Metz MB 58 + nikon D80 a nikkor 85 mm

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Wild_cz 24. 2. 2009 19:41

Zdravím vás, zrovna zvažuji o koupi tohoto metzu, ale mám tu jednu věc, která mi není jasná. Nějčastěji používám objektiv 85 mm f 1.8 na focení portrétů a ten na mém nikonu D80 dá v přepočtu na kinofilm nějakých 127,5 mm .. Metz dokáže zazoomovat do 105 mm - bude to mít nějaký vliv na focení mých portrétů ze vzálenosti cca 1 - 5 metrů ? Přemýšlím, ješte o SB800, ale vyjde mě o tisícovku dráž a bojím se ostření s objektivem 18-70 mm.. Díky, za info a rady. Martin
Marťas, Nikon D80, Nikkor 18-70, nikkor 85mm 1,8, metz 58 AF-1
Marťas, ipod classic, jays d-jays, koss porta pro, Grado SR 125
Wild_cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wild_cz 24. 2. 2009 20:05

jde mi jen o to, zda bude ten blesk kompatibilní s mým objetkivem nikkor 85 mm 1.8 na nikonu d80 .. :)
Marťas, Nikon D80, Nikkor 18-70, nikkor 85mm 1,8, metz 58 AF-1
Marťas, ipod classic, jays d-jays, koss porta pro, Grado SR 125
Wild_cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ggrand 24. 2. 2009 20:21

Wild_cz: mam jak MB 58, tak SB800, a muzu rict, ze SB800 je lepsi. To ceho se obavas, tak te muzu uklidnit, ze urcite nebudes bliskat naprimo jako hl. svetlo(treba v mistnosti) ,takze te nejake prepocty ohnisek nemusi zajimat( myslim ze prepocet ohnisek ma az mb 48 a SB900). Co te ale urcite bude brzdit je dlouhy cas horeni vsech metzu, myslim ze je to neco kolem 1/125-1/180 sec na plny vykon, coz muze v praxi znamenat, ze za dne nedostanes z blesku plny vykon na 1 ranu. S casy rychlejsima nez je x-synchro fotaku neni problem,ale zase silene klesa dosah(ale to je u vsech blesku stejne). Jinak 2. reflektor nepouzivam, protoze dela ostre stiny jako interni blesk+zasahuje nejak do automatiky a expozicni vysledky nejsou tak dobre jako bez nej. Dalsi docela dulezita vec a hl. duvod, proc jsem si poridil SB800 je, ze Metz ma oproti Nikonu hodne slabe cidlo externiho odpalovani internim bleskem, coz v praxi znamena, ze treba pri nocnim focenim neodpalim metze dal jak asi 2 metry, coz s Nikonem neni zadny problem.Nikon je na vsech ohniscich krome 105mm silnejsi nez Metz(takze ma lepsi vysledky blyskanim o strop atd).Nikon piska pri nabijeni, Metz ne. Objektiv 85/1,8 mam a zadne problemy nezaznamenany.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Wild_cz 24. 2. 2009 20:29

Díky, za rady. A pokud bych fotil s tím bleskem napřímo, tak budu mít nějaké problémy s expozicí ? když nastaví záblesk na 105 mm a já mám na objektivu tech 127 mm .. ? Díky za rady
Marťas, Nikon D80, Nikkor 18-70, nikkor 85mm 1,8, metz 58 AF-1
Marťas, ipod classic, jays d-jays, koss porta pro, Grado SR 125
Wild_cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wild_cz 24. 2. 2009 20:32

ta rychlost záblesku mi takový problém nedělá, protože málokdy se při vocení portrétů dostanu nad 1/200 ..
Marťas, Nikon D80, Nikkor 18-70, nikkor 85mm 1,8, metz 58 AF-1
Marťas, ipod classic, jays d-jays, koss porta pro, Grado SR 125
Wild_cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kelav 24. 2. 2009 21:11

Ahoj, měl jsem Metz 48 AF1. používal jsem ho asi dva měsíce, na takovéto občasné blejsnutí super, ale na seriózní práci to moc není. Lepších výsledků jsem dosahoval v manuálním režimu. TTL režim byl docela nevypočitatelný. Ještě bych podotkl, že AF LED oproti nikon blesku také o stupeň horší (slabší).

Spíš bych doporučil připlatit pár kaček a rovnou jít do SB800 nebo SB900.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 24. 2. 2009 21:55

Wild_cz: 105mm bez problemu
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 25. 2. 2009 01:51

ohnisko vubec neres,mam SB800 a bez problemu dava korektne 300mm.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod durandal 25. 2. 2009 13:59

Ahoj, ja mám Metzku s mým kanonem 400D a nemuzu si ho vynachvalit. Nevim jak na Nikonech, ale na canonu ma prepocet ohniskove vzdalenosti, staci to povolit v menu. Výkonostně mi stačí. Co se tyče portretu, tak pokud ho budes mit mimo telo a pres destnik, tak nemusi resit zadnou ohniskovou vzdalenost, stejne se ti to rozptyli a uhel zaberu destniku je jiny nez objektivu. Co se tyce odpalovani, pouzivam ho s canonackym transmitterem a v pohode venku i vevnitr. Nemuzu sice porovnavat, ale IR je dosti silne, samosebou na kratsi vzdalenosti. Tezko zamerit neco v desitce metru. S tou delkou horeni nevim, nejak jsem to neresil a nemam moc tucha, na co to muze mit vliv? Vysokorychlostni synchro pracuje v poradku, pri kratsich casech nez x-synch hori blesk stejne kratsi dobu, ne? Vysvetli mit o nekdo? Ale pokud stoji origos blesk nikon o litr vice, sel bych do originalniho prislusenstvi.
durandal
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 25. 2. 2009 15:52

takze z manualu na metze: vykon 1/1 (coz za dne urcite se bude pouzivat na projasnovani stinu) trva 1/125 sec, takze pokud ma muj fotak x-synchro 1/320(1/250) tak mi to urcite sebere 2/3 EV z vykonu blesku.No a proc to tak moc resim? Protoze z praxe je to tak, ze vykon blesku bez ryhle synchronizace staci napr. nekam k 5metrum, ale s rychlou synchronizaci stezi na 2m. Proto se snazim drzet pres den casy do 1/320(250),ale tam zas narazim u metze na problem, ze nevyuziju jeho plny vykon, coz se pri foceni za dne bezne potrebuju. Dalsi stupidita vyvojaru je, ze pro Canon povoli prepocet ohnisek, ale pro Nikon nikoliv ani v nejnovejsim firmwaru.

player: co to znamena, ze SB800 dava korektne 300mm, kdyz ma reflektor do 105mm?
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 25. 2. 2009 16:17

To znamena, ze nevidim jediny duvod, proc se zabyvat ohniskem, pokud nefotim predmety vzdalene 200m nebo naopak blejskam rybimu oku.Korektne, rozumej s vyvazenou expozici, mi SB800 pobere bez problemu ohniska 17-300mm, bez prepoctu.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ggrand 25. 2. 2009 17:13

player: treba protoze pokud by blesk bral v potaz prepocet ohniska, tak by musel by blyskat na nizsi vykon=rychlejsi nabijeni, dyl vydrzi baterky..
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod durandal 25. 2. 2009 17:26

Ahoj, diky za odpověď vzhledem k délce hoření blesku. Moc jsem to nepochopil. Když budu na synchro čase (1/200s)a budu blizkat venku pro projasnění stínu, tak blesk Metz bude hořet asi těch 1/125 sekundy? a to vadi?

Ja myslim, ze kdyz mám dva blesky s výkonem 58 a jeden hoří 1/5s a druhý 1/100s, tak je to jedno, pokud budu fotit rychlostí 1/200s. oba pokryjí scénu se stejným světlem, ale jeden bude svitit dele nez druhý a plýtvat energii (nábojem). Ale to je jedno, kdyz oba maji stejny vykon, ne? Tedy ve skutecnosti nemaji, protoze ten jeden vydá vetsí energii.

V cem je tedy rozdíl?

DIky za polopatickou odpoved:)
durandal
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 25. 2. 2009 17:29

Vubec nechapu tuto tvou uvahu.Jak blyskat na nizsi vykon, jake rychlejsi nabijeni?Blesk musi nasvitit scenu tak, aby byla korektne exponovana.Ohnisko objektivu s tim nema vubec co delat, podstatna pro blesk je vzdalenost mezi fotakem a zaostrenou vzdalnosti(plus clona a citlivost samozrejme).A podle toho se urcuje vykon blesku.A je uplne jedno, jestli fotim objekt na vzdalenost 5m s objektivem s ohniskem 50mm nebo 500mm.
Pokud ti jde o zmenseni zorneho uhlu vyzarovani bleskove hlavy, tak ta uspora energie zas tak extra velka neni, u tazatelova pripadu buda hrat naprosto zanedbatelnou roli.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ggrand 25. 2. 2009 18:35

player: aha, tak to potom vse vysvetluje,ono totiz ohnisko (lepe receno uhel zaberu) objektivu ovlivnuje moderni blesky. Cim mas delsi ohnisko, tim uzsi zaber mas, a takze blesk nemusi osvetlovat velikou plochu jako pri foceni sirouhlym objektivem a proto tok svetla zuzi na uhel zaberu, jaky potrebujes, tim se ti zvysi jeho vykon. No a ted si vem, ze kdyz fotis napr. s 70mm ohniskem, tak pro tebe je uhel zaberu u aps-c zrcadlovky podobny jako 105mm u kinofilmu,ale blesk nevi,ze nefotis na kinofilm a funguje se 70mm,takze zbytecne vyzaruje sirsi uhel zaberu nez je potreba.Takze pokud by blesk vedel, ze pouzivas DX zrcadlovku,tak by nastavil 105mm a tim by osvetlil presne plochu, kterou potrebujes a ne i to okolo->spotreboval by na to mene energie=mene energie by odeslo z kondenzatoru a ten by se pak rychleji nabil...probuh koupit si blesk za vic jak 10 000 a nevedet co to v nem hrka pri zoomovani je teda divne.

durandal: prave naopak, pokud hori zablesk 1/5s a ty ho utnes zaverkou 1/200s, tak pro fotku ziskas pouze vykon blesku jako by horel jen 1/200s,cili v tomto imaginarnim pripade zdaleka nemas jeho maximum. V praxi takto z metze pri x-sinchru dostanes tak 0,8-0,9 vykonu
ggrand
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků