zrcadlovka s HD videem a konektorem pro externí mikrofon

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomttt 13. 8. 2009 15:37

Dobrý den,
vím, že tuto funkci nabízí Panasonic DMC-GH1, Nikon D300S, pentax k-7, Canon 5D Mark II, ale stojí od 30 000+ Kc.
Chtěl bych se zeptat, zda někdy v blízké době nebude uveden na trh nějaký fotoaparát, který by splnoval nataceni HD (popripade full HD) videa a mel konektor pro mikrofon a cenově by byl kolem 20 000Kc.
Jinak jsem premyslel o canonu 500d a nikonu d5000, avsak ty nemaji ten externí konektor.
Docela by mě zajímala kvalita toho jejich interniho mikrofonu, napriklad kdyz nekdo na nej mluvi z 50 cm a jaké moznosti nastavování jsou pri nataceni videa.
Jestli je zde nějaký majitel, který by mohl povedet neco z pouzivani jednoho z techto fotoaparatu.
dekuji za odpovedi
tomttt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 13. 8. 2009 17:04

V prvé řadě si musíte ujasnit zda chcete fotit nebo točit.. pokud fotit, pomůžeme vám vybrat si foťák takřka na míru, pokud točit, měl byste se nejspíše obrátit jinam; pokud obojí, pořiďte si nějakou levnější zrcadlovku a k tomu videokameru, kvalitou budete o kus výš.

Neboť: Požadujete za 20 tisíc něco co by mělo špičkově kombinovat dvě činnosti. To prostě nelze. Videa u zrcadlovek jsou celkem mizerná, neboť jsou v plenkách, zvuk také není dvakrát na úrovni (alespoň co se týče interního mikrofonu). Chcete přístroj do 20 tisíc, ale zrcadlovka potřebuje k sobě objektiv -> u videa manuální ostření, manuální zoom -> těžkopádné ovládání dvěma rukama. Navíc pokud budete chtít širokorozsahový objektiv (velký zoom), který je podle mě pro natáčení asi nejlepší díky své univerzálnosti, zaplatíte mnohem více.
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bramborkax 13. 8. 2009 20:18

Hele, a víš vůbec, o čem mluvíš? K čemu ti bude na zrcadlovce externí mikrofon? To si jako budeš namlouvat komentáře k fotkám? Probuď se prosimtě a napřed si od nějakého známého na půl dne půjč zrcadlovku, abys pochopil, k čemu to je. Pokud chceš fotit kvalitní fotky, tak tě video a mikrofon na zrcadlovce nemusí vůbec zajímat. Pokud chceš natáčet video, tak se začni zajímat o videokamery.
Nikon D50 + Nikkor 18-55 + Nikkor 50/1,8 + Tamron 55-200 + Nikkor 85/1,8 + Nikkor 18-200 VR + Nikon SB-600; Canon S45
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MurphyL6 13. 8. 2009 21:08

Třeba takový panasonic GH1 má externí mikrofon, ale zas stojí spíš ke 40 000,- :-|
Obrázek
MurphyL6
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomttt 13. 8. 2009 22:52

bramborkax píše:Hele, a víš vůbec, o čem mluvíš? K čemu ti bude na zrcadlovce externí mikrofon? To si jako budeš namlouvat komentáře k fotkám? Probuď se prosimtě a napřed si od nějakého známého na půl dne půjč zrcadlovku, abys pochopil, k čemu to je. Pokud chceš fotit kvalitní fotky, tak tě video a mikrofon na zrcadlovce nemusí vůbec zajímat. Pokud chceš natáčet video, tak se začni zajímat o videokamery.


Ja vim o cem mluvim, to spis ty jsi me mozna nepochopil!
Ja sam osobne si taky myslim, ze fotak je na foceni a kamera na nataceni - napr.: fotak (i s natacenim videa) v mobilu si myslim, ze je tak maximalne na fotky uzivatelu do kontaktu a nebo kdyz treba je neco "senzacniho" - ze naboura tramvaj do auta, tak je kolem dav, a nekteri si to toci prave na mobilu. Jeste nejaky dalsi srandicky se na tom daj delat, ale to uz si kazdej muze predstavit. To byla jen takova odbocka. Ale proc teda tedka chci fotak s videem a mikrofonem, kdyz jsem toto "slepovani" pristroju do jednoho zkritizoval. No tak premyslel jsem ( a stale premyslim), ze bych si na konci roku nebo nekdy zacatkem pristiho koupil fotoaparat nebo kameru. Tak jsem se rozhodl pro kameru, protoze mam starou jeste analogovou a musim ji propojovat se starym PC (ktery uz na nic jinyho nepouzivam), a protoze je tam TV karta a s notebookem ji nepropojim a navic ten obraz neni uz taky nejlepsi a baterka vydrzi 20 minut nataceni. Tak jsem byl rozhodnuty pro kameru a dival jsem na kamery do 20+- tisic plus za dalsi penize jeste k tomu nejake prislusenstvi (externi mikrofon, stativ, karta nebo paska nebo oboji...). No a v podstate vetsina tech kamer v teto cenove relaci jsou delany fakt na pul pro paradu a na pul pro nataceni. U hodne kamer neni vubec hledacek a u nekterych (SONY) je jeste smutnejsi, ze maj dotykovej display - kdyz uz se musite spolehnout pouze na ten display, tak ad je pekne od "pracek" opatlanej. Nebo taky je pekny, ze uz na miniDV kazetu se skoro vubec v teto cenove kategorii nenahrava. Naradili ji HDD (kterej kdyz odejde, tak uz je kamera v haji mozna) a jeste snad nejhorsi zaznam na 8cm DVD (to DVD kdyz po nataceni vyndate nehraje hned v prehravaci, ale musi se jeste nejak upravit v programku na pc prilozenyho ke kamere. Sestrihat to sice pujde, ale budete muset nejak pracne prevadet ty dvd soubory, aby jste to pak v nejake aplikaci mohli sestrihat a upravit.) Navic ani na ty kamery nejdou koupit treba slunecni clony (toto plati pro vsechny kamery v do +-20 tisic i vys.) Zrovna kdyz jsem byl minuly tyden na vylete a natacel jsem v zahrade, tak by se mi zrovna ta slunecni clona hodila - musel jsem ji levou rukou nahradit. No ale nakonec po precteni nekolika recenzi a informaci jsem si i vyhlidl Canon HV30/HV40, mezi nimi je snad pouze rozdil v cene. Nahrava na miniDV kazetu, fotky uklada na SD kartu, manualni ostreni ma a i prislusenstvi se na ni da koupit. U jedne recenze byla s predskadkou a slunecni clonou - ta slunecni clona byla nejak poupravena aby tam sedela. No a jeste u ni byl nejakej mikrofon RODE, protoze ten zvuk z tech internich mikrofonu nestoji za nic, ani i u drazsich kamer. Celkove si myslim, ze by se externi mikrofon mel k teto kamere koupit automaticky, treba jen za nejakych 500Kc. Cenu kamery to nijak extremne nezvysi a ten zvuk bude daleko daleko lepsi. Protoze vetsinou tam, kde je ten mikrofon interni, se v jeho blizkosti nachazi motorek. No tak jsem byl tak nejak rozhodnut. Potom jsem se dival jen tak nezavazne na zrcadlovky co je novyho a tak. A videl jsem ze uz nektery umi nahravat HD nebo i full HD video. Tak jsem cetl o tom a i jsem videl clanek, kde nataceji film na zrcadlovku. Pote jsem se dival na videa v recenzich a na youtube a opravdu jsem nemohl uverit, jak pekny obraz napr.: u canonu eos 500d v HD je. A u dalsich byl taky pekny obraz. Je tedy pravda, ze z kamery Canon HV30 je ten obraz lepsi, ale v porovnani s fotoapary, co jsou vypsane v prvnim prispevku, to neni takovy velky rozdil. A pri pripojeni externiho mikrofonu by byl nejspise i ne moc velky rozdil ve zvuku. A cenove by to bylo taky podobne napr.: u Canonu EOS 500d.

toto srovnani plati pro zrcadlovku s HD videem a konektorem pro externí mikrofon

vyhody kamery:
+ lepsi video, avsak ne az tak extremni rozdil, u zvuku pri pouziti mikrofonu nejspis zanedbatelny rozdil
+ moznost progresivniho a prokladaneho snimani

vyhody fotoaparatu:
+ nesrovnatelne lepsi moznosti fotoaparatu
+ moznost menit objektivy, napr.: pouziti ribiho oka ve videu je velmi zajimave
+ pohodlnejsi nastavovani ostreni nez na kamere

u kamery jsem nepocital jako + takove funkce, co obsahuji vetsinou kamery v teto cenove relaci jako je napr.: sepie, prechody nebo dokonce treba strih v kamere - na tyto veci a s daleko vetsimi moznostmi slouzi PC a i program co je zdarma nebo za nejakou tisicovku nabidne vetsi moznost nastaveni a daleko vice efektu a nestane se vám, ze je video v p..., protoze jste od minuleho nataceni zapomneli vypnout treba efekt sepie...

celkove se me osobne kombinace fotoaparat s natacenim videi libi vic, nez kamera s moznosti prizovani fotografii

doufam, ze tedka ten, kdo si to precte pochopi, co mam na mysli
prave se ptam jestli nekdo nevi, jestli treba na zacatku roku nevyjde napr.: Canon EOS 550D s full HD videem a moznosti externiho mikrofonu - to by bylo pro me uplne idealni

jinak se omlouvam jestli jsou v textu nejake preklepy nebo chybi carky - psal jsem to rychle

dekuji za vase dalsi nazory :-)
Naposledy upravil tomttt dne 14. 8. 2009 07:49, celkově upraveno 2
tomttt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomttt 13. 8. 2009 22:55

MurphyL6 píše:Třeba takový panasonic GH1 má externí mikrofon, ale zas stojí spíš ke 40 000,- :-|
Obrázek


no neco takoveho, ale aby to stalo tak kolem 20 tisic, mozna treba ten pentax k-7 nebo jiny by mohl po vanocich stat kolem 20 tisic
tomttt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod E-Ryc 14. 8. 2009 07:26

Jenom drobna poznamka, kdyby to tu cetl nejaky zacatecnik, MiniDV neni karta, ale kazeta...
E-Ryc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomttt 14. 8. 2009 07:54

E-Ryc píše:Jenom drobna poznamka, kdyby to tu cetl nejaky zacatecnik, MiniDV neni karta, ale kazeta...

dik za upozorneni, uz jsem to opravil
tomttt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 14. 8. 2009 10:55

Já tady necjci bejt za nějakého konzervativce...ale pokud chceš fotit, kup si foťák.
Pokud chceš natáčet videa, kup si kameru.

Umíš si představit, že máš zrcadlovku místo kamery? Zcela upřímně, já ne. Kamera má držení a ovládání uzpůsobené pro potřeby nahrávání videa(dlouhodobé držení), kdežto zrcadlovka je ergonomicky uzpůsobená na krátkodobé držení(zvolíš kompozici, cvakneš a konec).

Pokud nemáš rád kamery, kup si nějaký malý kompaktík s natáčením HD videa. Bude mít více možností a nebudou tě z něj bolet ruce.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomttt 14. 8. 2009 11:54

beat píše:Já tady necjci bejt za nějakého konzervativce...ale pokud chceš fotit, kup si foťák.
Pokud chceš natáčet videa, kup si kameru.

Umíš si představit, že máš zrcadlovku místo kamery? Zcela upřímně, já ne. Kamera má držení a ovládání uzpůsobené pro potřeby nahrávání videa(dlouhodobé držení), kdežto zrcadlovka je ergonomicky uzpůsobená na krátkodobé držení(zvolíš kompozici, cvakneš a konec).

Pokud nemáš rád kamery, kup si nějaký malý kompaktík s natáčením HD videa. Bude mít více možností a nebudou tě z něj bolet ruce.


Tak ja to beru jako takove provizorni reseni. Za nejaky rok nebo dva bych si koupil nejakou kameru (treba u konecne bude za nejaky rozumny peniz nejaka pokrocilejsi kamera). Ty kamery do 20 - 30 tisic maj lepsi drzeni na to nataceni, ale taky to nic tak uzasnyho neni. Jinak vetsinou ja natacim tak, ze natocim 2, 3, 4 ruzny zabery z ruznej uhlu, pak se zase presunu na jine misto a natacim treba to same nebo neco jineho. Urcite neni nataceni, ze se zapne kamera a nataci se hodinovy zabery. Navic taky treba kdyz neni pri ruce stativ a nemuzete si nekde oprit ruku, tak je skoro lepsi nez natacet kostel a postupne ho zoomovat neho vertikalne svenkovat, je lepsi vyfotit napr.: nejaky fotky v 15.1Mpx a pak v PC s temito fotky pracovat. - bude teda poznat, ze je to fotka, ktera se treba priblizuje, ale lepsi nez se koukat na tresouci se obraz zazoomovane veze kostela.

Jinak o tech kompaktech jsem take premyslel.
tomttt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 14. 8. 2009 12:12

tomttt píše:Jinak vetsinou ja natacim tak, ze natocim 2, 3, 4 ruzny zabery z ruznej uhlu, pak se zase presunu na jine misto a natacim treba to same nebo neco jineho. Urcite neni nataceni, ze se zapne kamera a nataci se hodinovy zabery.
Já to asi blbě popsal, nechtělo se mi to rozepisovat...

Kamera je uzpůsobená tak, že ji máš stále v ruce..stále ji držíš. Když chceš něco natočit, jen pohneš palcem a máš zapnuto, vypnuto, start, stop... Ruka objímá celou kameru, takže z toho nebolí prsty jako z držení zrcadlovky za grip.

Prostě ergonomie kamery je úplně jiná. Ale to bys měl vědět, protože podle toho co tu píšeš už bys měl mít s kamerou zkušenosti.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 14. 8. 2009 13:34

Suhlasim s tym, ze ovladanim, funkcne a ergonomicky je kamera lepsia, no kvalita videa z DSLR (konkretne 5D MkII) je o niekolko tried vyssie, nez u bezne dostupnych kamier (asi do 3 nasobku ceny 5D). Clovek ale musi mat urcite skusenosti s videom,...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomttt 14. 8. 2009 14:46

beat píše:Prostě ergonomie kamery je úplně jiná. Ale to bys měl vědět, protože podle toho co tu píšeš už bys měl mít s kamerou zkušenosti.


To je pravda, ale myslim si, ze by sis po nejakem case na tu ergonomii fotaku pri nataceni videa zvykl a prsty by te uz tak nebolely. ;-]
tomttt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomttt 14. 8. 2009 14:51

Jinak asi nevite jaky novy zrcadlovky nebo ultrazoomy by mely tento rok vyjit?
tomttt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 14. 8. 2009 15:22

Ondrej Bobek píše:Suhlasim s tym, ze ovladanim, funkcne a ergonomicky je kamera lepsia, no kvalita videa z DSLR (konkretne 5D MkII) je o niekolko tried vyssie, nez u bezne dostupnych kamier (asi do 3 nasobku ceny 5D). Clovek ale musi mat urcite skusenosti s videom,...


mi říkej, že 5D Mk. II dělá lepší video než kamery za 100 000
SkyHawkCZ
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků