Full Frame do 50000

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 7. 2022 13:15

Flor.cz píše:tomashr: Tak to měřítko zobrazení závisí na ohnisku, ne? Je to jen otázka toho, jak se ten vzoreček zapíše. A vycházet při výpočtu DOF z ohniska a vzdálenosti zaostření je daleko praktičtější - https://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_field


Ano, ale definice výpočtu je prostě dána měřítkem... Ty se samozřejmě od toho dopočítáš ohniska (resp. můžeš udělat formulář, kde zadáváš ohnisko a velikost snímače, což je pro praktické výpočty lepší), ale pro pochopení podstaty si je podle mne důležité uvědomit ten princip s měřítkem zobrazení. Většina zmatených debat na téma "násobí se při crop i clona" je dána právě tím, že tazatel minul podstatu věci :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 24. 7. 2022 13:16

Flor.cz píše:Jestli ti jde o rozmazané pozadí, tak to je dost přeceňované - https://www.flor.cz/blog/rozostrene-poz ... m-efektem/.

No precenovane je ledasco.
Vetsina z nas lidi jsou tupe ovce a tak nam jde o to, co je trend. O trendu koneckoncu pojednava i tvuj clanek.
Precenovana je v nasem ovcim svete cela jeho materialni cast, treba ta fototechnika.
Vyuziti hloubky ostrosti je urcite super, kdyz je spravne ci zajimave vyuzito.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 24. 7. 2022 19:13

Malou HO jde bezpochyby skvěle využít na separaci popředí od pozadí, ale pointa je trošku jinde. Jde o to, jestli má smysl kupovat FF, když hlavní výhodou FF je sice užitečný, pěkný, ale dost okoukaný efekt.

Dneska je tak obrovské množství fotek, že právě práce s popředím i pozadím, je jeden z mála způsobů, jak nafotit zajímavé fotky.

Jako ukázkový příklad mi přijde tahle galerie - https://www.worldphoto.org/sony-world-p ... ge-tatakis, kde popředí a pozadí fotek je skvěle propojeno do jednoho celku.

Obrázek
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 7. 2022 08:16

Kdyby se to měřilo podle okoukanosti, tak bych řekl, že nej-okoukanější jsou fotky s příliš velkou hloubkou ostrosti :-)

Podle mě by se tazatel měl také zamyslet nad tím, zda se bude dostávat do situací, kdy bude stát vedle lidí s FF a světelnými skly, budou fotit stejnou scénu, která nepůjde moc aranžovat a ty fotky budou následně nějakým způsobem porovnávané.

Pokud ne, tak má mnohem víc možností na výběr.

Pokud ano, doporučil bych neutrácet za kompromisy :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 25. 7. 2022 10:06

Maximalisto :) Zbyva uz jen definovat ten kompromis :) Porad jsou vetsi formaty nez FF :)

https://www.techradar.com/features/the- ... ess-camera

Myslim, ze zakladatel takhle bez zkusenosti ani nemuze mit ujasneno, co mu dany cip muze poskytnout.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 7. 2022 10:23

Jen jsem chtěl věc ještě zkomplikovat názorem, že nejvíc peněz jsem vyhodil tehdy, když jsem chtěl ušetřit :-)))


Jo a hlavně bych začátečníkovi nedoporučoval koukat na mistry v oboru a myslet si, že něco podobného dosáhne ... to už je lepší koupit si jedno kvalitní světelné sklo a hrát to na efekt.

Když se focení bude věnovat dostatečně dlouho a poctivě, sám si ujasní, jak se věci mají. A zbyde mu kvalitní objektiv.

Pokud zvolí opačný extrém, ale focení se bude věnovat dostatečně dlouho a poctivě, tak si to taky ujasní. Ale zbyde mu hromada plasťáků ...Prosím nekamenovat, je to jen nadsázka k diskusi :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 25. 7. 2022 11:05

Mám podobnou zkušenost a podobnou sbírku plasťáků, na které se práší. Ale tím si musí projít každý sám, někdo u těch plasťáků zůstane a nafotí s nimi tisíce fotek na dovolené.

A také mám zkušenost, že ty drahé světelné objektivy funguji i při zacloněni nadprůměrně, ale není to zadarmo, a tím nemyslím jen cenu, ale i třeba hmotnost nebo rozměry.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Seb9 25. 7. 2022 14:49

Tady na fóru vám každý poradí jinak a podle sebe.

Nejlepší tedy je nalézt správné otázky, které si sám položíte.
1) Chcete FF kvůli vyšší kvalitě a nižší HO, anebo protože prostě chcete FF a stejně po něm budete toužit, i kdybyste měl skvělé APS-C?
2) Co a jak fotíte? Ne ve smyslu žánrů, ale jaká na to chcete skla - FF ML mají nejlepší výběr širokáčů, APS-C mají dobré a kompaktní univerzály na cesty. Chcete se u objektivů vydat cestou účelnosti, poměru cena/výkon nebo velmi dobrého výkonu za vyšší cenu? Jak velkou a jak těžkou výbavu s sebou budete chtít brát na výlety?
3) Máte v plánu si nechat za focení platit?

To důležité v diskuzi padlo, ale sdělím to jinými slovy: Je jedno, zdali si koupíte 50 mm F2 na FF, nebo 30 mm F1,4 na APS-C, výsledek bude velmi podobný. Nezáleží tedy jen na těle, ale i na objektivech.
Dále - nezapomeňte v rozpočtu na příslušenství (stativy, akumulátory, karty, filtry, úložiště...)
Dále - bojovat budete nejen s dosažením co nejnižší HO, ale i vysoké HO za nízkého osvětlení; první spraví světelnost, druhé optická stabilizace. OIS tedy vyžadujte.
Dále - nepodceňujte reálnou zkušenost. Raději si vyberte tělo, které vám sedí než tělo, která má být papírově lepší. Pohánět vás bude zejména radost z focení; když se při focení nebudete cítit komfortně, na foťák se bude prášit. Obecně tedy vybírejte, z čeho budete mít největší radost, protože to vás bude pohánět kupředu.
Seb9
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar 25. 7. 2022 15:04

U DX objektivů může člověk teoreticky dosáhnout nižší ceny, hmotnosti a velikosti, ale prakticky nakonec člověk vybírá z toho, co na jeho bajonet jde namontovat a co se mu vejde do rozpočtu. A nakonec se mu může stát (jako se stalo mně), že dokoupí FF tělo. Takže kdybychom počítali cosi jako odfocené hodiny vůči pořizovací ceně, FF skla by u mne dopadly lépe, než ty koupené výhradně pro APS-C.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 25. 7. 2022 18:29

Myslím, že původní tazatel v tom měl víc jasno když sem svůj dotaz vkládal než nyní.

Doporučoval jsem, aby si FF nenechal vymluvit a myslím si to stále. Jak již tady zaznělo jde o objektivy. Jaký je výběr, kolik jich je a kolik stojí.
Pokud se týká oné požadované hloubky ostrosti za tak např, na FF úplně běžný a za levný peníz dostupný objektiv AF 50/1,8 má v APS-C světe svůj ekvivalent v AF 35/1,2. Běžte se podívat kolik jich je a za kolik.
Pro Sony a Fuji je Samyang za 9590, který je ale bez AF pro Canon jsem v Megapixelu nenašel nic.

Takže FF ano, určitě. Značka, to je jedno, ale Sony mám asi momentálně nejširší nabídku objektivů v různých cenových kategoriích.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Blackraven1 25. 7. 2022 18:40

Ano, Fotofanda mi přesně čte myšlenky. Po tom všem, co se tu píše, snad zatím nekoupím raději nic;-)) Ale tvoje rada mi přijde jako naprosto logická. Mít tělo, na které půjdou sehnat cenově dostupné objektivy a trošku výběr.
Blackraven1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 7. 2022 19:10

Snad tě uklidní/pobaví, že jen málo lidí si hned jako první sestavu koupí něco naprosto ideálního, co pak používá celá desetiletí

Já osobně bych bral vážně i tu Sebovu radu ohledně toho ovládání a pocitu v ruce.

A za mě bych subjektivně radil koupit radši míň lepšího než komplet sestavu plnou kompromisů

Ale přebrat si to samozřejmě musíš sám :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 25. 7. 2022 23:02

To je právě ono, první foťák je spíš na to, aby si zjistil, co vlastně chceš. Tak je otázka jestli do toho nacpat 50 tisíc a víc. Znám pár lidí, co zjistili, že je focení je zas tak nebaví (těžký foťák se jim nechce tahat po výletech) a výbavu se ztrátou prodali a nebo se na ni práší ve skříni. A ty kompromisy tam budou vždycky, ať vybereš, co vybereš :).
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 26. 7. 2022 07:55

Fotofanda: S tím porovnanim přepočetene hloubky ostrosti máš pravdu, ale nejde to brát úplně do důsledku. Na APS-C máš mraky F1.4 objektivu a v praxi nepoznas rozdíl oproti F1.8 na FF, byť je to F1.8 oproti F2.1, ten rozdíl je tak zanedbatelnej, že to nemá smysl řešit. Chleba se láme na F1.4 u FF.

U těch F1.8 vs F2.1 ti udělá daleko větší rozdíl v obrazu charakter jednotlivého objektivu, konzistence rozmazání pozadí (prohnuta rovina ostrosti), jestli bokeh spíš jemnější nebo dělá ostré hrany atp.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 26. 7. 2022 09:17

Ano, je treba vyhradit budget na objektivy, min jeden lepsi.

Jinak ano - prvni fotak je osemetny. Jeste kdyz se prodavaly mraky low-end fotaku a nebyla alternativa v mobilech, tak po case, bych rekl, tak 90% novych uzivatelu zjistilo, ze to pro ne neni a prestali to pouzivat.

Blackraven1 píše:Ano, Fotofanda mi přesně čte myšlenky. Po tom všem, co se tu píše, snad zatím nekoupím raději nic;-)) Ale tvoje rada mi přijde jako naprosto logická. Mít tělo, na které půjdou sehnat cenově dostupné objektivy a trošku výběr.


Tak hodne stesti u vyberu :) Rekl bych, ze te to spise taha do FF, tak do toho bez. Nez si pak neco vycitat ... :)
cport
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků