Čištění objektivu

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ichtylos 30. 8. 2005 07:50

Zdravím, nějak se mi podařilo pěkně zasvinit objektiv u mého Canona PS510. Nemáte přehled kolik tak stojí čistící sady na objektiv (spíš ty levné)? Popř. kolik by tento proces stál v servisu/prodejně fotopotřeb. Mohli byste doporučit i nějakou prodejnu v Brně, kde bych se mohl popř. obrátit? Hádám, že tohle mi asi Canon nevyreklamuje... :)
Díky.
ichtylos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mobil-man 30. 8. 2005 13:14

Jsou na to specialni stetecky.
Staci se podivat na priblizne ceny v e-obchodech.

Co jsem videl ja, tak to jsou takove tycinky, ktere jsou napusteny nejakou latkou, ale to je tak za 200Kc.
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Malkovich 29. 9. 2005 18:02

Štěteček na objektiv bych v životě nepoužil.Maximálně na vrchní čast
objektivu nebo teleobjektivu.Možná se to nezdá,ale konce štětce jsou
poměrně ostré a není problém poškrábat antireflexní část objektivu
nebo filtru.Léta používám mikroténovou utěrku Rodenstock u které toto riziko nehrozí.U jemného vlákna,které se nechá vyprat se nehrozí riziko ani poškrábání prachem,který při utírání objektivu můžeme
"roztírat po jemné antireflexní vrstvě".
Nedoporučuji ani různé papírové čistící ubrousky.
http://www.photolifeshop.cz/shop/script ... p?Level=82
1.CPU AMD Athlon 64 3700+ ,Gigabyte GA-K8N Ultra-9,Gigabyte GF9600GT
Case Gigabyte AURORA ,Seagate 80+500GB ,LCD monitor LG L245WP-BN, 24" 1920x1200 full HDMI,Creative SOUND BLASTER AUDIGY 2 ZS,Logitech Z-2300 2.1 200W RMS, THX, DVD±R LG GSA
Malkovich
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mobil-man 30. 9. 2005 13:31

Ja jsem jeste stetecky nezkousel, ale radsi mam takovou latku z mikrovlakna na bryle...jen lehce prejedu objektiv a je jako novej;)
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PetrH 1. 10. 2005 00:53

Resim to podobne - uterkou Micro-Clair urcenou primarne na bryle. A protoze je vhodna i pro cisteni skel bryli s antireflexni vrstvou, zdalo se mi to byt prijatelne i pro fotooptiku - a asi se mi to zdalo spravne, protoze jsem tim prozatim nic nezlikvidoval. :-)
PetrH

Odeslat příspěvekod MirekE 1. 10. 2005 11:04

Já si kdysi koupil speciální utěrku, ale ta má chlup jak sviňa.. nechápou jak to mohla být speciální utěrka na objektivi.. a další věc.... nechápu, jak se mi může stát, když perfektně vyčistím objetiv, vyčistím filtr, vyčistím a ofoukám závity, našroubuju filtr a zkontroluju čistotu, je všechno OK.. po nějaké době, ale mám pod filtrem na objektivu opět nečistotu.... smetí, chlupy... broboha KUDY!!!!
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Markéta Hošková 18. 10. 2005 10:06

ja mam na objektivy takovou tycinku .... z jedne strany je stetec a z druhe je neco jako placata guma necim napustena. funguje to docela dobre a nezanechava zadne chloupky. da se to koupit v Praze u Skody. Hadriky jsou taky fajn ... ale ne od hamy ... ty zanechavej chloupky
Markéta Hošková
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilicz 18. 10. 2005 12:15

tuna ten stetec mam taky a prijde mi taky fajnovy :wink:
[i]Registered Linux user no. #387946[/i]
ilicz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MirekE 18. 10. 2005 13:07

Pořídím...
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fidelio1 18. 10. 2005 16:36

Já používám taky utěrku Rodenstock. Stála asi 60Kč.
Žádné chlupy nenechává . Pohoda a spokojenost 8)
fidelio1

Odeslat příspěvekod Archer pd 19. 10. 2005 08:36

Ofukovací balónek a utěrka Rodenstock jsou super. V extrémních případech pomůže vodička, např. Kodak Lens Cleaner nebo z levnějších tuším Jena Lens nebo tak nějak. Ovšem raději jenom na utěrku a opatrně. A trpělivost. Mastnota se někdy roznáší i suchou utěrkou a chce to pevné nervy (polarizér BW s MC vrstvami čistiti, nervy na pochodu míti ;-p )
Archer pd

Odeslat příspěvekod Jirka_ 7. 1. 2006 22:27

Ja vim, ze to neni rozhodne dobry zpusob cisteni, ale pritelkyne si pujcila fotak, trochu zaspinila objektiv a nenapadlo ji nic jineho nez ho vycistit hadrikem namocenym ve vode. Je to velky problem? Muze se vodou objektiv ponicit? A cim je podle vas nejlepsi vycistit objektiv, kdyz se na nem objevi "mapy"? Diky
Jirka_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mobil-man 8. 1. 2006 11:18

Ale po ty vode tam preci taky musi neco zustat ne? Vzdyt pokud neni destilovana, tak se na tom objektivu objevuji usazeniny...
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jirka_ 8. 1. 2006 11:57

Usazeniny ne, ale mapy ano. Nastesti to nebylo tak hrozne a dalo se to pretrit mikrovlaknovym hadrikem na optiku. Jen jsem se chtel zeptat, jestli voda tolik vadi nebo ne. A pripadne jak v budoucnu odstranit napr. otisky prstu apod. (tj. to, co se hadrikem akorat rozetre, misto aby se to odstranilo). Jsou nejake specialni roztoky?
Jirka_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod miroslav 8. 1. 2006 21:01

Hofmanské kapky
miroslav
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků