Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar. 20. 5. 2023 05:04

Já nemám problém se vrátit k zrcadlovce a dokonce ani ke kinofilmu (který si ale nechám vyvolat jinde). Hodně záleží na tématu a stylu focení, kolikrát mi návrat ke klasice focení zatraktivní.

Nikkor AF-S 24-120 mm f/4G ED VR nabízí atraktivní rozsah zoomu, má výborné mechanické provedení a je ostřejší do krajů, než jeho předchůdce. To je ta dobrá zpráva. Ta špatná zpráva je, že f4 omezuje použití na portréty a všechny další aktivity, které potřebuji světelnost, s tím nic neuděláte. A že je opticky horší, než pevné objektivy, což se týká prakticky všeho, ostrosti do krajů, bokehu a aberace, musíte udělat podobný kompromis jako u F předchůdce: “mně to stačí”. Pokud mi nevěříte, najděte si recenze, třeba na opticallimits. A ta ještě horší zpráva je, že z iPhonu 14 budou stejné nebo lepší fotky. Takže pro mne je Nikkor AF-S 24-120 mm f/4G prakticky stejně velký a nepřijatelný kompromis, jako byl u F předchůdce.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 20. 5. 2023 05:17

chvd píše:No ale vzdyt to vlastni uspokojeni je preci velmi racionalni duvod pro porizeni, ne? Neboli pokud je ten tebou zmineny amater takto spokojeny, je to v poradku, no ne?

Presne tak, naprosto souhlasim. Pointa toho prispevku je, ze to bude vzdy subjektivni a jen ja sam rozhoduji, zda mi to udela radost, nebo je pro me nakup zrovna tohoto kusu vybaveni hloupost. Pro me je k usmevu si to zkouset nejak objektivne racionalizovat, jasne jsou tu pripady, kdy namisto stareho kompaktu koupim zrcadlovku a konecne z oslavy v interieru prinesu fotky, kde jsou rozeznatelne i obliceje a ne jen zasumene fleky, ale o tom se tu patrne nebavime :)
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 5. 2023 06:58

Naprostý souhlas.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 21. 5. 2023 10:02

Nakonec to vypada ze u Fuji zustanu jako u druheho systemu, rozhodlo, ze se behem zari chystam na dovolenou ve Skotsku, kde se chci krajinarsky vyblbnout a vzhledem k neustalemu desti se moc pevne objektivy prehazovat nedaji, takze Fuji v tomto ohledu bude hodne ztracet na kombinaci Nikon Z7 a 24-120, ve hre je GFX a 45-100, ale to by se musela objevit zajimava nabidka.

Proc to zminuju, kouknul jsem se i na nabidku Nikon refubrished, kde to obcas byva opravdu hodne zajimave, ted to teda neni zajimave pro me, ale pokud nekdo shani Nikon Z9, tak ho tam maji se super cenovkou: https://www.nikon.cz/cs_CZ/promotions/refurbished
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 21. 5. 2023 13:47

Skusenosti Steva Perryho so Z8 a porovnanie so Z9.
V skratke:
- je to Z9 bez gripu
- horsia vydrz baterie
- velmi dobre vyvazena zostava aj so sklami Z600 a 800
- perlicka: Z8 ma rychlejsie reakcie AF ako Z9 so sklom Z 800
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 21. 5. 2023 14:17

To o té rychlosti jsem četl v nějaké jiné recenzi, je otázka, jestli se porovnává Z9 s posledním fw a i kdyby, třeba kdyby Nikon v rámce propagace Z8 do ní dal novější fw, tak je jen otázka času, kdy ten fw bude bude i v Z9. Ty měření nejsou laboratorní, já bych na základě nich řekl, že Z8 a Z9 jsou na velmi podobně, ne-li stejně. Že by Z8 bez gripu na tom byla s 800 PF ergonomicky lépe, než Z9, to si nemyslím s tím gripem je to podle v ruce vyváženější, o 400/2.8 Z nemluvě, ale určitě na tom bude Z8 lépe, než některá malá těla od jiných značek.

To nic nemění na tom, že Z8 nabízí hodně muziky za málo peněz, že ten poměr má o dost lepší, než Z9.

Steve potvrzuje kratší výdrž na baterii a menší buffer kapacitu při použití SD karty jinak, než jen v režimu Přetečení.

Kdyby byly Z9 a Z8 bez omezení k dostání, koupil bych Z9 nebo Z8 ? Psal jsem to vícekrát, kdyby bylo vše od Nikonu na skladě, tak bych koupil Z8 a grip, ne Z9. Budu Z9 prodávat a kupovat Z8? Ne. Přikoupím Z8 jako druhé tělo ? Zatím ne, to by udělal tehdy, když bych už používal jen skla pro Z řadu, dokud je kombinuji s F skly, tak spíše doplním Z skla.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 22. 5. 2023 06:49

Zcela obecná poznámka (přirozeně bez reálného osobního porovnání Z8/9) - já bych zas tak úplně principiálně vyšší rychlost levnějšího modelu nevylučoval... Ono to tu už v historii bylo vícekrát - výrobci prostě postupně ladí a optimalizují a i na pohled levnější model může mít zapracované různé postřehy, které ho posunou do čela (platí to nejen ve foťácích, já mám třeba stejnou situaci doma u modelářské RC soupravy, kdy je můj dražší starší typ objektivně v něčem horší než jeho nástupce z oblasti cenově o dost nižší).
Přirozeně je i možné, že jen vylepšili firmware, pak by asi platilo to, co píše pemar, tedy že se to brzy upraví i na Z9, ale úplně jisté to být nemusí.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 22. 5. 2023 09:17

Bude asi nejvíc záležet na tom, jaké komponenty jsou v Z8 a Z9 použity. Jaký výrobní proces CPU atd. Jestli se velikost Z9 odráží v použitém lepší HW, který potřebuje lepší chlazení. Může to opravdu být tak, že komponenty Z8 jsou na novějším výrobním procesu a HW tak může být výkonnější při menší potřebě chlazení.

-- 22. 5. 2023 10:26 --

Mimochodem, už se začínají na bazarech objevovat první kusy Z9. Že by známka přechodu na Z8?
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 5. 2023 11:45

Změna na CPU je málo pravděpodobná. Nikon stejné CPU obvykle používá minimálně 3-4 roky a není divu, protože návrh a příprava výroby jsou náročné a nejde jen tak udělat změnu. Jestli tam budou HW změny, spíš na PCB nebo nějakých dalších čipech a propustnosti linek. Z8 má trochu nižší konektivitu a odpadly některé součástky jako GPS, takže to malinké zrychlení může být efekt menšího zatížení CPU. Spíš bych ale sázel na SW optimalizace. Ani by mě nepřekvapilo, kdyby Z9 brzy dostal nový FW, který ho zase posune o krůček před Z8. Možná s tím vyčkávají, aby Z8 měl svou chvíli slávy a lidi se ještě víc motivovali k nákupu.

...já si zatím trvám na svém, že je to pro mě overkill. Leda by byl za polovic :) ...a stejně by mi vadilo přijít o kompaktnost Z6/7 těl ;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Obšák 22. 5. 2023 16:48

Mě se Z8 hodně líbí. Byl by to pro mě hezký nástupce mojí D800. Musel bych ale prodat ledvinu a tak moc po ní zase netoužím :D
Každopádně Landov se má na co těšit, bude mít hezkou novou hračku :-D
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 22. 5. 2023 22:31

Záhady nižších modelů začaly už v době D70 -> D50 -> D70s.
D50 byl nižší levnější očesaný model, ale podle měření méně šuměl a neměl tak výrazné moiré. Vysvětlovalo se to pokrokem ve vývoji během doby od vzniku D70 po vznik D50. Jenže potom přišel následovník D70s, zase dražší a novější a ten šuměl stejně jako D70 a měl horší moiré. Ovšem další pixel peeping ukázal, že D70 i D70s má o něco ostřejší kresbu a psalo se, že D70 a D70s jsou zcela bez antialias filtru, zatímco entry - level modelu dali AA filtr a mírný sw odšum. Velice podobně to pak dopadlo s profi D200 versus amatérskou D80 a profi D300 a D300s versus amatérskou D90. A s dalšími a dalšími modely Japonci předváděli jak si představují cílovky. Často na hranici pochopitelnosti, bývalo to jako že profíci jsou konzervativní a některá vylepšení se smí dělat jen pro amatéry. Nejvíce mě štve Nikoní představa o konzervativním profesionálovi, který měnil ISO tím, že založil jiný film, no a v digitální zrcadlovce bylo dlouho nutné profesionála nevyplašit tím, že by ISO šlo změnit nějak moc ergonomicky efektivně. Například v D2x to bylo na přídavném gripu a samostatném displeji pro ISO, aby to bylo podobné jako u filmové F6, kde se zobrazovalo ISO filmu na zvláštním displeji.

Třeba Z9 a Z8 bude něco podobného.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 23. 5. 2023 09:52

https://nikonrumors.com/2023/05/22/the- ... 00mm.aspx/

200-600 (180-600) vypadá to na oznámení mezi červnem a červencem. Tak to už je za dveřmi. Sice je to rumor, ale za celou dobu nespecifikovali měsíc, jen rok.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 24. 5. 2023 12:47

Cerstve info, ak to zajtra vsetko klapne, tak v piatok mam Z8 :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 5. 2023 13:02

Ty jo, tak to by byl moc pěkný dárek na víkend :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Viaggi 24. 5. 2023 14:58

landov píše:Cerstve info, ak to zajtra vsetko klapne, tak v piatok mam Z8 :-)

Zober ho niekam na výlet :-)
Viaggi
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků