ako fotit na hokejovom stadione?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 9. 3. 2011 23:27

No A230 je na ISO1600 celkem šuměnka. Ale nic si z toho nedělej, focení sportu v hale je velmi náročná disciplína hlavně na techniku.
Mám podobnou amatérskou sestavu jako ty, a měl jsem teď možnost fotit tenis z místa pro fotografy. Byla to celkem hrůza. :-)
Pokud nemáš alespoň tele s F2.8, je to bída.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 3. 2011 08:00

takto to asi vypada s profi technikou:
http://www.martinkozak.com/blog/wp-cont ... 010_16.jpg

tellinger, som asi divny, ale tie tvoje sa mi zdaju realnejsie...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 10. 3. 2011 08:40

Nie, nie si divny - kazdy fotky spracovava inak a pre to je MK tak uspesny - ma iny pohlad na bezne veci. Fotky maju silny postproces, ale velmi sa k nim hodi ;-)
S amaterskou technikou je v halovom sporte problem dosiahnut aspon ostru fotku a nie to, aby sla nejak vyrazne kvalitne vytlacit... podobne fotenie je pri vysokych poziadavkach na kvalitu extremne draha zabava :roll:
*ja mam poslednu galeriu z ligy tu: http://www.hokejportal.sk/?q=clanok/nit ... cbal/32224 (aj moje prve pokusy s 300mm sklom)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tellinger 10. 3. 2011 11:58

No budu muset doinstalovat ten camera raw do ps a zkusit si s tím ještě vyhrát, třeba se mi podaří odstranit i ten šum ;)
Grafik a webdesigner
tellinger
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tellinger 10. 3. 2011 18:16

Tady dávám fotogalerii i kolegy, který fotil stejný zápas.
Nevím co měl přesně za mašinu, ale bylo to dělo jako kráva ;)
Je to postarší pán, který fotí už hodně dlouho..

Zajímal by mě taky Váš názor a srovnání s mou galerií

http://www.mfuksa.com/fotoalbum/sport/h ... erk-baraz/
Grafik a webdesigner
tellinger
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 10. 3. 2011 18:30

Tak je to foceno Canonem 50D. nicméně třeba fotka 6815 je zašuměna jako "kráva"..
Divné
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 3. 2011 21:01

vsetky (co som pozrel) su na 1/500 sekundy, F2.8, shutter priority (priorita casu), ISO 1250 (predpokladam ze napevno nastavene, alebo maximalne auto ISO?) Niektore su asi viac zasumene koli zosvetlovaniu.

Ak chces dosiahnut cosi podobne, kup si Sigmu 70-200mm F2.8 .. ale sup sup .. Sigma vraj ide zvysit jej cenu
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 10. 3. 2011 21:36

dobry priklad je ta galeria: rozdiel v technike je tam dost vidiet.... urcite treba f2,8 objektiv a fotak, ktory dokaze dobre zaostrovat pohyb.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tellinger 10. 3. 2011 22:26

No já právě nevim, pořád se mi na těch fotkách něco nezdá...jsou takový ponurý, bezbarvý, možná i přesvětlený.. Momentky parádní, ostrost taky, ale někde fakt moc šum a desaturovaný barvy.

Co myslíte?
Grafik a webdesigner
tellinger
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 3. 2011 23:02

Asi RAW-y prehnal davkovo cez Lightroom (len hadam):
- z RAW konvertorov co som skusal asi jediny nezapisuje do exifu "Software"
- produkuje menej presaturovane zabery (aspon ako bratova 500D, ktora ma ten isty chip)
- no podla farebneho podania to sedi skor na RAW therapee .. no ten by asi v exife nechal "Software = RawTherapee"

Predpokladam ze sa tam da nastavit automaticka korekcia expozicie, ktora u priliz podexponovanych zaberov vytiahne sum a zhorsi kontrast
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 11. 3. 2011 08:35

Nic nehadajte - fotky z toho linku su to z fotaku fotene do jpeg a malo upravene (asi iba orez)
...vacsina "dobrych" fotiek na webe prejde dost brutalnou upravou na PC... kompakty maju taketo sado-maso uz v ramci spracovania, pre to sa beznym ludom taketo neutralne fotky z DSLR nemusia zdat "pekne" ;)

PS: Lightroom sa do exifu zapisuje
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod obrbaz 9. 10. 2011 19:20

V sobotu jsem byl taky okusit focení hokeje. Boužel osvětlení bylo nicmoc. Nerovnoměrné a ruznobarevné. Použil jsem Canon EOS 50D a sklo Canon 70-200 f2,8 s nastavením f 2,8 a ISO 2000-2500 +1EV, kontinuální ostření, čas mě vycházel 500-800. S fotkami nejsem moc spokojen, foťák moc dobře nezvládal rozdílnou intenzitu osvětlení a některé fotky jsou přeexponované. Fotil jsem z vejšky nad plexi (přes plexi byla kvalita mizerná, odraz + špína) a boužel díky vysokému iso už nejdou moc dobře dělat ořezy, už tak to šumí. V budoucnu si chci kupovat lepší tělo jenže nevím jaké. Se 7D bych si nijak extra nepomohl, 5D mark II se mi líbí i přes pomalou sekvenci a pak už je jen 1D mark IV která je hodně finančně náročná.
obrbaz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 10. 2011 20:25

Zle svetlo musi zvladat hlavne fotograf ;) PS: ak svetla prilis blikaju (rozne farby), tak sa snazte drzat cas do 1/500s alebo aj dlhsi (1/320 je ale fakt minimum) - bude to menej vidiet.
Chce to hlavne na zaciatku dobre nervy, ale vacsina zimakov sa s troskou praxe da rozumne nafotit... na automatike s pevne nastavenou korekciou nastanu problemy vzdy, lebo fotak inak odmeria plochu kde je vela ladu, inak ked su tam hraci a uplne tragicky ak sa foti detail hraca... manual je na to spolahlivejsi...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tellinger 16. 11. 2012 00:11

Tak jsem si po dlouhé době vzal na hokej zase foťák a zkusil něco nablískat. První galerka je focená do jpegu a lehce upravovaný v psd, druhou jsem fotil do rawu a upravoval potom ještě zvlášť.

http://tellinger.cz/fotogalerie/6kolo/ - jpg - f4 - 1/640 - iso1600
http://tellinger.cz/fotogalerie/8kolo/ - raw - f4 - 1/640 - iso3200

Všechno je to focený s objektivem 4-5.6/55-200

Musím říct, že pokus s tím rawem teda nedopadle přesně podle mých představ, všechny fotky byly děsně tmavý a zašuměný ;( V jpg jsem měl teda lepší výsledky, možná že ty výstupy jenom neumím pořádně nastavit?

Z té poslední galerie (8kolo) bych řekl, že se povedlo jenom pár fotek (2,5,8,10,21,23,26)

Kdyby měl někdo nějakej nápad nebo radu, jak to vylepšit budu moc rád. Eventuelně můžu nasdílet i některý raw.

Zároveň bych si chtěl na vánoce udělat radost a koupit si na focení hokeje nový objektiv, něco světelnějšího, tak abych se zbavil toho šumu. Jestli má někdo typ? Rozhodně by měl být ale lepší, než ty co jsou v setu, tělo mám sony a 230
Grafik a webdesigner
tellinger
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trinec 21. 11. 2012 22:23

Určitě,jak jsi si tady pročetl je děsně obtížný (tedy aspoň pro mě) focení na našich stadionech. Ano jsou vyjímky (Pardubice, O2 - ikdyž ta je taky divná), ale ostatní jsou vždycky boje se světlem. vyvážení bílé vždycky musíš na ruční hodnotu a stejně to trefíš v serii do červena podle toho jak to zabliká. Pak samozřejmě nastupuje aspoň u mne v rawu posun teploty v PS. Fotím hodně do serie, proto si nedovolím fotit jen do jpg, jako jiní žurnalisticky svázaní reportéři. Když to je jen koníček můžeš střílet, jak chceš.

Teď k tvým fotkám. Myslím si, ikdyž znám jen Canon, že budeš dělat nějakou botu v převodu raw do jpg, tedy v nastavení jednotlivých hodnot. Fotky v jpg jsou krasně světlé i ostré i s tak tmavým objektivem a i v tak tmavě nasvícené hale, jako si myslím je ta tvoje.

Já mám taky problém v šumu, fotím 7D, 70-200/2,8 bez IS. Kolega (fotí pro Deník) má nějakýho staršího Marka, stejný objektiv, místo o metr vedle a má to bez šumu. Jestli je to jen tím tělem nevím, ale já mám clonu 3,2, čas 800, ISO 1250, on clonu 4, čas 800, ISO 2000 a nešumí :-((
Taky nevím co s tím.

Ještě mě napadlo, co manuální korekce expozice. Píšete o 2/3 do plusu, já to mám na nule a vše tahám z RAWU v editoru asi tak o 1 EV nahoru. Záleží vždycky na aréně, ale na domácím Kladně je to tak vždy. V pátek budu laborovat co bude vycházet lépe jestli si dát manuálně do plusu a pak mít větší ISO nebo jako doposud expozici tahat až editorem, ale mít tím menší ISO, pokud tedy vše dobře chápu...

Pro ilustraci nějaký moje galerky

http://www.flickr.com/photos/46107900@N08/sets/
http://www.pocasinakladne.cz/photo/phot ... 2d32303133
http://www.facebook.com/Benyhogalerie
Synology DS 1010+DX510, 10x2TB, HYPA 300 SE, HYPA 400, VMA1-MKII, DAC Sirius, Sennheiser HD 800
Trinec
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků