a tam mam uplne vsechno od tela, objektivu, blesku, filtru, stetecku, dobijecek, baterii...atd.
prisel jsem na to, ze batoh mne vyhovuje na cestovani, spis neakcni foceni, kdy nasadim jedno sklo a fotim.
tasku nosim na akcni foceni, kdy potrebuju casteji menit skla a porad neco tahat z tasky. Je pro mne pohodlnejsi mit tasku na rameni a kdykoli do ni sahnout nez porad sundavat batoh ze zad....
Nikon D300s,
Sigma 17-70, Nikkor 50mm f/1,8, Sigma 28-70 f/2,8,Tamron 70-210 f2,8, Blesk Sigma EF DG 500 Super.....
manas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Otass 23. 7. 2006 09:10

Chystam se koncem prazdnin kupovat D50 a jedine, co by mi na nem chybelo z toho vyctu je to, ze nema mrizku tretin v hledacku. Je to zasadni?? Prosim vsechny uzivatele D50 aby se k tomu vyjadrili - jak moc jim tato funkce chybi.
Pro info: do ted fotim Nikon F65 takze zhruba vim co by mi chybelo a co ne a tlacitko hloubky ostrosti mi za ten 7 tisicovy rozdil fakt nestoji. Neni to zas tolik pouzivana funkce, priznam se, ze jsem ho pouzil jen parkrat, kdy to melo smysl. Hodne asi zalezi u tlacitka HO na tom, co clovek foti.
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alnath 24. 7. 2006 12:21

Mřížka mi nechybí vůbec, na nepřítomnost tlačítka HO zatím nenaříkám (za ten rozdíl v ceně...), kdyby bylo nejhůř, válí se na netu spousta kalkulátorů HO, které si vytiskeš a kdyby bylo nejhůř, tak nakoukneš. Ale fotím už dost dlouho na to, abych věděl, odkud kam to tak asi bude za daných parametrů ostré, v nejhorším udělám víc fotek. Jinak nad těmi nářky, že D50 nemá předsklopení zrcátka - on ho nepotřebuje, někde jsem četl dlouhé pojednání o tom, jak mají vymakaně udělané ztlumení vibrací, takže není třeba. Co se týče blesku na druhou lamelu - co je tedy funkce blesku "Rear"? ;-)
Alnath
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků