ako fotit na hokejovom stadione?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod vlados333 27. 5. 2010 08:27

ahojte, potreboval by som radu, chcel by som ist fotit Hokejbal. bude to na zimnom stadione,krytom samozrejme,ale na ploche nebude lad... kedze sa hokejbal nehran a lade. cize podmienky budu presne ako na hokejovom zapase,na stadione,len s tym rozidelom ze tam lad nebude (len ta plocha biela alebo aka je, neviem, ked je lad spusteny...) no a chcel by som radu, ako dosiahnut co najlepsie zabery, s naj kvalitou,s naj efektom. v takychto podmienkach. dakujem za rady. :-)
vlados333
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod odklizec 27. 5. 2010 08:38

Caues. V tomto pripade hodne zalezi na tom, cim budes fotit? Z bleskem si zrejme moc nepomuzes, takze to bude chtit vyssi ISO, aby jsi dosahnul dostatecne rychle casy na zachyceni/zmrazeni pohybu. Takze to bude chtit neco s vetsim cipem (DSLR/ne-DSLR). U kompaktu s malym cipem pocitej se sumem. Navic superzoom kompakty (pres 5x) jsou obvykle kompakty s pidi cipem, ktery sumi mnohem vic nez napriklad S90, LX3, nebo G11. Kazdopadne, s zadnym kompaktem asi moc stesti neudelas. Ne v tomto pripade.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod file12 27. 5. 2010 08:52

No tady na dobré záběry a ne mazanice bude jen zrcadlovka. Kompakt možná taky něco zvládne, ale zázrak to nebude. jde o to kolik tam bude světla..led hodně zesvětluje ty světla ze stropu. Většinou je plocha betonová.
D7000; 18-105; 35/1,8G; Sigma 70-200/2,8 HSM Macro II
MacBook Pro,2,26ghz,4GB RAM,SSD, foto zpracovávam v Aperture,GIMP
file12
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlados333 27. 5. 2010 09:02

odklizec píše:Caues. V tomto pripade hodne zalezi na tom, cim budes fotit? Z bleskem si zrejme moc nepomuzes, takze to bude chtit vyssi ISO, aby jsi dosahnul dostatecne rychle casy na zachyceni/zmrazeni pohybu. Takze to bude chtit neco s vetsim cipem (DSLR/ne-DSLR). U kompaktu s malym cipem pocitej se sumem. Navic superzoom kompakty (pres 5x) jsou obvykle kompakty s pidi cipem, ktery sumi mnohem vic nez napriklad S90, LX3, nebo G11. Kazdopadne, s zadnym kompaktem asi moc stesti neudelas. Ne v tomto pripade.


zabudol som povedat cim to bude fotit sorry, mam Olympus e520 a k tomu zakladny objektiv (setak)... mam k dispozicii stativ, ktory som si dokupil,a potom este clonu na ten objektiv,ta bola tiez sucastou zakladnej vybavi, ale myslim ze tieto 2 veci su mu asi na prd ;-] takze uz vies aku mam zrkadlovku, tak podla toho nieco porad :-|
vlados333
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod odklizec 27. 5. 2010 09:17

No se setakem moc stesti asi neudals. Problem je, ze setaky jsou malo svetelne. Takze budes muset jit na vyssi ISO. Urcite fot do RAW+JPEG. Pokud nechces fotit do RAW, tak aspon v JPEG povypinej redukci sumu i filtr. Je lepsi mit fotky zasumene a pozdeji si je sam odsumet, nez mit rozpatlane fotky od redukce sumu. Pokud bude plocha bila, tak zrejme budes muset pridat na expozici +0.3 nebo +0.7EV. Sleduj histogram at nemas prepaly. Clona je ti v tomto pripade naprd, stativ je dobry spsi na staticke veci, Na dynamicke akce se nehodi. Pokud bys ho prece jen pouzil, pak si vypni antishake system a pouzivej samospoust. Ale jak rikam , na zachyceni akce je to naprd. Spis pouzivej kombinaci antishake + kontinualni snimani. Je lepsi nacvakat vic fotek a pak si vybrat nejlepsi zabery, nez cvakat to po jedne a riskovat, ze ti neco utece.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlados333 27. 5. 2010 09:34

aha dobre, a v akom rezime odporucas fotit ? M . P . A . S ?
a mam nastavovat clonu,rychlost uzavierky,alebo expoziciu? co najviac a hlavne, lebo vsetky 3 veci sa nedaju naraz :roll: a s vyvazenim bielej sa mam tiez hrat ci automatika?
a este by si mi vysvetlil ze co ta redukcia a filter sumu robia, a ko teda mozu pokazit tu fotku, a ked ich vypnem ako bude fotka vypadat? :kuk:
vlados333
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod odklizec 27. 5. 2010 09:46

Fotka s redukci sumu ztraci detaily .Cim silnejsi redukce sumu/filter, tim mene sumu ale i detailu. Tady mas pekny prehled, kde uvidis rozdily:
http://www.dpreview.com/reviews/olympuse520/page18.asp

Expozice (expozicni kompenzace) jako takova nastavuje cas nebo clonu, v zavislosti na pouzitem proramu, V A mode ti zvyseni EV prodlouzi cas expozice, negativni EV ti zkrati cas expozice. V S mode se bude prizpusobovat clona. V P mode pak kombinace casu a clony. Osobne fotim nejvic v A mode. Nastavim clonu a necham fotak prepocitat cas. Ve tvem pripade tezko rict, ktera clona bude nejvhodnejsi? Pokud bude dost svetla, je lepsi trosku priclonit, protoze clona na zacatku/konci rozsahu ma obvykle daleko k idealu. To si ale musis predem vyzkouset. Pokud je svetla malo, tak ti nezbyva nez mit uplne odcloneno. I tak asi budes muset pouzit ISO800/1600 abys dosahnul alespon 1/50-1/100. Pri pokusu o zachyceni pohybu je take dobre sesynchronizovat pohyb fotaku s pohybem fotografovaneho subjektu. Rika se tomu panning. Umozni ti to lip zachytit pohyb.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 27. 5. 2010 09:53

Ja len upozornim: svetlo zrejme nebude rovnake - aspon u nas je zvykom, ze pokial sa nehra liga, tak sa ide na "treningove" osvetlenie (=tma)

ISO nastav samozrejme najvyssie, na ake sa dokazes pozerat (ISO 1600 a viac) - v pripade, ze ide len o fotky na web, tak pouzi najvyssie mozne ISO. Clonu daj maximalne f5,6 (kratky cas je dolezitejsi, nez troska lepsia kresba pricloneneho objektivu) a cas podla potreby - idealny je okolo 1/1000s no zo setakom sa bude pohybovat asi medzi 1/160s - 1/320s podla osvetlenia....

Vypni si redukciu sumu (odsumuj na PC) a vypni stabilizator,...WB staci automaticke, no casto sa pohybuje teplota svetla okolo 4000K tak mozes skusit, co vyzera lepsie (automatika vs. predvolba)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlados333 27. 5. 2010 10:07

kvoli comu mam vypnut stabilizator? preto, lebo budem fotit pre rychlej uzavierke, a tam mi je na nic stabilizator,pretoze sa pouziva len pri pomalych uzavierkach , alebo preco teda?
vlados333
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 27. 5. 2010 10:11

Lebo sa s fotakom budes pohybovat....neustale. Stabilizator je dobry, ked mas prilis dlhy cas a potrebujes udrzat nerozmazane nieco, co sa nepohybuje. Druhy pripad je pri teleobjektivoch v mode 2 (panning - sledovanie pohybu v jednom smere = napr. iduce auto s rozmazanym pozadim).
Pri hokeji ti stabilizator vobec nepomoze a navyse ti zbytocne bude minat bateriu.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod odklizec 27. 5. 2010 10:19

Ja bych osobne nechal stabilizator zapnuty, specialne pokud hodlas pouzit ten delsi kitovy objektiv, enbo fotit na delsim ohnisku toho "kratkeho" kitovho objektivu. Ono to prece jen trosku pomuze, i kdyz se s fotakem hybes. Vypnul bych ho jen v pripade, ze hodlas pouzit stativ. Tam je vzdy dobre stabilizaci vypnout (pokud se nejedna o fotak, ktery umi detekovat ze je fotak na stativu a vypne si IS sam).

Co se tyka WB, pokud budes fotit do RAW, tak te nastaveni WB vubec nemusi trapit. To se da pozdeji kdykoliv opravit. WB je hlavne nastaveni pro JPEG. Sice se WB hodnota zapisuje i do EXIFu v RAW, ale ne kazdy editor tu hodnotu pak i pouzije. Kazdopadne, nastaveni WB je v RAW nedestruktivni operace a da se kdykoliv zmenit.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlados333 27. 5. 2010 10:25

aha dobre, dakujem za rady, este mozete kazdy vravet nejake vychytavky, ja sa tam proste idem ucit, tak aby som siel aspoms troskou teorie tam, no a uviidim proste ze co sa mi podari zachytit, potom sem zasa urcite napisem, dam foto, a budete komentovat co malo byt ako :-)

-- 27. 5. 2010 11:35 --

Ondrej Bobek

pozeram tie fotky na tvojej stranke, nieco take by som chcel na takyto styl presne nafotit. ako dokazem aby tie fotky boli take plne farieb,zaostrene na hracov a rozostrene pozadie a tie farby proste take perfektne. ako si to mal nastavene ty tie hodnoty ked si to fotil? je mi uplne jasne ze urcite si mal specialny objektiv na to hej, tak ja sa chcem kvalitou aspom priblizit k takymto fotkam s mojou zrkadlovkou? ako to teda dokazem?
vlados333
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 5. 2010 15:08

Ondrej Bobek píše:ISO nastav samozrejme najvyssie, na ake sa dokazes pozerat (ISO 1600 a viac) - v pripade, ze ide len o fotky na web, tak pouzi najvyssie mozne ISO. Clonu daj maximalne f5,6 (kratky cas je dolezitejsi, nez troska lepsia kresba pricloneneho objektivu) a cas podla potreby - idealny je okolo 1/1000s no zo setakom sa bude pohybovat asi medzi 1/160s - 1/320s podla osvetlenia....

Vypni si redukciu sumu (odsumuj na PC) a vypni stabilizator
sice som na stadione este nefotil (vlastne celkovo pohybujuce sa veci), ale:
- 520-ka ma max ISO 1600 .. predpokladam ze cas 1/1000 sekundy "nedosiahe"
- setaky olympusu (predpokladam ze mas DZ kit) netreba priclonovat koli lepsej krezbe, mozes (musis) nechat najnizsiu moznu clonu co sa da
- stabilizator sa ti teda asi zide no prepni si ho do modu horizontalnej stabilizacie .. aj ked na hokej to mozno fakt nepomoze (presne ako tvrdi Ondrej)

Ondrej ma "inu aparaturu" .. optimalnu na taketo prilezitosti .. takze nemusis byt sklamany ak sa ti podobne zabery nepodaria .. ale skusit to mozes, je to dobra vyzva.

dalsie tipy:
- koli odsumovaniu vyskusaj spracovat RAW-y s najnovsim Olympus Master/Olympus viewer, alebo cez cisto odsumovacie programy (noise ninja, noiseware, neat image ..) z neodsumovanych JPEG-ov, alebo JPG cez ine RAW prevodniky (DxO, ...)
- "ISO 3200" dosiahnes podexponovanim o 1 EV (ci uz nastavenim korekcie do minusu, alebo nastavenim parametrov v manualnych rezimoch).. no to uz bude asi sumovo nepouzitelne (musis vyskusat ci sa to vobec oplati)
- ak si este nefotil nic pohyblive, mozes si to najprv natrenovat .. namackni a stlac v pravej chvili (aj ked zrkadlovkou sa mozno foti inak) .. ja som si to trenoval na znackach/milnikoch ked som isiel v aute
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod golem2 27. 5. 2010 17:45

Ganec píše:
sice som na stadione este nefotil (vlastne celkovo pohybujuce sa veci), ale:.......

"ISO 3200" dosiahnes podexponovanim o 1 EV (ci uz nastavenim korekcie do minusu, alebo nastavenim parametrov v manualnych rezimoch).. no to uz bude asi sumovo nepouzitelne (musis vyskusat ci sa to vobec oplati)

Keď si šport nefotil, tak ako môžeš radiť ako sa má šport fotiť? Čiste teoreticky?

Keď nastavíš 1600 ISO a fotku podexponuješ o -1 EV nedosiahneš 3200 ISo, ale fotku na 1600 ISO podexponovanú o 1EV. Keď porovnáš fotku s -1EV 1600ISO a fotku s 3200 ISO, tak síce dosiahneš rovnaké hodnoty, ale o fotka s -1EV na 1600 bude podexponovaná a fotka na 3200 iso bez korekcie exponovaná správne.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlados333 27. 5. 2010 18:32

ano Ganec ja viem ze take vysledky nedosiahnem ako Ondrej, to som aj napisal, viem ze ma
1. lepsiu znacku fotaku hej
2. lepsi (specialny ) objektiv na to
3. asi to najhlavnejsie, PRAX

ale ako som napisal, chcem sa ucit, a vyskusat si to, a dosiahnut co naj vysledky,priblizujuce sa k tomu co nafotil on...

uz sa tesim :D
vlados333
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků