Tamron 17-50 Jak vybrat správný

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod víík 7. 2. 2009 17:00

Dobrý den, už dlouho uvažuju o koupi světelnějšího objektivu. Jako nejpoužitelnější z levných mi přijde tamron. Bojím se ale nevyrovnanosti produkce. Některé obchody nabízejí možnost zkoušky objektivu před koupí. Snímky si můžu prohlédnout ihned na monitoru. Jak bych měl postupovat?
víík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 7. 2. 2009 18:38

Dojdi do obchodu, nejlépe s notebookem a foťákem :-)

No a pak už je to snadný, řekni si o víc kusů (2,3) . Pozor, malí prodejci mají kolikrát na skladě jen jeden kousek.

Pak si nacvakej fotky na ohniskové vdálenosti třeba 17mm, 24mm, 35mm 50mm postupně na různá clonová čísla (2,8; 3,5; 4,5; ... až třeba do clony osm).
Stačí cvakat do jpg, pak si fotky zevrubně prohlídni, porovnávej ostrost snímků v krajích na nižší clonový čísla. Počítej s tím, že na malý clony budou růžky trochu mázlé, rozpoznáš to tak, že si fotku zobrazíš 1:1.

No a ten kousek, který bude podávat nejvyrovnanější výsledky, tak ten kup.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod víík 8. 2. 2009 09:31

No je mi jasné, že bych měl prověřit FF a BF, ale nejsem si jistý co bych měl ještě zkusit. Jak mám třeba v prostorách obchodu prověřit protisvětlo a chromatickou vadu. Je to vůbec u tohoto objektivu nutné, nebo pokud najdu ostrý kus, budou i ostatní vady menší?
víík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 8. 2. 2009 11:08

Otázkou je, jestli Ti nějak zkouška na protisvětlo a chromatickou vadu pomůže. Myslím, že všechny objektivy se budou chovat více méně stejně. Ale opravte mě, mýlím-li se.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod calidore 8. 2. 2009 15:06

Nevyrovanosti kusů bych se bál u Sigmy, neznám nikoho, kdo by si na tohodle Tamrona stěžoval. Bude trošku měkčí u clony 2,8, od clony 4 je super ostrý, nad clonou 13 se kresba zase trošku zhoršuje. U svého mám trošku měkčí levý spodní roh i na vyšší clony, jinak je vše OK. Včetně FF a BF. Všichni, s kterými jsem to konzultoval, než jsem si ho koupil, tak něměli s FF či BF problém (asi 5 lidí). Jinak, co se chromatické vady týče, tak občas něco lehce aberuje, aberace je asi 1 pixel silná, fialová, ne moc výrazná, překvapivě ani moc neaberuje do protisvětla, spíše v silném bočním světle. Doporučuji tento web, tam se toho dozvíš více, včetně doprovodných obrázků: www.photozone.de
calidore
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirka S 8. 2. 2009 23:07

Udělej to tak, jak to popsal kelav. Možná bych cvakal jen clony 2.8, 4 a 5.6. Pak projeď na monitoru hlavně rohy, a to při 100% zobrazení. Vyber si ten, který bude mít nejlepší ostrost na nejnižší cloně. Od f4 už by to mělo být dost dobré v celé ploše.
Protisvětlo a CA neřeš, tady kusové rozdíly nejsou.

Btw, pokud calidore nikoho nezná, znamená to pouze a jen to, že nikoho nezná . Právě u tohohle Tamrona je dost velká kusová variabilita. Já si kdysi vybíral ze 4 kousků a divil by ses, jaké rozdíly tam byly.
Good luck.
;-)
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod calidore 9. 2. 2009 08:10

Jirka S píše:Btw, pokud calidore nikoho nezná, znamená to pouze a jen to, že nikoho nezná . Právě u tohohle Tamrona je dost velká kusová variabilita. Já si kdysi vybíral ze 4 kousků a divil by ses, jaké rozdíly tam byly.
Good luck.
;-)


No, ty jsi nějaký chytrý. :) Jsem asi psal, že jsem to konzultoval s 5 lidmi, kteří ho vlastní a nikdo si na FF a BF nestěžoval, ani já, který ho taky vlastním. Prostě tento objektiv prostě nemá moc proměnlivou kvalitu.
Jestli ti tohle nestačí, mohu ti lidi jmenovat i poslat adresy mailů. :)
calidore
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mene.T 9. 2. 2009 08:46

calidore píše:
Jirka S píše:Btw, pokud calidore nikoho nezná, znamená to pouze a jen to, že nikoho nezná . Právě u tohohle Tamrona je dost velká kusová variabilita. Já si kdysi vybíral ze 4 kousků a divil by ses, jaké rozdíly tam byly.
Good luck.
;-)


No, ty jsi nějaký chytrý. :) Jsem asi psal, že jsem to konzultoval s 5 lidmi, kteří ho vlastní a nikdo si na FF a BF nestěžoval, ani já, který ho taky vlastním. Prostě tento objektiv prostě nemá moc proměnlivou kvalitu.
Jestli ti tohle nestačí, mohu ti lidi jmenovat i poslat adresy mailů. :)



Před rokem a půl jsem tenhle objektiv vybíral ze 4 ks u Škody. Jen jeden z nich byl dobrý (všechny ostatní měly zásadnější problém v levém dolním rohu při cloně do 4), takže mé zkušenosti naopak říkají vyzkoušet a důkladně. Mimochodem, nejdřív mi dali ty tři horší a až pak vytáhli ten dobrý, takže se myslím, že o tom dobře věděli a zkoušeli nejdřív prodat ty horší. Předpokládám ale, že většina uživatelů v praxi nějakou kresbu v rohu na F4 neřeší, u portrétu je to jedno, ostatní se víc cloní..
Mene.T
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 9. 2. 2009 09:57

jo a pozor, na 17mm je rovina ostrosti vypoukla, takze ve vzdalenosti kde je ostry stred nebudou max. ostre i rohy
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jeffe 9. 2. 2009 18:01

U tohohle objektivu se opravdu vyplati vybrat si konkretni kus, clovek muze byt velice spokojeny a taky velice nespokojeny. Videl jsem lepsi kusy, horsi kusy a taky jeden velice nepovedeny.
Superforum - v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství :D
Jeffe
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka S 9. 2. 2009 18:03

2 calidore: Mně to naprosto stačí, díky za nabídku, není třeba. :-)
Howgh.

2 víík: Důvěřuj, ale prověřuj. ;-)
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod WarCZ 29. 3. 2009 11:42

Otec ho pořídil a při srovnání zjistil že je lepší ( na 50mm ) než 50mm Canon s pevným ohniskem čemuž nemohl uvěřit ale říkal že při vyšších clonách mu nabíhali lepší časy...
https://zabovreska.webnode.cz/
Hodinky: Pebble Steel
Registrován od 19. 2. 2006
WarCZ
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferrry 24. 5. 2009 21:42

Jen tak btw, kdyz to tu vidim..
WarCZ: no ja tedy nevim, ale opravdu pochybuju, ze ten Tamron je na ohnisku 50mm lepsi, nez pevna 50ka od Canonu (at uz je to jakakoliv)..co se tyka kresby, tak jsou urcite nesrovnatelny, ve vsech dalsich faktorech (vinetace, aberace..) si myslim to same..nicmene mne prijde, ze tady jako srovnavaci faktor beres to, ze Tamron ma vyssich clonach kratsi cas, ale to je podle mne blbost, protoze ta musi byt na stejnych clonach stejna, psis bych rekl, ze problem byl v mereni expozice (nebyla na stejne misto pri stejnem svetle), protoze kvalita "skla" pri stejne clone opravdu nehraje roli..
"Life is just a game..let's play" FK
Ferrry
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 24. 5. 2009 22:06

Ferrry: na 2.8 bude pevna padina lepsi, ale od F4 je ten Tamron, alespon muj kousek na Nikonu, velmi ostry a na F5,6 mimoradne ostry.Take ma prijemny "kulaty" bokeh.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferrry 24. 5. 2009 22:35

player: Jasne, verim ze je ten Tamron ostry, nicmene si stejne myslim, ze na pevny sklo stejne nema..natoz aby byl lepsi!
"Life is just a game..let's play" FK
Ferrry
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků