Powershot G10/popř.G11 vs. Ixus 300 HS

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod colisa 13. 6. 2010 20:42

Prosím o radu do čeho jít, vím, že jsou to úplně jiné řady (Ixus a Powershot),ale nemohu se rozhodnout pro který...

Ráda bych fotila hlavně na cestách, takže pro rychlé focení, kde není moc čas,ale zároveň mě baví fotit i "umělecky",aby se s fotkama dalo pak něco dělat ve Photoshopu.

Měla jsem půjčenou základní zrcadlovku od Canonu,ale ta mi tedy zase tak moc nevyhovovala a na to focení rychlý nebyla vůbec, ale je pravda, že jsem se s tím moc dlouho ani nenaučila zacházet,nebyl čas ;-].

V budoucnu bych si ráda koupila pořádnou zrcadlovku, ale teď mi postačí kompakt, a nemohu se rozhodnout.

Určitě bych ráda zůstala u Canonu, jiné značky mě vůbec nelákají :-)) ...

Buď tedy Canon Powershot G10
http://www.canon.cz/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/PowerShot/PowerShot_G10/index.asp,
popř. G11 - cena obojí: +- 12 tis. http://www.canon.cz/for_home/product_finder/cameras/digital_camera/powershot/powershot_g11/index.aspx

anebo proti nim Canon Ixus 300 HS cena: 8 tis. http://www.canon.cz/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/IXUS/ixus_300_hs/, cena: 8 tis.

Samozřejmě kvůli rozdílu cen 4000,- a také kvůli designu - jsem holka a mám ráda pěkné věci :-) u mě vede ten Ixus,ale zase mě přátelé přesvědčují, že je to pořád jen stylová řada a že powerhot je talespoň trochu na úrovni té zrcadlovky (samozřejmě v uvozovkách...) a je z pohledu profesionálů lepší?... To právě nevím, a proto se nemohu rozhodnout který...

Mockrát děkuju za komentáře :-)
colisa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 13. 6. 2010 22:44

No vidis .. a mna praveze Canony nelakaju .. bud nemaju funkcie, co pozadujem (ktore zvycajne ostatni vyrobcovia uz maju, napr. HDR), alebo nie som spokojny s pohodlnostou (treba vela veci nastavit aby som bol spokojny), velkostou (zrkadlovky neakceptujem), vystupmi (JPG sa mi nepaci, treba spracovavat RAW), ...

G-radu si kupovali bud majitelia zrkadloviek (lebo v porovnani s nimi sa im zdala mala), alebo ti co sa do fotakov nevyznaju no myslia si ze kedze je to najdrahsi kompakt tak je aj najkvalitnejsi.
Vsetkym ostatnym sa to zda byt zbytocne velka tehla.
Dnes, v casoch bezzrkadloviek (ktore pri podobnej velkosti ponukaju kvalitu zrkadlovky) uz asi zostava len ta druha skupina nakupujucich...

Ixus 300HS by sa mi este pred rokom pacil, konecne prvy Canon co zvlada rychle seriove snimanie a ma aj super svetelny objektiv (co sa asi podpise na znizenej kvalite optiky no co uz). No ine firmy uz vedia aj HDR .. teda zase nic pre mna... :-(

- "umelecke" fotky spravis hociako, naprikad prepnes z automatickeho rezimu na cosi ine a skusas .. no ak chces hratky s HO, treba na to svetelny objektiv a velky chip a/alebo zoom
- Photoshopom mozes upravit vsetky subory konciace sa na JPG (a podobne) ;-)
- vyhoda zrkadloviek je prave v rychlosti zaostrenia .. ak sa ti toto mali, tak pozadujes nemozne
Naposledy upravil Ganec dne 14. 6. 2010 06:35, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod risomas 14. 6. 2010 06:02

o Ixus 300 HS by som asi ani neuvazoval. Cannon je fajn ale je podla mna moc velky na kompakt, male zrkadlovky su rovnako velke.
Skus pozriet este Panasonic LX3/Samsung EX1
C5 X7 Tourer 2.2
risomas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod decibel 14. 6. 2010 06:59

Moj trošku brutálny pohľad na vec:

1. rychlé focení? to je čo? fotenie typu vytiahnem z kabelky a cvaknem si nejaké spomienkové foto alebo napr. fotenie basketbalu? Ak chces fotiť basket bal tak si kup 1DIV a 70-200L+16-35L
2. Ak má niečo takú kvalitu obrazu ako G10/G11 tak konkurenčnému výrobcovi gratulujem - ale fakt neviem čo by to mohlo byť a to som fotil prakticky všetkými lepšími kompaktami.
3. bezzrkadlovky - možno áno ale G11 j estále o hodne menší ako bezzrkadlovka so základným objektívom (nehovoriac o rozsahu 28-140mm kt. má máloktorý zákl. zoom pe bezzrkadlovky).
4. Canony G su drahe ale su to jediné kompakty ktorá aspoň čiastočne ponúkajú kvalitný obraz.
5. HDR v kompakte = Bullshit najsamväčší aspn podľa mna - jediný normálne fungujúci HDR som zatiaľ videl v bezzrkadlovke SONY NEX5.
6. Gčka majú zabudovaný ND filter - fajn vecička určite lepšia ako nefungujuce HDR.
7. Gčka majú super JPEG - kiežby všetci výrobcovia ponukli aspon jeden kompkt s takým výstupom do JPEG. Neviem prečo sa Ganec nezodol s výstupom Gčok do JPEG.. Bohužiaľ všetci konkurenti v kompktoch pekne šumia redukujú a komprimujú a dávajú najlepšie 15mpx. ktoré nezvláda ani obr. procesor ani optika (vid Sony HX5, Pana TZ10, Fuji F80, vsetky Nikony...).

LX3 je fajn ale treba zvážiť rozsah objektívu ktorý nie je na všetko, a potom to Lumix spracovanie obrazu - či ti sadne...
Samsung EX1 - to čo dokázali v tomto kompakte s JPEG je neskutočné - hrôza - o vysokom ISO ani nehovorím.

Na akékoľvek serioznejšie fotenie a upravovanie ti najlacnejší Canon 1000D+ pár objektívov uroí neporovanteľne lepšiu službu ako najlepší kompakt.
Canon EOS 5D MkIII, 24-70/2,8L, 70-200/2,8L, 35/1,4 Sigma, 50/1,4 Sigma, 85/1,8 Canon, 100/2,8 Macro

OM-D E-M10, 14/2,5 Panasonic, 20/1,7 Panasonic, 45/1,8 Olympus, 40-150/4-5,6 Olympus, (na backup + zábava)
viacej na: http://jozefpeniak.blogspot.com/
decibel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod odklizec 14. 6. 2010 07:54

Kdyz chces neco jako ixus a ne az takove velke jako g11, tak mrkni na canon s90. Je to presne neco mezi. Pokud ti jde o styl a pritom maximum muziky v malem baleni, pak bych doporucil Ricoh GRDIII. Vetsi stylovku v kompaktech najdes jen stezi a ma ji tu jen par lidi. ;) Pouziva stejny snimac jako G11 nebo S90. Ovsem zaden opticky zoom! Zato maximalne kvalitni 28mm f1.9 objektiv. Ale neni to pro kazdeho ;)
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 14. 6. 2010 08:39

Ixus 300 nevypadá špatně, má i manuální režimy, ale ovládáním je na úrovni levných automatů. Oproti G11 taky určitě bude postrádat některé funkce. Takže k focení na automatiku poslouží dobře, ale měnit různá nastavení bude dost zdlouhavé.
G11 stojí samozřejmě výš, ale je taky o dost větší. To ještě neznamená, že by ti jeho velikost musela vadit- každý může mít hranici, s čím se chce ještě tahat, úplně jinde. A tvojí tady nikdo nezná, musíš ji vyzkoušet nebo odhadnout sama.
Kompromis mezi tebou uváděnými přístroji je Canon S90. (Odklízeč byl rychlejší) Z G11 si bere stejný čip a manuální nastavení, a z Ixusu zase menší rozměry. Ovládání sice není na úrovni G11, ale pořád díky dvěma kruhovým voličům o dost lepší, než u Ixusu. Osobně myslím, že by byl pro tebe nejlepší.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 14. 6. 2010 12:47

decibel, moja prva skusenost s Canon G9 bol sok, ze v bielej miestnosti okolo poludnia robi zabery s fialovym nadychom. Kamosov Panasonic aj moj vtedajsi lacny BenQ fotili normalne. Necakal som taky podraz.
Neskor som sa snazil zistit preco sa mi Canonacke zabery z internetu zdaju neprirodzene a zistil som ze je to prehnanym kontrastom: tmave partie su priliz tmave (tym je zmenseny sum) a svetle su pre zmenu prepalene (koli nevyuzitemu DR, musis dolovat detaily z RAW).

Chapem ze pre teba HDR nie je priorita, uz si si na prekontrastovane zabery zvykol a zdaju sa ti krajsie, tak sa ti teraz tie realne zabery zdaju "ploche".

Okrem NEX-ov dobre HDR ma Fuji, zaber z Casia vyzeral oproti obycajnemu zaberu tiez omnoho lepsie, prekvapil ma aj HDR zaber z EX1 (najprv ze to tam vobec je, v press release o HDR nic nebolo, potom ze to funguje aj na CCD chipe).
Vlastne len v prvotnych recenziach Pentaxu K7 bolo vidno "duchov" a artrefakty pohyblivych vetviciek (aby ukazali ze niekedy sa to nehodi). Dnesne modely uz asi aj toto zvladaju.

EX1 je fpoho .. tebou zmienenu chybu na vyssich citlivostiach uz opravil novy firmware.

-- 14. 6. 2010 13:51 --

K rychlosti: v dakom casopise som videl raklamu na Nikon S620 s tym, ze je to najrychlejsi fotak vo svojej triede.

Podla specifikacii nabieha za 0.7s, co je na kompakt super cas.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod decibel 14. 6. 2010 15:42

no ja mám skúsensoti len s G10 a G11 a tie su špička - o prekontrastnení sa nedá nič moc hovoriť navyše JPEG si nastavíš vo foťáku ako chceš - je tam v ponuke aj menší kontrast. Nič lepšie z pohľadu ostrosť /farby/šum ako G11 nepoznám z kompaktov. Samozrejme proti gustu žiaden dišputát ,niekomu sa páči farebný výstup Nikonu , niekomu Canonu a inemu Fuji - u mna na skalibrovanom Eizo to proste vyzerá z G10 a G11 fakt super.

ten G9 bol možno ***** - to neviem - ten som nemal.
Canon EOS 5D MkIII, 24-70/2,8L, 70-200/2,8L, 35/1,4 Sigma, 50/1,4 Sigma, 85/1,8 Canon, 100/2,8 Macro

OM-D E-M10, 14/2,5 Panasonic, 20/1,7 Panasonic, 45/1,8 Olympus, 40-150/4-5,6 Olympus, (na backup + zábava)
viacej na: http://jozefpeniak.blogspot.com/
decibel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod risomas 14. 6. 2010 18:08

Ak nevadi velkost G10/11 tak ja by som siel do 4/3 zrkadlovky. Velkost je zhodna moznosti su uplne niekde inde. Napr olympus pen ep2. S pevnym 14mm objektyvom je fakt maly (na zrkadlovku)
C5 X7 Tourer 2.2
risomas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod odklizec 14. 6. 2010 18:27

risomas, myslel jsi asi bezzrcadlovku? ;) EP2 ma totiz se 4/3 zrcadlovkou spolecny akorat pouzity senzor a moznost menit objektivy (kdyz nepujdeme do detailu jako casti FW a podobne).
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod colisa 14. 6. 2010 19:54

Moc děkuju za komentáře:)

Ganec: noo mě právě Canony lakujou jen:) jinak ale chápu: řikaj, že jim ten 300 HS trval dlouho a že nedorovnavaj konkurenci,ale já měla jeden olympus zrcadlovku kdysi teda, a pak už jen canony a asi fakt nic jinýho kupovat nebudu... asi požaduji nemožné,to je pravda,ale stejně děkuju za radu:)jinak ještě: na nikon to asi taky nevidim:)ale díky:)

risomar: no právě rychlé focení: přesně to z té kabelky:D haha, jedu v létě do ameriky a asi nebude čas na nějaké dlouhé expozice a chci,abych měla pěkné fotky třeba i z autobusu na druhou stranu: takže oba případy: kabelka i basket:) jinak kdybych na to měla peníze koupim si všechny druhy na všechny focení:)
joo? takže řikáš, že nejlepší kvalita obrazu G10/11,jo? to mi stačí, díky za radu, já si myslim no.. ale musim se rozhodnout, jeslti tak moc,že ten rozdíl je 4tisíce:)ale moc děkuju za radu:)

idklizec: je pravda, že na ten S90 jsem taky koukala,ale tušim,že ho někde kritizovali za ten vyklápěcí blesk?..ale jako je v pořadí za těma Géčkama no..díky za typ na ricoh,ale to jsem nikdy ani neslyšela a teda nepřijde mi moc stylovej:)takže to určitě ne a fakt jsem fanynka canonu jen,jsem na to zvykla a tak.. taky moc děkuju:)

janfran: ovladani na urovni levnych automatu? ja měla už jeden ixus a přišlo mi to dobrý ovládání?nebo jako proč myslíš?:)
díky za druhej typ na S90, mrknu na něj ještě pořádně no:)

rizomas:ten olympus pen to je taková stylovka noo.. ale nevim no.. teda..:)
já přece jen ten canon:)ale jako tahle věc se mi docela líbí, jak jsem psala,tak jsem kdysi fotila na zrcadlovku olympusy,táta ho měl ve firmě,nicméně tenhle pen,i když krásnej je docela drahej .. 16000 to na to bohuzel nemam:(jako ale peknej je.. o tom zadna:)

stejně ale asi půjdu do toho ixusu... urcite foti taky dobře a dá se nastavovat ne? ten S90 se mi vzhledove moc teda nelibi,ale stoji dejme tou stejně jako ten ixus.. 9000...ach jo:)uz jsem to chtela objednat:) diky moc,jeste nad tim zapremejslim:)
colisa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 14. 6. 2010 20:57

Ovládáním na úrovni automatů myslim skutečnost, že má na těle dost málo tlačítek, takže pro celou řadu nastavení se budeš muset proklikávat skrz menu. U S90 ani G11 se taky menu nevyhneš, ale nemusela bys tam tak často, ani tak hluboko. Navíc mají paměť pro vlastní nastavení, což taky dokáže podstatně zrychlit práci. Ale jestli chceš ve všem spoléhat hlavně na automatiku, tak tě vyspělost ovládání nemusí moc zajímat.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod decibel 14. 6. 2010 22:17

no Ale ten Ixus má horšiu svetelnosť ako S90.
S90má parádnu vychytávku - prstenec okolo objektívu možno voliteľne použiť na nastavovanie expozicie, zoomu ISO a pod. Svetelný objektív je veľké plus...

Kvlaitou obrazu a prevedenia aj možnosťami je to:
1. G11
2. S90
3. Ixusy
Canon EOS 5D MkIII, 24-70/2,8L, 70-200/2,8L, 35/1,4 Sigma, 50/1,4 Sigma, 85/1,8 Canon, 100/2,8 Macro

OM-D E-M10, 14/2,5 Panasonic, 20/1,7 Panasonic, 45/1,8 Olympus, 40-150/4-5,6 Olympus, (na backup + zábava)
viacej na: http://jozefpeniak.blogspot.com/
decibel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 14. 6. 2010 22:57

decibel, ak sa poriadne zacitas, colisa chce stylovku do kabelky nie "to najdrahsie co v kompaktoch mame"...

Ked chce fotit ameriku tak nepotrebuje svetelny objektiv, skor zoom.
(pripadne este sirokouhly objektiv alebo panoramu vo fotaku)

colisa, ako by sa ti pacil Pentax i10:
Obrázek
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod decibel 15. 6. 2010 06:37

tento pentax je cool :)
ked stylovku do kabelky tak to netreba veľmi riešiť tu, ale isť si kupiť ten najrajší IXUS čo uvidí v regále :D
Canon EOS 5D MkIII, 24-70/2,8L, 70-200/2,8L, 35/1,4 Sigma, 50/1,4 Sigma, 85/1,8 Canon, 100/2,8 Macro

OM-D E-M10, 14/2,5 Panasonic, 20/1,7 Panasonic, 45/1,8 Olympus, 40-150/4-5,6 Olympus, (na backup + zábava)
viacej na: http://jozefpeniak.blogspot.com/
decibel
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků