MF u Nikonu D40

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod frouzman 16. 5. 2008 20:00

Mám dotaz ohledně manuálního ostření na D40.Mám Panasonic FZ50 a rád ostřím manuálně.Není to na FZ50 nic jednoduchého chce se to naučit.Moje otázka zní jestli je to na D40 snadnější či naopak uvažuji o koupi D40 a na AF-S objektivy s větším ''zoomem'' jaksi nemám fondy.Má někdo zkušenosti s těmito fotoaparáty?
''I believe in myself'' Intel Celeron D350 3.20GHz,Motherboard Asus P4S800D-X,HDD 2x80GB,1GB ram,NVIDIA GeForce NX6200Ax with AGP8X 256MB,C-Media PCI Audio Device
frouzman
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 16. 5. 2008 20:27

Jak se to vezme. Manuálně se u DSLR ostří mechanicky, přímo, bez elektrického přenosu pohybu jako u FZ50, takže ovládání je přesnější. V optickém hledáčku na to taky líp vidíš - má podstatně lepší rozlišení než elektronický. :) Hodně záleží na objektivu, některý má ostření strmé (což může působit problémy), některý pozvolné (což zase zdržuje). No a nakonec - nemáš k dispozici elektronickou lupu.

Neřekl bych lepší nebo horší ostření - řekl bych jiné. IMHO se dá naučit snáz a používat rychleji, než na FZ50.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod frouzman 16. 5. 2008 20:41

Díky za odpověd.Ptal jsem se,protože jsem tady někde četl,že má D40 malí hledáček.
''I believe in myself'' Intel Celeron D350 3.20GHz,Motherboard Asus P4S800D-X,HDD 2x80GB,1GB ram,NVIDIA GeForce NX6200Ax with AGP8X 256MB,C-Media PCI Audio Device
frouzman
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 16. 5. 2008 21:00

To je relativní. Jsou větší i menší hledáčky. Nejlíp jít do obchodu a porovnat.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilja2001 16. 5. 2008 21:57

Ještě jednu věc bych doplnil. Při namáčknutí spouště D40 signalizuje i v manuálním režimu zaostření rozsvícením zelené kontrolky v hledáčku. Ta je ale trochu utopena v levém dolním rohu.
ilja2001
Návštěvník

Odeslat příspěvekod russianblue 18. 5. 2008 16:15

frouzman píše:Díky za odpověd.Ptal jsem se,protože jsem tady někde četl,že má D40 malí hledáček.



to se dá řešit zvětšující očnicí...viděl sem teda na D70 naraženou jednu olympusí OM-1 a jde tam i ta na D80/200 tuším, že je to BK-21, ale nejsem chodící katalog.... :arrow:
a nebo si tam můžeš dát klínovou matrici, ale to by převýšilo cenu celého foťáku 8-)
russianblue
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod víík 18. 5. 2008 18:47

víík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jan Čerbák 18. 5. 2008 19:06

russianblue píše:
frouzman píše:Díky za odpověd.Ptal jsem se,protože jsem tady někde četl,že má D40 malí hledáček.



to se dá řešit zvětšující očnicí...viděl sem teda na D70 naraženou jednu olympusí OM-1 a jde tam i ta na D80/200 tuším, že je to BK-21, ale nejsem chodící katalog.... :arrow:
a nebo si tam můžeš dát klínovou matrici, ale to by převýšilo cenu celého foťáku 8-)

Manuálně většinou ostřím u statických scén (noční krajina, architektura, krajina, ... a hlavně u makra), kdy není problém vyfotit snímek, zkontrolovat jej a pak pro jistotu vyfotit s jiným zaostřením ještě jednu. Ano, s malým hledáčkem se manuálně ostří hůře, ale určitě bych netvrdil, že to nejde. To říkám z vlastní zkušenosti.
Jan Čerbák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod russianblue 18. 5. 2008 22:58

víík píše:http://kintarou.skr.jp/sanpo/D70_DK-21M.htm


super je to srovnaní hledačku s starým FM :D

sám používám převážně D50/70 bez této zvětšující lupy, takže vím jak to je. Na 50/1,4 je to fakt "super" :-( ani kontrola HO tomu nepomůže, když se ostří na blízko...
russianblue
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xcmaniax 19. 5. 2008 09:41

K tomu MF - ostrím ručně s 50mm 1,8 a je to v pohodě na statické objekty - tzn "řízený" portrét, nějaký krajiny apod. se jde na tu tečku spolehnout a po chvíli cviku budeš ostřit spolehlivě i na clonu 1,8. Ale na nějaké pohybující se objekty to moc nevidím.
xcmaniax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod matus141 2. 6. 2008 20:34

Mam nikon d40 a v poslednej dobe ostrim vacsinou manualne... (repsektive odkedy som si tu precital o tej zelenej bodke v hladaciku ;-) ) je to skvela vec a hlavne - niesi obmedzeny na tie 3 policka co mas k dispozicii... chce to len trochu cviku a vsetko ide ;-)
matus141
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Miloš 66 4. 6. 2008 15:05

Kup si D40x nebo D60 ty mají navíc elektronický dálkoměr ne jen signalizaci teď je zaostřeno
Miloš 66
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xcmaniax 4. 6. 2008 16:46

To jsem nevěděl, jak ten dálkoměr funguje při MF?
xcmaniax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Miloš 66 4. 6. 2008 18:27

Je tam stupnice bez čísel,která ukazuje jestli jseš zaostřenej nebo je zaostřeno před či za objekt podle zvoleného zaostřovacího bodu.Musí se to aktivovat v menu a po přepnutí na MF se objeví v hledáčku.Střed je zaostřeno a mimo jseš před nebo za objektem.
Miloš 66
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xcmaniax 4. 6. 2008 19:30

Tak to je celkem fajn, ne že by to omlouvalo, že tam není motorek, ale trochu to zvýší pohodlí při ostření.
xcmaniax
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků