Astrofoto

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod venca60 20. 7. 2010 23:57

Dobry den,

chystam se pokusit o nejake astrofotografie a premyslim o koupi teleskopu. Ale vaham jaky. Mam dva typy o kterych uvazuju:
http://www.alza.cz/celestron-powerseeke ... 178249.htm
http://www.alza.cz/celestron-astromaste ... 178236.htm

Mate nekdo nejake zkusenosti s nejakym teleskopem?

Diky za infa
Naposledy upravil venca60 dne 21. 7. 2010 13:55, celkově upraveno 1
Canon EOS 50D, Canon EF-S 60 mm f/2,8 Macro USM; Canon EF-S 17-85 mm f/4-5,6 USM IS; Canon EF 70-200 mm f/4,0 L USM
venca60
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karmy 21. 7. 2010 05:51

tak tohle by mě taky zajímalo :) A tak trochu mimo.. nevíte někdo o hvězdárně kde mají dalekohled s F-mountem..? V nejhorším bych "přežil" i EF či EF-S mount :D

Dřív to bylo myslím běžnější, dneska maj většinou vnitřní CCD kamerky a jediný jak fotit je přiložením k okuláru dalekohledu..:(
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod E-Ryc 21. 7. 2010 07:27

Mohli by mit T2 (mam dojem, ze je to zavit 49x1), to je celkem standard a redukci T2/F-mount uz si koupis za kilco sam nekde na eBay ;)
http://cgi.ebay.com/T2-T-MOUNT-adapter- ... 33560b1c0e

-- 21. 7. 2010 08:30 --

Jo jeste k tem dalekohledum, popisek u jednoho rika "Teleskop má dvojčlenný čočkový objektiv", ale podle tvaru a fotky je zrcadlovy. Tak bacha, aby ti prislo to, co cekas ;)
E-Ryc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zelovoc 21. 7. 2010 07:59

myslim, ze taky teleskop na fotenie nocnej oblohy by mal mat aj funkciu sledovania oblohy, pretoze expozicie mozes robit aj polhodinove a za tu dobu sa obloha posunie niekam inam.
zelovoc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod irmo 21. 7. 2010 13:12

1) odkedy sa u teleskopu udava "ohnisko" :shock: , ved to vzdi zavysi od toho aky okular si pripevnil a tie boli vimienatelne. (jedine co sa udavalo bol priemer vstupnej cocky)

2) vsetky teleskopi tejto kategorie su zrkadlove, nemyslim ze to vadi nakolko o "bokeh" ti tu asi nepojde :).

3) bez motoru na sledovanie, nebrat a uz vobec nie na fotenie ....., nerealne ... zem sa toci a kvoli tvojej fotke nezastavi :-P. (daj si lubovnu 500mm+ na objektiv a urob co i len 2s expoziciu ....)

4) mal bi mat foliu na sledovanie jasnych objektov (slnka atd), vyzera to ako alobal a strasne lachko sa to zapacka.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 21. 7. 2010 13:34

Pro mě taky velmi zajímavé téma. Osobně myslím že s těmito levnými dalekohledy nepochodíš.

Hlavně to chce ty vodící motory. Jinak to vždy rozmázneš. Probém je v tom, že ty levné dalekohledy je nikdy nemají.

Dále je kromě ohniska důležitý průměr zrdcadla. pokud se nepletu, tak s jeho průměrem roste světelnost která je důležitá při sledovaní (a hlavně focení) vzdálených - méně zářících objektů. Mlhoviny atd.

Osobně bych nebral nic pod 1000m ohnisko a ideálně 110 - 130mm průměr zrdcadla. Ale připomínám že jsem úplný amatér, píšu jen co jsem se dočetl. Chci taky jednou něco podobného.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod venca60 21. 7. 2010 16:23

Tak jsem nasel jeste jeden kousek za docela rozumny peniz.

http://www.alza.cz/celestron-astromaste ... 178239.htm
Canon EOS 50D, Canon EF-S 60 mm f/2,8 Macro USM; Canon EF-S 17-85 mm f/4-5,6 USM IS; Canon EF 70-200 mm f/4,0 L USM
venca60
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 21. 7. 2010 17:44

Má ohnisko jen 650mm, ale velké zdrcadlo a motor. Myslím že tohle už lze na focení regulérně použít.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radek72 21. 7. 2010 18:09

Užitečná by pro tebe mohla být knížka Fotografujeme noční oblohu od cpressu viz http://knihy.cpress.cz/Digi/Book.asp?ID=3514
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 21. 7. 2010 19:02

trochu jsem v tom videu nepochopil ten foťák.. jestli to bylo jen aby byl namířenej tím samým směrem, nebo jestli díky tomu nějak vedli obraz, což mi připadá ale jako blbost, protože každý tělo má osu objektivu trochu jinde.. každopádně vypadá už dost zajímavě, jen ta cena.. grr :D

a ještě.. ten motorek - musím asi ručně nastavit rychlost, nic jako databáze na tohle malý nepůjde, že..?
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 21. 7. 2010 19:59

Co se týče motoru, tak tam se myslím zaměří v hledáčku bod, a dalekohled se za ním sám točí.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod venca60 21. 7. 2010 21:58

Nasel jsem zajimave forum, kde se toho da hodne zjistit.

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/YaBB.pl
Canon EOS 50D, Canon EF-S 60 mm f/2,8 Macro USM; Canon EF-S 17-85 mm f/4-5,6 USM IS; Canon EF 70-200 mm f/4,0 L USM
venca60
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod E-Ryc 21. 7. 2010 22:54

karmy píše:trochu jsem v tom videu nepochopil ten foťák.. jestli to bylo jen aby byl namířenej tím samým směrem, nebo jestli


Myslim, ze je to jen nahrada paralaktickeho stolku (koriguje to otaceni Zeme), s focenim pres dalekohled to nema nic spolecneho, to by ten fotak musel byt jinde

-- 21. 7. 2010 23:55 --

_DAVE_ píše:Co se týče motoru, tak tam se myslím zaměří v hledáčku bod, a dalekohled se za ním sám točí.


Tak tohle bych v tehle cenove kategorii opravdu neocekaval... ;)
E-Ryc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 22. 7. 2010 07:04

No a jak to tedy funguje?
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 22. 7. 2010 07:26

ten co ma kamarad tak ten sa synchronizoval na zaklade jasnich bodov (polarka atd ...) + presny cas,datum a potom si mu uz len vitukal co chces vidiet a on sa tam sam natocil a sledoval to .... (popripade na lcd vypisal objekt mimo pozorovatelneho uhlu, respektive sa natocil do stropu :P)

Takze predpokladam ze mal komplentnu databasu vsetkych hviezd atd a riadil sa podla toho, pochibujem ze tam mal nejaky "automaticky trekking" na zaklade rozoznavania objektov ... Ale nakolko byva v BA tak to stoji aj tak za prd a velakrat ho nevitiahol ...

jedine co sa stim fakt dalo perfektne bolo sledovat vratnika vo volkswagen kedze byva v dubravke :).

Fotit som cez to nikdy nefotil ... nakolko mal svoj vlastny vystup do PC a nemal vhodny bajonet pre moj olympus, nikon canon bol tusim v obsahu balenia aj zavit takze redukcia by sa dala kupit, ale naco v ba ....
irmo
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků