Nikon D80 + Sigma 10-20/F4-5.7 EX DC HSM

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod smeli 29. 5. 2008 21:47

Chystám se na dovolenou do Švýcarských alp a rád bych si na tuto cestu pořídil nějaký lepší aparát. S tělem Nikon D80 jsem již stoprocentně rozhodnuý :love: , avšak nevím jaký objektiv k němu. Hlavně fotím krajinu a makro, sem tam i nějaký ten portrét, ale první uvedené jsou prioritní. Jde mi hlavně o co nejširší ohnisko, avšak ne rybí oko s pokud možno co nejlepší kresbou a také cena by nemusela být extra vysoká. Jsem jen nadšený amatér a nezkoumám lpi a jiné věci 8-D , ale jde mi hlavně o reálnou fotografii. Děkuji za rady :-)
8) Nikon D80 + Nikkor 18-70/3,4-4,5 + Nikkor AF 50/1.8D + SanDisc Extreme IV 4GB + Kenko Pro1d CP + Marumi CG + Nikon SB-800 8)
smeli
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka S 30. 5. 2008 08:12

Nic širšího než ta Sigma zatím na APS-C není. Majitelé jsou obvykle spokojeni, pochopitelně nelze čekat super ostrost v rozích při 100% zvětšení, ale A4 tisk bude v poho. Použití je ale imo trochu omezené, makro ne, portrét v žádném případě, reportáž těžko. Pro report bude lepší Tokina 12-24, prý není špatná i nová Tokina 11-16, chystá se Tamron 10-24, ten ale bude bůhvíkdy.
Pokud bych měl mít jen jedno sklo na cesty, bez váhání bych pořídil Nikkor 16-85 VR.
Na krajinu je dostatečně široký, report, na delším ohnisku i nějaký ten portrét. Tohle sklo je ostré už od plné díry (ne jak mnohé zoom Sigmy, které sice začínají na f/2.8, ale aby byla fotka koukatelná, stejně se musí přiclonit na minimálně f/4).
Snad ještě k té krajině: fotka krajinky na 10mm (před cropem) je zajímavá, ale je třeba myslet na kompozici. Vhodný je nějaký objekt v co největší blízkosti, skoro pod nohama či takříkajíc na dosah ruky, čímž se vytvoří prostor. Horizont pořízený na široký konec bude hrozně vzdálený, bez podrobností, oko se nemá čeho chytit.
To jsem se rozkecal, sorry za chytračení, dobré světlo.
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod smeli 30. 5. 2008 10:17

Tak po tomhle sklu už koukám také dlouho a velice mě zaujalo, avšak mé finanční prostředky zatím nejsou na takové úrovni. Ale snad se to po pár brigádách spraví. To bych si vzal jako "setový" objektiv a už bych v nejbližších letech neuvažoval o ničem novém. Jen tak cena kdyby byla kolem 10 a ne 14 15 :-(. Snad ho do konce července zlevní na cenu kolem těch 10. To bych si potom pískal :-D A není zač se omlouvat. Rád si vyslechnu názory na focení. Zkušeností není nikdy dost a navíc když s focením teprve začínám. A děkuji za dobré světlo. Totéž přeji i Vám ;-)
8) Nikon D80 + Nikkor 18-70/3,4-4,5 + Nikkor AF 50/1.8D + SanDisc Extreme IV 4GB + Kenko Pro1d CP + Marumi CG + Nikon SB-800 8)
smeli
Návštěvník
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod smeli 30. 5. 2008 22:43

Nevíte jestli by se dala někde sehnat ta 16-85 v bazaru tak kolem těch 10 v nějakém slušném stavu nebo ještě lépe nepoužitá? :-O
8) Nikon D80 + Nikkor 18-70/3,4-4,5 + Nikkor AF 50/1.8D + SanDisc Extreme IV 4GB + Kenko Pro1d CP + Marumi CG + Nikon SB-800 8)
smeli
Návštěvník
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod Mene.T 14. 6. 2008 09:43

Vůbec bych nepřemýšlel a vzal D80 se seťákem 18-70 (dá se koupit za 5000, jsou jich plné bazary) a k tomu tu Sigmu 10-20 (bazarová za 9000). Na krajinu nepotřebuješ žádné světelnosti a cloníš kvůli DOF, takže zkoumání kresby v rohu na plnou díru je nesmysl a pověra táhnoucí se se Sigmou, co ji znám. S tímto rozsahem vyfotíš skvělé fotky v dobré kvalitě. 16-85 je sice hodně ostrý, ovšem po ostatních stránkách dost přeceňovaný. Sigma 10-20 je výborná objektiv a ohnisko 10 ničím, v případě potřeby, nenahradíš..
Mene.T
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 16. 6. 2008 17:20

smeli: ono vlastně mají pravdu všichni, kteří ti odpověděli, i když se v něčem neshodnou. Snad jen bych řekl, že pokud má 16-85 nějaké slabiny, tak pouze ty, které si přečteš v názvu objektivu. Žádné skryté. Tedy mám na mysli to, že nemá úžasnou světelnost, nicméně alespoň částečně kompenzovanou jak stabilizátorem, se kterým lze na f=85mm fotit na 1/8 s. (když se v záběru nic nehýbá), tak ostrou kresbou na plnou díru. Ten objektiv byl navržen aby nakrmil 12 MPx dé třístovky.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod obrjen 16. 6. 2008 18:21

Taky přemýšlím o Sigmě 10-20, ale docela by mě zajímalo jestli někdo máte zkušenosti s tímto objektivem ve spojením se systémem filtrů cokin. Zajímala by mě celková vinětce s filtrama. Díky za odpověď…
obrjen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 17. 6. 2008 10:43

Používám hodně Sigmu 10-20 se širokoúhlým (!!!) Cokin držákem, tedy tím, co má zásuvku jen na jeden filtr. K tomu používám Hitech 85mm přechoďák, Cokinů jsem se zbavil, protože táhly do červenofialova, ovšem držák a redukční kroužek jsem si ponechal, jelikož Hitech nebo Lee Resin stojí tolik jako kdyby byly ze zlata. Výsledky z -3EV přechoďáku mi vyhovují, držák nevinětuje, ale někdy může vinětovat na kraji tloušťka zatmavené části. Když si to představíš geometricky, tak prostředkem prochází paprsek kolmo, zatímco z krajů hodně šikmo a po úhlopříčce, která je delší. Protože zatmavení je v celé tloušťce filtru, tak se šikmým průchodem zatmaví víc.
Takže nevinětují rohy, ale kraje. Ale neřeším to, těch fotek, kde to bije do očí, je pár. Mnohem horší je Sigma 10-20 a polarizák. Na 10mm to udělá z oblohy modrý kalich - největší účinek polarizáku je kolmo ke slunci a díky záběru Sigmy ke krajím slábne!!
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod obrjen 19. 6. 2008 19:52

Díky za odpověď... :) S polarizákem jsem ani k tomuto objektivu nepočítal, ale přechodový filtry určitě zkusím... Teď ještě jestli tento objektiv nebo tamaron 11-18mm. No jo, musím to ještě prozkoumat.
obrjen
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků