Nikon D5000 vs Olympus E-510

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod gekoncik 30. 6. 2009 18:02

Ahoj,

rozhoduju se koupit zrcadlovku a prave jsem narazil na doprodej E-510 za 12 000 s brasnou, +tele objektiv a baterkou. Ale posledni dobou se mi hodne libi D5000 ale ta stoji 24 000 (verze objektivu kterou chci).

Dival jsem se na testovaci snimky, ale zda se mi ze olympus je to o dost lepe nez nikon. Jedine co me trosku mrzi ze olympus nema d-light a detekci obliceje, ale nevim jestli tyto dve funkce dokazu ocenit za 10 000 :)

Bohuzel me od olympusu odrazuje drahe prispusenstvi, ale zase na druhou stranu. Uz budu s objektivy rozsah 28-300mm a zase stabilizaci v tele.

Muzete mi prosim napsat co by jste delali bohuzel nemam moznost si nekde ohmatat nikon a olympus soucastne a porovnat. Muzete mi prosim pomoct s vyberem a napsat mi nejake nedostatky, nebo vyhody techto dvou fotoaparatu.

Chtel bych hlavne fotit zvirata (zoo, doma, v partku, ..), portrety a obcas me bavi i architektura. Taky fotak na dovolene a na prilezistne akce jakou jsou oslavy, svatby, ...

Hlavne bych chtel neco rychleho, bez sumu :)

Dekuji
Ne-ne-ne
gekoncik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 30. 6. 2009 19:09

"Hlavne bych chtel neco rychleho, bez sumu"

Tak to na Oly zapomen:)
Na jake testovaci snimky ses dival?
http://www.dpreview.com/reviews/nikond5000/page16.asp
http://www.dpreview.com/reviews/olympuse510/page17.asp
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Maročan 30. 6. 2009 19:53

No co se šumu týče, tak Oly v pohodě...
http://www.dpreview.com/reviews/Olympuse510/page29.asp

Vzhledem k tomu, že se dá krásně pracovat s redukcí šumu a ostrostí, myslím, že výsledky jsou velice dobré.

Jen bych spíše koupil alespoň E-520, přeci jen je trochu dál, hlavě DR čipu. U E-410 mě často rozčilovaly přepaly, ikdyž byl jinak obraz excelentní.
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gekoncik 30. 6. 2009 19:55

Dival ale zdalo se mi to celkem v pohode.. Myslite ze bude tato mira sumu zas tak vadit?

A je i hodne pomaly trebas bude staci na foceni leticich ptaku? Jedna se o tento kit: http://www.megapixel.cz/olympus-e-510-dz-kit#utm_medium=cpc&utm_source=adwords (tady uz ale neni v prodeji)
Ne-ne-ne
gekoncik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 30. 6. 2009 20:29

Marocan, ale to su fotoaparaty o 3 generacie starsie,..Nikon ma o 1-1,5EV nizsi sum a hlavne lepsi DR na vysokom ISO (to zvladaju na APSC najlepsie zo vsetkych vyrobcov)
Ak fotis iba rodinne zabery a dovolenkove fotky (=neplanujes ist vo fotografii do profi sfery), tak zober Olyho a budes urcite spokojny (najma pri tom cenovom rozdiely).
Nikon D5000 je snad vo vsetkom lepsi stroj, ale cenovy rozdiel sa moze odzrkadlit na lepsom dovybaveni Olympusu (za 10k kupis kvalitnu brasnu, stativ, alebo filtre, dalsie sklo, dovolenku:)
Toto je troska drahsie: http://www.megafoto.cz/product_info.php ... anguage=cz
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 1. 7. 2009 06:30

Tady vidím, že je rozhodování o ceně. Pokud nechceš moc utrácet je doprodej slušná volba. 510 je už 2 roky starý stroj nové jsou lepší. 510 má poměrně malý DR ale dobré podání barev a dobré uživatelské nastavení (šum tj. vlastně ostrost, barvy atd...). Na 510 je třeba si zvyknout a jako s každým foťákem je třeba najít jeho optimum a hranice (technické) a s tím vědomím jej používat. Pak jsou i výsledky dobré. N5000 bude mít lepší obrazové výsledky (o 2 roky novější).
Pozn. U Oly by u mě vítězila 620 ale to je v DZ kitu za 22. U Nik by to byla 90. Co takhle počkat na příští sezonu ? na doprodeje třeba 620 nebo 90?
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gekoncik 1. 7. 2009 07:44

UZ cekam dost dlouho :) Ale diky..
Ne-ne-ne
gekoncik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Josef001 1. 7. 2009 07:49

E620 se již v bazaru prodává.

http://www.fotoskoda.cz/eBazar/b9603883 ... us-e620-is

Nicméně mě Oly řad E-4xx nějak nepřesvědčila (špatné ostření se setovými objektivy) a předpokládám stejný výkon i u E-5XX. Měl jsem jak E-410 tak E-420 a prodal jsem je a koupil bazarový Nikon D200 a bylo to úplně o nečem jiném. Já bych tedy 100% volil Nikon. Bazar u Škody sleduju několik let a Olympus řada E-XXX se tam objevuje hodně často i nové modely, to o nečem vypovídá.
Josef001
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 1. 7. 2009 08:26

Ano bazar je také možnost. Ale je třeba podotknout že D200 je o třídu nebo dvě výš než řada Oly400. U Oly tak trochu +- ekvivalet k D200 je E3 :) a to se s 400 nedá srovnávat. Ale to je záležitost co kdo od toho čeká. Já např. chtěl na výlety malou hmotnost a skladnost. V tom je Oly se skly řady standard (DZ kit) výbornej. Mám i sklo 70-300mm ale ta váha (600g) se mi nelíbí a nenosím ho. Bohatě vystačím s 40-150mm 200g. U Nikonu je např. podle mne velkou výhodou zejména větší výběr pevných skel. Ale to si pořizuje většinou až pokročileší fotograf. Jo jsou to dilemata. Znám. Priority si musí každý nastavit podle sebe.
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 1. 7. 2009 09:58

DR
- DR v RAW je rovnaka medzi e-510 a e-520, 5000D ma o malicko lepsiu
- DR v JPG je u e-510 zla (aj moj f30 kompakt ma vacsi lol), E-520 ma porovnatelne DR v JPG ako 5000D.

Sum
- 5000D sumi najmenej ale pre normalne pouzivanie oly staci, ten rozdiel nieje ani jedno 1EV co ti to usetri. takze cca prides o 0.5% fotiek co by ti este 5000D dokazala urobit (pre pokrocileho, je to percentov poctatne vacsie vacsie)

Pevne skla, su najvacsi nedostatok olympusov.

detekci obliceje
- e-520 ma, a je to nepouzitelne, detekce tvare funguje iba pri contrastnom ostreni co je hodne pomale, ak chcete vyuzivat tuto funkciu odporucam sa pozriet po panasoniku G1 ktory ma contrastne ostrenie asi najrychlesie zo vsetkych fotakov s vacsimi chipmi. (ale je to EVF aj ked s velkym chipom)

Bazar
- USA cena e-620 je do 600$ to je menej ako 12 tisic ceskych (a v asii sa da kupit este lacnejsie). Olympus ako jediny vyrobca s canon/pentax/nikon dava celosvetovu zaruku ako standart. Vsetky ostatne znacky davaju zaruku iba vramci kontinentu. Takze jedine s olympusom nemate problem so zarukov pri dovoze! Preto je to idealna znacka na dovoz predaj v bazare ....
Zhladom nato ze aj na linku sa jenda, iba o telo (bez objektivov) tak mam pocit ze sa jedna o nepouzivany dovezeny fotak ....co by asi tak majtel robyl s objektivmy ?!?!?!?

Btw teras som si kupil e-3 +12-60SWD + fl50R za 2000CAD menj ako 32 500 kc. (vsetko nove, chystam sa do kanady a toto ma tam caka ako maly bonus :P), dufam ze mi tu objednavku nestornovali, este ju nemam potvrdenu :(

http://www.fotoskoda.cz/eBazar/b9602437 ... 260284-swd
+ blesk http://www.fotoskoda.cz/eBazar/b5150824-cz-olympus-fl50 (aj ked to nieje R-kovy tzv starsi model ale budis) = 57 000 kc

a toto je presne ten dovod preco najdes olyho v bazaroch ;-), ten katastrofalny rozdiel v cenach .... imho ved novy mam za 1/2 cenu co vcechah z bazaru .....
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Josef001 1. 7. 2009 17:47

U Škody se občas najde v bazaru zajímavý kousek. Před 2 měsícema tam byl Oly E-3 se setákem za 32 tisíc v pěkném stavu, dnes tam je podobný za 51 tis.

Pavel B. : máš pravdu D200 a E-410 jsou naprosto jiné třídy, ale v té době byl D200 v bazaru jen asi o 4 tisíce dražší, dneska je Oly ma polovičních cenách, protože to bylo za 20 tisíc neprodejné (double kit stál dokonce 24 tis.). To už mě více oslovuje Oly E-P1 i když se ten Pancake moc nepovedl.
Josef001
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 2. 7. 2009 09:26

Ještě bych zmínil rozdíl v modulech autofokusu. Multi-CAM 1000 je osvědčený 11-bodový modul autofokusu, který byl a je použit v tělech D200, D80 a D90 a firmware má v rámci možností nižššího hardware AF modulu některé funkce z vyššího modulu Multi-CAM 3500 (D300, D700, D3, D3X).
Tady je taky oproti E-510 určitý rozdíl, který za to stojí. Pokud nepočítám krajinu, tak kvalita, možnosti a úspěšnost autofokusu je jedním z nejdůležitějších parametrů fotoaparátu. Zvláště u fotografování lidí dokáže fotografii hodně zkazit pokud místo očí se fotoaparát strefí jednou na nos, podruhé na uší a potřetí úplně jinam. A to nemusí jít jen o hodně malou hloubku ostrosti. I minimální změna ostrosti diváka vede směrem k rovině ostrosti, která by měla být u lidí právě na očích. No a pokud máš na E-510 pouze 3 body okolo středu, tak buď sklopením fotoaprátu po namáčknutí opíšeš kruh a posadíš rovinu ostrosti někam trošku jinam nebo spíše většinou mezi namáčknutím a úpravou kompozice se lidé pohnou dopředu nebo dozadu a utečou z roviny zaostření. tedy pokud nefotografuješ nehybné pózující lidi, no a přeci jen zachytávat dynamické okamžiky je přeci jen lepší, než fotit jen pózující skupinky lidí.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gekoncik 2. 7. 2009 11:17

Snazil jsem se googlit, ale nikde se mi nepodarilo najit takovou tu tabulku kde je napsane kolik se vleze fotek o ruzne velikosti na kartu o ruzne kapacite.

Nevite prosim jaka kapacita by mohla stacit abych s 10mpx fotakem mohl fotit na jednu kartu cca 400 fotek?
Ne-ne-ne
gekoncik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 2. 7. 2009 11:23

trochu to zostrucnim co Tomas X. napisal :P

E-510> nikon pri foteni ludi :), lebo 3 body (aj ked otporucam nastavit jeden a to stredovy napevno) toho menej pokazia ako nikonackych 11 ktore strielaju vacsinou dost nahodne a velmi radi preferuju ten bod z 11 ktory je najblizsie (aj ked je v rohu snimku) tzv velmi casto sa u nikonu stane ze zaostri na nejaku stolicku, vazu, ruku atd co je v popredi a clovek je uplne celi rozmazany.

+ e-510, ma vdaka mensiemu senzoru vacsie HO, takze sa ani nemusi tak presne trafit :P.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 2. 7. 2009 11:27

gekoncik píše:Snazil jsem se googlit, ale nikde se mi nepodarilo najit takovou tu tabulku kde je napsane kolik se vleze fotek o ruzne velikosti na kartu o ruzne kapacite.

Nevite prosim jaka kapacita by mohla stacit abych s 10mpx fotakem mohl fotit na jednu kartu cca 400 fotek?


u olympus je to jednoduche cca 1MPixel = 1Mb v RAWe ... tzv 400 RAWov sa ti zmesti pri 10mpx fotaku na 4G kartu.
Ak budes fotit do JPG tak to uz zavy od toho co fotis, les cca 11Mega modra obloha 3Mega priemer by som povedal je tak 6-7M tzv 3G karta ti postaci.
Nikon, Canon su nato porovnatelne.
irmo
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků