neznalý fotograf zkoumá helios 44-2

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jaderny.fyzik 1. 12. 2009 18:58

Mohl by mi někdo prosím poradit s pár věcmi?

V první řadě, clona má jednu zvláštní vlastnost, kterou neumím vysvětlit - funguje jen v rozsahu 2 - 4, a to ještě obráceně. Na čtyři plná díra, na dva poloviční. Připomíná mi to nějaký druh pojistky - nevím, co by jinak indikovaly dvě červené tečky, které jdou do osy právě při nastavení na onu zarážku na 4.

Ještě mi také není znám význam onoho "grafu" na těle. Je zelenočervený a popisky radí 16 11 8 4 2 X 2 4 8 11 16. K čemu slouží?

Prosím o radu. Děkuji, VS
jaderny.fyzik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 1. 12. 2009 19:46

Ten "graf" je stupnice hloubky ostrosti.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ggrand 1. 12. 2009 20:21

chovani clony ma mozna zapricinene nekde v minulosti, kdy se v tom mozna nekdo hrabal a spatne poskladal
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 1. 12. 2009 21:17

Našel jsem toto: "Objektiv je vybaven dvěma kroužky ovládajícími clonu. Prvním kroužkem se přednastaví clona a druhým se před ostřením otočí úplně doleva. Po zaostření se kroužkem otočí nadoraz doprava a je možno exponovat. "

To znamená, že jedním kroužkem se předvolí clona a druhým se dá skokově zaclonit/odclonit. Podle fotky bych tipoval, že ten úplně na předním konci objektivu, co je na něm clonová stupnice, je předvolba, ten druhý, celý rýhovaný, je to skokové clonění, nejblíž u foťáku je zaostřování - na něm se střídají hladká a rýhovaná místa.
Přílohy
img_3240.jpg
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 1. 12. 2009 21:27

no, když jsme ten objektiv měl na půjčeným zenitu, tak clona byla obráceně... na 16 byla plná díra
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jaderny.fyzik 1. 12. 2009 21:45

myslím, že zamaštěná clona, prach na všech členech a na jednom vnitřním i škrábance jsou dostatečným důkazem toho, že se v tom někdo hrabal, že?

Popis by seděl - problém je tedy v tom, že ten předvolbový kroužek je zaseknutý na 4, aretační však zacloňuje mezi otevřenou (2) a předvolenou (4) clonou.

Dořiti, to je teda koupě... Když by prodejce nereagoval, je nějaká možnost vrácení peněz?

Děkuji, Pety, za spolupráci. Vážím si jí.
jaderny.fyzik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod miroslav 1. 12. 2009 21:51

Je to velmi prosté, první kroužek slouží k přednastavení clony,cloní se až druhým kroužkem.Takže přednastavíš clonu dle světelných podmínek.Druhým kroužkem odcloníš,aby jsi v hledáčku něco viděl,po zaostření zacloníš prvním kroužkem na doraz,půjde to právě jenom na tu přednastavenou hodnotu.
edit,nečet jsem pozorně,popsal již Pety
miroslav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 1. 12. 2009 22:10

Nechci byt jizlivy, ale levne veci se vetsinou kupuji 2x at uz stativy nebo i jine...
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qaaak 1. 12. 2009 22:54

Tento objektiv mam taky. Clona je opravdu popsana obracene, nevim jestli v Rusku pijou tolik vodky nebo to ma jiny duvod :D
Takze z tohoto hlediska je objektiv urcite v poradku.
Blokacni krouzek jde otocit mozna hur, nez si myslis. Vyzkousej vice zabrat.
qaaak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod centy 2. 12. 2009 23:43

hehe a ja si rikal kdyz sem na pude vyhrabal stary zenit s timhle sklem ze ta clona je napsana nejak divne :D
Nikon D300; 17-55/2,8; 35/1.8; SB-900
centy
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků