Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 17. 1. 2023 11:18

Pro mě osobně třeba je bez debat užití 40mpix v budoucím X100. Pevné ohnisko, možnost výrazně kropovat. Stejně tak u X-H2 a X-T5 a v tradici Fuji dávat stejný snímač do pokud možno všech modelů aktuální generace vyjma těch APS-C fotoaparátů s bayer maskou. Tak by to mělo být a vlastně pro lidi je to fér - zvolí si levnější variantu těla, ale snímač bude suprový.

Zkrátka jsem se přistihl, čistě z mého pohledu, že po pořízení 50R už mi budoucí X-Pro s 40mpix moc nedává smysl. Ano, můžu si ho pořídit (od svého X-Pro2 a záměrného vynechání X-Pro3 k tomu de facto s velkou pravděpodobností směřuju a čekám na "4" už docela dlouho v tomto ohledu). A těsit se z hlavních výhod moderního Fuji fotoaparátu atp. Nicméně se zároveň budu zřejmě ohlížet i po nástupci X100V.

Je to jen mé takové neškodné teoretizování před obědem, ale docela rád bych viděl do hlav ve Fujifilmu, kde se rozhoduje o těch možnostech, co a jak dál...
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 1. 2023 11:47

Jednoznačně souhlasím s tím X100 - popravdě tento přístroj s 40mpix by byl zase jednou z věcí, kde by mi GAS asi hodně naskočil...
Přesně jak píšeš - u fixního skla by se možnost cropu hodila výborně, tady by byl přínos zcela přímočarý.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 1. 2023 12:13

Na rozlišení se mi změnil pohled po nákupu 32" 4k monitoru. 24 Mpixelů je v 1:1 najednou jen o trochu větší než monitor. Proti 1920x1200 22" a 2560x1440 na 24" jsou i pixely o poznání menší a výrazně méně vnímám šum, jinak/méně doostřuju, změnil jsem představu o rozlišení například PFka nebo fotek, které sdílím lidem. Rozum ví, že 24-26 Mpixelů je víc než dost na jakýkoli výtisk, který kdy reálně udělám (nej mám 75x50 cm), a na sociální sítě teprve. Ale na 4k zobrazovadle mi to připadá tak tak kvůli menšímu prostoru pro ořez a downsample než dřív.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 17. 1. 2023 15:16

Mám podobný názor. Používám, no už osmým rokem iMac 27" a ten 5k display je prostě jedinečný. Asi bych si už nezvyknul na něco výrazně horšího a třeba náhled fotek na firemním HP EliteBooku je za trest. A přesně to se mi líbí, náhled téměř 1:1 s rozlišením. No pravdou ale je, že o X-T5 dost uvažuju právě kvůli tomu 40 Mpx, hlavně na krajinu. Nicméně jsem teď viděl nějaká videa a porovnání X-T5 s X-T3 a paradoxně z hlediska kresby a ostrosti vychází líp X-T3 ...
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 1. 2023 15:30

Já už to tu psal - u toho 40mpix APS-C je mimo jiné zádrhel v tom, že se tu hodně (ale fakt hodně) naráží na difrakci. Reálně je limit pro 100% využití senzoru už někde u f5,7 a moc na tom není co okecat, je to zkrátka realita...
Ono to (naštěstí) neznamená, že při trochu vyšší cloně bude výsledek nějak extra špatný, nicméně růst nároků při požadavku na opravdu plné využití vyššího rozlišení je zkrátka citelný a musí se na to myslet.
Nicméně když má člověk dobrá skla a zachází s tím pečlivě, tak se to využít dá zcela reálně :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 17. 1. 2023 16:59

Tak se nástroj "oprava difrakce" přesune mezi stálé/oblíbené tools - když na to příjde během PP. Není to 100% spása, ale v součinnosti s ostatními šikovnými nástroji se to poddá. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 1. 2023 17:10

Tedy upřímně - na difrakci není co opravovat, prostě to omezí rozlišení, které už se nevrátí...
Co vím, tak pokud se někde takto pojmenovaná funkce vyskytuje, tak je to vlastně unsharp mask, ale s trochu jiným nastavením (dnes v době AI možná i celkově lepším algoritmem), ale jinak je to spíš jen marketingové pojmenování :-)

Samo o sobě doostření s vhodným nastavením logiku má, difrakce se projeví prostě jako "měkkost a neostrost" při detailním "pixel peep", při dobrém zpracování se dojem z detailu zlepší (ale zlepší dojem, skutečné rozlišení se nevrátí). A pak naskočí "hnusná" otázka, zda pak v době AI nebude výsledek dost podobný, jako při opačném postupu, tedy když se udělá z 26 mpix šikovný upscale nahoru na 40mpix :-)

Ale jak opakuji - jsem přesvědčen, že existují kombinace skel a nastavení, kdy u Fuji těch 40mpix opravdu detail objektivně přidá, zbytečné to není. Jen to zkrátka bude o něco více práce a bude se na to muset myslet :-)
Naposledy upravil tomashr dne 17. 1. 2023 18:17, celkově upraveno 1
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 1. 2023 17:41

Opravu difrakce má C1 a na fajlech z X-T2 se mi velmi osvědčila. Jak přesně funguje, jsem nezkoumal. Obecně difrakci nepovažuju zatím za velké téma. APS-C s 24 mpix jsem klidně provozoval na f/11. Rozdíl proti f/8 vidím, ale že by mi to trhalo žíly... S X-H2, kdoví. Ze zkušenosti soudím, že víc pixelů dá stejně nakonec lepší výsledek než méně, i když nejsou tak kvalitní. Perfekcionista má možnost použít nižší clonu a focus-stacking.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 17. 1. 2023 19:05

Opravu difrakce jsem chvíli zkoušel pravidelně aplikovat v C1 u nějakých f/11-22 fotek. Někde to pomohlo dost, jinde méně. Jen to v C1 dělá trochu větší nároky na CPU na mém MBP, pokud je oprava difrakce zapnutá u všech fotek v Session nebo katalogu na náhledové stránce všech fotek. Takže zapínat jen v případě, že předpokládám následný export fotky dál. Jinak vypnout.
Pěkně ten progres byl vidět u fotek z XF 80mm F2.8 R OIS LM WR Macro. Taky to je jeden z nejostřejších pevných objektivů pro X-mount. Škoda, že je to takové "heblo".
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod karel7305879 18. 1. 2023 19:32

Musím se pochlubit. Z druhé ruky jsem koupil XF 90mm za 13 000 Kč. Světla moc dnes nebylo, ale ten bokeh a ostrost je fantastická. Překvapilo mě, že na těle je uvedeno Made in Japan. Jiné od Fujinky co mám jsou vyrobené na Filipínách.
karel7305879
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 18. 1. 2023 22:17

Slušný objektiv za slušnou cenu. Před uvedením XF 80mm f/2.8 býval tím nejostřejším pevným sklem. V horších podmínkách navzdory LM velmi lehce dýchavičný AF (tedy aspoň se staršími fotoaparáty). Malé koncerty se s ním ale fotily dobře - člověk měl slušný odstup a přitom jen hlavu a ramena v záběru - pravda, někdy trochu těsný v malých prostorách. Sklo spíše na ven a větších prostor bezpochyby. :-)

Vyjma XC bývaly téměř všechny XF objektivy japonské výroby. Pak se to začalo postupně tříštit do jiných zemí.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod LoboC 25. 1. 2023 10:11

Ze zataženého včerejška :-D
Stařičká X-T1+50-230,
Obrázek
Přílohy
DSCF2414.jpg
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosonozka 27. 1. 2023 13:57

Fujifilm X-H1+30mm macro - na 24 MPx skvělý objektiv :-))
Přílohy
DSCF3072.jpg
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 27. 1. 2023 14:57

Hmm, dlouho jsem neměl smažený, prakticky od štědrého večera. :-)

Já dneska ráno vzal a zaplatil bazarový GF 30mm F3.5 R WR (ekv. 24mm u FF) z EU MPB.
Zásilku před obědem si již převzal německý přepravce (DHL) a je v evidenci pro sledování. V tomto ohledu patří MPB první plus za rychlost od momentu zaplacení. Teď jen, aby balík přišel v pořádku, objektiv splňoval všechny podmínky pro ozn. "Like New". Snad to nebude z hlediska optiky nepovedený kus.
Záruka 6 měsíců, ale i tak docela brutální cena vč. poštovného 1200 EUR.
Na bazar Paladixu je jeden za 40k Kč a v bazaru Fujifoto další za 39k Kč (ale záruka 2 roky...).
Maloobchodní cena za něj je aktuálně cca 1970 EUR, resp. cca 47k Kč. :D
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 27. 1. 2023 15:26

Taky k nim občas kouknu, ale ty ceny mi přijdou většinou nezajímavé. Viz třeba XF 35/1,4. V e-infinu nový 459 EURO, MPG 514 EURO ... Možná spíš na ty dražší kousky se to vyplatí, jinak asi zůstanu u e-infinu.
noxx_cz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků