bolo by to mozne?

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod irmo 30. 10. 2009 09:42

Existuju telekonvertory 1.4, 2.0 ci dokonca 3x ktore sa montuju medzi sklo a telo. A existuje aj nejaky 0.5x konvertor??? Tzv moj carl zeiss 50mm f1.4 by bol 25mm f0.7 na 4/3 ;), teoreticky by to mozne malo bit ci nie? :)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 30. 10. 2009 10:46

CZ 50mm F1.4 bude na 4/3 adekvátní 100mm F1.4 .. v tomhle případě funguje 4/3 jako telekonvertor 2x.

Aby si měl méně než 50, musel bys použít full-frame foťák a širokoúhlou předsádku. A způsob jak zvýšit světlost objektivu neexistuje. Naopak po přidání předsádky nebo telekonvertoru, se světlost snižuje (vyšší F číslo).

Tzn. u telekonvertoru 2x použitém na full-frame těle budeš mít místo světlosti 1.4, světlos 2.8.

Použití 4/3 těla místo normálního, nemá vliv na světlost, pouze na hloubku ostrosti (tj. do jaké vzdálenosti bude snímek ostrý) .. platí stejně jako u fokální vzdálenosti, že to bude 2x tolik.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 30. 10. 2009 11:23

Ked niekto nieco podobne vymysli, tak sem napiste, behnem do obchodu na nakup :) - nejde mi ani tak o skratenie ohniska, ako zlepsenie svetelnosti :)) :tleskani ale skor tu pristane UFO alebo vyhram milion eur :))

Svetelnost objektivu umelo zvysit nedokazes - a uz vobec nie pridanim dalsej casti medzi telo a sklo.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 30. 10. 2009 12:00

To by asi bylo na Nobelovku :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bramborkax 30. 10. 2009 12:22

irmo píše:Existuju telekonvertory 1.4, 2.0 ci dokonca 3x ktore sa montuju medzi sklo a telo. A existuje aj nejaky 0.5x konvertor??? Tzv moj carl zeiss 50mm f1.4 by bol 25mm f0.7 na 4/3 ;), teoreticky by to mozne malo bit ci nie? :)


To jako že k úzké vodovodní trubce přidáš široký nástavec a najednou tou trubkou proteče víc vody? :-)))))))))))))))))))))) Už to nehul, prosímtě. To jsou podobné nápady, jako když někdo vykládá, že s kompaktem má míň šumu, než se zrcadlovkou ;-) ;-) ;-)
Nikon D50 + Nikkor 18-55 + Nikkor 50/1,8 + Tamron 55-200 + Nikkor 85/1,8 + Nikkor 18-200 VR + Nikon SB-600; Canon S45
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 30. 10. 2009 15:15

No a Leica si může se svými objektivy snů víte co.. :D f/0,7, to ještě ani nevyrobili na pevným skle!?!
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 30. 10. 2009 16:32

kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod iggi 30. 10. 2009 23:55

a keby bola taka predsadka zlozena z dvoch ako keby lup?
jedna by mala ovela vacsi priemer ako objektiv, ta by sluzila na zber svetla a druha by bola nejaka taka aby upravila smer toho svetla aby slo uz normalne rovno :) hadam sa chapeme :D ak nie nakreslim obrazok

nieco ako lievik len zo svetlom :)
iggi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 31. 10. 2009 01:33

F0.7 existují.. obvykle jsou to kamerové objektivy, kde je důraz na co nejmenší hloubku ostrosti.. pro m4/3 je to ideální, protože se tak lze dostat na F1.4 .. a ano jsou pevné. :) Jaká bude kvalita je otázka.. kamery, obzvlášť digitální, nemají nějak extrémní nároky na kvalitu objektivu.. pokud to zrovna není RED.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod irmo 2. 11. 2009 10:58

F = f/D (F-clona,f-ohniskova vzdialenost, D-priemer vstupnej cocky) ked urobym TC 0.5 tak f=f1/2, D- zostava takze F je tiez 1/2 povodneho F (clonove cislo)
To staci na nobelovu cenu??? :shock: :D

bramborkax, odporucam sa vratit na zakladnu triedu ;), ale skusim ti to vysvetlit mozno sa este par sedivich buniek aj v tvojom zhulenom mozgu preberie. Tym ze zmenim ohniskovu vzdialenost na 1/2 som zmenil uhol zaberu na dvojnasobok takze aj bez pridavania nejakych "mega" cociek na zaciatok objektivu som zvysil vstupne svetlo na dvojnasobok. (o nieco taketo sa samozrejme mozem pokusat iba v tedy ked objektiv naozaj dokaze pokrik, zachitit viac svetla a to je prave pripad FF skla na 4/3 kde zobrazovaci kruh ma 2x vacsi rozmer (4x vacsi obsah) ako sa v skutocnosti vyuziva tzv objektiv uz zachitava 4x viac svetla. Ak by som to mal prirovnat k tvojim trubiciam s vodou tak momentalne ked das FF sklo na 4/3 tak 3/4 vodi pritekajucej trubicov vylejes do kybla a iba 1/4 pouzijes a cele co chcem je vyuzit vsetku pritekajucu vodu ;).

Daemonius: 50mm F1.4 FF je ekvivalent +- 100 F2.8 objektivu na 4/3 nie F1.4 (zhladiska HO, zaberu atd, nie zhladiska exposicie lebo definicia ISO ..) ale stale sa jedna o 50mm f1.4 objektiv v skutocnosti. zvysit svetelnost ide vid hore (bez tich injektiv, tie sa tikaju zhulenich demetov iba ...) za istych predpokladov. Samozrejme nemozez urobit TC 0.5 na 4/3 objektivu ale konvertor s FF na 4/3 s TC 0.5 by mozno islo spravit. A potom by z fizyckeho 50mm F1.4 bol fizycky 25mm f0.7 a na 4/3 by bol ekvivalenty FF objektivu 50mm F1.4.
Kamerove objektivy maju casto este mensi kruh zobrazenia ako 4/3 => ze kamerove objektivy na m4/3 robia sylnu vinetaciu ale spravaju sa ako F0.7 nie ako F1.4 a ohnisko by som tiez neprerataval .

Trochu som googlil a dorazila ma jedna vec zuiko 35-100 f2.0 je zevraj tak urobene ... existuju domienky (nie potvrdene a ani tomu sam moc neverim), ze sa jedna o nikkor 70-200 f2.8 prave s TC 0.5x v zadu namontovany. (ano malo by to bit f1.4 nie f2.0 ale to uz asi umelo priclonili kvoli kvalite obrazu), ale vysvetlovalo by to tu velkost :P.
regenovy snimok e-3+35-100 (posledne 4 opticke cleny)
Obrázek
cela diskusia odkial je to prevzate:
http://forum.fourthirdsphoto.com/showth ... p?p=420717

njn vidno ze sa tu neoplati ani diskutovat .... tie odpovede tam su omnho rozumnesie ako tu, tie vase vyplody (urazky). Potesilo ma,ze niesom sam s takym napadom. Len som ho ocividne povedal na zlom mieste (pri pritomnosti prilis vela zhulencov, diletantov na ktorych uz reagovat nebudem, ocividne to nema zmysel, ved im chyba zakladne vzdelanie, stipka rozumu).
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 2. 11. 2009 11:06

Ondrej Bobek píše:Ked niekto nieco podobne vymysli, tak sem napiste, behnem do obchodu na nakup :) - nejde mi ani tak o skratenie ohniska, ako zlepsenie svetelnosti :)) :tleskani ale skor tu pristane UFO alebo vyhram milion eur :))

Svetelnost objektivu umelo zvysit nedokazes - a uz vobec nie pridanim dalsej casti medzi telo a sklo.


a ti mas zbierku stredoformatovych objektivo aby sa ti to oplatilo ? :P

Ako myslim si ze aj ked to niekdo vymysli tak sa ti neoplati kvoli tomu nakupovat stredoformatove objektivy a potom cez nejaky telekonvertov montovat na to svoje vysnivane FF telo ... ;).

Otebe som si myslel, ze ako taky rozum mas tak si skus precitat ten moj predchadzajuci prispevok a mozno prehodnotis svoje slova ;).
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod E-Ryc 2. 11. 2009 13:58

irmo píše:F = f/D (F-clona,f-ohniskova vzdialenost, D-priemer vstupnej cocky) ked urobym TC 0.5 tak f=f1/2, D- zostava takze F je tiez 1/2 povodneho F (clonove cislo)

No jenomze kdyz mam ten TC az za objektivem, tak bude s tim 0.5 trosku problem. Pokud neni objektiv delany s velkym presahem (coz neni), tak to "zvetseni zorneho uhlu" by pridalo jen tmu na okrajich (ten objektiv uz tam proste nepromita). Pokud se prida dalsi cocka dopredu, ktera soustredi svetlo z vetsi plochy, tak to bude spojka apro zmenu naroste ohniskova vzdalenost v citateli a ztraty (jaka by byla celkova bilance si netroufam hadat)
E-Ryc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 3. 11. 2009 07:47

od zaciatku hovorym FF -> 4/3 redukcia s tc0.5, takze presah tam mas presne taky ako potrebujes ;). (preto som hned v 1. prispevku napisal Carl Zeis 50mm f1.4 ako priklad)
irmo
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků