Může slunce poškodit čip?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pelcik 23. 4. 2009 14:15

Chtěl bych se zeptat, jestli při focení slunce (třeba při panoramatické fotografii, nebo západu slunce) může dojít k poškození snímače u zrdcadlovky. Je mi jasné, že sluneční paprsky dopadají na čip třeba jen 1/1000 s, ale můžou i tak čip nějak poškodit? Pomůže třeba použití UV filtru, když bych takto fotil častěji? Mám Olympus E-420 se setovým objektivem 14-42mm. Děkuji za odpovědi.
pelcik
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tarwas 23. 4. 2009 14:24

digitální fotáky mají v soubě už UV filtr, jdiné poškození, co jsem viděl, tak udělal laser na nějaké taneční akci
Tarwas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod golem2 23. 4. 2009 16:32

Keď nejaký filter, tak prechodový šedý.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod G.M.CH. 23. 4. 2009 20:15

Pri fotení západu slnka samotná atmosféra predstavuje taký filter,že sa snímač pôsobením slnka poškodiť nemôže.Ani použitím dlhších časov,západ slnka predsa bežne bez akejkoľvek ujmy točím kamerou.
G.M.CH.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 4. 2009 07:13

ešte som nezažil, aby sa niečo podobné stalo,...slnko snímaču neublíži,...skôr si dávaj pozor na oči, keď budeš fotiť cez hľadáčik,...hlavne zo svetelnejším sklom,...(to platí hlavne pre tých, čo majú svetlejšie hľadáčiky)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod havr 24. 4. 2009 07:41

Ondrej Bobek píše:ešte som nezažil, aby sa niečo podobné stalo,...slnko snímaču neublíži,...skôr si dávaj pozor na oči, keď budeš fotiť cez hľadáčik,...hlavne zo svetelnejším sklom,...(to platí hlavne pre tých, čo majú svetlejšie hľadáčiky)


Presne toto me taky napadlo. Paprsky ktere prochazi pres optiku do hledacku... brrr.
To by pak nebyla jednooka jen zrdcadlovka :-(
havr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DavesMan 24. 4. 2009 08:02

No, ona ani ta světelnost nehraje takovou roli jako spíš ohnisko. Fotil jsem západ f=300mm (f/5.6) a pak mi tak 10 minut dost nepříjemně pálilo oko, že jsem skoro neviděl. A to jsem do toho čučel asi tak 10 sec. Je fakt, že tímhle sklem to vyšlo, že slunce je skoro přes půl fotky. EOS 40D.
Canon EOS 5D Mark II, Canon EOS 7D, EF 17-40mm f/4 L USM, EF 50mm f/1.8 II, EF-S 60mm f/2.8 USM Macro, Sigma 70-300mm APO DG Macro, Canon Speedlite 580EX II, Nikon CoolPix S51
DavesMan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 4. 2009 08:11

DavesMan,...a to si neskusal (ako ja) pevnu Minoltu 200/2,8 v kombinacii s Alpha 700 ,...uff:D:D
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 24. 4. 2009 11:39

Osobne jsem zkousel fotit primo denni slunce. To znamena i na nej ostrit. Osobne bych tohle ale urcite nedoporucoval bez nejakeho ochranneho prvku. Ja zvolil obycejne svarovaci sklo, pres ktere se da bezne do slunce divat. Pohuzel znicilo kresbu natolik, ze jsou ty fotky zcela nepouzitelne. Cilem bylo vyfotit neco takoveho:
http://www.astro.cz/_data/images/news/2 ... 9/SOHO.jpg


Treba nekdy priste. :-)
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod michal.kolesa 24. 4. 2009 13:24

Co kydž nemám zdrcadlovku, ale nějaký kompakt (Olynpus nmju 700) ?
Michal Kolesa
michal.kolesa@seznam.cz
michal.kolesa
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 24. 4. 2009 13:37

tak sa nemas vobec coho bat .... :P

o jedine oco sa jedna je velkost vstupnej cocky ... cim je vacsia tym viac svetla .....

_DAVE_ : nato sa predava taka folia vyzera ako alobal ale je sakra draha ... myslim ze stala cca 2-3k na hviezdarsky dalekohlad a neznesie temer nic, ani dotik prstami :P
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PhoenixG. 24. 4. 2009 14:11

_DAVE_: Když bylo zatmění Slunce, tak jsem si koupil v planetáriu takové brýle, s kterýma na to šlo hezky koukat, řekl bych že budou slabší než svařovací sklo, tak by to s tím možná mohlo jít
PhoenixG.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 24. 4. 2009 14:57

No byl to jen takovy pokus, mozna to jeste nekdy prubnu.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cabannos 24. 4. 2009 15:48

Ano, slunce čip poškodit může. Pokud dojde k přímemu kontaktu snímače a výše jemnovaného vesmírného tělesa, je pravdepodobnost poškození stoprocentní. Z toho vyplývá, že je velice vhodné zachovat patřičný odstup od této hvězdy. Odobrníci doporučují vzdálenost 149,6 mil. km cca.
Fotím, tedy jsem.
cabannos
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 4. 2009 15:55

Ano může. Dochází k tzv. slepnutí čipu.

Zrcadlovky jsou k tomuto méně náchylné, protože světlo dopadá na čip jen při focení a ne při zaostřování (jako u kompaktů).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků