který, sigmu10-20 nebo tokinu 11-16..?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod roxtidy 17. 1. 2010 21:50

Máte někdo zkušenosti s tokinu 11-16 2,8 ? Sigmu 10-20 4-5,6 má kamarád a je s ní spokojen, ale díval jsem se na rezenze ( http://www.photozone.de/all-tests vřele doporučuji) a tokina je na tom stejně jako ona Sigma. Na tokině mě láká clona 2,8 ,ale prý je docela omezení rozsah zoomu a barevná vada...Poraďte prosím, díky:)
roxtidy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 17. 1. 2010 23:05

Popravde u sirokace me osobne nikdy moc nelakala svetelnost. Je to na krajinu a architekturu.
Sigma je vyborna, za ty penize luxusni sirokac. Tokina ma ponekud divny rozsah. Byt tebou popremyslim nad Tokinou 12-24 / F4..

Velmi dobry rozsah a kvalita kresby a ta svetelnost taky neni spatna.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yanoschick 17. 1. 2010 23:27

plne suhlasim z davom. vacsina ludi ktorych poznam, alebo vsimam po galeriach pouziva sigmu. ja mam sigmu, tok som neskusal. zatial v pohode bez problemov. a tiez doplna moju 24-105mm f4 L IS
yanoschick
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cyphill 18. 1. 2010 06:21

Tokinu 11-16/2.8 jsem měl přes půl roku a musím říct, že byl to výbornej objektiv! Oproti ostatním širokáčům má výbornou ostrost až do rohů i při nízkých clonách a chová se skvěle při přímém světle. Barevné vady jsem si nikdy nevšim. Tělo objektivu je robustní, kovové (viz. váha - přes 700g), myslím si, že něco vydrží. Jinak - vysoká světelnost (nízká clona) se mi odsvědčila v interiéru, když nebyla možnost použít blesk...
Jediná nevýhoda je asi malý rozsah (11-16mm), který někomu může vadit, ale je to daň za kvalitu...
cyphill
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl 18. 1. 2010 06:57

neviem,ci pri sirokaci brat ako zapor rozsah,prave preto je siroky,aby mal co najvacsiu uhol zaberu. ja na mojej 16-45/4 stale valim na 16mm, ked chcem fotit portret,tak nasadim aspon 50/1.7,tek zver,tak 80-200/4.5. skoda,ze tokina nerobi aj pre pentax.
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 18. 1. 2010 11:17

sigma ma dost blbe soudkovite zkresleni, ktere se spatne koriguje
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cyphill 18. 1. 2010 12:32

lennyl píše:neviem,ci pri sirokaci brat ako zapor rozsah,prave preto je siroky,aby mal co najvacsiu uhol zaberu.


To zjistíš až ve chvíli, kdy ho držíš v ruce a chvíli s ním fotíš... Ale někomu to vadit nemusí...

A malý rozsah myslím to, že je na dlouhém konci prostě krátký, není to od těch 11mm tak velkej rozdíl, chtělo by to tak těch 20mm na konci... Ale co, jak říkám - daň za kvalitu. Myslím, že na APS-C lepší širokáč, který začíná do 15mm neseženeš (v cenové relaci do 20k), byl jsem s ním velice spokojený a až budou peníze a budu si chtít opět pořídit širokáč, tak do Tokiny 116 nejspíš pujdu znova.
cyphill
Návštěvník

Odeslat příspěvekod roxtidy 18. 1. 2010 12:53

Ano, o kvalitách tokiny jsem se dočetl hodně. Původně jsem chtěl ještě sigmu 10 20 3,5, ale opticky na tom vycházel hůře, než ony zmíněné!
roxtidy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oldbas 18. 1. 2010 14:42

Já bych bral Tokinu.Světelnost a konstrukci prostě nenahradíš a 10 oproti 11 a 16 oproti 20 mm není velký rozdíl.Zato f4-5,6 oproti f2,8 někde v místnosti je obrovský skok.Na chrom.vadu Tokiny bych nekoukal,v PC je to otázka pár sekund,zato soudkovitost Sigmy je prý v PC těžko rotnatelná,protože se projevuje nerovnoměrně více k okrajům fotky.U mě výtězí Tokina,ale nemám na ní :-).Ještě se mi líbila Tokina 12-24,ale vadí mi prasátka v přímém protisvětle.Dobrý je prý Tamron 10-24,hlavně v protisvětle a v chrom.vadě a soudkovitosti,bohužel pro ostrost ho musíš hodně clonit,klavně kůli rohům,což by při krajinaření vadit nemělo.Rozsah má suprovej,cenu docela taky.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bajz0 18. 1. 2010 15:05

Tokinu mam sigmu som nemal ani neskusal a kedze mam Nikona tak mi vyhovuje este aj smer zoomu (predpokladam ze u tej sigmy to bude naopak) Tokina ma dobru kresbu, ostrost az do rohov a super svetelnost, sudkovite skreslenie je 0,2 co je velmi velmi dobra hodnota.
Bajz0
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oldbas 18. 1. 2010 17:21

sudkovite skreslenie je 2% :pozor ,ne 0,2 :-D
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod roxtidy 18. 1. 2010 23:33

Díky za názory !! Ovšem nehnul sem se z místa:) Přeju brou noc
roxtidy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cyphill 19. 1. 2010 00:36

Co se týče soudkovitého zkreslení, koukal bych spíše na fotky než na procenta a řekl bych, že Tokina v tom nebyla nijak extrémní...
cyphill
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bizi3 19. 1. 2010 09:52

Sigmu som mal (na Nikon). Vsetko ok, kvalita spracovania, rozsah, v rohoch mierne neostra, sudkovitost, ale to je pri tak sirokom obj. vcelku normalne.
A ten siroky pohlad, to je parada.
Ale velke obmedzenie bola svetelnost, ked som ju chcel pouzit aj na nieco ine ako krajinu a arch.
Predal som ju a idem na Tokinu 11-16.
bizi3
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 19. 1. 2010 15:28

Podle testu vychazela o trosku lip ta Tokina, akorat pro Canon neni skoro k dostani, resp. je dost neobvykla, vetsina lidi ma tu Sigmu.
Mr.Scully
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků