Lumix DMC-FZ8 vs. FujiFilm FinePix S8000fd

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod PC-Man 11. 6. 2008 19:00

Ktory z tychto ultrazoomov by ste mi odporucili ? Doteraz som pouzival iba ultrakompakty, ale rozhodol som sa, ze si kupim nejaky ultrazoom.


Rozhodujem sa medzi:

Lumix DMC-FZ8
+ paci sa mi design
+ ma hladacik
+ podpora RAW
- makro az od 5cm
- nepodporuje AVI
- osobne preferujem AA baterie, tento ma vstavanu
- chyba mi detekcia tvare (neviem nakolko je to prakticka funkcia, nemam s tym skusenosti)

FujiFilm FinePix S8000fd
+ zoom az 18x
+ napajanie pomocou AA baterii
+ makro od 1cm
- chyba hladacik
- chyba mi ukladanie do RAW
- podozrivo nizka cena (ked ho porovnavam s inymi fotakmi s 18x zoomom, je o dost lacnejsi, neviem kde je hacik...)
- nepaci sa mi...


Skuste mi nejako laicky vysvetlit, co by ste mi odporucali skor. Ide mi hlavne o kvalitnu stabilizaciu obrazu a ciste fotky. Kludne mozte poradit aj ine pristroje (samozrejme v takejto cenovej hladine - cca 7000 Sk).
Potesilo by ma hlavne: makro od 1cm, aspon 12x opt. zoom, hladacik, aby to islo na SD karty, RAW format...

s tymi akumulatormi neviem, osobne som radsej za AA (kvoli tomu, ze v pripade nudze mozem namiesto nich pouzit klasicke nedobijatelne baterky, ktore zozeniem hocikde a v pripade "specialnych" akumulatorov sa obavam hlavne vysokej ceny pri kupe noveho... netusim, aku zivotnost zvyknu mat taketo akumulatory (kolko cyklov nabitia-vybitia, pokym zacnu stracat svoju kapacitu...)
PC-Man
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TA 11. 6. 2008 19:49

- ak Ti pri FZ8 chýba väčší zoom, tak je tu ešte FZ18, ale najdlhšie ohnisko nie je oveľa dlhšie - plusom je skôr to, že získaš dobré široké počiatočné ohnisko
- FZ8 nemá vstavanú batériu - je to Li-Ion - náhradnú neznačkovú kúpiš za cca 500 SKK
- funkcia detekcie tváre - tak to teda určite nie je životne dôležitý parameter ;)
- makro - či 5 cm alebo 1 cm, je to v zásade jedno - tak či tak nič nebudeš fotiť zo vzdialenosti 1 cm
- ak sa Ti S8000 nepáči, tak ho nekupuj :) - načo by si mal foťák, ktorý sa Ti nepáči?
- cena S8000 nie je vôbec podozrivo nízka ( čo by si potom povedal na UZ S5700 alebo S5800, ktoré sú ešte lacnejšie? )
- pozri ešte na spomínaný Panasonic FZ18 ( v megafoto.sk ho majú za vyše 8500 SKK ) alebo napr. Fuji S1000
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 11. 6. 2008 19:59

FZ-8 mi zaostí i na 2cm, detekce tváře? to je jen marketingový tah

nevím jaký má ten fuji ohniska, ale píšeš AŽ 18x zoom, to má FZ-8 taky

jinak šel bych do panasonicu, už jen kvůli hledáčku
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 11. 6. 2008 20:08

FZ8 má rozsah 36 až 432 mm, takže zoom je 12-násobný ;)
až FZ18 má 18-násobný zoom ( 28 až 504 mm )
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PC-Man 11. 6. 2008 21:49

TA píše:
- FZ8 nemá vstavanú batériu - je to Li-Ion - náhradnú neznačkovú kúpiš za cca 500 SKK


- sorry, zle som sa vyjadril, myslel som samozrejme tu Li-Ion (o tej neznackovej za 500 Sk som ale nevedel ;) )


TA píše:
- cena S8000 nie je vôbec podozrivo nízka ( čo by si potom povedal na UZ S5700 alebo S5800, ktoré sú ešte lacnejšie? )


- podozrivo nizka v tom zmysle, ze napr. taky Lumix FZ18 , ktory ma podobne parametre (takisto 18x zoom) je o vyse 3 000 Sk drahsi...


TA píše:FZ8 má rozsah 36 až 432 mm, takže zoom je 12-násobný ;)
až FZ18 má 18-násobný zoom ( 28 až 504 mm )


- jj, je to pravda, ale v popise sa uvadza, ze pri rozliseni 3 Mpx sa da pouzit nejaky extra opticky zoom 18x (sice, nechapem, ako sa lisi od digitalneho zoomu, kedze takisto asi len urobi akoby vyrez z fotky, kedze rozlisenie bude 3 Mpx... alebo mozno je to nejako inak prespekulovane)


BTW, uvazoval som aj o tej FZ18 (ta mi dokonca najviac vyhovuje, len je pre mna zatial relativne draha)... kedze kupu planuejm az niekedy zaciatkom septembra, mozno sa aj cena FZ18 priblizi k tym 7000 a pojdem do nej... :)
PC-Man
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 12. 6. 2008 13:44

Extra zoom u Panasoniců funguje tak, že po přepnutí na nižší rozlišení se na začátku zoomu bere obraz z celého snímače a downsampluje se na menší rozlišení. Jak postupuje zoom (mechanicky), tak se využitá oblast snímače stále zmenšuje, až od určitého bodu se začne využívat jen taková část uprostřed snímače, která odpovídá nastavenému rozlišení a tak to už je až do konce mechanického zoomu. Pro uživatele se to pak tváří, že místo 28-504 mm na 8 MPx se zoomuje například 28-650 mm při 5 MPx (číslo 650 jsem si vymyslel). Tento zdánlivý rozsah zoomu je tím větší, čím menší rozlišení se nastaví. Jde tedy také o využití výřezu pro zmenšení obrazového úhlu, ale s digitálním zoomem to nijak nesouvisí. Digitální zoom funguje tak, že se výřez resampluje na větší rozlišení. Při jeho zapnutí zůstává zdánlivý rozsah zoomu stále stejný, ale posune se k vyšším ohniskům. Navíc resampling znamená zhoršení kvality obrazu - což u slušně udělaného downsamplingu nehrozí (v rozeznatelné míře).
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod TA 12. 6. 2008 14:44

dovtedy však zlacnejú všetky modely - FZ8 by ale mohol ísť ozaj dole, keďže už dlho neprišiel jeho nástupca a v júli by sa to snáď mohlo zmeniť. Alebo žeby Panasonic zanevrel aj na tento modelový rad? V podstate už aj FZ18 by si zaslúžil nástupcu.
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slawall 10. 7. 2008 20:22

Mam totozne dylema...S8000 hledacek ma, na fotkach se mi taky nelibi, ale kdyz jsem ho videl za vykladni skrini, tak mi "spadla huba", protoze na zivo vypada fakt dobre...
Slawall
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků