PANASONIC FZ 38 vs. Olympus E-420

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod strny88 26. 1. 2010 23:22

Ahoj byl jsem téměř rozhodnut pro fz38 vzhledem k jejím možnostem využití, 18x zoomem a celkově dle meho špičkového vybavení. Jelikož mám FZ38 nastudovanou podrobně je dle mého favorit. Mám možnost stát se rodinným fotografem, velká rodina, tak vybíráme fotoaparát. Fotoaparát rodinný i pro mne, považuji se za umělecky tvořivého, takže se mi zdá rozsah panasonicu veliké plus, makro, zoom atd.
Tímto se vás chci zeptat na porovnání těchto dvou přístrojů, vzhledem k fnancím jsem omezna na cca 10 000. v případě zrcadlovky(tělo+oběktiv do te častky)

Fotoaprátům zas tak nerozumím, mám jen nastudováno z netu., Doposud jsem fotografoval obyč. digitálama a N82, ovšem co z těchle přístrojů lezlo spoustu lidí pochválilo obsahem i zpracováním, njn umělecký nádech. rád mám makra. ale i zoom oběktů, Jsem téměř rozhodnut pro FZ38 ale dokáže mi zde někdo nahodit nějaké kompromisy které by směřovaly k onné zrcadlovce??? mám namysli přímo toten set viz. http://www.megapixel.cz/olympus-e-420-p ... e-zoom-kit

Budu velicve vděčen za každý komentář, ono ze všech stran se na mě podotýkám od am aterských fotografů tlačí nátlak na zrcadlovky, prostě zrcadlovka je pro spoustu i neznalých lidí pojem, digitá= klasika, zrcadlovka = profesionální fotografie kterými fotí ti nejlepší.

V tomto ohledu jsem mírně skeptický, vyhovuje mi rozzsah fz38, mám vše po ruce, od makra po kvalitní zoom, vš zabalené v kvalitním oběktivu.
Olympus tak nastudovaný zatím nemám, ani nemám důvod zatím, dokáže mi to zde někdo vyvrátit? plusy olympusu jako zrcadlovky?

Předem velice všem děkuji za názory, rád bych se v budoucích letech zajímal o fotografování, co by pro mne řekněme cca 3 letech bylo nejvhodnější?? cca3roky říkám umylsně, ted něvím co od fotografování čekat, zatím jsem neměl vruce něco profesionálnějšího něž byla N82(fotí lepe než nás starý digi olympus 4MPX)

Jak říkám za jakýkoliv názor děkuji.

Milan Strnadel
Siemens M50, CX65, Nokia 3510i, Samsung E720, Motorola E398, L7, Razr V3, Rizr Z3, Sagem MY Z-55, LG Shine, Nokia N82, Sony Ericsson w810i, Motorola Ming, Samsung Galaxy Spica, Motorola DEFY, ATRIX, X, X+1, X Style, X4, Z3 PLAY, LG G8s, Google Pixel5
strny88
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 1. 2010 23:47

Poviem to takto .. ak ti nevadia rozmery zrkadlovky, tak ju ber hned a na ultrazoom rovno zabudni.

FZ38 je kompakt .. a teda ma chip presne taky isty ako "mydielka" (rozumej .. tie najmensie kompakty) .. a teda aj foti presne tak ako tie najobycajnejsie kompakty.
Nedaj sa oklamat velkostou, ultrazoomy nefotia lepsie ako malicke kompakty, len mas viac moznosti fotenia. No z DZ kitom mas tie iste moznosti + moznost RAW-u + dalsie moznosti ktore ti da len zrkadlovka.
Zoom je precenovany .. aj ked zakladny zoom zrkadlovky je naozaj malo (aj tak brat radsej uvazuje o externom blesku viac ako o tele objektive), s DZ kitom by si mal byt fpohode.

K olympusom: maju naozaj dobre zakladne objektivy (na rozdiel od inych znaciek, ktore maju v zakladakoch napriklad na plnom zoome makky obraz .. skoro az ako ultrazoomy) a asi najlepsi JPG (nie sumom, ale vysledny zaber vyzera asi najrealistickejsie) .. a za tu cenu ..
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 27. 1. 2010 08:00

ten set od olympusu nezvlada moc makro. Vyriesit sa to da vselijako, osobne doporucujem dokupit stary objektiv OM 50mm f3.5 macro je na makro dost dobry je maly a velmi kvalitny. Ina moznost je dokupit ex-25 medzikruzok a pouzivat 40-150 na makro, vysledky su slusne, ale je to drahsia varianta ako OM50 mm f3.5 macro aj menej kvalitna obrazom.

Pokial ale pozadujes teleobjektiv, dosah fz38 tak ber ten. S olympusom e-420 dosiahnes fotky rodiny s oslav ktory sa ti fz38 nikdy nepodaria. S fz38 zase dosiahnes fotky zvierat, vzdialenich veci kde e-420 kit nebude mat dostatocny dosah a ktomu si este pridaj pohodlnost fz38.

Este varovanie ked raz kupis DSLR tak uz niet cesti spat :-P, potom vacsinou ludia zacnu dokupovat atd.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod strny88 27. 1. 2010 17:20

já se doopravdy nedokážu rozhodnout, zrcadlo bych rád, ale k tomu ultrazoomu mne pořád láká i natáčení videa v HD, což se může také hodit z oslav kde plyne veselá nálada O:-)

Kdybych se tedy přehoupnul od toho ultrazomu k DSLR je vhodný tento set? nebo by jste mi doporučili něco jiného?

Jak se znám tak přesně jak píše irmo: Este varovanie ked raz kupis DSLR tak uz niet cesti spat , potom vacsinou ludia zacnu dokupovat atd.
Od výplaty k výplatě budu čekat na nový oběktiv :-(
Siemens M50, CX65, Nokia 3510i, Samsung E720, Motorola E398, L7, Razr V3, Rizr Z3, Sagem MY Z-55, LG Shine, Nokia N82, Sony Ericsson w810i, Motorola Ming, Samsung Galaxy Spica, Motorola DEFY, ATRIX, X, X+1, X Style, X4, Z3 PLAY, LG G8s, Google Pixel5
strny88
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 27. 1. 2010 17:33

Lepší zrcadlovka než kompakt.. (teda za předpokladu, že ti nevadí to nosit).

Co takhle m4/3 formát? Olympus E-P2? Třeba? :)
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 1. 2010 18:06

m4/3 vyjde trosku drahsie ako 10000

za tu cenu asi lepsie (nove) nezozozenies .. najlacnejsie objektivy k tomu (co by sa este hodili) by stali aj viac, takze v tomto pripade chvilku bez investicii vydrzis.
Nevyhoda 420-ky je ze nema stabilizator (preto je taka lacna) .. co nie je az taky problem ako sa na prvy pohlad zda, no obcas sa to hodi (alebo ak robis casto zabery bez blesku).
Bratov kamos si tuto kombinaciu aj tak pochvaluje.

DZ kit je lepsia investicia ako obycajny kit co zvlada aj video.
Chudak moj brat .. ma vela zaberov na full zoome zakladaku kde je uz krezba slabsia, takze sa neoplati robit vyseky aj ked jeho Canon 500D ma 15M snimac. Preto chce dokupit L-kovy (profi) tele objektiv, no kym nan naspori...

A DZ kit s videom Pentax K-x uz stoji 16000

Ak ta fakt laka video tak si kup radsej najlacnejsiu kameru, je lepsie mat pristroj na to optimalizovany.
Alebo malicky kompakt navyse (aj to sa hodi, zrkadlovku nebudes mat vzdy pri sebe) .. uz su urcite take co do 3000 zvladnu aj HD video (napr. Kodaky)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oniiicek 27. 1. 2010 18:25

Pozri ja som som za Fz38 pokým to nemyslíš ozaj profesionálne...

1.) Je to ľahký a malý digitálny ultrazoom
2.) Na pekné rodinné fotky určit stačí a ked sa naučíš dokážeš aj niečo viac...Ale za každou
perfektnou fotkou je aj práca v PC ;-)
3.) Nepotrebuješ vláčiť so sebou objektívy
3.) Super zoom 18x a začína už na 27mm
4.) Má aj RAW, ak by si veľmi chcel sa zabávať :-D
5.) Kúpou zrkadlovky, je väčšina ľudí ešte len na začiatku svojho utrácania peňazí
6.) Dovolím si povedať, keď niekto chce, tak dokáže aj s týmto foťákom vytvoriť výstavnú
fotografiu
7.) Postačí aj na prírodu a zvieratá - základ je mať dobrý úkryt, nehýbať sa, čakať a zver ti príde aj na 15m ;-), len to už treba aj veľa trpezlivosti a byť aj inak vybavený než len fotoaparátom...
8.) Najdôležitejšie je správne svetlo!!! A chuť experimentovať...
9.) Určite si kúp aj statív - na krajinky a makro,krajinu pri západe slnka
10.)Rýchlu kartu, prechodový a polarizačný filter
11.) Má aj slušné video ;-)
12.) Zrkadlovka a ultrazoom nieje to isté!!!

Tu je link na fotografie, tých čo sa naučili s týmto fotakom fotit a majú postup ako dostať zo svojich fotiek maximum

http://fiveprime.org/flickr_hvmnd.cgi?search_type=Tags&photo_number=50&photo_type=250&noform=t&quicksearch=1&sort=Interestingness&textinput=fz38&.submit=Search+Tags


PS: Ak potrebuješ taký zoom a si rozhodnutý, že nebudeš chcieť isto viac do fotaku investovat ber Panasonic, inak zrkadlo a minimálne 25 000,-
oniiicek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod strny88 27. 1. 2010 20:15

oniiicek díky za argumenty a parádní stranku, asi doopravdy pujdu do te FZ38, momentálně mi dá to co potřebuji a na nějaký ten rok mi snad vystačí. Momentálně nejsem tak zajištěný abych se mohl rozmlsávat nad oběktivy, snad časem :-).

Téma nechávám stále otevřené, ale jasný vítěz asi vybrat nejde, je to o kompromisích, takže každý člověk se musí individuálně rozmysalet c chce sám:§)

Zatím všem zůčastněným veliké dík :-)
Siemens M50, CX65, Nokia 3510i, Samsung E720, Motorola E398, L7, Razr V3, Rizr Z3, Sagem MY Z-55, LG Shine, Nokia N82, Sony Ericsson w810i, Motorola Ming, Samsung Galaxy Spica, Motorola DEFY, ATRIX, X, X+1, X Style, X4, Z3 PLAY, LG G8s, Google Pixel5
strny88
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oniiicek 1. 2. 2010 14:58

Tak upol som ti nejaké fotografie, čo som nafotil ja v prírode na plný zoom a bez statívu z mojej FZ38 rovno do JPG bez filtrov...No chodim na prechádzky vačšinou so psom...tak nemam nejak zabery so zverou ale aspon nieco...Ešte sa učím tiež len s nim fotit aj ked ho mam 3 mesiace(nebolo nejak času)...No zatiaľ som spokojný a mne plne postačuje...Tu sú nejake fotky z jesene a zimy...

http://img535.imageshack.us/img535/9064/nasnehu.jpg

http://img148.imageshack.us/img148/6890/web1u.jpg

http://img19.imageshack.us/img19/5086/web2e.jpg

http://img27.imageshack.us/img27/8792/p1010213h.jpg

http://img38.imageshack.us/img38/7374/sykorkabelasa.jpg

PS: zrkadlovkou by si určite dosiahol o niečo lepšie fotky aj pri horšej viditeľnosti, ale ked chces veľky rozsah ohniska a super fotky, by si musel dosť zainsvestovať do objektívu...
oniiicek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod strny88 1. 2. 2010 20:12

díky za ukazková fota, moc hezké. Dost jsi mi pomoh i jak se tu rozepisuješ :-) Dnes jsem ho už chtěl obědnávat ale zatím pokouším prodejce o nějaký bonus :lol: tak čekám zdali se nějaký chytne. Velice mne láká ten zum. V letě na koupalíštích by s toho mohly být hezké fotky ;-)

I vzhledem k praktičnosti, vylezu na tatry zazumuju, blik, zazumuju blik a jeto.
Doma sednu k akváriu dám makro a zase fotím.

Rád si hraji i v grafických programech, takže fota polezou hlavně přes ruzne editory:)-
Takže si myslím že do začátku ideální řešení.
Siemens M50, CX65, Nokia 3510i, Samsung E720, Motorola E398, L7, Razr V3, Rizr Z3, Sagem MY Z-55, LG Shine, Nokia N82, Sony Ericsson w810i, Motorola Ming, Samsung Galaxy Spica, Motorola DEFY, ATRIX, X, X+1, X Style, X4, Z3 PLAY, LG G8s, Google Pixel5
strny88
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oniiicek 1. 2. 2010 20:59

No som rád, že aspon trochu som ti pomohol... :-) Tie prvé tri fotografie som fotil na MANUAL, a tie ostatné tuším na automatiku...Ešte aj ja musím dostať také tie intuitívne veci do oka...Výhoda je keď je krásne počasie, že môžeš dať ČAS čo najkratší, poprípade doladíš podľa potreby CLONU a zver sa dá odfotiť ostro z voľnej ruky aj na 18x zoom, krásne ostro...U vtákov je problém že poskakujú často sem tam :oops: , ale intuitívne sa dá odhadnúť kedy cvaknúť...Keď je zlé počasie, zvieratá sa neopltí fotiť, to radšej krajinkárske fotografie so statívom, lebo to už nemusíš udržať v ruke aj ked nezoomuješ...Ja som si pôvodne kúpil tento foťák na zver, aj keď ma všetci odhovárali...Ale keď nemáš na niečo ozaj poriadne, tak aspoň toto a dá sa vyhrať aj s týmto...AJ ja by som bral zrkadlovku a k tomu poriadny teleobjektív, ale ale....možno raz :-)
oniiicek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 2. 2. 2010 09:03

Tak je .. ked je dobre pocasie, tak mozes fotit s hocicim .. najma ak sa nebudes snazit ich skumat v 1:1 .. teda ak by ti stacili aj mensie zabery (teda ze si ich potom zmensis).
Vtedy je vacsi dosah vyhodou .. vtedy by aj novo oznamene 30x zoomove modely ( Olympus SP-800UZ, alebo Fujifilm FinePix HS10) spravili lepsiu sluzbu.
Inak ta Fuji vyuziva CMOS BSI senzor od SONY, zvlada to iste co Sony HX1 (kde BSI nie je), teda panoramu, 10FPS, skombinovat viac zaberov (vraj aj odstranit pohyb) .. zaujimavy fotak...

Lepsi vysledok dosiahnes ked zmensis spravne skomponovany zaber, ako ked spravis vyrez z fotaku s mensiim zoomom (z kompaktov .. u zrkadlovky vs kompakt to uz nebude take jednoznacne...)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oniiicek 2. 2. 2010 14:20

Tak jasné každý musí vedieť v prvom rade koľko má peňazí :-) a potom svoje požiadavky...Ja som spokojný (asi aj musím byť :-) )...Je jasné, že zrkadlovka je zrkadlovka. Al dotyčný musí vedieť sám koľko má peňazí, či chce v budúcnosti ešte obetovať ďalšie - vzhľadom k objektívom atd...Ono celkovo ultrazoomy PANASONIC sú pre tých, ktorý chcú mať všetko pekne po kope za slušnú cenu. Táto FZ38 vs. Olympus E-420 sú vlastne neporovnateľné...Ak by mu zarovnakú cenu stačil základ, tak nech bere zrkadlovku...
Ak by bola olympus E-420 za 10 tis so zakladnym objektivom, lepšia ako obrazovou kvalitou tak aj parametrami, určite by som ju odporučil ;-]...Ak nemá v pláne dať do zrkadlovky ozaj min. 25 tisíc, tak si myslím, že to zmysel nemá... A ak by ho to ozaj veľmi chytilo, tak by časom túto lacnú zrkadlovku určite predal, tak ako môže aj panasonic (a povedal by som, že by ho skôr predal než túto zrkadlovku)...

Ono by to chcelo mať možnosť si pofotiť aspoň so zrkadlovkou nejakého kamaráta dlhší čas, aby zistil, či má pre neho cenu ísť do toho...
oniiicek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 2. 2. 2010 14:58

Ta 420-ka je v DZ kite, nielen so zakladnym objektivom!
Teda dokaze odfotit asi to co ultrazoom s 10x zoomom .. len v lepsej kvalite a rychlosti...

Ludia sice argumentuju ze za cenu ultrazoomu si mozu kupit zrkadlovku, ale so zrkadlovkou v zakladnom kite sa to fakt neda porovnavat. Takto je to porovnatelne aspon trochu.

A 420-ka v DZ kite je "slepa ulicka" .. lebo dalsi objektiv si uz asi nekupis (aj ked by sa dalo) .. by ta skrelo ze si si kupil take lacne telo, tak sa nodhodlas zaplatit viac za pridavnhy objektiv.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tex086 2. 2. 2010 15:33

A já Ti mohu prozradit, jak to dopadne. Jde jen o to, jestli Tě focení baví, o nic jiného. Takže koupíš Pana a za půl roku zjistíš, že chceš taky fotit v noci z ruky, na koncertě, chceš trochu rozumně pracovat s hloubkou ostrosti, atd. Jak píše Ganec, pokud jsou optimální světelné podmínky, dá se fotit s lecčíms. A ruku na srdce, kolik člověk udělá fotek s max. zoomem 10x nebo 15x, (nevím teď z hlavy, kolik má ten Pana), v porovnání s ostatními ohnisky. Takže budeš horko těžko prodávat ten UZ a stejně skončíš u zrcadla, tož tak :-)
tex086
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků