UV filtr + polarizak?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod rzl 21. 7. 2009 00:03

zdravim,
chystam se do norska na mensi expedici, hodlame prolezt ruzne narodni parky se spoustou jezera vysokych hor, pocasi preje a bude polojasno s mracnou oblohou, premyslel jsem, zdali fotit s UV filtrem a na tom nasazenym polarizakem dohromady(pripadne slunecni clonou) nebo polarizak pouzivat vyjmecne jen vysoko v horach pri foceni krajiny s oblohou nebo foceni jezer a UV zase nekde v nizinach? polarizak mam http://www.daganet.cz/cpl-pro-tama-67mm-p-461.html a UV hoya HMC to vse na sirokouhlaku od tamronu 17-50mm
rzl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 21. 7. 2009 00:18

UV jako ochranu, jinak je vesměs zbytečnej,

no a polarizák na krajiny
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 21. 7. 2009 06:47

len tak mimochodom UV filter sa pouzival na filmoch prave vysoko v horach a pri mori (juzne) kde je sylne UV ;-), kedze vsetky digitalne fotaky ma UV filtre priamo pred senzorom je to uplne zbytocne, sluzi iba ako ochrana ....

polarizak v norsku je velmi dobra vec .. voda + kopce + oblaky = polarizak vie pekne zvyraznit ;-)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 21. 7. 2009 10:06

Jen polarizak, UV je k nicemu.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zuzkys 21. 7. 2009 11:48

Taky používám jen polarizák a přijde mi, že je to ok. UV je spíše určen jen pro ochranu skel.
zuzkys
Návštěvník

Odeslat příspěvekod revellrevell 21. 7. 2009 12:11

s prvnim objektivem jsem si taky vsechno nakoupil (hadriky, emulze, filtry :). Casem se clovek trochu prestane bat, protoze to uz neni nic posvatneho.

Ted uz u dalsiho pouzivam jenom slunecni clonu a zatim se nic nestalo. Na druhou stranu si myslim, ze pokud bys uderil do toho UV sklicka, tak stejne praskne a neposkrabani predni cocky uz potom nepomuze.
Takze ma rada, Pol jo a davat si pozor.
Mucical Fidelity m3i + Canton Vento 890
revellrevell
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 21. 7. 2009 15:47

tak když do něj praštíš něším malým a tvrdým, tak je jasný že to projde skrz, ale když bys to odřel, tak je lepší odřít ten filtr než objektiv
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod revellrevell 21. 7. 2009 16:14

jasny na male kaminky, vetev a tak, to samozdrejme bude ok, ale spise si clovek dava vzdycky pozor, takze, kdyz uz se prasti tak poradne nebo kdyz clovek zakopne....kdyz se moc kocha krajinou :(

Proste se snazit predvidat. Nenosim fotak v davu na krku(nejlepe s ext.bleskem :), ale radeji ho drzim objektivem vzhuru u krku.
Mucical Fidelity m3i + Canton Vento 890
revellrevell
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chlapcisko 21. 7. 2009 17:30

UV filter je podľa mňa dobré mať a používať podľa toho, čo sa fotí. Keď fotím portréty kolegýň na profilovú fotku na Facebook :) , tak je UV filter zbytočnosť. Keď fotím ožran párty, kde neviem, čím budem pofŕkaný a čo všetko mi budú pchať do objektívu, tak ten UV filter radšej nasadím.
chlapcisko
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod golem2 21. 7. 2009 19:07

SkyHawkCZ píše:tak když do něj praštíš něším malým a tvrdým, tak je jasný že to projde skrz, ale když bys to odřel, tak je lepší odřít ten filtr než objektiv

Za tie roky co sa venujem foteniu sa mi iba raz stalo, že mi fotoaparát, ktorý mi visel na krku narazil prednou stranou objektívu do skaly. Mám taký zlozvyk, že keď nefotím, tak na objektív nasadím krytku a to mi ochránilo objektív pred možným poškrabaním. Ale aj keby som ju tam nemal, tak mi prednú čočku ochraní polarizačný filter, ktorý mám v prírode nasadený a použitie slnečnej clony. Takže UV filter nepoužívam.
Už sa tu veľa popísalo o tom, kedy je UV filter dobré použiť. Táto téma sa objavuje so 14 dennou pravidelnosťou. Kto si myslí, že UV alebo protektor filter potrebuje a myslí si že mu to zachráni objektív, tak nech ho používa, ale nie na lacných saťákoch za pár korún. Súčasné použitie spomínaných filtrov je podľa mňa úplne zbytočné. Význam má použitie polarizačného filtra.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 21. 7. 2009 19:11

to golem2: já UV taky nemám a řešm to spíš sl. clonou a když nefotím tak samozřejmě krytkou...
SkyHawkCZ
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků