Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod Davidof 27. 6. 2022 20:39

Tak on každý nástroj se občas mění v kladivo, že ? :-)

Teď to mám v práci docela hektické, ale potom snad zkusím udělat pár street fotek iPhonem (do RAW) a současně R6 a zkusím to dát tady k rozboru.

Těch pár fotek za horších světelných podmínek mě nijak neoslovilo, ale dejme tomu ještě šanci
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 6. 2022 07:51

Až na nepatrné výjimky bys měl s R6 při rozumném postprocesu "vyhrát", koneckonců na to stačí už MFT. Problém (pro ortodoxního fotografa, pro technonadšence to bude naopak super) je spíš v klasickém principu "good enough", kdy u dost fotek je pro reálné použití (tedy ne fanatický pixel peeping) prostě přínos "lepší techniky" proti "mobilu pořád u sebe" až nepříjemně malý (a před postprocesem "přímo z foťáku" dokonce mobil často vyhraje). Tohle je celé...

Za mne je skutečně primární smysl plnohodnotného fotoaparátu při práci s dlouhými skly zejména v akčním focení, tam prostě mobil nárok nemá. Zrovna teď o víkendu jsem jedné dámě z kategorie "běžný konzument" předal fotky jejího psa v běhu a byla z toho úplně hotová (a další dámy na "psích stránkách" taky), tam prostě výsledek z OM-1 s 40-150/2,8 Pro jejich běžné cvaky z mobilů zválcoval totálně a i tyto laické uživatelky rozdíl poznaly snadno na první pohled. Jenže to holt není jediná oblast focení...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 28. 6. 2022 09:18

Rozdíl mezi R6 s top level optikou a iPhone 13 může být zajímavý, ale snad ještě více by mne zajímal rozdíl mezi iPhone SE a iPhone 13.

Ono to u mne není tak úplně aktuální, protože jsem včera přešel na SE, takže se mi do přechodu na 13 nebude chtít (respektive musel bych mít pádný důvod), já mám telefon hlavně na telefonování, čtení mailů a na nějaké ty služby typu Teams nebo WhatsUp, mobilem prakticky vůbec nedělám aktivitu, kterou bych nazval jako fotografování (jen občas pro dokumentaci něčeho).

Nemyslím si, že by mi to nahradilo třeba ten Voightlander, který jsem si nedávno koupil.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 6. 2022 09:45

Tak mezi iP SE (předpokládám nový) a iP13 (ne pro) je rozdíl minimálně v absenci ultrawide foťáku v SE.
U "základního širokoúhlého" je 13 o něco světelnější a měl by být i opticky kvalitnější, nicméně vyloženě propastný rozdíl bych nečekal, procesor (a s ním spojený postproces fotek) by měl být prakticky stejný atd. Velký rozdíl je až proti iP13 pro.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 28. 6. 2022 10:42

Já iPhone stále ještě vidím jako něco, čím telefonuji a občas se podívám na maily nebo do nějaké skupiny, jako něco, co mi měří, kolik jsem ušel …

Jako náhradu počítače vidím až iPad, byť ani tam to není plnohodnotné kvůli rozdílu mezi iPadOS a MacOS, tam jsem ochoten dát těch 1.000 Euro a výše, ale za telefon jen cca třetinu, protože je to jen telefon. Ty širokoúhlé objektivy a portrétní umělé inteligence mne zatím neoslovily, ani u iPhonu ani u iPadu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 29. 6. 2022 00:01

Tak iPhone SE hlavně nemá ProRAW, ne? Mě by tedy na iPhone SE vadily ty kravské rámečky nahoře a dole, divím se, že se něco takového ještě dělá. Na Androidu je za 8000 Kč střední třída s několika foťáky a OLED displejem přes téměř celou plochu telefonu.
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 6. 2022 06:28

Dotaz byl na srovnání s "obyčejným" iP13 a ten ProRAW nemá taky, v tom se od SE neliší.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 29. 6. 2022 09:09

Jak jsem psal, nejsem zatím přesvědčený o tom, že cca trojnásobná cena u iPadu 13 přinese nějaký podstatnější efekt. U verze Pro může být přínosem RAW, ale zůstává limit malého snímače a optiky a potenciálně hrozí problémy při přenosu souborů při jiném, než klasickém Apple procesu (místo RAWu se může přenést jen JPG nebo HEIC, nemusí to fungovat pro portrétní mód …).

Může to pomoci tam, kde je zapotřebí řešit DR.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 30. 6. 2022 08:49

Tak to jsi mne Tomáši potěšil. Zvažoval jsem iP13 Mini nebo SE. Nakonec jsou se rozhodl pro SE. Trochu jsem byl na pochybách jestli jsem neměl koupit iP13 Mini právě kvůli focení, ale pokud se až tak neliší pak je pro mne SE lepší.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 6. 2022 10:21

Hele nové SE fakticky není nic jiného než zlevněný iP13 (ne pro) - levnější displej s rámečky, touch ID místo FaceID, jen jeden objektiv atd. Naproti tomu ale vnitřnosti (výkon CPU a dalších věcí v SoC atd.) jsou s dražšími modely fakticky identické a rozdíl je v tomto ohledu minimální.
Apple to takto měl už v minulosti a něco do sebe to má, telefon je (na Apple) celkem levný, ale ošizen je spíš jen napovrch použitím starého designu a displejů, z hlediska výkonu je ale docela nekompromisní, což dává šanci na docela dlouhou životnost (včetně morální, prostě to zas tak rychle nezastará).
Pro focení je rozdíl opravdu z 90ti procent jen v absenci ultrawide snímače, při srovnání základního objektivu se to liší jen dost málo.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 30. 6. 2022 12:58

Když se podívám na srovnání - https://www.digitaltrends.com/mobile/ap ... e-13-mini/, tak mi iP SE 2022 zas tak moc výhodný nepřijde. Horší výbava je i vevnitř, menší RAM, menší paměť, menší baterka. Iphone SE 2022 se 128GB paměti pak už stojí 12 tisíc, což oproti iP 13 mini za 16 tisíc už není zas takový rozdíl. Kdo chce ušetřit koupí Android se slotem na paměťovou kartu :).
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 6. 2022 13:10

Tak upřímně já bych taky do SE spíš nešel. Ale co vím, tak jsou pořád lidé, kteří chtějí touchID místo FaceID (za mne je to jen o nevyzkoušení - face je super) a kupodivu i někteří uživatelé mají raději širší rámečky kvůli držení (tohle chápu, byť osobně také vidím jinak).
S tou cenou je to ale (včetně DPH bez slev) v relaci 12,5k za základní SE proti 20k za základní 13mini. Ano, u 13mini je v základu větší paměť, ale to nic nemění na tom, že prvotní cena je plus víc než 50%, což není zrovna málo. Po srovnání paměti je to pořád cca 40% navrch, to také není zas tak symbolický rozdíl...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 30. 6. 2022 13:30

Proč tady řešíte paměť. Jestli to s menší pamětí jede stejně nebo i lépe než nějaký jiný telefon s vyšší pamětí mne nezajímá. Kolik mám storage paměti ani nevím. To mne spíš omezuje velikost cloudu. A ano Face ID nechci mám ho ve služebním iPhone X a je na h.... Tlačítko byl velmi důležitý důvod vzít SE. Rámečky podobně i když tam tak vyhraněný odpůrce nejsem. Jediné čím iP 13 mini bodoval byly rozměry a výdrž na baterku a snad i to foto.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 6. 2022 13:39

Já fakt nechápu,jak může někdo preferovat dotek před face (tedy mimo dobu epidemie, s rouškami to problém byl). Pro mne je FaceID jeden z nejgeniálnějších nápadů od Apple, prostě zvedám mobil k obličeji a okamžitě reaguje, ukazuje zprávy atd. Funguje dokonale a mimochodem je proti otisku o skoro dva řády bezpečnější (čtečky prstů v mobilech reálně rozliší jen jednotky tisíc otisků, u lowend spíš stovky, ani náhodou to není o miliardách jako v soudní daktyloskopii, FaceID v podání Applu s laserovým 3D skenem vychází daleko lépe).

Vymlouvat ti to nebudu, ale sám mám v tomto hodně jasno. Jsem přitom obecně spíš velmi konzervativní uživatel (děti si ze mne dělají pořád legraci), ale zrovna tuhle novinku jsem přijal prakticky bez výhrad a až bych řekl s nadšením :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 30. 6. 2022 13:56

Bezpečnost Face ID nezpochybňuji, je to tak bezpečné, že mne to mnohdy ani nepozná.
Jsou dvě klíčové situace, kdy Face ID nefunguje.
- pokud leží telefon na stole a chci jen mrknout na displej aniž bych ho bral do ruky a zvedal
- pokud si sundám brýle, protože jsem krátkozraký a chci si na něm něco přečíst
Obě tyto situace končí vyťukání PIN kódu.

- No a toto je trochu můj zlozvyk. Vezmu telefon, on se probudí, pozná mne, ale já ze zvyku stlačím boční tlačítko a tím. ho uspím :-)
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků