Leica 50mm/f0,95!!

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 15. 9. 2008 15:28

Leica predstavila zopár noviniek, medzi ktorými nechýba ani takýto "extrémny" objektív:
http://www.dpreview.com/news/0809/08091 ... _f0_95.asp
Fotenie s podobným sklom by mohlo byť naozaj nevšedné, zaujímal by ma obraz na plnej diere, ak niekto nájde prvé zábery, nech prispeje:)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xttt 15. 9. 2008 15:43

Nádherný objektiv! Je to zřejmě inovace Noctiluxu 50mm f1.0.
Má bajonet M, takže je jen pro M7, M8 a Bessu, CZ Ikon.

To musí být dost těžké s takovým objektivem zaostřovat! Kvůli nepatrné hloubce ostrosti.
Už s mým 50/1.8 je to na plnou díru zdlouhavé. A to je ten 50/0.95 ještě o 2 clony světelnější!
Nikon FM10 + 50/1.8, 35-70, Tamron 80-210, Nikon D40 + 18-55
www.temnakomora.cz - spousta informací o klasické fotografii a temnokomornictví
xttt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anonymni 15. 9. 2008 16:00

no myslim si, ze nas bezne smrtelni to nemusi vubec trapit. V ramci predpokladane ceny je to sklicko pro par vyvolenych :)
anonymni

Odeslat příspěvekod xttt 15. 9. 2008 16:12

Ano, určitě. Cena, to je velká bolest všech Leica objektivů i těl. :-/
Nikon FM10 + 50/1.8, 35-70, Tamron 80-210, Nikon D40 + 18-55
www.temnakomora.cz - spousta informací o klasické fotografii a temnokomornictví
xttt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Karmmi 15. 9. 2008 18:39

No... Za 200 000Kč tu světelnost asi budu muset oželet... Ale jinak pěkné :-)
Karmmi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 16. 9. 2008 06:52

co to vlastně znamená světelnost F0,95, kromě toho že clona má větší průměr než je ohnisková vzdálenost
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 9. 2008 09:19

Ze mozes fotit v riadnej tme a hlbka ostrosti je velmi atraktivna na vyslednych fotkach. Urcite bude zaujimavy obraz, ked sa pricloni na f1,4 - mozno sa nude dat bezne pouzivat aj takato hodnota, ktora je na beznych 50tkach na hranici pouzitelnosti /aj ked ja s nou fotim pravidelne a obraz mam OK/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 16. 9. 2008 12:18

mno tak jsem to nemyslel, ale jestli je světelnost f/1 nějaká hranice, nebo něco s lidským okem, tak jsem to myslel
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jan Čerbák 16. 9. 2008 13:51

2SkyHawkCZ: Čistě teoreticky, při pohledu tímto objektivem (přes DSLR) byste měl vidět scénu světlejší, než pouhým okem. Bylo to psáno již o objektivu Canon 50mm F0,95, který se vyráběl dříve.
Jan Čerbák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymni 16. 9. 2008 14:45

mno to nechapu, pri f1 by melo jit na cip tolik svetla, kolik ho je pred cidlem. V pripade nizsi f se tam dostane vice svetla, nez je ve scene? A to jak? To pri dejme tomu f0,0001 z toho budeme mit nocni videni?
anonymni

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 16. 9. 2008 14:58

podle Jana Čerbáka není světla víc než před objektivem, ale víc než ho vidí samotný oko, ale nevím nevím
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 8j-j8 16. 9. 2008 15:16

@ xttt : na leicách se hlavně neostří přes objektiv, vidíš obraz v hledáčku, kterej je průhledovej a zaostřeno máš, když se ti v hledáčku spojí dva obrazy do jednoho.
ale přijde mi, že za takový zvýšení světelnosti je ta cena trochu neúměrná.
8j-j8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 16. 9. 2008 15:21

průhledovej hledáček a výměnný objektivy?
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jan Čerbák 16. 9. 2008 15:30

SkyHawkCZ píše:podle Jana Čerbáka není světla víc než před objektivem, ale víc než ho vidí samotný oko, ale nevím nevím

Mě tato informace také připadá jako sci-fi, ale mám ji z několika důvěryhodných zdrojů. Sám se ale za obdobníka na optiku nepovažuji. Jinak, s pomocí clony F1 je definován jas scény o hodnotě 1 EV, jako takový jas, který je korektně exponován při citlivosti ISO 100, expozičním čase 1 sekunda a cloně F1.

SkyHawkCZ píše:průhledovej hledáček a výměnný objektivy?

Leicy M8 a M8.2 (a řada dalších) mají průhledový hledáček. Nový Panasonic G1 je také kompaktem s hledáčkem, ale s elektronickým, nikoliv s průhledovým. Než jsem se dostal ke své první SLR Praktice, tak jsem fotil s ruským dálkoměrem Fed 2. Ostření přes průhledový hledáček (s ostřícím hranolem) je nejen možné, ale i přesné, neměl bych tedy o správné zaostření se světelným objektivem obavy.
Jan Čerbák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 16. 9. 2008 17:21

Poprosil bych o logicke(technicke?) vysvetleni, jak muze sklenena cocka v objektivu zpusobit jasnejsi videni, dekuji.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků