Preco zlta neje zlta aneb jak sa foti zlty gauc?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod noveL 3. 8. 2009 18:40

Ahojte lidicky.
najdite si chvilu casu a poradte mi, petoze premyslam nad tym a neide mi do hlavy, preco zlty gauc na tejto mojej fotke neje zlty. Neje to fotka cela, je to len vyrez, ale gauc o ktory mi tam ide je viditelny. V stvroceku vidite aku ten gauc by mal mat farbu.
Skusal som ho uz cvakat aj priamo kedy som stal nad nim ale stale mi farby nenormalne utekali do orandzova. Vyvazenie bielej to nebude, pretoze vsetko ostatne okolo toho gauca je realne sfarbene. Takze premyslam co to moze byt ze ten gauc neje zlty. Pls poradte, kde robim chybu.
Udaje o foto:
D90 (18-105), fotene zo stativu, clona F18, ohniskova vzdialenost 18mm, fotene bez blesku (aj ked bol vo fotobatohu)

spominane foto:
http://www.msystems.sk/zlty_alebo_orandzovy.jpg

Dakujem
noveL
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 3. 8. 2009 20:20

Skús to odfotiť s polarizačným filtrom.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 3. 8. 2009 20:57

No me ta fotka prijde krapet chladnejsi.Potom celkova saturace mi prijde hodne umirnena.Takze jsem to v rychlosti trosku priteplil a zduraznil zlutou slozku:
Obrázek
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 3. 8. 2009 21:30

Může za to víc vlivů. To křeslo má dost blízko k přeexpozici, takže barvy zkrátka ujížděj. K tomu se přidává vyvážení bílé do studena, což žlutou potlačuje. Zkus sem dát fotku s expozicí nižší o 2/3-1 EV, jestli to bude lepší. Navíc co jsem vypozoroval, má D80 sklony zvýrazňovat červenou, takže tyhle nažloutlé odstíny tahá do oranžova a naoranžovělé zase do červena (včetně pleťovky). Vyřešil jsem to nastavením Hue adjustment na +6.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vanDave 4. 8. 2009 08:46

Zkusil jsem to v Zoneru: 1. fotka: vylepšení expozice (Zoner - CTRL+3), obě volby zaškrknuté. 2. fotka: Ruční vyvážení bílé (Zoner - CTRL+2) podle spodního rohu spodního okna (který je jasně do modra). 3. fotka: Ruční vyvážení bílé (Zoner - CTRL+2) podle šedé dlažby zhruba uprostřed mezi nohou stolu a bílým přepalem.
Obrázek Obrázek Obrázek

http://www.msystems.sk/zlty_alebo_orandzovy.jpg
http://img139.imageshack.us/img139/5917 ... yvylep.jpg (vylepšení expozice)
http://img14.imageshack.us/img14/2025/z ... yrucni.jpg (Ruční vyvážení bílé podle okna)
http://img17.imageshack.us/img17/4056/z ... y2rucn.jpg (Ruční vyvážení bílé podle dlažby)
http://home.tiscali.cz/fz30foto/oprava.jpg

Nejvěrohodnější z těch mých mně přijde vyvážení podle okna, ale kolem oken a na stole je pořád trošku modrá.

Taky mně Panasonic LX2 v podobný situaci (focení proti oknu) ujíždí do modra.
Zkusil bych vzít 2 nebo 3 bílý papíry A4 (aby neprosvítala barva křesla) a položit je třeba doprostřed tý sedačky a vyvážit bílou na foťáku podle toho papíru. Nebo si zkus sehnat ten papír s neutrální šedou.

BTW: Jak vypadají barvy, když to křeslo vyfotíš z přímého pohledu, kdy v záběru není okno?
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noveL 4. 8. 2009 09:21

Ahojte.
Tie pokusi upravit to tak abyto vyzeralo realne nesu zle, no neodpovedaju realite. Museli by ste tam byt aby ste videli ake je to kreslo zlte.
Zvlastne je ale ze ked som fotil v inej predajni zltu stolicku material koza, tak ta zlta bola zlta. Myslim ze to bolo preto ze nesvietilo na nu velke mnozstvo svetla, vlastne neboola pri okne takze na nu nesvietilo ziadne priame svetlo.
Moze to byt sposobene tym ze teda sveti na to velke mnozstvo svetla a preto skreslilo farby? Este taketo otazky na vas
1. riesil by takuto stituaciu blesk?
2. riesil by takuto situaciu sposob merania white balance podla sedej tabulky?
3. Poradil by si s takouto situaciou lepsie fotak za 150 tisic sk ako moja d90? alebo je to jednoducho dane prirodou a podmienkami v akych sa foti a ani fotak za milion by tuto situaciu nevyriesil?

tuna je spominana stolicka, opat vyrez
Obrázek
noveL
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vanDave 4. 8. 2009 09:25

Která z těch našich fotek je teda nejblíž k reálu?
Jo tady ta fotka vypadá reálně. To světlo od okna tam má určitě vliv.

noveL píše:Moze to byt sposobene tym ze teda sveti na to velke mnozstvo svetla a preto skreslilo farby? Este taketo otazky na vas
1. riesil by takuto stituaciu blesk?
2. riesil by takuto situaciu sposob merania white balance podla sedej tabulky?


1 a 2 - IMHO ano, zkusil bych pro začátek ten papír hodit na focený objekt a vyvážit to podle něj. U mě to funguje hodně dobře, ale mám kopr takhle šaškovat :)), takže jsem v nastavení barevného podání posunul posuvníkem Žlutá<->Modrá kousek ke žluté. není to ideální, ale zlepšení tam je.
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noveL 4. 8. 2009 09:33

realite sa najviac podoba fotografia playera, ale v pravo dole ten vankus sa velmi zozltol. KEd na to tak pozeram tak sa na tej fotke hra s nami svetlo.
mimochodom co je to IMHO? :)
Mam teda tomu chapat tak ze odpovede na moje otazky 1 a 2 su ANO?
noveL
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 4. 8. 2009 10:16

IMHO = Podle mého skromného mínění - označuje vlastní názor pisatele, (zatím) nepodložený důkazy
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod noveL 4. 8. 2009 13:38

Dakujem Pety za vysvetlenie :) budem to slovo s radostou vyuzivat IMHO.
Takze k comu sme dospeli? Je mozne odfotit to realne za takych svetelnych podmienok ze na ten gauc priamo dopada svetlo a teda skresluje jeho farbu? Skutocne si myslite ze vyvazenie bielej podla sedej tabulky by tento problem vyriesilo?
podla mojho IMHO neje to tak. Ten gauc by nebol zlty ani s pouzitim vyvazenia bielej podla sedej tabulky, kym by sme nezakrili to okno (ten obrovsky zdroj svetla ktory na neho dopada. )
Mylim sa?

Prikladam cely obrazok ako je original bez upravy
Obrázek
noveL
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 4. 8. 2009 13:53

podla mojho IMHO neje to tak. :pozor
IMHO, nejde to jinak. :tleskani

Pokud používáš různé zkratky, tak je používej tak, aby to bylo vhodné, jinak ze sebe akorát děláš troubu.
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noveL 4. 8. 2009 14:27

Marocan, pouzil som len jedno IMHO. Pis prosimta k teme alebo nepis vobedz, vdaka.
noveL
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 4. 8. 2009 15:01

Ajaj, tak tohle je ovsem pru*er, zarivky a deni svetlo naraz.V tomhle pripade by pomohl extreni blesk odrazem o strop s kratkym casem, vyssi clonou a nizkou citlivosti, aby se co nejvic elimonovalo jak deni svetlo z oken, tak svetlo ze zarivek.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radek72 4. 8. 2009 21:22

Maročan se ti pokoušel vysvětlit, že jsi se sice naučil novou zkratku, ale používáš ji špatně. Napsal jsi
noveL píše: podla mojho IMHO neje to tak.
Nepíše se mojho IMHO, jelikož to mojho je v té zkratce již zastoupeno tím písmenem M (viz význam této zkratky In My Humble Opinion) takže tam to mojho máš vlastně dvakrát.
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 31. 3. 2010 11:27

player píše:No me ta fotka prijde krapet chladnejsi.Potom celkova saturace mi prijde hodne umirnena.Takze jsem to v rychlosti trosku priteplil a zduraznil zlutou slozku

Skusal si "prachobycajne" (teda preddefinovane) WB denne svetlo?
(aj ked neviem co by s tym spravili tie ziarivky)
Po analyze je foto s bleskom farebnejsie? uz denne WB pouzivam dost casto...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků