Nikon D40 nebo Panasonic FZ50

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Nox 15. 5. 2008 10:16

Zdravím, rozhodl jsem se pro upgrade foto vybavení a rozmýšlím se mezi Nikon D40 + 18-55II F3,5-5-6G ED AF-S DX Black a Panasonic DMC-FZ50EG-K. Vím že se jedná o rozdílné technologie ale rád bych znal názor i ostatních lidí. Fotit hodlám hlavně přírodu, poměrně často fotím makro, a taky občas nějaká ta oslava či svatba (neprofesionálně).
Na FZ 50 mě láká zoom a stabilizace, na druhou stranu se trochu bojím o šum.
Na D40 mě láká že jde o zrcadlovku - tzn. možnost výměny objetkivu (ovšem v nejbližší době koupi nového objektivu neplánuji, setový bude muset vystačit nějaký ten měsíc), širší ohnisko oproti FZ50, ale trochu se obávám, že 6MPx bude omezení (hlavně kvůli výřezům a tisku velkoformátových fotografií).
Rád bych se dozvěděl kterému z těchto dvou by dal přednost hlas lidu. Takže předem děkuji za ohlasy.
Pro peníze je člověk schopen udělat cokoliv. Dokonce i pracovat.
Nox
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 15. 5. 2008 10:28

já bych šel určitě do Nikonu, nebo se ještě podívej po Nikonu D40x
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod USER47 15. 5. 2008 10:30

Z těchto dvou rozhodně D40.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilja2001 15. 5. 2008 10:38

Taky bych volil D40 a když ho vezmeš v kitu se dvěma objektivy, tak budeš mít i zoom a cena nebude příliš větší než FZ50.
A pokud ti chybí pixely, tak pak D40x nebo novou D60, ta už je cenově sice trochu výše, ale zase má v kitu stabilizovaný seťák.
ilja2001
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 15. 5. 2008 14:51

pixely naviac sú to posledné, čo by malo koho trápiť v súčasnosti pri kúpe foťáku
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 5. 2008 15:37

Nox píše:Vím že se jedná o rozdílné technologie ale rád bych znal názor i ostatních lidí.

Ine technologie?
Skor kompletne ine zameranie, aj ked velkost sa ti mozno zda porovnatelna.
S tym Nikonom mas po prepocte na kinofilm ohniskove vzdialenosti asi 36-105 (menej) a s FZ50 mas 35 - 420.
Teda "akoby bezny fotak" s 3x zoomom, no s lepsou kvalitou (a vymozenostami zrkadlovky).

Ak by si si chcel doplatit na zoomovaci objektiv s takym dosahom a svetelnostou ako FZ50 no na D40, tak v porovnani s cenou FZ50 sa nedoplatis...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka S 15. 5. 2008 15:45

Pochopitelně toho Nikona.
Mimochodem, co si představuješ pod velkoformátovou fotografií?
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 15. 5. 2008 16:01

Jestli je Nikon pouze se setovým objektivem, tak to zdaleka tak jednoznačné rozhodování není. Je otázka, co znamená "nějaký ten měsíc".
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 5. 2008 16:05

Podla toho na co .. ak chce nenapadne fotit svadobcanov z dialky, tak mu s tym objektivom ten Nikon nepomoze. Nablizko je isto lepsi.

Skratka: ak chces zoom, tak FZ50, ak zrkadlovku, tak D40.

BTW: upgradujes foto zariadenie z coho?
(lebo je velmi velky skok medzi kompaktom a zrkadlovkou, dokonca aj medzi kompaktom a ultrazoomom)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 15. 5. 2008 16:21

No právě...já neřikám že FZ50 bude vhodnější, to bych si takhle z fleku netroufl. Dokonce bych se taky klonil k D40, ale zdaleka ne jednoznačně, když vůbec nevím s čím Nox fotil dosud, jaké má zkušenosti, jak moc se chce focení věnovat, jestli by mu nevadilo v budoucnu několik objektivů a co znamená nějaký ten měsíc. Kdyby to měly být 2 roky, tak za sebe řikám, že je raději strávim s FZ50 než s DSLR a jediným objektivem 18-55mm f3,5-5,6.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Nox 16. 5. 2008 06:11

Děkuju za reakce. Zkusím to vzít nějak postupně. Větší MPx pro mě znamenají celkem dost. Doposud jsem fotil stařičkým Canonem Powershot G2, který má 4MPx. Funkcemi mi plně vyhovoval. V poslední době ale (kromě toho že začíná odcházet baterka, dvakrát mi spadl a je "rozvrzany", poškrábaný display, ...) doplácím na to, že pokud chci z fotky udělat výřez, upravit ji na širokoúhlou, ... tak mi ty MPx prostě nestačí. Proto se mi zdá skok ze 4 MPx na 6 MPx celkem nevýrazný a obávám se, že si příliš nepomůžu. Fotky posléze nechávám vyvolat na formáty A4, A3, příp. A2, a tam už nedostatek MPx je poznat.
Jinak mé zaměření je celkem široké, prostě fotím co se mi líbí - makro, přírodu, industrial, oslavy, portréty, ... takže pro FZ50 mluví jeho zoom a stabilizace, a pro D40 kvalita a široké možnosti použití (s různými objektivy). K těm objektivům - foťák budu kupovat, protože ten starý dosluhuje. Nehodlám do toho vrazit desetitisíce až statisíce, protože podle mého názoru foťák je jen základní kámen, zbytek umění fotografie je na fotografovy (samozřejmě na bahně se stavět moc nedá). Takže počítám s investicí do 15.000,- a dokud bude foťák fungovat tak nebude důvod upgradovat. Právě proto se bojím jit do D40 (i když má hodně plusů), protože nevím jestli vystačím se seťákem.
Takže asi tak. Každopádně děkuju za rady.
Pro peníze je člověk schopen udělat cokoliv. Dokonce i pracovat.
Nox
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tumek 16. 5. 2008 08:59

Na výřezy a A2 bude 6Mpx málo. Proto bych ti doporučil 10Mpx.
http://www.megafoto.cz/canon-eos-400d-c ... 18-55.html
http://www.megafoto.cz/nikon-d40x-nikko ... black.html
Já mám D40 a nestěžuji si, pořád se učím. Zrcadlovka je určitě pro kreativní tvorbu
vhodnější ovšem stojí to dost peněz, koupi aparátu se setovým objektivem to nekončí...
ale je škoda Tě strašit je to celkem příjemné utrácení peněz. A není kam spěchat...
tumek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirka S 16. 5. 2008 11:04

Při tisku o hustotě 300dpi a rozměru 12Mpix fotografie 4288 x 2848 pixelů /Nikon/ vychází bez interpolace rozměr tisku 36,3 x 24,1 cm. To je tak pro představu. Tím neříkám, že nic většího tisknout nelze, samozřejmě lze, taky je jasné, že na A2 se nebudu koukat z půlmetrové vzdálenosti, ale poodstoupím.
I 200Dpi tisk je docela snesitelný.
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 16. 5. 2008 11:37

Jednoduše přepočítávat megapixely na velikost výtisku je nesmírně zavádějící. Možná velikost výřezů a výtisků nezávisí pouze na rozlišení čipu samotného, ale na rozlišení celé soustavy objektiv-čip-zpracování obrazu. Jakmile přes některý z těchto článků potřebné detaily neprojdou, ostatní články to už nezachrání.
U Nikonu bude tím slabým článkem pravděpodobně setový objektiv, který stejně o moc víc než 6mpix nejspíš neutáhne. Něco jiného je jeho nová vylepšená a stabilizovaná verze 18-55VR, kdyby to měl být seťák na delší dobu, klidně bych ho bral, první ohlasy na něj jsou poměrně dobré.
FZ50 má sice papírově 10mpix, jenže už při ISO 200 maže šum tolik, že reálně bude v obraze míň detailů než u 6mpix D40 třeba právě s tím 18-55VR. Na vyšších citlivostech se bude rozdíl dále zvětšovat ve prosěch D40. Druhá věc ale je, že díky horší světelnosti seťáku a potřebě víc clonit budeš muset pro stejnou expozici nastavovat u D40 o 2-3 stupně vyšší citlivost.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirka S 16. 5. 2008 11:53

2 janfran: Souhlas, jistě. Objektiv by měl být o chlup lepší než jsou možnosti čipu. Četl jsem o tom před pár dny nějaké povídání a nedá se s tím nesouhlasit.
Jinak jsou výborné ohlasy na nový Nikkor 16-85 VR, který prý docela dobře kreslí už na plnou díru, a to i na 10Mpix D80.
Jirka S
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků