Adobe Photoshop CS4 nebo Adobe Photoshop Lightroom 2

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Strider... 5. 5. 2010 13:28

kozakm píše:Photoshop + Bridge zvládne vše co Lightroom, i když zpracování většího množství RAWů je v něm trochu nepohodlnější.

naprostý souhlas... bez Photoshopu, kde má člověk naprostou kontrolu, co dělá, to nejde :-D ... a Bridge je na správu úplně úžasný...
Lightroom je jen osakaná náhražka pro lidi, kteří to s Photoshopem moc neumí... teda dle mého 8-) ...
Canon EOS 400D, EF 50mm f/1.8 II, EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 II set + B+W cpl, home-made TS na hajzlgumě, odrazné desky 5in1, plastikovej stativ z Polska...
Strider...
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 5. 5. 2010 14:34

Ale no tak :)
Já si na Lightroom zvykl, na základní úpravy je příjemnější a přímočařejší než Photoshop, navíc se mi líbí, že nerozlišuje mezi RAWem a Jpegem, oboje se zpracovává stejně. Dobře se v něm dělají automatizované úpravy a LR3 má konečně i použitelné odšumění.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod riman 5. 5. 2010 14:56

Nesnáším jakékoliv programy, které nutně potřebují katalogizovat soubory, aby s nimi mohly pracovat, a Lightroom je mezi nimi. I když by mi svými funkcemi nejspíš postačoval. Bridge je mi filozofií práce mnohe bližší. Ještě aby uměl dělat více verze zpracování z jednoho RAW a bude to naprosto vyhovující.

Nový engine na RAW, který je samozřejmě i v Photoshopu CS5 (respektive Camera RAW 6.0), je opravdu dost dobrý, podíval jsem se na starší fotky s vysokým ISO a velké barevné bloky, které mi to dělalo dříve, jsou úspěšně "rozbité" na malé bločky :-)
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 5. 5. 2010 15:28

V podstatě vyjde nastejno, zda v "průzkumníkovi" nabrowsuješ adresář s fotkama, nebo zda dáš import a nabrowsuješ adresář s fotkama. Navíc když je možnost zakšrtnout při importu "Ponechat soubory na původním místě". A zpracování většího množství RAWů je v LR příjemnější.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod file12 5. 5. 2010 15:44

Riman: tak jestli nemáš rád katalogizaci, tak to by se ti asi moje Aperture nelíbilo :)
Mě se naopak katalogizace líbí. Mám v tom svuj pořádek a ani mě to moc nestojí. hledání fotek neni problém,hvězdičkování, barevné oddělení, vypsání jen rawů a tak.
Ale hlavní je, že se každej orientuje ve svym uskupení fotografií ;)
D7000; 18-105; 35/1,8G; Sigma 70-200/2,8 HSM Macro II
MacBook Pro,2,26ghz,4GB RAM,SSD, foto zpracovávam v Aperture,GIMP
file12
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 5. 5. 2010 16:15

file: to všechno umí Bridge taky, ostatně je to katalogizační program :D Jediný rozdíl je v tom, že do LR je třeba fotky naimportovat (i když přitom můžou zůstat na původním místě) a do Bridge ne.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Strider... 5. 5. 2010 23:23

kozakm píše:Ale no tak :)
Já si na Lightroom zvykl, na základní úpravy je příjemnější a přímočařejší než Photoshop, navíc se mi líbí, že nerozlišuje mezi RAWem a Jpegem, oboje se zpracovává stejně. Dobře se v něm dělají automatizované úpravy a LR3 má konečně i použitelné odšumění.


:-)
tak on CR taky nerozlišuje mezi jpegem a rawem (pravda, v životě jsem v CR jpeg neupravoval, ale vím, že to jde :-)) )...
je holt na uživateli, zda upřednostňuje rychlou automatizovanou úpravu, nebo se chce věnovat každé fotce zvlášť (a jen tak btw, v CR lze taky upravovat více rawů najednou ;-) )... já upřednostňuji druhou variantu 8-)
Canon EOS 400D, EF 50mm f/1.8 II, EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 II set + B+W cpl, home-made TS na hajzlgumě, odrazné desky 5in1, plastikovej stativ z Polska...
Strider...
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 6. 5. 2010 09:27

No jo, na to tvé cvakání to asi stačí :-P
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Strider... 6. 5. 2010 10:24

to si trosku protirecis,ne?nebo podle tebe je fakt lepsi prednastavena automicka funkce nez rucni presna uprava?
Canon EOS 400D, EF 50mm f/1.8 II, EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 II set + B+W cpl, home-made TS na hajzlgumě, odrazné desky 5in1, plastikovej stativ z Polska...
Strider...
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 6. 5. 2010 10:28

To si asi nerozumíme, nemyslel jsem automatickou úpravu jako všechno nechat na "inteligenci programu", ale automatizovanou, tzn. aplikaci stejných úprav na víc snímků zároveň, presety apod. Tohle mi přijde v LR intuitivnější a méně kostrbaté.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Strider... 6. 5. 2010 10:52

ale jo,rozumime si :-) .jen rikam,ze to umi CR taky(staci si otevrit fotky,ktere chces upravit,zmacknout Ctrl+A a zvesela upravovat :-) )...a taky rikam,ze je vetsinou lepsi se kazde fotce venovat samostatne...samozrejme chapu,ze treba ty kdybys delal kazdou zvlast,stravil bys u kompu cely zivot :-)
Canon EOS 400D, EF 50mm f/1.8 II, EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 II set + B+W cpl, home-made TS na hajzlgumě, odrazné desky 5in1, plastikovej stativ z Polska...
Strider...
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 6. 5. 2010 12:38

Že to CR umí taky jsem psal už v prvním příspěvku, jen mi to v LR přijde příjemnější a vůbec zpracování velkého množství fotek rychlejší, nic víc.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Strider... 6. 5. 2010 13:13

:-D
Canon EOS 400D, EF 50mm f/1.8 II, EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 II set + B+W cpl, home-made TS na hajzlgumě, odrazné desky 5in1, plastikovej stativ z Polska...
Strider...
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kelav 6. 5. 2010 13:58

Chlapčiska, tož se nehádéte :) Každá aplikačka má svoje. Já jako fotograf reportů z různých akcí si nedovedu představit, že bych tu hordu fotek (v průměru kolem stovky z jedné akce) musel upravovat po jedné. Bych se z toho zbláznil. Můj úkol je co nejreálněji nafotit danou atmosféru, převést z rawu do jpg, zmenšit a šup s tím na server. Víc jak hodinu za počítačem tomu nehodlám dát, a to včetně psaného reportu k fotkám. Představa, že se s tím piplám několik hodin mě děsí.
Zrovna na tohle je perfektní Lightroom.

Předloni jsem byl ale v Tatrách na dovče, nafotil jsem si tam cca 200 snímků, které samozřejmě prošly Lightroomem. Ty nejlepší jsem si vytáhl ve Photoshopu, ručně upravil, každou fotku hezky zvlášť a ty pak šly na tisk (malé fotky i zvětšeniny).

Obojí má prostě svoje...
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod riman 7. 5. 2010 10:14

kozakm píše:V podstatě vyjde nastejno, zda v "průzkumníkovi" nabrowsuješ adresář s fotkama, nebo zda dáš import a nabrowsuješ adresář s fotkama. Navíc když je možnost zakšrtnout při importu "Ponechat soubory na původním místě". A zpracování většího množství RAWů je v LR příjemnější.


Já velmi dobře chápu, jaké výhody katalogizace přináší. Ale má i nevýhody a těmi jsou závislost na konkrétním programu a na konkrétním počítači. Můj "katalog" s fotkami je nezávislý na programu, je totiž určen názvy souborů a strukturou adresářů, a dává mi naprostou svobodu, v čem jej zpracovávám a kde jej zpracovávám.

file12 píše:Riman: tak jestli nemáš rád katalogizaci, tak to by se ti asi moje Aperture nelíbilo :)
Mě se naopak katalogizace líbí. Mám v tom svuj pořádek a ani mě to moc nestojí. hledání fotek neni problém,hvězdičkování, barevné oddělení, vypsání jen rawů a tak.
Ale hlavní je, že se každej orientuje ve svym uskupení fotografií ;)


Ano, nelíbilo, stejně jako se mi například nelíbí iTunes ;-) Já si už fotky nehodnotím, protože to má pro mě význam jenom při zpracování, pak se s časem stejně hodnocení mění. Ani se je netaguju, protože to podstatné jako je čas, místo, jméno mám v názvu. Ano, měl bych problém vyhledat fotku podle obsahu, řekněme "kaktus, turbinium", ale to si prostě najdu vizuálně. Navíc mám takový pocit, že takhle detailně si to stejně lidi neoznačují ani v těch katalozích. (Podle kritérií v exifu lze filtrovat v kdejakém prohlížeči.)

Ale hlavní je, že se každý ve svém systému vyznáme. Absolutní souhlas. :-)

Oba: Jinak není pochyb o tom, že Lightroom je výborný software. A na Aperture jsem slyšel také spoustu chvály.
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků