Canon 1000D a ostření

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod irmo 20. 10. 2008 12:49

no to by si sa divil scim vsetkym sa da stretnut :)

ono je to vsetko fotene s tim lacnym teleobjektivom od canonu??? porovnaj to so svojim 18-55 IS setakom ;-). Tam by som hladal problem.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zvejkus 20. 10. 2008 13:21

irmo, jaké jsi měl na mysli porovnání? Jaký laciný teleobjektiv od Canonu? Trošku jsem to nepobral, asi už stárnu. :D

Mám tyhle objektivy:
1. Canon EF-S 18-55mm IS 1:3.5-5.6
2. Tamron AF Aspherical XR 28-200mm 1:3.8-5.6
3. SIGMA 70-300mm 1:4-5.6 APO

Většina těch fotek co jsem posílal byla focená tím Canonem, i když od Tamronu se to moc kvalitou nelišilo, bych řekl.
Zvejkus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 20. 10. 2008 13:30

hmm ja som otvoril 3 fotky a ohniska boli 200mm 107mm a 55mm ;-) a v uvode tusim pises iba o 18-55 IS ...

no myslim, ze s tich 3 bude naostrejsi ten 18-55 IS ...

podla fotky toho pravitka to vyzera bit OK ... proste cca to co sa od toho da ocakavat. Ostatne mi prijde boj s malou HO ... (bud zle zaostrene alebo na nespravne miesto, nedostatocna clona)
Skus fotit vonku tak na clonu f8 pokial tam to bude ostre tak problem vo fotaku nebude.

p.s. ten pes mi prijde preostreni v Adobe ...
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zvejkus 20. 10. 2008 14:28

Mě se z těch fotek nejvíc zdála ostrá úplně jiná a ta měla ohnisko tuším 28mm(přítelkyně v autě).

Teď jsem zkusil udělat pár fotek přes Av režim na clonu f8. Podle rady jsem to hodil do RAW, tak snad to přečtete. U makrofotek se foťák trochu nechytal a přesvětlil scénu.

http://www.iskladka.cz/download.php?fil ... g_0107.cr2
http://www.iskladka.cz/download.php?fil ... g_0108.cr2
http://www.iskladka.cz/download.php?fil ... g_0103.cr2
http://www.iskladka.cz/download.php?fil ... g_0112.cr2
http://www.iskladka.cz/download.php?fil ... g_0113.cr2
Zvejkus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 10. 2008 14:41

Tie dlhe expozicne casy bol asi "boj s HO" :-)
Tiez som si to vsimol .. a to som mal Canon 450D v ruke len par minut...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zvejkus 20. 10. 2008 15:07

Pravděpodobně to něco takového asi bylo. Zkoušel jsem to během dopoledne v méně osvětleném interiéru. Venku na clonu f8 i vyšší jsou časy celkem ok. Asi si hold budu muset pořídit ještě nějakej slušnej stativ, aspoň ty fotky nebudou vypadat jak když mam Parkinsona. :-D

Předpokládám, že EOS 450D je cca stejný jako 1000D, takže to bude trpět stejnými neduhy a vlastnostmi.

irmo: Myslíš, že ten pes je přeostřený? Já ho tu mám na ploše windows 1280x1024 a vypadá to docela pěkně. I když přiznávám, na malé fotce 10x15cm to přeostřené být může.
Zvejkus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 21. 10. 2008 06:50

prijdemi to preostrene (najme okolo oka) ale je to vec vkusu ..., ten pes je ukazka jak male HO mas na DSLR a treba stim pocitat.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod naciniak 21. 10. 2008 08:01

Ja som akurát riešil podobný problém v téme http://digiforum.zive.cz/viewtopic.php?f=212&t=1053568&sid=8e2a06e7765788b4dc98da60931ab5e9

Mohol by som ťa poprosiť o jednu láskavosť? Kedže máš takmer totožný fotoaparát (technicky sú veľmi podobné), mohol by si pre mňa urobiť jeden test?

Tú istú fotografiu (najlepšie vzdialený text - prípadne ciferník hodín) by si zaostril cez hľadáčik (za použitia stredového bodu) a vybral najostrejšiu fotografiu. Potom by si prehodil do režimu "živého náhľadu - live view" a prestavil mód zaostrovania na "živý - pri ktorom sa nesklápa zrkadlo" - teda "Contrast detect AF". Mne sa totiž vždy podarí spraviť ostrejšiu fotografiu cez druhý spomínaný mód. A samozrejme, rád by som vedel či to je v poriadku.

Inak tvoje fotografie mi z nejakého dôvodu nejdú načítať. Ukáže sa mi iba veľké množstvo reklám, ale uložená fotografia nikde.. Kde robím chybu?

Budem ti veľmi vďačný ak si na túto malú skúšku nájdeš čas a dáš mi vedieť.
naciniak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 21. 10. 2008 08:09

fotografie mas mozno zablokovane v IE active-X ci nieco take ;-), proste javascriptom sa podhodi okno na stahovanie az o 10s ....
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod naciniak 21. 10. 2008 08:25

To bude ono.. blokujem totiž všetko čo sa dá :)
naciniak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 10. 2008 09:09

Este ma napadla jedna moznost k tym dlhym casom: kedze s vacsou hodnotou F sa zaroven zmensuje aberacia a zvacsuje ostrost, mozno je to naschval.
Kedze setak od Canonu ma celkom dobru stabilizaciu, moze si to dovolit.

A kedze (pokial viem) nema korekciu aberacie vo firmwari (na rozdiel od Panasonic-u alebo Nikon-u), tak si myslim ze sa snazi zvysit F vsade kde sa to len da...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zvejkus 21. 10. 2008 14:02

naciniak: Není problém. Určitě ten testík udělám, teď jsem zrovna přijel ze služební cesty a mám odpoledne ještě napilno, tak se k tomu dostanu asi až zítra ráno nebo dneska večer. Pokud ti ty fotky nejdou stáhnout, tak ti je můžu poslat přes icq nebo email, stejně tak i ten testík.

irmo: Abychom si rozuměli, pojmem HO myslíš hloubku ostrosti? Pokud ano, v době focení jsem to měl nastaveno na Picture style Standardní s Ostrostí 3, takže je pravda, že byla malá. No jo, tahle všechna nastavení ještě nemám zmáknutá.

Ganec: Hmm, asi máš pravdu, nějaký podobný záměr v tom asi bude. Seťák od Canonu je docela dobrý objektiv. Bohužel já potřebuju docela často fotit něco, kam se nemůžu přiblížit. Takže mi nezbývá než použít ten Tamron nebo Sigma objektiv. Podrobnosti o nich už jsem tu psal. Ale uvažuju, že bych koupil něco pořádného. Nemáš nějaký typ slušný zoom objektiv od Canonu?
Zvejkus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 21. 10. 2008 14:27

Este raz prispejem:p
HO = hlbka ostrosti = aky velky rozsah /mm, cm, m, km/ pred a za zaostrenym miestom bude este ostry,....malu HO maju typicky teleobjektivy, velku /tj ostre skoro vsetko/ sirokace /napr. 10-20mm/
Ostrost samotna je uz nieco ine,...ja ale odporucam pri foteni do jpeg priblizne 5.... a neprehanat to pri doostrovani, ak je vidiet na tom psovi! :D -vsetkeho vela skodi,...aj neprirodzenej ostrosti....
Dobry objektiv od Canonu je napr. 70-200 f4L /asi 14tis Kc/: http://www.megafoto.cz/product_info.php ... cts_id=260
Ak by si chcel stabilizovane sklo, tak je celkom slusny aj 70-300 4-5,6 IS, no kvalitou obrazu zaostava za L-kom: http://www.megafoto.cz/product_info.php ... ts_id=1348
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod naciniak 21. 10. 2008 20:33

No páni.. Urobil som menší test. Kto si chce pozrieť, po kliknutí na náhľad sa dostane k obrázku v plnom rozlíšení.

Obrázek

Prvé je Autofocus na základe kontrastu, druhé je bežný autofocus cez hľadáčik. Pri manuálnom zaostrení bol výsledok samozrejme vynikajúci a rovnal sa prvému snímku. Ide o 100% výrezy.

Prosím poradte mi či mám foťák dať do servisu, prípadne vrátiť(stále mám čas, kupované cez net) a kúpiť druhý, pričom budem dúfať, že túto vadu (ak ide o vadu) mať nebude.

Za každú pripomienku vám ďakujem.
naciniak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Doodoo 21. 10. 2008 21:03

Nemam sice liveview, ale fotak mi aj bez neho ostri presne (Nikon D80 + Tamron 17-50 f2,8)
Dnes som to skusal na focus test obrazcoch
Podla toho obrazka by som to asi vratil (vyuzil kupu cez internet)
Este by bola dobra taka ista skuska s inym objektivom
Ak mas pouzivat iba LW, tak to by som si asi rovno kupil kompakt :)
Lenovo ThinkCentre A60 8979-35G
Doodoo
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků