FF s možnbostí APS-C

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod JerryFM 11. 2. 2010 13:53

Co kdyby napříkald Canon udělal zrcadlovku full frame s možností přepnutí do APS-C.
To znamení CMOS 24x36mm by zapnul jen velikost 22,3 x 14,9mm.
Myslím si že by to technicky bylo proveditelné a mělo by to několik výhod:
1. dali by se použít i objektivy EF-S
2. s objektivem EF prodloužilo opticky zoom o 1,6x
Vím že mi někdo napíše není to možné protože....Ale pamatuji dobu kdy živý náhled u zdcadlovek na LCD také nebyl možný.
Naposledy upravil JerryFM dne 11. 2. 2010 15:40, celkově upraveno 3
Canon 5D MII, Canon 24-105/4L IS ,Canon 70-200/4L IS, Canon 580EX II, Manfrotto 055CXPRO3, filtry Hoya,CF SanDisk, Kingston 16GB
JerryFM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 11. 2. 2010 14:10

Nestacilo by fotku orezat na PC podla potreby? :) pre mna to je o 100% prijemnejsie:D aj tak sa skoro vsetky fotky z DSLR orezavaju a upravuju,...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 11. 2. 2010 14:50

FF senzor => potreba zrkadla o rozmeroch FF senzora => odstup bajonetu od senzora musi bit velky.
(ked nasadis aps-c objektiv na FF telo moze ti narazat zrkadlo do objektivu)

Jedine kde to moze ist bez problemov je EVF napriklad na Samsung NX (APS-C) nasadis objektiv m4/3, ale ci sa niekedy dozijes redukcie m4/3->NX to sylne pochibujem a musel by si si pozriet presnu specifikaciu bajonetu NX, m4/3 ci to vobec je realne. (ci nahodou nieje odstup bajonetu NX od senzora vacsi ako u m4/3, teoreticky tam nato nieje dovod)

Olympus na SLR (OM) mal najvacsi rozmer bajonetu zo vsetkych FF, preto OM zuiko mozez namontovat na lubovlne FF telo (canon,nikon, sony) (heh aky pekny paradox firma s najvacsimi objektivmy, bajonetom skocila na najmensom)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radek72 11. 2. 2010 15:16

K čemu by taková věc byla?
Menší čip dělá v podstatě jen výřez z obrazu, který poskytuje objektiv a ten si můžeš klidně dodatečně dodělat snad v každém editoru, který existuje, navíc pokud by jsi nepřesně odhadl kompozici při focení, máš větší šanci to napravit a vybrat si výřez jak potřebuješ.
Technicky by se musela řešit spousta věcí jako např. jak už psal Irmo odstup bajonetu od senzoru, hledáček (jak řešit aby jsi viděl co se zaznamená a co už ne) apod.
Psal jsi že by to mělo spoustu výhod a dokázal jsi vyjmenovat jen dvě. Já myslím, že mnohem více výhod má to, když se tak nestane. Pokud nechceš využívat výhod FF, zůstaň u menších čipů a ušetřené peníze utrácej např, za kvalitnější objektivy a uděláš pro svoje fotky lépe.
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JerryFM 11. 2. 2010 15:32

No bylo by to k tomu,že by se dalo použít i objektivů z APS-C EF-S.
To si právě nemyslím, že výřez z FF by byl stejné kvality jako použití croop faktoru.
Co je to za argument výhoda, že se tak nestane?Přece když by ta možnost teoreticky byla nemusíš ji využít když nechceš.
Byli tací co psali na co je živý náhled na zrcadlovkách , když chceš koukat na LCD kup si kompakt.A ejhle nyní je to reklamní tahák ....
Canon 5D MII, Canon 24-105/4L IS ,Canon 70-200/4L IS, Canon 580EX II, Manfrotto 055CXPRO3, filtry Hoya,CF SanDisk, Kingston 16GB
JerryFM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 11. 2. 2010 16:04

Jestli čip vyčítá omezenou oblast nebo vše a pak to ořízneš v počítači je z hlediska kvality totéž (a pokud to budeš dělat v RAW formátu, tak je to identické). Jediné, kde může být rozdíl, je rychlost čtení.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dropsyy 11. 2. 2010 16:33

nemá snad něco takového nikon d3? mám pocit, že jsem to někde četl...
dropsyy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dropsyy 11. 2. 2010 16:35

http://www.dpreview.com/reviews/NikonD3/page2.asp

stačí mrknout na "image sizes" a "usable lenses"
takže technologicky to jde. jen je otázka použití. pokud nasadím dx sklo na fx stroj, buď to stroj ořízne rovnou nebo to pak budu řezat sám. co je lepší? mám pocit že nikon to řezá automaticky sám a tím se vyhýbá extrémní vinětaci. druhá varianta by možná taky nebyla marná. Ideálně tedy možnost volby. Možná, nějaký uživatel D3 napíše jak to vážně je. Pokud to jiný výrobci neumožňují, buď je to jen nevůle nebo mechanický problém (konstrukce bajonetu, kolize se zrcátkem). čip to naučit jde. další otázkou je, kdo by to chtěl. je opravdu nějaký dx sklo pro uživatele fx přístroje takový klenot, aby to stálo za to používat s ořezem? Teď zrovna mne žádné takové sklo od nikona nenapadá. obvykle existuje plnohodnotná náhrada i mezi fx skly. takže jde jen o cenu. Ale když už má někdo na D3, asi nebude řešit zas tolik cenu skla, nebo ano?
dropsyy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 11. 2. 2010 16:43

Pokud se nepletu tak EF-S objektivy jdou nasadit na FF tělo. Z výsledku prostě uděláš výřez a hotovo..

Problém je.. v čem? :)

Nikon D3/D3s/D3x a D700 mají zapnutelnej DX formát, tuším, že stejně tak Sony A900. Akorát Canon to nemá.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Daemonius 11. 2. 2010 16:45

Jinak na otázku "proč". Nu objektivy jsou levnější a ten automatickej ořez má výhodu "dosahu".

V praxi to ale nebude moc platné dokud nebudou všude EVF hledáčky..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod víík 11. 2. 2010 17:48

Olympus na SLR (OM) mal najvacsi rozmer bajonetu zo vsetkych FF, preto OM zuiko mozez namontovat na lubovlne FF telo (canon,nikon, sony) (heh aky pekny paradox firma s najvacsimi objektivmy, bajonetom skocila na najmensom)


Kdyby mělo OM největší bajonet, nešlo by namontovat na nic.

Pokud se nepletu tak EF-S objektivy jdou nasadit na FF tělo. Z výsledku prostě uděláš výřez a hotovo..

Problém je.. v čem? :)

Problém je v tom, že při zmáčknutí spouště se zrcátko rozfláká o zadní člen objektivu.
víík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod file12 11. 2. 2010 19:27

Tak si myslim že když mám prachy na FF, tak nebudu řešit jestli sou na to dražší objektivy. A co jsou drahý objektivy?
D7000; 18-105; 35/1,8G; Sigma 70-200/2,8 HSM Macro II
MacBook Pro,2,26ghz,4GB RAM,SSD, foto zpracovávam v Aperture,GIMP
file12
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 11. 2. 2010 19:30

On spíš myslel, že OM objektivy měly velkou registrační vzdálenost a tak fungujou na všem (přes redukce).

Mě nenapadlo, že to má Canon tak blbě vymyšlené, že lze objektivem zničit foťák.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jirka S 11. 2. 2010 21:01

Na D700 lze přepnout na DX, dokonce je tam možnost automatického rozpoznání DX objektivu, akorát rozlišení klesne na cca 5MPx. Ještě jsem to ale snad ani nezkoušel.
:-)
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod víík 11. 2. 2010 21:17

Nojo, tak s tím OM to už chápu. Je na matnici té D700 nějak vyznačena zóna pro Dx?
víík
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků